ساختمانچی

بروزترین مرجع اینترنتی ساختمان سازی ایران    بنر اجرای کناف
بنر آبین صنایع سنگ ذوالفقار

بنر کی پلاس تبلیغات

عکس و مدل انواع فرش ایرانی[+راهنمای خرید]

kianborna

arian

فرش به عنوان جزء جدایی ناپذیر در هر خانه شناخته می شود که می تواند باعث ایجاد هارمونی در میان رنگ ها شود. با این که مبلمان و سرویس های چوبی جایگاه خاصی در چیدمان منزل پیدا کرده اند اما باز هم خانه بدون فرش کمی خلوت به نظر می رسد. فرش حسی گرم و صمیمی به فضای خانه می بخشد و نقش بسیار چشمگیری در زیبایی آن ایفا می کند.

امروزه با توسعه صنعت فرش، شاهد فرش های مختلف در بازار هستیم که هر کدام با طرح و نقش ویژه با تمام سلیقه ها همخوانی داشته و قابل استفاده در مکان های مختلف می باشد. فرش ایرانی برای تمام مردم سراسر دنیا آشناست و امروزه شاهد حضور آن در دکوراسیون اغلب خانه های خارج از کشور هستیم. در ادامه این مطلب از ساختمانچی همراه ما باشید.

انواع طرح و نقش فرش ایرانی

 • طرح بته جقه

این طرح همانطور که از نامش مشخص است بر مبنای بته و جقه است. در این فرش بته های سر کج در اندازه و اشکال مختلف دیده می شوند. طرح بته ای از درخت سرو الهام گرفته شده است.

فرش طرح بته جقه

 • طرح شاه عباسی

نقش اصلی این نوع فرش را گل های خاصی شکل می دهند که به نام شاه عباسی معروف می باشد. طرح این گل با گل های سایر فرش ها متفاوت است. از ویژگی های بارز این فرش وجود گلبرگ های زیاد است. در حاشیه فرش نیز طرح های شاخه و برگ، اسلیمی ها و ختایی به چشم می خورد.

فرش طرح شاه عباسی

 • طرح اسلیمی

اسلیمی از جمله طرح های فرش ایرانی است که در آن شاخه های دورانی در بین برگ ها قرار گرفته اند. یکی از مشهورترین طرح این فرش ، اسلیمی دهن اژدر است که در آن انتهای شاخه ها به دو شاخه متقارن تبدیل شده و فکین اژدها را به نمایش می گذارند.

بر روی شاخه ها در قسمت های مختلف جوانه هایی وجود دارند که به آنها اسلیم گفته می شود. اگر بر روی یک فرش شاخه های منظم و پیچ خورده درختان را دیدید مطمئن باشید که طرح آن اسلیمی است.

فرش طرح اسلیمی

 • طرح خشتی

فرش هایی که به فرش خشتی معروف هستند دارای قاب های متعددی می باشند که داخل آن ها تصاویر مختلف به چشم می خورد. این فرش همانند یک دیوار پر از قاب عکس است که همه به یک اندازه در کنار هم قرار گرفته اند.

طرح خشتی فرش

 • طرح شکارگاه

فرش های ایرانی را می توان با نگاه کردن به طرح و نقش آن ها شناخت. طرح شکارگاه ساده ترین طرح فرش است که به راحتی قابل تشخیص می باشد. نشانه بارز این طرح وجود تیر و کمان و مردی سوار بر اسب است.

طرح شگارگاه

 • طرح افشان

طرح فرش افشان بدین صورت است که شاخه ها، گل و برگ ها به شکل پراکنده در فرش دیده می شوند. در کل اجزاء طرح افشان به هم پیوسته نیستند. امروزه تغییر زیادی در طرح های افشان ایجاد شده است و طرح های فرعی از آن انشعاب پیدا کرده اند از جمله افشان بندی، افشان گل اناری، افشان شاخه پیچ، افشان ترنج دار و … .

