%عکس - ویژگی های سبک مینیمالیسم

ویژگی های سبک مینیمالیسم

keleman

kianborna

شاید تاکنون به ذهن شما خطور کرده باشد که آیا دیزاین منزل با سبک مینیمالیسم همان استفاده از تضادها در طراحی داخلی است؟ اگر این سوال ذهن شما را مشغول کرده است هم اکنون در این نوشته از ساختمانچی پاسخ آن را خواهید یافت. طراحی فریبنده و وسوسه آمیز اتاق زیر، تضاد را به خوبی تعریف کرده و توجه بیننده را به خود جلب می نماید. چیدمانی که در فضای اتاق اجرا شده امروزه به یکی از طرح های جالب و جذاب از نظر زیبایی شناسی تبدیل شده است. دلیل اینکه با اولین نگاه به این اتاق حسی دوست داشتنی به شما دست می دهد، ایده آل بودن نوع طراحی و قابل قبول بودن آن از نظر اصول زیبایی شناسی است.

%عکس - ویژگی های سبک مینیمالیسم

اگر به دنبال یک سبک راحت و کاربردی برای طراحی خانه خود هستید بیشتر از این خود را خسته نکنید. ما در این نوشته به شما نشان می دهیم که چگونه به چنین طرحی دست یابید و خانه خود را با قرار دادن المان های جذاب مزین نمائید. با ساختمانچی همراه شوید.

چرا سبک مینیمالیسم کارآمد است؟

از سبک مینیمالیسم استفاده کنید و با اجرای دیزاین خانه ساده و دنج در برابر افراط های چیدمان موضوع بگیرید. چند دهه پیش، طراحان داخلی از قانون ” هر چه بیشتر، بهتر” استفاده می کردند. فضاهایی که توسط این طراحان طراحی میشدند پر از مبلمان های بزرگ و سنگین، پرده های چند لایه و لوازم و اثاثیه بسیار بودند به حدی که شمردن آن ها سخت بود. اتاق ها اصولاً شلوغ و پر از هرج و مرج به نظر می آمدند حتی اگر فضای آن ها بزرگ بود. پس از گذشت سال ها طراحان گرایش خود را تغییر داده و به سبک مینیمالیسم که طرفدار قانون ” هر چه کمتر، بهتر” است، روی آورده اند. در طراحی مینیمال تا حد ممکن سعی می شود از وسابل کمتر اما با کارایی بیشتر استفاده شود و تمرکز بر روی خلوت و دلباز بودن فضا باشد. در این سبک انتخاب مبلمان بر اساس ظرافت و سبک بودن وزن صورت می گیرد و به ندرت از اکسسوری های اضافی در طراحی خانه استفاده می شود. سبک مینیمالیسم فضایی خلوت و دلباز به نمایش می گذارد و اکثر افراد طرفدار ساده و کاربردی بودن این سبک از طراحی هستند. آیا شما جزء این دسته از افراد هستید؟ دیزاین منزل با این سبک بی نظیر این امکان را برای شما فراهم می کند که با استفاده از کمترین جزئیات زیبایی شناسی بتوانید فضایی دنج، راحت و مورد علاقه ایجاد نمائید.

یک دکوراسیون کاربردی طراحی کنید

وقتی ظاهری مینیمالیسم ایجاد می کنید، مطمعناً کارایی و عملکرد را که یکی از اصول سبک مینیمالیسم است در چیدمان خود رعایت خواهید کرد. آیا به راحتی می توان این کار را انجام داد؟ اگر می خواهید یک اتاق خواب طراحی کنید، سعی کنید تحت خود را به عنوان یک نقطه کانونی در اتاق به نمایش بگذارید، البته به این نکته دقت کنید که از نظر بصری تعادل را برقرار نمائید. همچنین، اگر قصد طراحی اتاق نشیمن دارید، بر روی انتخاب مبلمان اصلی تمرکز کنید. کلید اصلی در طرح مینیمال این است که به سایر المان های موجود در اتاق اجازه دهید نقش حمایتی خود را برای مبلمان ایفا کنند. برای اینکه بدانید چه نوع مبلمانی انتخاب کنید، از اصول زیبایی شناسی سبک مینیمالیسم بهره ببرید. بر انتخاب طرح های براق بدون اینکه از نظر بصری آزار دهنده باشند تمرکز کنید. سخت نگیرید، شما به اندازه کافی وقت دارید بر افزودن عناصر زیبایی شناسی تمرکز داشته باشید.

