%عکس - مراحل اجرای اسکلت فلزی

مراحل اجرای اسکلت فلزی

kianborna

اسکلت فلزی پیکره اصلی ساختمان های امروزی محسوب می شود. ساختمان هایی که با آن بنا نهاده می شوند از استحکام و مقاومت بالایی در برابر انواع فشارها برخوردار هستند. اسکلت فلزی از فولاد, تیر و ستون هایی ساخته می شود که به صورت عمودی و افقی به یکدیگر متصل شده اند. این اسکلت سرعت اجرای پروژه ساخت و ساز را بالا می برد و به مقدار قابل توجه از وزن ساختمان می کاهد. استفاده از این سازه این امکان را فراهم می کند که در هر مرحله از ساخت بتوان بدون ایجاد هیچ گونه تخریب به رفع عیب پرداخت. همچنین اجرای آن باعث کاهش حجم فونداسیون شده و در تمام مراحل اجرا امکان بازرسی و انجام تست های غیر مخرب را فراهم می کند.

مزایای اسکلت فلزی

اگر بخواهیم به مزایای این سازه اشاره کنیم می توانیم موارد زیر را نام ببریم:

 • این نوع اسکلت گزینه ای مناسب برای ساخت سازه های طویل می باشد.
 • دوام و استحکام فولاد بسیار بالاست و برای مدت زمان طولانی می توان از آن استفاده نموده و بهره برداری کرد.
 • ساخت و اجرای اسکلت فلزی آسان است.
 • وزن آن در مقایسه با اسکلت بتنی کمتر است، از این رو وزن ساختمان کاهش پیدا می کند.
 • فلز از خواص یکنواخت برخوردار است زیرا تحت نظارت دقیق تولید می شود. این متریال به دلیل موادی که در تولید آن به کار رفته همگن است.
 • ساختمان هایی که با این سازه ساخته می شوند در برابر عوامل مختلف نظیر انفجار بسیار مقاوم هستند.
 • قابلیت شکل پذیری از ویژگی های بارز مصالح فلزی است که باعث شده در برابر تنش، ضربه و نیروی دینامیکی از آستانه تحمل بالایی برخوردار باشند.
 • سرعت اجرای قطعات فلزی بالاست و در مدت زمان کمتری نسبت به قطعات بتنی نصب می شوند.

مراحل اجرای اسکلت فلزی

بعد از خاکبرداری و قبل از ساخت اسکلت فلزی زمین مورد نظر باید از نظر مقاومت فشاری مورد ارزیابی قرار گیرد. برای انجام اینکار مهندسین اقدام به بررسی مقاومت زمین می کنند به نحوی که از لایه های مختلف زمین نمونه گرفته و آن را برای بررسی میزان تحمل وزن ساختمان به آزمایشگاه می فرستند. سپس بعد از تعیین مقاومت فشاری خاک, پی سازی طبق آن محاسبه می شود.

وقتی عملیات خاکبرداری انجام شد زمین را با استفاده از دوربین Nevo یا شیلنگ تراز صاف و تراز می کنند. سپس محل قرارگیری پی را تعیین کرده و محدوده زیر آن را با ملات سیمان و سنگ تراز می نمایند. البته اگر کل زمینی که خاکبرداری شده تراز و سطح آن با ملات سیمان و سنگ صاف شود, سطحی یکنواخت برای ریختن بتن مگر فراهم می شود. بتن مگر یک بتن با عیار کم سیمان است که محل خاکبرداری را برای آرماتوربندی آماده می کند. در اصل این بتن سطح زمین را از پی اصلی جدا کرده و سطحی یکنواخت در زیر پی ایجاد می کند. پس از ریختن بتن مگر, آرماتوربندی بر اساس نقشه های محاسباتی صورت می گیرد, سپس قالب بندی توسط انواع مختلف قالب های فلزی, چوبی و … انجام می شود. بعد از قالب بندی, آرماتورهای بولت در محل تعیین شده به منظور اتصال صفحه ستون به آنها قرار خواهند گرفت.

بعد از انجام این مراحل نوبت به مرحله بتن ریزی می رسد. بتن مورد نیاز برای بتن ریزی یا در محل پروژه آماده می شود و یا به صورت آماده از کارخانه بتن تهیه می گردد. بررسی مقاومت فشاری بتن بسیار حائز اهمیت است به همین دلیل آن را برای آزمایش و تعیین مقاومت فشاری به آزمایشگاه می فرستند.