فرش ایرانی طرح افشان

 • طرح درختی

در تمام فرش های ایرانی طرح گل و درخت به وفور به کار رفته است اما در فرش طرح درخت، ترکیب اصلی شامل درختچه های کوچک و بزرگ است که به صورت تکی نقش بسته اند و با المان های دیگر تلفیق پیدا کرده اند. طرح درختی با نام های درختی ترنج دار، درختی گلدانی، درختی جانوری و درختی آبنما شناخته می شود.فرش ایرانی طرح درختی

 • طرح اقتباسی

فرش هایی که طرح آن ها اقتباسی است شباهت بسیاری با فرش های کشورهای همسایه دارند و بافندگان فرش به طرز ماهرانه ای طرح های جدید در آن ها خلق کرده و آن ها را تغییر داده اند. از جمله این فرش ها، فرش قفقازی و گوبلنی می باشد.

فرش طرح اقتباسی

 • طرح هندسی

فرش طرح هندسی دارای طرح های هندسی و خطوط زاویه دار است که از جمله این طرح ها می توان به مواردی نظیر هندسی خطائی، هندسی جوشقانی، هندسی خاتم شیرازی، هندسی کف ساده و هندسی ستاره اشاره نمود.

فرش طرح هندسی

قیمت فرش

فرش از جمله المان هایی است که نه تنها خانه را زیباتر نموده بلکه فضای آن را گرم تر و صمیمی تر می کند. امروزه قیمت فرش دستباف نسبت به فرش ماشینی بالاتر می باشد. فرش دستباف نماد فرهنگ و قومیت کشور است و ارزش بسیار بالایی دارد. طرح های این نوع فرش بی نظیر بوده و توسط بافندگان خبره دست، بافته می شوند.

قیمت بالای این فرش ها به دلیل دستباف بودن آن هاست به همین دلیل فرش های ماشینی که توسط دستگاه های اتوماتیک بافته می شوند قیمت مناسب تری دارند. از بین انواع طرح های فرش دستباف، فرش ابریشم ارزش و قیمت بالاتری دارد و زیبایی آن قابل مقایسه با فرش های ماشینی نیست اما مزایای فرش ماشینی این است که برای هر سبک دکوراسیون داخلی می توان فرش هماهنگ را انتخاب نمود و از حضور آن در خانه لذت برد.

امروزه در سراسر کشور فروشگاه های متعدد و بازارهای بزرگ در حوزه ارائه انواع فرش ماشینی و دستباف مشغول به فعالیت هستند. اصولاً در بازارهای فرش قیمت این محصول مناسب تر از فروشگاه های لوکس سطح شهر می باشد. بنابراین اگر به دنبال فرش های متنوع با قیمت مناسب هستید به بازار فرش در شهر خود مراجعه کنید تا فرش دلخواه خود را خریداری نمائید.

فرش فانتزی

اصول چیدمان فرش در دکوراسیون داخلی

روش ها و اصول مختلفی در خصوص نحوه قرارگیری فرش در منزل وجود دارند که شامل موارد زیر می باشند:

 • انتخاب فرش ورودی خانه

از آن جایی که طراحی قسمت ورودی خانه به نوعی نشانگر سبک کلی طراحی خانه بوده و بیانگر چگونگی شخصیت افراد می باشد، انتخاب فرش برای این قسمت از خانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین خاطر باید مدلی را انتخاب نمایید که با فرش های دیگر قسمت های خانه نیز هماهنگی داشته باشد.

بخوانید!  عوامل مهم در انتخاب رنگ در طراحی داخلی

بهتر است برای انتخاب رنگ فرش ورودی خانه از انواع رنگ گرم که نشانگر مهمان نوازی می باشد، استفاده شود. نکته اساسی در انتخاب فرش ورودی خانه اندازه آن می باشد. این فرش ها باید به اندازه کافی بزرگ بوده و وسایلی مانند میز کنسول، کمد کفش و غیره نباید بر روی آن قرار گرفته باشند.

علاوه بر سایز، باید به دوام و طول عمر آن ها نیز توجه داشته باشید. از آن جایی که رفت آمد در این قسمت از خانه بسیار زیاد می باشد، نوع فرش باید به گونه ای باشد که در طول زمان کم تر دچار آسیب دیدگی شود.

انتخاب فرش ورودی خانه

بهتر است برای این قسمت از خانه، انواعی از فرش که شستشوی آن راحت بوده و نیاز به مراقبت های زیادی ندارد را انتخاب نمایید. در مرحله بعد به کاربردی بودن فرش انتخابی دقت نمایید. برای مثال، آیا در مواقع باز و بسته کردن درب، فرش مشکلی ایجاد نمی کند؟

به همین خاطر بهتر است از مدل هایی که کرک بلند دارند برای این قسمت از خانه استفاده نکنید. آخرین و در عین حال مهم ترین نکته، انتخاب فرش با الگوهای جذاب می باشد. بهتر است استفاده از مدل های ساده که از رنگ های خنثی در آن استفاده شده است را برای قسمت ورودی خانه فراموش کنید.

فرش ورودی

 • انتخاب فرش راهرو

در هنگام انتخاب فرش راهرو توجه داشته باشید که حتماً از ابعاد مناسب برخوردار باشد. انتخاب مدلی که لبه های آن تا لبه دیوار امتداد دارد، چندان مناسب نیست. بنابراین نکته مهم در انتخاب فرش راهرو توجه به اندازه آن می باشد.

انتخاب فرش راهرو

 • انتخاب فرش اتاق ناهارخوری

انتخاب فرش اتاق ناهارخوری بستگی به اندازه اتاق دارد. در برخی مواقع استفاده از تنها یک عدد کافی است. اما گاهی نیز نیاز به استفاده از بیش از یک عدد می باشد. تجربه نشان داده که بهترین فرش برای اتاق غذاخوری انواع فرش گرد می باشد. اندازه این فرش باید به گونه ای باشد که زمانی که میز غذاخوری روی آن قرار می گیرد، بزرگ تر از فرش باشد. رنگ آن را نیز می توانید طبق رنگ میز انتخاب نمائید.

انتخاب فرش اتاق ناهارخوری

نکته جالب در انتخاب فرش، باز بودن فضای کافی برای انتخاب انواع شکل و مدل می باشد. برای مثال، در اتاق مستطیلی شکل، به طور قطع نیاز به استفاده از مدل مستطیلی نیست. نکته مهم در انتخاب فرش اتاق غذاخوری راحتی آن در زیر پا می باشد.

فرش اتاق غذاخوری راحتی

 • انتخاب فرش اتاق خواب

بهترین مدل برای اتاق خواب انواعی از آن می باشد که راحت ترین حالت را در زیر پا ایجاد کند. بر اساس ایده های طراحی دکوراسیون داخلی چنین فرشی باید به اندازه ای بزرگ باشد که هنگامی که تخت خواب بر روی آن قرار می گیرد یا زمانی که از تخت پایین می آیید در زیر پا احساس راحتی داشته باشید.

هم چنین این امکان برای شما وجود دارد که به جای استفاده از یک فرش از دو عدد سایز کوچک در اطراف تخت استفاده نمایید. استفاده از فرش هایی با کرک های نرم برای اتاق خواب بسیار مناسب می باشد. استفاده از این مدل ها و حس خوشایندی که در هنگام راه رفتن بر روی آن ها ایجاد می شود، باعث ایجاد انرژی مثبت می شود.

انتخاب فرش اتاق خواب

برای انتخاب فرش اتاق خواب باید به رنگ دیوار و رنگ پارچه هایی مانند پرده و روتختی توجه نمایید. هم چنین می توانید از مدلی که الگوهای برابر با پرده و روتختی دارد، استفاده نمایید. اگر برای دیوارها از رنگ خنثی استفاده کرده اید، می توانید برای انتخاب فرش از رنگ های شاد و سرزنده استفاده نمایید.

