%عکس - عوامل موثر در انتخاب فرش

عوامل موثر در انتخاب فرش

اگر در نظر دارید به فضای اتاق گرما ببخشید، نقطه ای مرکزی ایجاد کنید و یا به کفپوش خانه جلوه زیباتری ببخشید، خرید فرش بهترین پیشنهاد ما به شما می باشد. فرشی که از کیفیت بالایی برخوردار است سال ها ماندگاری خواهد داشت زیرا یک انتخاب هوشمندانه می تواند باعث ایجاد همبستگی رنگ های به کار رفته در طراحی داخلی شود. قبل از خرید این المان باید رنگ ها، پارچه ها و مقدمات آماده سازی فضای مورد نظر را مشخص کنید. در این جا سعی شده است تمامی آن چه که برای یک انتخاب صحیح لازم است را با شما در میان بگذاریم. قبل از هرگونه اقدامی برای خرید فرش، نکاتی از جمله کاربرد و شکل کلی که به دنبال آن هستید را در نظر بگیرید. برای جلوگیری از صرف هزینه اضافی برای مدلی که ممکن است مناسب اتاق مورد نظر نباشد، باید اندازه، شکل، روشنایی و نوع کاربرد اتاق و شخص استفاده کننده را در نظر بگیرید. برای مثال استفاده از فرشی که جارو کردن آن مشکل است مناسب اتاقی که ممکن است سگ خانگی روی آن بخوابد، نیست. در مورد سبکی که برای طراحی اتاق در نظر گرفته اید فکر کنید و به دنبال طرح مناسبی که با سبک اتاق هماهنگی دارد، باشید.

انتخاب اندازه مناسب 

انتخاب این عنصر دکوراتیو متناسب با اندازه اتاق از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مدلی که بیش از اندازه بزرگ باشد باعث می شود طراحی اتاق به چشم نیاید و درمقابل مدل های بسیار کوچک نیز ظاهر کلی اتاق را درهم می ریزند. برای انتخاب اندازه مناسب، در ابتدا باید ابعاد اتاق را اندازه گیری کنید و در نظر داشته باشید که فرش چه مقدار از کف اتاق را بپوشاند. هم چنین ابعاد مبلمانی که قصد استفاده از آن را دارید نیز باید مشخص شود. لازم به ذکر است که  استفاده از فرش در مقابل شومینه معمولا جلوه زیبایی نخواهد داشت. اگر از ابعاد بزرگ آن در یک اتاق کوچک استفاده نمایید، نمای آن چین خورده به نظر خواهد آمد. زمانی که سایز را انتخاب کردید نوبت به انتخاب رنگ و همچنین تصمیم گیری در مورد وجود یا عدم وجود الگو در طراحی آن می رسد. استفاده از رنگ های تیره یا طرح های شلوغ در سایزهای کوچک نمای بهتری خواهند داشت، اما اگر از آن ها در سایزهای بزرگ استفاده شود، ظاهر زننده ای ایجاد خواهد شد. فضای بزرگی که در آن رنگ های تیره به کار گرفته شده نور موجود در فضا را جذب کرده و باعث می شود فضا تاریک و خسته کننده به نظر آید.

%عکس - عوامل موثر در انتخاب فرشپهن کردن آن در اتاق نشیمن

گزینه های زیادی برای استفاده از فرش در فضای اتاق نشیمن وجود دارد. بعضی افراد از آن برای ایجاد حالتی دنج و خودمانی در اتاق و بعضی دیگر برای ایجاد فضایی باز در مقابل مبلمان استفاده می کنند. بیشتر طراحی هایی که به سبک معاصر انجام می گیرند، به دنبال ایجاد فضایی مینیمالیست که در آن از الگوهای ساده استفاده شده است، می باشند. اگر شما نیز به دنبال اجرای چنین سبکی هستید تنها لازم است از فرشی کوچک در زیر میز قهوه خوری یا در راستای شومینه استفاده نمایید. برای ایجاد نمای چشم نواز از مدلی استفاده کنید که بیشتر قسمت های کف اتاق را بپوشاند، اما توجه داشته باشید که حاشیه دیوارها باید خالی بماند. از این فضا می توان برای قرار دادن کمد و یا میزی تزئینی استفاده نمود. هم چنین از این فضای خالی می توان برای قرار دادن مبلمان نیز استفاده کرد. پایه های مبلمان می تواند روی فرش نیز قرار گیرند، اما در چنین شرایطی به یاد داشته باشید که فاصله آن با دیوار باید استاندارد باشد.%عکس - عوامل موثر در انتخاب فرش

اگر فرش و مبلمان با یکدیگر تناسب داشته باشند به طور قطع  فرش نمای زیباتری خواهد داشت. اطمینان حاصل کنید که رنگ و الگوی آن مکمل دیگر رنگ های استفاده شده در اتاق هستند. استفاده از مدل هایی که درآن ها الگوهای زیادی به کار رفته است تنها زمانی مناسب هستند که از مبلمان و پرده های ساده استفاده شده باشد. اگر در طراحی اتاق از الگوهای زیادی استفاده شده است باید از طرحی ساده استفاده نمایید. استفاده از کوسن هایی که در آن ها از رنگ هایی مشابه با رنگ فرش استفاده شده است نیز می تواند ایده خوبی باشد. اگر نحوه چیدمان مبلمان به گونه ای است که دوتا از پایه های آن روی زمین و دوتای دیگر روی فرش قرار می گیرند بهتر است برای درست قرار گرفتن آن از زیرپایه های مبلی استفاده نمود.