در هنگام بتن ریزی یکسری موارد و نکته ها باید مورد توجه قرار گیرند از جمله:

 • قبل از ریختن بتن در محل مورد نظر, میکسر بتن حتماً باید بتن را چندین مرتبه به هم بزند و از فاصله نزدیک بتن ریزی انجام شود. اگر بتن از فاصله بالا ریخته شود دانه بندی آن بهم می ریزد بنابراین اگر فاصله زیاد باشد برای جلوگیری از بروز مشکل باید از ناودانی های فلزی برای ریختن بتن استفاده شود.
 • با توجه به مقدار آرماتور به کار رفته و نوع کار, برای متراکم نمودن بتن باید از ویبره استفاده نمود. برای خروج هوای درون بتن بعد از ریختن هر لایه از آن, عملیات ویبره باید صورت گیرد.
 • بعد از پایان بتن ریزی به منظور جلوگیری از ترک خوردگی و ضعف بتن باید سطح بتن را مرطوب نگه داشت.
 • بعد از گیرش بتن, قالب ها را باید باز نمود و عملیات کارگزاری صفحه ستون ها را شروع کرد.
 • بعد از اینکه صفحه ستون ها در محل مناسب قرار گرفتند نوبت به هواگیری آنها می رسد. برای انجام اینکار تعدادی بتن شل در زیر صفحه ریخته می شود و گاهی نیز در وسط صفحه ستون یک سوراخ ایجاد کرده و بتن در آن ریخته می شود. سپس با سفت کردن پیچ های روی صفحه ستون, هوای اضافی صفحه خارج می شود. این کار به منظور جلوگیری از نشست صفحه ستون در اثر فشار ستون ها و خالی نماندن فضای زیر آنها انجام می شود.
 • به منظور تسریع در روند کارگذاری و مهارسازی تیر آهن ستون از قبل یک نبشی و یک ورق اتصال بر روی صفحه ستون جوش داده شده است که با قرار دادن ستون در جای مناسب و حصول اطمینان از قائم بودن آن جوشکاری انجام می شود.

مراحل ساخت ستون

در ساخت ستون مراحلی نظیر برش ستون و پروفیل های آن, مونتاژ آنها, برش ورق های ستون, مونتاژ ورق ها روی ستون و در نهایت ساخت نشیمن تیرها و مونتاژ نمودن آنها بر روی ستون انجام می شود. به منظور کاهش بار اضافی در طبقات بالای ساختمان از تیر آهن های نمره پایین استفاده شده و اختلاف ضخامت توسط اتصال صفحه ستون در طرفین و جوشکاری آن به منظور کاهش اندازه ستون صورت می گیرد. سپس ستون ها با استفاده از جرثقیل بلند شده و در محل مناسب قرار خواهند گرفت. بعد از انجام جوشکاری اولیه و قرار گرفتن ستون در جای خود سایر نبشی ها و صفحات به پایه ستون و صفحه آن جوش داده می شوند.

نصب تیرها

برای افزایش مقاومت تیرها آنها را لانه زنبوری می کنند. برای لانه زنبوری کردن تیرها با استفاده از شابلن و هواگاز عملیات برش انجام می گیرد. سپس قطعه های جدا شده مجدداً به هم جوش داده می شوند و سر تیر را به کمک صفحه ستون وصله می کنند. پس از آن در ارتفاعات مشخص نبشی هایی قرار می گیرند که تیرها به آنها جوش داده می شوند.

نصب بادبند

بادبند مقاومت ساختمان را در برابر نیروهایی نظیر زلزله, باد و … بالا می برد و با توجه به محاسبات صورت گرفته از ناودانی جفت, تک و جفت تک استفاده می شود. بعد از انتخاب نوع پروفیل, بادبند از یک سر ستون به ستون دیگر به حالت چپ و راست نصب می شود و توسط جوش از دو طرف مهار می شود. طرف دیگر نیز به همین منوال انجام شده و در نهایت به شکل ضربدر در می آید. سپس محل برخورد دو ضربدر را توسط یک صفحه مهار می کنند.

pinwork

توییتر لینکداین تلگرام واتس اپ فیسبوک

برای اطلاع از جدیدترین اخبار و آموزش های ساختمانی، در خبرنامه ساختمانچی عضو شوید


15 دیدگاه در “مراحل اجرای اسکلت فلزی

سلام، ممنون از مطالب مفید
لطفا تعرفه اسکلت فلزی در مقاله اضافه کنید

سلام. با توجه به نوسانات بازار و تغییر قیمت آهن آلات به صورت روزانه امکان درج تعرفه اسکلت فلزی در سایت وجود ندارد.

سلام برای یک ساختمان یک طبقه به متراژ۸۰ متر ،با اسکلت فلزی ،چقدر میلگرد و تیر اهن احتیاج است،آیا برای پی باید میلگرد استفاده کرد

براساخت یه سازه فلزی خوب برای یک طیف ۸۰متری اگه ده تاستون بخره میتونی ستونارو اهن ۱۴دوبل استفاده ارتفاع ستون سهو نیم متربگر چون دوبله میشه ۷متر ده تا ۷مترمیشه ۷۰مترکه به عبارتی کل اهن ستونات میشه ۵شاخه و ده متر
اگه ابعاد زمینت مثلا ده متر‌درهشت متر باشه دوشاخه و۶متر برای تیرهای فرعیت استفاده میشه دوشاخه و۶مترهم برای تیرهای اصلیت استفاده میشه تیرهای فرعیتو اهن ١٤بنداز تيرهاي اصلي هم اهن ١٨بنداز كه اگه طولشون زیاد بود باورق تقویتشون کن ۲شاخه هم اهن واسه راه پله و تیرهاش درنظربگیر یه تن هم پایت نبشی میخای
درکل بخای قوی بسازی ۴تن میشه کل وزن آهنات ولی معمولی بسازی‌سه تن میشه یه دویس سیصدکیلوبیشتر