قالی اتاق خواب

 • انتخاب فرش اتاق نشیمن

اولین نکته ای که در طراحی اتاق نشیمن وجود دارد علاقه یا عدم علاقه شما به استفاده از فرش در اتاق نشیمن می باشد. اگر تمال دارید از فرش در اتاق نشیمن استفاده کنید در مورد قسمتی که در نظر دارید از آن استفاده نمایید نیز فکر کنید.

آیا تمایل دارید پایه مبل بر روی آن قرار گیرد؟ در بسیاری موارد انتخاب فرش مناسب اتاق نشیمن بستگی به سلیقه و هدف شما دارد. در انتخاب فرش اتاق نشیمن نیز انتخاب اندازه صحیح از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و در ظاهر کلی اتاق نشیمن تاثیرگذار خواهد بود. برای مثال استفاده از سایز کوچک نشان از سبک مینیمالیست دارد.

انتخاب فرش اتاق نشیمن

استفاده از فرش در اتاق نشیمن می تواند به منظور ایجاد تعادل میان دو قسمت اتاق نشیمن باشد. در اتاق نشیمنی که از مبلمان و المان های تزئینی در اطراف دیوار استفاده شده است، استفاده از فرش در مرکز اتاق نمای زیبایی ایجاد می کند. همچنین در انتخاب آن علاوه بر ظاهر به دوام و طول عمر بالای آن نیز فکر کنید.

استفاده از فرش در اتاق نشیمن

 • انتخاب فرش اتاق کودک

شاید انتخاب این المان برای اتاق کودک مهم تر از سایر قسمت ها باشد. از آن جایی که کودکان زمان زیادی در اتاق خود می گذرانند انتخاب فرش نرمی که از راحتی برخوردار باشد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در زمان انتخاب این المان باید به کاربردی بودن آن نیز توجه نمایید. بهتر است از مدل هایی با رنگ شاد در اتاق کودک استفاده شود.

انتخاب فرش اتاق کودک

نکات مهم در انتخاب فرش مناسب

انتخاب فرش باید با دقت صورت گیرد تا از ایجاد ناهنجاری و عدم تعادل در طراحی داخلی پرهیز شود. در انتخاب فرش نه تنها رنگ و طرح را باید مد نظر قرار داد بلکه به نحوه قرار دادن فرش و این که کجا و چگونه باید پهن شود، نیز باید توجه کرد. سایز فرش باید به اندازه ای باشد که لبه های آن زیر پایه های مبل قرار گیرد اما گاهی اوقات نیز می توان آن را به گونه ای دیگر پهن کرد.

قبل از خرید فرش به دکوراسیون داخلی خانه خود نگاهی بیندازید و سپس با توجه به برجسته ترین رنگ در فضا اقدام به خرید نمائید. نکته دیگر در انتخاب فرش توجه به نقش و نگار و ابعاد آن است.

بخوانید!  ایده های طراحی پلکان در داخل منزل

ست کردن فرش با مبلمان

گاهی ممکن است فضای اتاق شما کوچک باشد و فرشی را انتخاب کنید که با دکوراسیون آن همخوانی دارد، اما به دلیل طرح های شلوغ آن ممکن است منجر به هرج و مرج و شلوغی در فضا شود و نتوانید از آن استفاده کنید. بنابراین بهترین راه حل، خرید یک فرش کوچک تر و ساده تر است.

اگر فضای خانه شما روشن است برای پرهیز از ایجاد یکنواختی بهتر است از فرش هایی که طرح و نقش گرم دارند استفاده نمائید. مکانی که قرار است فرش را در آن پهن کنید در انتخاب فرش اثرگذار است. برای مثال می توانید فرش های راه راه و یا فرش هایی که طرح شلوغ دارند در راهرو پهن کنید و حسی پر هیجان به آن ببخشید.

طرح فرش بر چیدمان منزل نیز اثر می گذارد. فرش هایی که طرح های مرکزی دارند باعث می شوند مبلمان به شیوه ای صمیمانه تر در کنار هم چیده شوند و نقطه ای کانونی در فضا به چشم بخورد.

