آموزش رویت

ساختمانچی

آباژور، یکی از المان هایی است که می تواند نقش بسزایی در زیبایی دکوراسیون داخلی داشته باشد. این المان دارای انواع مختلفی است و می تواند یک فضای ساده را به فضایی زیبا تبدیل کند.

آن چه که در این مطلب از ساختمانچی به بیان آن خواهیم پرداخت معرفی نمونه های مختلف این محصول و چگونگی استفاده از آن می باشد. در ادامه با ما همراه باشید.

نقش آباژور در دکوراسیون داخلی

استفاده از آباژور می تواند باعث ایجاد تعادل در طراحی دکوراسیون داخلی شود به شرط آن که در انتخاب آن دقت شود و در جای صحیح از آن استفاده شود.

از آباژور می توان به عنوان المانی برای تزئین و همچنین نورپردازی دکوراتیو و فرعی استفاده کرد. این المان می تواند با ایجاد نور و سایه در زیبایی هرچه بیشتر فضای اتاق کمک کند.

قبل از انتخاب و خرید آباژور بهتر است نگاهی به اتاق بیاندازید و مکانی برای آن پیدا کنید. توجه کنید که استفاده از آباژور نباید باعث ایجاد فضایی شلوغ و پر هرج و مرج در اتاق شود.

آباژور

برای انتخاب آباژور مناسب باید به هماهنگی آن با سایر المان های به کاررفته در دیزاین خانه توجه کرد. اگر در نظر دارید بر روی فاکتور خاصی در اتاق تمرکز کنید، می توانید با استفاده از آباژور این کار را انجام دهید.

استفاده از آباژور علاوه بر ایجاد فضایی زیبا می تواند نقش کاربردی نیز داشته باشد. برای مثال در صورتی که اتاق دارای سقف کوتاه باشد، می توانید از آباژورهای پایه دار که نور آن ها به سمت بالا می باشد، استفاده کنید و با انجام این کار سقف را بلندتر از آن چه که هست نمایش دهید.

اگر به دنبال ایجاد تعادل در فضای اتاق خواب هستید می توانید با قرار دادن دو میز عسلی در کنار تخت و دو آباژور یکسان بر روی آن به این خواسته دست پیدا کنید.

باید رنگ‌آباژور با سایر المان های مورد استفاده در اتاق خواب هماهنگی داشته باشد. هم چنین شما می توانید از این المان نه تنها به عنوان المانی تزئینی بلکه به عنوان وسیله ای کاربردی نیز استفاده نمایید.

عکس چه مدل آباژوری برای اتاق خواب و پذیرایی مناسب است؟[پایه بلند،فانتزی و دیواری]

انواع مدل های آباژور

آباژور پایه بلند(کنار سالنی یا ایستاده)

آباژورهای کنار سالنی معمولا پایه های بلندی دارند و در کنار مبلمان، تلویزیون، پرده یا هر گوشه ای از سالن پذیرایی یا نشیمن شما قرار می گیرند. این آباژورها بسیار زیبا هستند و تاثیر زیادی در دکوراسیون داخلی خانه شما می گذارند.

آباژور کنار سالنی

آباژور رومیزی

آباژورهای رومیزی معمولا دارای پایه های کوتاه می باشند و بر روی میز اتاق کار، میز عسلی و یا میز کنار تخت قرار می گیرند. استفاده از دو آباژور هم شکل در دو طرف تخت خواب بر روی میز کنار تختی می تواند ایده بسیار زیبایی در تزئین اتاق خواب شما محسوب شود.

اباژور رومیزی

آباژور دیواری

اگر دوست دارید از آباژور در خانه خود استفاده کنید اما فضای کافی ندارید، پیشنهاد می کنیم از آباژورهای دیواری شیک و زیبا استفاده کنید. وجود دو عدد از این نوع آباژور در پذیرایی شما، علاوه بر کمک به نورپردازی عمومی، می تواند نقش المانی دکوراتیو را نیز ایفا کند و به زیباتر شدن دکوراسیون داخلی بیافزاید.

اباژور دیواری

آباژور مدرن

آباژورهای مدرن معمولا ساده هستند و تزئینات مختصری دارند. این نوع آباژورها معمولا دارای یک پایه یا سه پایه می باشند و طراحی بسیار شیک و مینیمالی دارند.

بخوانید!  ایده و نمونه های استفاده از کابینت مدرن در آشپزخانه های امروزی

آباژورهای مدرن معمولا در رنگ های سفید، مشکی و طوسی تولید می شوند، اما می توانید با توجه به سلیقه خود و رنگ بندی دکوراسیون داخلی، نمونه های رنگی را نیز سفارش و خریداری نمایید.

اباژور مدرن

آباژور کلاسیک

آباژورهای کلاسیک بر پایه تزئینات موجود در سبک کلاسیک طراحی می شوند و بر روی پایه های آن از کنده‌کاری و حکاکی های زیبا استفاده می شود.

اگر مبلمان و پرده خانه شما به سبک کلاسیک است، بهتر است یک آباژور رومیزی یا ایستاده به سبک کلاسیک نیز خریداری نمایید تا نمای دکوراسیون شما را تکمیل کند.

اباژور کلاسیک

آباژور چوبی

این آباژورها دارای پایه هایی از جنس چوب طبیعی می باشند و به دلیل کیفیت بالایی که دارند، بسیار پرطرفدارند. آباژورهای چوبی در انواع شکل ها و مدل ها از ایستاده تا دیواری تولید و به بازار عرضه می گردند.

اباژور چوبی

آباژور فانتزی

آباژورهای فانتزی دارای اشکال نامتعارف و غیر مرسومی هستند. این نوع آباژورها در دسته آباژورهای مدرن قرار می گیرند و از طراحی خاص و منحصربفردی در ساخت آن ها استفاده می شود.

اباژور فانتزی
آباژور فانتزی
مدل آباژور فانتزی

انتخاب آباژور برای اتاق پذیرایی

برای انتخاب آباژور مناسب دکوراسیون اتاق پذیرایی باید فاکتورهای متفاوتی را در نظر داشته باشید. همان گونه که در بالا اشاره شد، در ابتدا باید هدف از استفاده این المان را مشخص کنید.

آیا در نظر دارید تنها از آن به عنوان المانی دکوراتیو استفاده کنید یا نورپردازی آن نیز برای شما مهم است. در صورتی که نورپردازی برای شما مهم است باید به نور و رنگ آن توجه کنید.

فاکتور تاثیرگذار دیگر، سبک طراحی اتاق نشیمن می باشد. از آن جایی که این المان در انواع سبک ها طراحی می شوند، می توان نمونه ای مناسب از آن را انتخاب و مورد استفاده قرار داد. انواع نمونه های مدرن از طراحی ساده تری نسبت به نمونه های کلاسیک برخوردار می باشند.

بخوانید!  کابینت پلی گلاس چیست؟

هماهنگی آباژور به عنوان وسیله ای برای نورپردازی با لوستر نیز از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه شود. این به معنای هماهنگی و هم شکل بودن آن ها به طور کامل نیست، اما بهتر است این موضوع را در ذهن داشته باشید.

برای مثال در صورتی که از لوسترهای کریستال استفاده کرده‌اید، بهتر است در طراحی آباژور نیز از کریستال استفاده شده باشد.

آباژور پایه دار

آباژورهای پایه دار بهترین گزینه برای استفاده در اتاق نشیمن می باشند. از این المان می توان در پشت مبلمان یا در گوشه اتاق استفاده کرد. در صورتی که قصد دارید از آن در پشت مبلمان استفاده کنید، باید به ارتفاع آن توجه کنید. در این موارد ارتفاع آباژور باید بیشتر از ارتفاع مبلمان باشد.

اگر تمایل به استفاده از انواع کوتاه و رومیزی این المان دارید، می توانید از دو عدد میز عسلی در دو طرف کاناپه استفاده کرده و آباژورها را بر روی آن قرار دهید. در این صورت باید توجه کنید ارتفاع آباژور کوتاه تر از دسته مبل نباشد و از آن بلندتر باشد.

نکات پایانی

همان گونه که گفتیم، آباژور نمونه ای از المان های لوکسی است که می توان در دیزاین خانه از آن استفاده کرد. تنوع این محصول بسیار بالا است و از این رو پاسخگوی سلایق مختلف می باشد.

نکته مهم در انتخاب این المان تزئینی، انتخاب نمونه مناسب و استفاده صحیح از آن می باشد. در ادامه تصاویری از این المان تزئینی و نحوه استفاده آن در دکوراسیون داخلی برای شما محیا نمودیم.

آباژور پایه دار
اباژور پایه دار
اباژور پایه کوتاه
اباژور پایه کوتاه
مدل آباژور
مدل آباژور کنار سالنی
آباژور رومیزی
اباژور رومیزی
مدل آباژور کلاسیک
مدل آباژور کلاسیک