آموزش رویت

ساختمانچی

در چند سال گذشته رنگ آبی به عنوان یک رنگ خنثی در نظر گرفته می شود به طوری که در کنار بژ، سیاه و خاکستری به راحتی می توانید آبی را در هر سبک طراحی داخلی مشاهده کنید. این رنگ ممکن است در یک بالشت، یک اثر هنری بر روی دیوار، یک فرش و… پدیدار شود.

سایه های خنک آبی حسی از آرامش و حیات در محیط زندگی ایجاد می کنند، از این رو افرادی که دارای روحیه آرام هستند این رنگ را بیشتر از سایر افراد در دکوراسیون منزل خود به کار می برند.

آن چه که در این مطلب از ساختمانچی به بیان آن خواهیم پرداخت، ایده های استفاده از آبی زیبا در طراحی دکوراسیون داخلی می باشد. در ادامه با ما همراه باشید.

آبی کلاسیک در دیزاین خانه

رنگ آبی کلاسیک یکی از رنگ های منحصربفرد شناخته می شود. اگر به دنبال طراحی فضایی چشم نواز و لاکچری هستید، می توانید از آبی زیبا استفاده کنید.

نکته ای که باید در مورد ابی کلاسیک به یاد داشت، استفاده صحیح و اجتناب از استفاده بیش از اندازه آن می باشد، چرا که استفاده بیش از اندازه از آبی باعث ایجاد هرج و مرج در فضای مورد نظر مخصوصا فضای کوچک می شود.

امکان استفاده از این رنگ در قسمت های مختلف خانه امکان پذیر می باشد. برای مثال می توان از آبی برای رنگ آمیزی دیوار شاخص یا از لوازم تزئینی و اکسسوری هایی به این رنگ در دیزاین خانه استفاده کرد.

آبی کلاسیک

استفاده از ابی کلاسیک در خانه کوچک می تواند در قالب خرید المان های تزئینی، استفاده از گل هایی به این رنگ و یا حتی استفاده از یک میز عسلی آبی کلاسیک باشد.

اگر در نظر دارید از آبی برای انتخاب المان های تزئینی استفاده نمایید، باید توجه داشته باشید که این رنگ با سایر المان ها هماهنگی داشته باشد. شال مبل، کوسن و… از جمله المان هایی هستند که می توان از آبی کلاسیک برای انتخاب آن ها استفاده کرد.

آبی و ترکیبات مناسب با آن در دکوراسیون داخلی

ترکیب نقره ای و آبی

استفاده از المان هایی نقره ای در کنار آبی بدون شک نمایی بسیار خیره کننده ایجاد خواهد کرد. استفاده از این ترکیب در طراحی کلاسیک جایگاه ویژه ای دارد و توجه همگان را به خود جلب می کند.

ترکیب رنگ های نقره ای و آبی

ترکیب عنابی و آبی

در صورتی که از آبی تیره مات در طراحی فضای مورد نظر استفاده کرده اید، عنابی نمونه ای مناسب است که می توانید در کنار آبی مورد استفاده قرار دهید.

استفاده از این ترکیب بیش تر در طراحی های سبک سنتی مورد استفاده قرار می گیرد و در جهت ایجاد فضایی گرم و آرام بخش به شما کمک می کند. استفاده از این ترکیب در طراحی اتاق نشیمن و طراحی اتاق خواب تاثیرگذاری خوبی دارد.

ترکیب رنگ های عنابی و آبی

ترکیب رنگ های برنزی و آبی

از آن جایی که رنگ آبی رنگ سردی است، استفاده از رنگ برنزی در کنار آن به القای گرما به فضای اتاق به شما کمک خواهد کرد. برنز را می توان مکمل رنگ آبی دانست. استفاده از این دورنگ در کنار یکدیگر باعث ایجاد فضایی جذاب می شود و در طراحی مدرن کاربرد فراوانی دارد.

ترکیب رنگ های برنزی و آبی

ترکیب رنگ های سفید و آبی

یکی از زیباترین ترکیب رنگ هایی که می توان با استفاده از آبی به آن دست یافت، استفاده از آبی و سفید در کنار یکدیگر می باشد. استفاده از این ترکیب در ایجاد فضایی سرزنده و تمیز به شما کمک خواهد کرد.

