%عکس - انواع کفپوش بتنی، کاربرد و نکات دانستنی آن

انواع کفپوش بتنی، کاربرد و نکات دانستنی آن

kianborna

کفپوش بتنی نمونه ای از انواع کفپوش هایی است که به دلیل ساختار سخت خود بیش تر در محوطه سازی مورد استفاده قرار می گیرد. از آن جایی که کفپوش بتنی از سختی قابل توجهی برخوردار می باشد، می تواند گزینه ای مناسب برای انتخاب در مکان های پر تردد در نظر گرفته شود. ضخامت این گونه کفپوش ها بر حسب نوع استفاده آن متفاوت می باشد. در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان نکات تکمیلی در مورد کفپوش بتنی، مزایا، معایب، ساختار و هر آن چه لازم است در این زمینه بدانید، صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.

کفپوش بتنی

بتن به ترکیبی گفته می شود که از مخلوط سنگریزه های صخره ای و گرانیتی, چسباننده سیمانی (سنگ آهک, سولفات کلسیم) و آب ساخته می شود. در گذشته بتن بیشتر برای زیرسازی کف ساختمان مورد استفاده قرار می گرفت اما امروزه استفاده از آن به عنوان کفپوش در ساختمان های نوساز رواج یافته است. کفپوش بتنی به دلیل مقاومت بسیار بالا در مکان های مختلف از جمله اتاق نشیمن, پارکینگ ها, سالن های ورزشی و غذاخوری, سرویس بهداشتی, حمام و… مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی مواد تشکیل دهنده کفپوش های بتنی شامل سیمان سیاه و سفید، سنگدانه، آب، سولفات کلسیم، آهک، چسب بتن و مقدازی رنگ برای انواع رنگی می باشد.

کفپوش های بتنی می توانند در دو حالت روکار و زیرسازی مورد استفاده قرار گیرند. کفپوش های بتنی که به صورت روکار مورد استفاده قرار می گیرند، طاهری همگن تر دارند. این گونه کفپوش ها دارای دوام بیش تری بوده دیرتر دچار آسیب و ترک خوردگی می شوند. در مقابل کفپوش های بتنی که برای زیرسازی مورد استفاده قرار گرفته و شکل پایه ای دارند، از مواد درشت تری تشکیل شده و چندان ظاهر یکنواخت و همگن ندارند.

%عکس - انواع کفپوش بتنی، کاربرد و نکات دانستنی آن

انواع کفپوش بتنی

کفپوش بتنی انواع مختلفی دارد و بر اساس متریال کاربردی و مکان استفاده به نمونه های مختلف تقسیم بندی می شود:

کفپوش بتنی ترافیکی

این کفپوش ها دارای استحکام بسیار بالایی می باشند. از این رو برای استفاده در مکان های پر تردد گزینه ای مناسب برای انتخاب می باشد. این کف پوش ها دارای دو شکل مستطیلی و شش ضلعی بوده و در رنگ های مختلف قابل دسترسی می باشند.

کفپوش بتنی پیش ساخته

همان گونه که از نام آن ها پیداست، این کفپوش ها به صورت قطعات پیش ساخته بوده و برای نصب به محل مورد نظر انتقال داده شده و نصب می شوند.

کفپوش بتنی پیاده رو

استفاده از این کفپوش در مکان هایی مانند پیاده روها، پارکینگ، باغ و به طور کلی محوطه سازی صورت می گیرد. این کفپوش از نظر رنگ، اندازه و شکل ظاهری در اندازه های مختلف در بازار موجود می باشد.

کفپوش بتنی پازلی

متراکم سازی اجزاء تشکیل دهنده این گونه کفپوش ها با استفاده از دستگاه ویبراتور انجام می شود. این کفپوش ها به دو شکل خشکه و تر قابل اجرا می باشند.

کفپوش بتنی آراکس

این مدل کفپوش بتنی از لحاظ صنعتی از استحکام بالایی برخودرار می باشد. این کفپوش به سه شکل به بازار عرضه می شود: کفپوش بتنی آراکس ملاتی، آراکس پاششی و آراکس پلیمری که هر کدام ویژگی های منحصر بفرد خود را دارند.

کفپوش بتنی طرح سنگ

همان گونه که از نام این این کفپوش پیداست، شکل طرح آن به صورت سنگی بوده و کاربرد آن همانند کفپوش پیاده رو می باشد.

مزایای استفاده از کفپوش بتنی

کفپوش بتنی دارای مزایایی است که در زیر شرح داده شده است:

  • کفپوش بتنی در طرح ها و رنگ های متنوع وجود دارد.
  • بتن مقاومت بالایی دارد و به راحتی دچار خراشیدگی و آسیب نمی شود.
  • کفپوش بتنی گرما را جذب می کند و نقش موثری در کاهش هزینه های مربوط به مصرف انرژی ایفا می کند. استفاده از این کفپوش ها باعث گرم شدن کف اتاق می شود.
  • مراقبت از کفپوش بتنی بسیار راحت است. این کفپوش با تی مرطوب و مواد شوینده تمیز می شود.

معایب استفاده از کفپوش بتنی

در کنار مزایایی که از آن ها نام برده شد، استفاده از کفپوش های بتنی معایبی نیز دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این کفپوش ها اگر دارای برجستگی در سطح خود نباشند، لغزنده بوده و راه رفتن بر روی آن مشکل می شود.
  • این نوع کفپوش دارای سختی بالایی می باشد. بنابرانی بهتر است در مکان های تردد کودکان مورد استفاده قرار نگیرد.
  • کفپوش های بتنی سرما را در خود حفظ کرده و باعث سردی محیط می شوند. بنابراین استفاده از آن ها در مکان های سردسیر توصیه نمی شود.
  • ماندگاری رطوبت در سطح این گونه کفپوش ها باعث ایجاد آلودگی و لک بر روی آن ها می شود.

رنگ آمیزی کفپوش بتنی

در رنگ آمیزی کفپوش بتنی از رنگ های اکریلیک و رنگ های اسیدی استفاده می شود. رنگ های اسیدی در بافت بتن نفوذ کرده و بعد از انجام واکنش, جزئی از بتن می شوند. این نوع رنگ دوام و پایداری بالایی دارد و به مرور زمان کمرنگ یا پوسته پوسته نمی شود. رنگ های اکریلیک بر پایه آب هستند و با بتن واکنش نمی دهند. این نوع رنگ سطحی شفاف و براق ایجاد می کند و نمایی مانند استیل به ارمغان می آورد.

کفپوش بتنی دارای انواع مخلتلفی می باشد که از جمله می توان به کفپوش های بتنی ترافیکی، پیش ساخته، کفپوش بتنی پیاده رو، کفپوش بتنی پازلی، آراکس و طرح سنگ اشاره کرد.

برای مشاهده قیمت کفپوش از جمله کفپوش بتنی کلیک کنید.