%عکس - عوامل موثر در انتخاب فرش

انتخاب طرح مناسب برای اتاق خواب

بیشتر افراد تمایل دارند زمانی که از تخت خواب پایین می آیند فرشی نرم زیر پای آن ها وجود داشته باشد. استفاده از آن در اتاق خواب علاوه بر ایجاد راحتی و گرمی در زیر پا، به زیبا شدن اتاق خواب نیز کمک می کند. اتاق های بزرگی که در آن ها از یک فرش بزرگ، تخت خواب و یک کمد استفاده شده است، فضای یک اتاق خواب زیبا را به خوبی القا می کنند. از سوی دیگر، استفاده از یک قالیچه کوچک زیبا در کنار تخت خواب نیز انتخاب مناسبی بوده و به فضای اتاق خواب رنگ می بخشد. اگر در اتاق خواب از لوازم تزئینی زیادی استفاده شده است، بهتر است از فرش و پرده های ساده استفاده شود.%عکس - عوامل موثر در انتخاب فرش

استفاده از مدل های رنگی و طرح دار

به کارگیری فرش هایی که در آن ها از طرح و نقش و رنگ استفاده شده است تاثیر زیادی در زیبایی اتاق داشته و باعث انسجام رنگ های به کار رفته در طراحی داخلی اتاق می شود. نکات مختلفی در انتخاب رنگ و طرح فرش ها وجود دارد. استفاده از سایز های بزرگ که رنگ روشنی دارند، باعث می شود اتاق بزرگ تر و روشن تر به نظر آید. البته باید در نظر داشته باشید که آن ها زود کثیف می شوند. در مقابل مدل های رنگ تیره دیرتر کثیف شده و به اتاق گرما می بخشند.

استفاده از انواع فرش ایرانی و شرقی مناسب فضاهایی به سبک سنتی می باشد و با مبلمان آنتیک تطابق پذیری بسیار خوبی دارد. این در حالی است که در فضاهای مدرن از فرش هایی که در آن ها طرح های هندسی به کار گرفته شده است، بیشتر استفاده می شود. قبل از انتخاب فرش باید انواع مختلف آن را از نزدیک ببینید تا بتوانید نمونه مناسب را انتخاب نمایید. در اتاقی که از طراحی ساده برخوردار است استفاده از مدل های طرح دار و رنگ روشن، سرزندگی ویژه ای به اتاق می بخشد. اگر از مبلمان طرح دار استفاده می کنید، مدلی را انتخاب نمایید که در آن از یک رنگ اصلی به کار رفته در مبلمان استفاده شده باشد. این کار باعث یکدست شدن اتاق می شود.%عکس - عوامل موثر در انتخاب فرش

انتخاب متریال مناسب برای الیاف به کار رفته در فرش

الیافی که در بافت فرش مورد استفاده قرار می گیرند نقش اساسی در ظاهر و کیفیت آن ایفا می کنند. این الیاف در دو نوع طبیعی و مصنوعی و در سبک های مختلف وجود دارند. انتخاب نوع فرش با توجه به این ویژگی، به فضایی که می خواهید در آن از این المان استفاده کنید بستگی دارد. استفاده از الیاف نامناسب باعث می شود فرش در زمان جابه جایی آسیب ببیند. هم چنین این امر در سبک و سنگینی آن نیز مؤثر می باشد. بنابراین اگر از جمله افرادی هستید که مدام علاقه به تغییر دکوراسیون دارید به وزن فرش و راحتی در جابه جایی آن نیز باید فکر کنید.

فرش های پرزدار در زیر پا نرمی خاصی ایجاد می کنند اما باید در نظر داشت که جارو کردن آن ها مشکل می باشد. بهتر است در اتاق پذیرایی و یا اتاق هایی که زیاد مورد استفاده قرار می گیرند از فرش های مقاوم و با دوام و در اتاق خواب بیشتر از انواع نرم و فانتزی آن استفاده نمایید.

%عکس - عوامل موثر در انتخاب فرش

الیاف طبیعی و مصنوعی

برای تولید الیاف طبیعی از متریال طبیعی مختلفی مانند خز، پشم، پنبه، کنف هندی و سیزال استفاده می شود. این متریال ابتدا به نخ قالی تبدیل شده و سپس از آن ها برای بافت قالی استفاده می شود. فرش هایی که در بافت آن ها از الیاف طبیعی استفاده می شود از کیفیت و دوام بالاتری برخوردار هستند.

در ساخت الیاف مصنوعی به کار رفته در بافت فرش ها از مواد پلاستیکی استفاده می شود. اگر الیاف مصنوعی از کیفیت خوبی برخوردار باشند، ظاهر این گونه فرش ها به نمونه های بافته شده از الیاف طبیعی شباهت زیادی خواهند داشت. همچنین انتخاب آن ها در مواقعی که فرش زیاد شسته می شود مناسب می باشد. در بافت فرش های الیاف مصنوعی امکان بافت طرح هایی مشابه با انواع الیاف طبیعی وجود دارد.%عکس - عوامل موثر در انتخاب فرش