ترکیب رنگ های سفید و آبی

ترکیب رنگ های هلویی و آبی

هلویی به عنوان رنگی ملایم شناخته می شود و ترکیب آن با آبی باعث ایجاد فضایی سرزنده در طراحی خانه می شود. بهتر است در جهت ایجاد کنتراست از طیف تیره آبی در کنار هلویی استفاده نمایید. بدون شک استفاده از این ترکیب ایده ای منحصربفرد در جهت اجرا می باشد.

ترکیب رنگ های هلویی و آبی

ترکیب زرد و آبی

از دیگر رنگ هایی که ترکیب بسیار زیبایی در کنار یکدیگر ایجاد می کنند، رنگهای آبی و زرد می باشند. استفاده از این ترکیب به نوعی یادآور آبی آسمان و نور زرد خورشید نیز می باشد. استفاده از این ترکیب در ایجاد فضایی روشن نیز به شما کمک خواهد کرد.

ترکیب رنگ های زرد و آبی

ترکیب سبزآبی و آبی

ترکیب آبی و سبزآبی می تواند نمای زیبایی در طراحی و دیزاین خانه ایجاد کند. استفاده از این ترکیب در طراحی اتاق نشیمن، فضای غذاخوری و یا اتاق خواب می تواند باعث ایجاد نمای منحصربفردی شود.

ترکیب رنگ های سبزآبی و آبی

ترکیب رنگ های گندمی و آبی

اگر به دنبال طراحی فضایی دنج در خانه هستید پیشنهاد ما استفاده از آبی و گندمی می باشد. این دورنگ به طرز باورنکردنی مکمل یکدیگر می باشند. استفاده از این دورنگ در ایجاد تم کلاسیک نیز به شما کمک خواهند کرد.

ترکیب رنگ های گندمی و آبی

ترکیب یاسی و آبی

ترکیب آبی و یاسی در جهت ایجاد فضایی آرام بخش می تواند به شما کمک کند. اگر به دنبال اجرای طراحی آرام بخش و استفاده از رنگ های ملایم در کنار یکدیگر هستید، پیشنهاد ما استفاده از این دورنگ در کنار هم می باشد.

ترکیب رنگ های یاسی و آبی

ترکیب صورتی و آبی

ترکیب صورتی و آبی ایده ای بسیار کاربردی در طراحی اتاق خواب دخترانه می باشد و بدون شک نمای زیبایی ایجاد می کند. نکته مهم در استفاده از این دورنگ در کنار یکدیگر، انتخاب طیف مناسب از هر دورنگ می باشد.

ترکیب رنگ های صورتی و آبی

ترکیب رنگ آبی و رنگ پاستیلی

اگر به دنبال ایجاد فضایی آرام بخش هستید می توانید از رنگ های پاستیلی در کنار آبی استفاده نمایید. ترکیب رنگ های پاستیلی و آبی می تواند باعث ایجاد تعادل در فضای موردنظر شود.

بخوانید!  ایده های نورپردازی آشپزخانه[جدیدترین عکس ها و نمونه های مدرن]

ترکیب سیاه و آبی

سیاه نمونه ای از رنگ‌هایی است که به راحتی با سایر رنگها ترکیب می شوند. استفاده از این ترکیب ممکن است در طراحی فضاهای مردانه مانند اتاق کار یا اتاق خواب پسرهای جوان بیش تر به چشم بخورد. همچنین از این ترکیب رنگ می توان در سرویس بهداشتی، حمام و روشویی استفاده نمود.

ترکیب رنگ های سیاه و آبی

ترکیب رنگ آبی و خاکستری

از دیگر رنگ هایی که می توانید در کنار آبی مورد استفاده قرار دهید، رنگ خاکستری می باشد. خاکستری و آبی در کنار یکدیگر فضایی مدرن و بسیار چشم نواز ایجاد می کنند. ترکیب آبی و خاکستری امروزه جزو پرطرفدارترین ترکیب رنگ‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی شناخته می شود.

ترکیب رنگ آبی و خاکستری

استفاده از آبی در بخش های مختلف دکوراسیون داخلی

استفاده از آبی در طراحی اتاق نشیمن

ابی برای طراحی یک اتاق نشیمن دنج بسیار مناسب می باشد. اگر به دنبال ایجاد تم دریایی در خانه یا فضای موردنظر هستید، آبی کلاسیک می تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد. استفاده از آبی در انتخاب کاغذ دیواری و سایر اکسسوری ها می تواند فضایی چشم نواز به ارمغان آورد.

اتاق نشیمن به رنگ آبی

در طراحی اتاق پذیرایی یا سالن نشیمن خانه خود می توانید از آبی در عناصری مانند مبلمان، پرده، فرش و یا دیوار شاخص مانند دیوار پشت تلویزیون یا دیوار پشت مبلمان استفاده نمایید.

اتاق نشیمن

استفاده از آبی در طراحی اتاق خواب

بسیاری از تحقیقات نشان داده رنگ اتاق خواب در کیفیت خواب ما اهمیت ویژه ای دارد. طیف آبی سرد بهترین رنگ برای اتاق خواب است، چرا که باعث می شود خواب راحتی داشته باشید و صبح ها با انرژی مثبت از خواب بیدار شوید.

استفاده از رنگ آبی در طراحی اتاق خواب

اگر ظاهری سنتی برای اتاق خواب مستر خود در نظر دارید طیف های آبی پررنگ بهترین انتخاب برای شما می باشند. برای ایجاد ظاهری ملایم و رمانتیک، آبی خاکستری یا خاکستری با ته زمینه بنفش کمرنگ را امتحان کنید.

با هر یک از این روش ها، اتاق مستر شما به مکانی مناسب برای خواب تبدیل می شود. اگر خواهان ظاهری مدرن و امروزی هستید، باید از طیف های آبی روشن تر استفاده کنید. اضافه کردن ته رنگ سفید یا طلایی ظاهری آرام تر به اتاق خواب شما می بخشد.

اتاق خواب آبی

اگر اتاق خواب مستر شما نور طبیعی کافی ندارد سعی کنید با افزودن رنگ‌هایی مانند نارنجی، زرد و قرمز به آن گرما و ملایمت بیشتری ببخشید.

دیوارهای آبی پاستیلی

شاید اسم آبی خاکستری کمی یاس آور به نظر برسد، اما آبی خاکستری روشن به اتاق خواب شما انرژی مثبت می بخشد. این رنگ می تواند در هر نوع دیزاین اتاق خواب از گرمسیری گرفته تا اتاق خواب های مدرن مورد استفاده قرار گیرد.

دیزاین اتاق خواب ابی

اگر خواهان جوی آرام در خلوتگاه خود هستید آبی ارام به شما توصیه می شود. آرامشی که این رنگ القا می کند، برای هر دو سبک رسمی و غیر رسمی مناسب است.

عکس رنگ آبی و ایده های استفاده از آن در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

استفاده از آبی در طراحی آشپزخانه

آبی نمونه ای از رنگ‌های تطبیق پذیر شناخته می شود که می توان از آن در قسمت ها مختلف خانه استفاده کرد. برای مثال استفاده از ابی در آشپزخانه می تواند نمایی زیبا ایجاد کند. انتخاب کابینت هایی آبی و یا انتخاب جزیره ای به این رنگ می تواند تاثیر گذاری فراوانی داشته باشد.

در صورت استفاده از این رنگ در آشپزخانه بهتر است از رنگ‌های سفید و سایر رنگ‌های آرام بخش در کنار آن استفاده نمایید. پیشنهاد ما استفاده از سفید، زرد و سبز در کنار آن می باشد.

استفاده از رنگ آبی در آشپزخانه

در صورتی که به دنبال ایجاد فضایی مدرن هستید، پیشنهاد ما استفاده از زرد و طیف مناسبی از سبز می باشد. استفاده از زرد می تواند باعث ایجاد فضایی روشن شود.

در صورت استفاده از زرد در کنار آبی، بهتر است از المان های تزئینی متالیک استفاده نمایید. این ترکیب می تواند فضایی خیره کننده به ارمغان آورد. تلفیق رنگ‌های سبز و آبی کلاسیک نیز تاثیرگذارترین حالت برای دعوت از طبیعت به خانه می باشد.

آشپزخانه آبی

استفاده از آبی در طراحی اسپا حمام

استفاده از آبی برای طراحی فضای اسپا در حمام بسیار مناسب می باشد. اگر نگاهی اجمالی به طراحی اسپاها بیاندازید متوجه خواهید شد که در بیشتر آن ها از آبی برای رنگ آمیزی دیوار و طراحی فضا استفاده شده است. آبی بسیار آرام بخش می باشد. این تاثیر به دلیل وجود شباهت میان این رنگ و رنگ آسمان و دریا می باشد.

توجه کنید که در صورتی که تمایل به استفاده از این رنگ در طراحی فضای اسپا دارید، بهتر است از طیف روشن آن استفاده نمایید. برای تکمیل این طراحی استفاده از یک وسیله روشنایی مناسب را فراموش نکنید.

استفاده از رنگ آبی در طراحی اسپا حماماستفاده از رنگ آبی در طراحی اسپا حمام

استفاده از آبی در حمام

آیا به دنبال اجرای یک طراحی به روز در حمام خانه هستید؟ پیشنهاد ما به شما استفاده از آبی و سفید می باشد. این دورنگ هیچ گاه قدیمی نمی شوند و تاثیر بسزایی در زیبایی حمام دارند. استفاده از این دورنگ در طراحی حمام، انتخاب سایر المان های تزئینی را نیز برای شما ساده می کند.

از دیگر ایده هایی که می توانید در استفاده از این دورنگ به کار گیرید، استفاده از آبی در قسمت کفپوش و رنگ آمیزی دیوار به سفید می باشد.

حمام آبی

آبی روشن در حمام باعث بزرگ تر نشان‌دادن فضای حمام می شود و استفاده از آن باعث ایجاد حس خوشایندی در افراد می گردد. از دیگر طیف های آبی که استفاده از آن در حمام نمای بسیار زیبایی ایجاد می کند، استفاده از آبی فیروزه ای در حمام می باشد.

رنگ آبی فیروزه ای برای دیوار

آبی تیره در حمام اگر به درستی با رنگ دیگری ترکیب شود، فضای بسیار مناسبی ایجاد می کند. در کنار آبی می توانید از استنسیل هایی با نقش ماهی بر روی دیوار حمام استفاده نمایید.

بخوانید!  جادوی رنگ متالیک در طراحی داخلی

آبی تیره بیشتر در حمام هایی که در آن ها از سبک مدرن برای طراحی استفاده شده است، کاربرد دارد. استفاده از این رنگ در کنار وسایل حمام مانند دوش و یک وان مناسب باعث ایجاد فضایی مینیمال و مدرن می شود.

رنگ آبی تیره در حمام

استفاده از آبی در سبک های گوناگون

سبک کلاسیک

دکوراسیون به سبک کلاسیک یکی از سبک هایی است که می توان در آن دیوارهای آبی پیدا کرد. به دلیل این که در خانه های قدیمی عیب و نقص های بسیاری دیده می شود با استفاده از رنگ و الگو می توان این عیوب را برطرف کرد و حواس افراد را به جزئیات فریبنده معطوف نمود. آبی پررنگ برای یک اتاق نشیمن کلاسیک کمی تیره به نظر می رسد، از این رو طیف روشن آن می تواند کمی به فضا روح و جان ببخشد.

سبک کلاسیک آبی

اگر کفپوش خانه شما چوبی است می توانید در سایر قسمت های اتاق از آبی استفاده کنید و پنجره ها را با رنگ کرمی مزین نمائید. هر چند وقتی دیوارها را با رنگ آبی رنگ می کنید، المان های سبک کلاسیک مانند کفپوش چوبی و پنجره های بزرگ برجسته تر به چشم می آیند.

دیوارهای آبی

با رنگ آمیزی دیوار با رنگ آبی شما به فضا عمق و جذابیت می بخشید و در حالی که هزینه بالایی پرداخت نکرده‌اید تصویری زیبا از دکوراسیون حمام به نمایش گذاشته‌اید.

رنگ آبی در اتاق خواب

سبک قرن میانه

سبک قرن میانه در مقایسه با سبک کلاسیک روشن تر و براق تر است. قرمز، سبز، زرد و نارنجی به همراه رنگ های متالیک از رنگ هایی هستند که در دکوراسیون به سبک میانه استفاده می شوند.

سبک قرن میانه

وقتی تصمیم به طراحی به سبک قرن میانه می گیرید باید از وسایل و طیف های رنگی بسیار زیبا و جذاب استفاده کنید. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که دیوارها را با آبی رنگ آمیزی کنید و در مورد سایر رنگ ها نگران نباشید.

حتی حضور لوستر در کنار آبی روشن ترکیبی بی نظیر برای اتاق غذاخوری ایجاد می کند و دکوراسیون آن را ایده آل جلوه می نماید. 

سبک دکوراسیون ابی

حضور این رنگ در کنار کفپوش چوبی و المان های سفید نماد سبک مدرن میانه قرن است. با افزودن گل و گیاه به این حمام آرامش را نیز در آن ایجاد کنید. 

حمام آبی سبک میانه قرن

دیوارهای آبی روشن وقتی در برابر لحاف سفیدرنگ قرار می گیرند بسیار جذاب و دیدنی به نظر خواهند آمد. آبی که برای دیوارها استفاده می شود هم باید به اندازه کافی شاد باشد و هم کمی تیره باشد تا آرامش را بر هم نزند. 

دیوارهای آبی

اتاق کودک از جمله مکان هایی است که می توان در آن سبک قرن میانه را اجرا نمود. در اتاقی که به این سبک طراحی شده اسباب بازی های رنگ روشن به چشم می خورند.

استفاده از آبی در روتختی و اسباب بازی ها هارمونی بی نظیری در فضا ایجاد می کند. آبی رنگ آرامش است و بیشتر در اتاق کودکان پسر مورد استفاده قرار می گیرد. 

اتاق خواب آبی کودک

سبک مدرن

آبی در طراحی به سبک مدرن نیز رنگی محبوب و ایده آل به نظر می رسد. استفاده از سایه های تیره این رنگ در کنار وسایل چوبی قهوه ای تیره نمایی بسیار زیبا پدید خواهد آورد.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید رنگ آبی تیره برای قسمتی از دیوار و مبلمان انتخاب شده و قرارگرفتن این رنگ در کنار رنگ کرم کوسن ها بسیار مدرن و شیک به نظر می رسد. 

سبک مدرن

به جای این که تنها از یک الگوی رنگ مشخص برای ایجاد سبک مدرن استفاده کنید، بهتر است به رنگ های مختلف اجازه دهید در فضا شناور شوند. دیوارهای آبی پس زمینه ای ایده آل برای سایر رنگ ها نظیر زرد، سفید، سیاه و سبز به شمار می آیند.

طراحی مدرن آبی

حمام های مدرن از بافت هایی که سادگی را در فضا به نمایش گذاشته اند تشکیل شده اند. به جای خرید کاشی های رنگارنگ، دیوارها را با آبی رنگ آمیزی کنید تا زیبایی و جذابیت سنگ های مرمر بیشتر به چشم بیایند. آبی انتخاب سایر المان های مورد نیاز در حمام را راحت تر می کند. 

حمام مدرن آبی

اتاق خواب های مدرن به دلیل سادگی و بی آلایشی خود شناخته شده اند. استفاده از وسایل ساده و کاربردی در این اتاق ها فضا را بزرگ تر جلوه می دهند و رنگ آبی دیوارها آرامش مورد نیاز برای رفع استرس ها و دغدغه های روزمره را فراهم می آورد. 

اتاق خواب مدرن آبی

نکات پایانی

آن چه که در این مطلب به بیان آن پرداختیم، معرفی آبی و ایده های استفاده از آن به منظور طراحی خانه می باشد. همان گونه که گفته شد، این رنگ به خوبی با سایر رنگ ها تلفیق شده و می تواند فضایی زیبا و چشم نواز برای شما به ارمغان آورد.

آبی تطبیق پذیری بالایی با سایر رنگ ها و الگوهای هندسی دارد، از این رو از استفاده آن در کنار الگوها و اشکال هندسی هراس نداشته باشید. در استفاده این رنگ جسارت داشته و اطمینان داشته باشید که نتیجه آن رضایت بخش خواهد بود.