%عکس - ویژگی های سبک مینیمالیسم

بافت را در طراحی دکوراسیون بگنجانید

هنگامی که می خواهید بر طراحی اتاق تمرکز کنید، دنج بودن فضا را فراموش نکنید. بدین منظور شما باید بر المان های چند لایه در کنار هم تمرکز نمائید. شما باید لایه هایی را انتخاب کنید که از نظر بافت با یکدیگر تضاد داشته باشند. انجام این کار به شما کمک می کند اتاق جذاب تر و دوست داشتنی تر به نظر بیاید. علاوه بر آن این کار نشان می دهد طراحی شما کاملاً هدفمند بوده است. این نکته را به خاطر داشته باشید که منظور از بافت این است که یک المان همانطور که دیده می شود احساس نیز شود. شما می توانید با استفاده از یک فرش بافت دار، میز چوبی زمخت برای قرار دادن چراغ، روتختی تمیز و یک پتوی نرم و پشمی در کنار یکدیگر فضایی جذاب و راحت در اتاق ایجاد نمائید.

انتخاب وسایل را محدود نکنید

علاوه بر بافت، اکسسوری ها نیز بهترین روش برای جذاب تر کردن یک فضای مینیمالیسم به شمار می آیند. اکسسوری به هر آنچه که زیبایی و ارزش به فضای شما اضافه کند گفته می شود. در اکثر موارد، انتخاب اکسسوری ها باید بر اساس کاربرد آن ها صورت گیرد اما انتخاب خود را محدود نکنید و هر آنچه که گمان می کنید زیبایی در فضا به ارمغان می آورد را خریداری نمائید. اگر نمی دانید چه نوع لوازم و وسایلی به دکوراسیون منزل خود اضافه کنید می توانید مثال های زیر را مد نظر قرار دهید:

  • انواع فرش های زیبا
  • آینه ها و آثار هنری دیواری
  • بطری های دکوراتیو
  • کتاب های رنگارنگ برای زیر میز قهوه خوری
  • قاب های زیبای برای عکس
  • گیاهان آپارتمانی
  • عناصر دکوراتیو و کاربردی

در انتخاب لوازم و وسایل منزل به این نکته دقت کنید که علاوه بر ایجاد تنوع باید هارمونی را نیز در فضا رعایت نمائید. سعی کنید در حد نیاز اقدام به خرید این المان ها کنید تا نه تنها از هرج و مرج دوری نمائید بلکه یک چیدمان هدفمند ایجاد کنید. در انتخاب وسایل برای خود محدودیت قائل نشوید و از بین دو المان، زیباترین را انتخاب کنید اما همواره قانون طراحی به سبک مینبمالیسم که پرهیز از شلوغی است را مد نظر داشته باشید. سبک مینیمالیسم به خوبی فضا را سازماندهی می کند زیرا هم زیبایی و هم کارایی را برای صاحب خانه به ارمغان می آورد. اکنون شما در مورد بازسازی مینیمال خانه چه فکر می کنید؟ آیا علاقمند به استفاده از چنین طرحی در چیدمان منزل خود هستید؟ نظرات و پیشنهادات خود را از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

طراحی این سبک باید به شکل کاربردی باشد. نکته مهم دیگر ایجاد تعادل بصری در فضای اتاق می باشد. در طراحی سبک مینیمالیست استفاده از انواع بافت نباید فراموش شود.