سلام خسته نباشیددرساختمانهایی که ازاسکلت پیچ و مهره استفاده شده جنس دیوارها ازچیست وچقدرمقاومت دارد یعنی مثل آپارتمان های قدیمی نصب کابینت یا اقلام دیگرکه نیازبه سوراخ کاری وپیچ وغیره دارد به چه صورت است ازلحاظ مقاومت و غیره میگویندنمیشود یاابزارومصالح خاصی میخاهدازراهنمایی شما سپاسگزارم قدیمی

سلام
من برای پلان معماریم پلان سازه میخوام
میتونید انجامش بدید؟

سلام دوست عزیز… خیر. کار اجرایی انجام نمیدیم. مقالات صرفاً جهت آموزش می باشند.

سلام خسته نباشید مرسی از مطالب عالی و کاراتون
میخواستم بدونم میشه روی ساختمان ساخوه شده قدیمی اسکلت فلزی پیاده سازی کرد و حداقل یک تا دو طبقه روی ان ساخت در حال حاضر ساختمان یک طبقه است اهن ریزی اما ستون های جانبی از دیوار استفاده شده میشه جای جای دیوار ستون کار گذاشت و ستون ها رو از کف هم کلاف کرد و طبقه اضافه کرد پتشکرم

مفهوم سوال کمی مبهم هست و نمی توان متوجه شد که سازه مد نظر سازه فلزی است یا سازه بنایی. اما در مورد سازه فلزی به طور کلی می توان گفت با برآورد مقطع ستون ها و میزان باری که قادر به تحمل آن هستند و از طرفی برآورد بار وارده از هرطبقه می توان یک یا دو طبقه روی سازه فولادی احداث کرد که بستگی به ابعاد و ظرفیت ستون ها دارد. در مورد سازه های بنایی هم، تقریبا اوضاع به همین ترتیب است اما باید توجه داشت اگر قصد دارید دیوارها را حذف کنید، با استفاده از تجهیزاتی چون جک می توان با حذف دیوارها ستون هایی اضافه کرد و سپس نسبت به احداث طبقات فوقانی اقدام نمود.
این توضیحات مربوط به شرایط ساختمانی است که تعداد طبقات آن کمتر از 3 طبقه باشد. در نهایت توصیه می شود حتما با کارشناسان برای بازدید از محل و بنا مشورت نمایید.

اره دوست عزیز میشه
اول باید چند ردیف جک بندازی زیرسقف که مهاربشه بعدش دیواراروخراب کنی دیوارارو که خراب کردی جایی که میخای ستون بکاری رو‌یه چاله ی متر در یه متر بکنی بعد بامیلگرد به سبد بباف و صفحه ستون مثلا ۴۰در۴۰باضخامت ۱۵میلی متر بگیر هرکدام۴تاسوراخ بزن بعدشم۴تاولت بنداز صفحه رو سبدی که‌توچاله بافتی برار و بابتن چاله رو‌پرکن هر جاخاستی ستون بکاری همینکاروکن بعدش درست جای ستونها سقف ‌ویه مقدارسوراخ کن که وقتی ستونارو کاشتی به اندازه ای باشه که ازسقف یه کتربالاترباشه که بتونی بعدا بهش ستون اضافه کنی بعداز اون زیر کله آهن‌های سقف قدیمی که رودیواربود یه اهن‌میندازی و وصلش میکنی ب دوتاستونی که کاشتی و زیروسر اهن نبشی میزاری وجوش میدی بقیشم‌همینطوری ادامه بده‌ فقط باید توجه داشته باشی آهنی که میندازی زیراهن سقف قدیمی بایدکامل بهش چسبیده باشه وهیچ فاصله ای نباشه که نشست نکنه وقتی که بتن پای ستون کامل خشک‌شد میتونی جکارو باز کنی

چگونه ساختمانی که تا مرحله صفحه گذاری فلزی انجام شده رابه بتنی تبدیل کنیم؟زیر بنا 72 کل زمین 270 و دارای 9ستون است.
به خاطر هزینه میخواستم پایه بتونیش کنم نظر شما چیه آیا این کار انجام بدم یا نه؟ با تشکر

سازه فلزی در واحدهای کوچک بخاطر ستونهای کوچکتر و بهینه شدن فضا استفاده میشه. سرعت کار هم بهبود میبخشه ولی خوب الان واقعا هزینه هاش سنگین شده!

سلام
آیا در ساختمان با اسکلت فلزی باید از آجر سفال استفاده کرد؟ آیا قانون خاصی در این باره وجود دارد؟
ممنون

سلام
استفاده از آجر سفال به دلیل سبک کردن سازه اسکلت فلزی هست که البته میتونید از انواع بلوک سبک استفاده کنید. من تا الان قانون خاصی در این مورد نشنیدم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *