آموزش رویت

ساختمانچی

یکی از فاکتورهایی که در معماری به آن توجه ویژه ای می شود، چگونگی ساخت نما با آجرنما می باشد. این فرآیند تاثیرگذاری زیادی در زیبایی شناسی محیط اطراف دارد. آن چه که در اجرای طراحی نما حائز اهمیت می باشد، انتخاب مصالح مناسب است.

آجرنما نمونه ای از مصالح ساختمانی است که با توجه به ویژگی های منحصربفردی که دارد، مورد توجه افراد شاغل در صنعت ساختمان قرار دارد و به شکل وسیعی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان جزئیات بیشتر در مورد این متریال خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

ویژگی های آجر نما

همان گونه که در بالا گفتیم، یکی از مصالح ساختمانی پرمصرف در طراحی نما، آجر نما می باشد. همان گونه که از نام این محصول پیداست، از آن در طراحی نمای ساختمان استفاده می شود.

متریالی که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد، باید از مقاومت کافی در برابر گرما، رطوبت و نفوذ آب برخوردار باشد. آجرهای نما، عموما دارای تنوع رنگی هستند و از این رو دست افراد برای انتخاب نمونه متناسب باسلیقه و سایر المان ها را باز می گذارد.

از آن جایی که این متریال در معرض تابش نور خورشید قرار دارد، رنگ آن باید از ماندگاری بالایی برخوردار باشد. در ساخت برخی از مدل های این نوع آجر از فناوری نانو استفاده می شود و همین امر باعث افزایش استحکام و مقاومت آن ها در برابر شرایط محیطی متفاوت می شود.

آجرهای نما عموما دارای مقاومت فشاری بالایی هستند. این نوع آجر نسبت به نمونه های معمولی سبک تر است و نصب آن آسان تر می باشد. از دیگر ویژگی های این متریال می توان به طول عمر بالا و عدم ایجاد هرگونه خوردگی در آن ها اشاره کرد.

این محصول در صورت نصب صحیح، هیچ گاه دچار لق شدگی نمی شود و نیاز به استفاده از نگهدارنده نیز ندارد. یکی از ویژگی های بارز این محصول، خاصیت عایق دما بودن آن می باشد که می تواند از اتلاف انرژی جلوگیری به عمل آورد.

انواع آجر نما

آجرهای نما با توجه به ویژگی های متفاوتی که دارند به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت:

آجرنما شاموتی

این محصول نمونه ای از آجرهای بادوام می باشد که در طراحی نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این متریال در رنگ و ابعاد مختلف تولید و مورد استفاده قرار می گیرد.

رنگ های زرد، زرد متمایل به نارنجی، قهوه ای روشن، قهوه ای اخرایی، قهوه ای تیره و نارنجی تیره از جمله رنگ های این محصول می باشند. این متریال در شکل های مستطیل و مربع تولید و به بازار عرضه می شود. آجرنما شاموتی را می توان در دسته آجرهای نسوز قرار داد.

آجر شاموتی

آجر نما پلاک

یکی دیگر از انواع آجرنما، آجر پلاک می باشد که در برابر تغییرات محیطی مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. در ساخت این محصول از خاک رس و افزودنی های دیگر استفاده می شود و می توان آن را در رنگ های مختلف همچون زرد، نارنجی و قهوه ای تهیه و در نمای ساختمان مورد استفاده قرار داد.

بخوانید!  فایبرگلاس چیست و چه کاربردی در صنایع مختلف دارد؟

از ویژگی های این محصول می توان به مقاومت آن در برابر حریق و آتش سوزی و کمترین میزان شوره زدگی در شرایط مختلف آب و هوایی اشاره کرد. به احتمال زیاد نام آجرنما قزاقی را تا به حال شنیدید.

بد نیست بدانید این محصول نوعی آجر پلاک است که در طراحی نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی های این متریال می توان به رنگ روشن آن ها و امکان تولید در ابعاد و ضخامت های مختلف اشاره کرد.

آجر نما رستیک

این متریال در دسته انواع آجر نسوز قرار دارد و از آن هم به عنوان آجر نما و هم در طراحی داخلی استفاده می شود. این آجر از لحاظ ابعاد به آجرهای معمولی شباهت دارد، اما از لحاظ ظاهری دارای ناهمواری هایی می باشد که می تواند در زیبایی هرچه بیشتر نمای ساختمان دخیل باشد.

آجرنما رستیک

آجرنما حصیری

این متریال از دیگر انواع آجرنما است و همان طور که از نام آن پیداست، دارای بافتی شبیه به حصیر می باشد. این محصول دارای تنوع بالایی در رنگ و طرح می باشد و می تواند نمای متفاوتی در ساختمان ایجاد کند.

نمونه ای از این آجر به شکل لعابی تولید می شود و از این رو از مقاومت بالاتری در برابر نور خورشید برخوردار می باشد. آجرنما حصیری لعابدار نمای بسیار زیبایی دارد و از این رو باعث طراحی زیبای نمای ساختمان می شود.

آجرنما کرکره ای

این محصول از زیبایی زیادی برخوردار است و از این رو محبوبیت بالایی در به کارگیری در طراحی نما دارد. در ساخت این محصول  از خاک نسوز استفاده می شود و به همین خاطر می توان آن را در دسته آجرهای نسوز قرار داد.

آجرنما کرکره ای از قابلیت حفظ دما و مقاومت در هر شرایطی برخوردار می باشد و در رنگ های تیره و قهوه ای مایل به قرمز به بازار عرضه می شود.

این متریال می تواند تا دمای بالاتر از 1000 درجه سانتی گراد را تحمل کند. استفاده از این نمونه آجر نما باعث افزایش دوام و استحکام نمای ساختمان می شود و از ایجاد شوره بر روی آجر جلوگیری به عمل می آورد.

آجرنما کرکره ای

آجرنما لعابی

در ساخت این متریال از مواد اولیه آجرهای معمولی استفاده می شود و پس از ساخت، یک لایه لعاب مقاوم بر روی آن ها اعمال می گردد. این لعاب در رنگ های مختلف تولید می شود و می توان آن را به عنوان یک لایه محافظ در نظر گرفت.

این لایه محافظ باعث افزایش ثبات آجر لعابی می شود. از جمله ویژگی های این محصول می توان به مقاومت بالای آن ها در برابر تغییرات شرایط آب و هوایی، نفوذ رطوبت، هوازدگی، فرسایش و مواد شیمیایی اشاره کرد.

این محصول در رنگ های مختلف تولید و به بازار عرضه می شود. تنوع رنگی این محصول می تواند در زیبایی هرچه بیشتر ساختمان تاثیرگذار باشد.

آجر لعابی

آجر نما نسوز

نمونه ای از پرطرفدارترین و پرکاربردترین انواع آجر نما، آجر نسوز می باشد. این محصول از مقاومت بالایی در برابر حرارت برخوردار است و نمونه ای از مصالح پرکاربرد در ساختمان سازی به شمار می رود.

بخوانید!  تفاوت بلوک سفالی با بلوک سیمانی

این محصول می تواند عملکردی شبیه به عایق داشته و از اتلاف انرژی در ساختمان جلوگیری به عمل آورد. از دیگر ویژگی های این محصول می توان به مقاومت آن در برابر رطوبت، بارندگی، شرایط مختلف جوی و فرسایش اشاره کرد.

آجر نسوز

رنگ آجر نما

به طور کلی می توان گفت این محصول از طیف رنگی متنوعی برخوردار می باشد که می تواند در زیبایی هرچه بیشتر ساختمان تاثیرگذار باشد.

امروزه بیش از 100 نوع آجر نما در طیف رنگی متنوع در بازار وجود دارد که از آن ها نه تنها در طراحی نمای ساختمان، بلکه در دکوراسیون داخلی نیز استفاده می شود.

از جمله رنگ های این محصول می توان به طیف رنگی قهوه ای، که شامل رنگ های قهوه ای روشن، تیره و قهوه ای با بافت های ریز و درشت، طیف رنگی نارنجی با رنگ های نارنجی مایل به قهوه ای، زرد مایل به نارنجی، نارنجی تیره، نارنجی روشن، زرد روشن، زرد تیره و رنگ نارنجی با بافت های ریز و درشت و نمونه رنگ هایی نظیر  خاکستری، سفید و طوسی اشاره کرد.

قیمت آجر نما

  • قیمت آجر نما در مرحله اول بستگی به نوع آجری دارد که در نماکاری استفاده می شود.
  • نوع بسته‌بندی آجرها در قیمت آن موثر است. مثلا اگر آجرها فقط توسط پلاستیک بسته‌بندی شوند و کارتن را حذف کنند، قیمت کاهش پیدا می کند.
  • نوع فرآیند حاضرسازی خاک به عنوان مواد اولیه، قیمت این آجرها را تحت تاثیر قرار می دهد؛ هر چه خاک بهتر مخلوط شود و هزینه بیشتری پرداخت شود، کیفیت آجر بهتر می شود.
  • مدت زمان پخت آجر و میزان مصرف گاز نیز از عوامل مهم در قیمت گذاری این محصول می باشد.
  • همچنین پارامترهای مختلفی از جمله رنگ، ابعاد و نسوز بودن یا نبودن، روش اجرا، هزینه اجرا و مصالح موردنیاز از عوامل تعیین‌کننده قیمت آجر نما هستند.

نکات پایانی

ما در این نوشته به بررسی آجر نما، انواع، ویژگی ها و قیمت های این محصول پرداختیم. همانطور که گفتیم آجر نما برای ایجاد نمایی زیبا در ساختمان‌ها و خانه‌ها به کار می‌رود.

امروزه با پیشرفت صنعت ساختمان، آجرها کمتر در اسکلت سازه‌ها به کار می‌روند، اما همچنان در نمای ساختمان و بدنه به کار می‌روند. آجر نما علاوه بر این که باید از استانداردها لازم برخوردار باشد، لازم است که در برابر گرما، رطوبت و نفوذ آب مقاوم باشد و به‌ آسانی آسیب نبیند.

سوالات متداول

ویژگی های آجر نما چیست؟

باید از مقاومت کافی در برابر گرما، رطوبت و نفوذ آب برخوردار باشد. از آن جایی که این متریال در معرض تابش نور خورشید قرار دارد، رنگ آن باید ماندگاری بالایی داشته باشد.

انواع آجر نما کدام اند؟

شاموتی، پلاک، رستیک، حصیری، کرکره ای، لعابی و نسوز

قیمت آجر نما به چه عواملی بستگی دارد؟

نوع آجر، رنگ، ابعاد و نسوز بودن یا نبودن، روش اجرا، اجرت اجرا و مصالح مورد نیاز.