برخی فرش ها مرکزگرا هستند که دور آن ها طرح قاب وجود دارد. در صورت استفاده از آن ها به جای چیدمان گرد مبلمان باید از چیدمان خطی استفاده کرد. فرش یا قالی ایرانی قابلیت هماهنگی با هر نوع دکوراسیون داخلی را دارد و جلوه ای بی نظیر به منازل می بخشد.

فرش خانه خود را می توانید با توجه به اشکال هندسی موجود در دکوراسیون انتخاب کنید. مثلا اگر میز شما به شکل گرد است می توانید این المان را نیز گرد انتخاب کنید، مدل های دایره ای شکل نمای زیبایی به دکوراسیون خانه می دهند.

فرش گرد

اگر بین اجزای دکوراسیون خانه خود به دنبال المانی هستید که بتوانید فرش را با آن هماهنگ نمائید، پرده بهترین گزینه است. با توجه به رنگ پرده می توانید انتخاب خود را انجام دهید. در صورتی که کفپوش خانه شما از جنس پارکت چوبی است بهتر است فرش را در سایز کوچک انتخاب کنید تا نمای زیبای پارکت در زیر آن پنهان نشود.

ترکیب رنگ پرده با فرش

اگر شما از مبلمان رنگ تیره برای طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می کنید بهتر است فرش را به رنگ روشن انتخاب کنید. ترکیب رنگ های تیره و روشن در دکوراسیون، نمایی بسیار مدرن و جذاب ایجاد می کند. برای انتخاب سریع می توانید از رنگ دیوارها الهام گرفته و مدل انتخابی را با دیوار ست کنید.

ست کردن فرش با رنگ دیوار

ایده آل ترین نوع دکوراسیون داخلی، دکوراسیونی است که در آن نوعی هارمونی بین رنگ ها دیده شود. با توجه به زمینه رنگ پرده ها و کوسن های مبلمان می توانید مدل مورد نظرتان را انتخاب کنید. در تصویر زیر مشاهده می کنید که حتی رنگ آمیزی دیوارها با فرش همخوانی دارد و هیچ نوع تضاد رنگی در این دکوراسیون به چشم نمی خورد.

ست کردن فرش با دیوارها, پرده و کوسن

اگر جزء افرادی هستید که می خواهید در فضای خانه خود دکوراسیونی متفاوت خلق کنید، استفاده از ترکیب رنگ های مختلف بهترین گزینه است. اگر بافت فرش شما ترکیبی از رنگ های متفاوت است، با انتخاب مبلمان، پرده و سایر المان های دکوراتیو دکوراسیون خانه خود را دگرگون سازید. از رنگ های استفاده شده در این عنصر دکوراتیو ایده بگیرید و از آن ها در انتخاب سایر اجزای دکوراسیون داخلی استفاده کنید.

استفاده از ترکیب رنگ های متنوع

مراکز خرید فرش در شهرهای کشور

مراکز خرید فرش در تهران

در شهر تهران مراکز بسیاری برای خرید فرش های ماشینی و دستباف وجود دارند که با مراجعه به آن ها می توانید فرش دلخواه را متناسب با دکوراسیون منزل انتخاب نمائید. اولین مکانی که برای خرید و فروش به شما پیشنهاد می شود بازار بزرگ تهران است که در آن می توان انواع فرش را با قیمتی مناسب و ارزان خریداری نمود.

خیابان مولوی و خیابان ولیعصر نیز از دیگر مکان هایی است که انواع فرش ماشینی با تنوع بسیار بالا و قیمتی ارزان تر از فروشگاه های سطح شهر به فروش می رسند. در خیابان سهروردی فروشگاه های لوکس تری برای خرید فرش وجود دارند که می توانید از آن ها نیز خریداری نمائید.

شهر فرش و آقای فرش نیز از جمله مراکز فروش انواع فرش ماشینی، دستباف، گلیم، گبه و تابلو فرش در تهران می باشند که با مراجعه به آن ها با تنوع عظیمی از طرح و نقش مواجه خواهید شد.

مراکز خرید فرش در اصفهان

بازار فرش اصفهان از قدیمی ترین بازارهای اصفهان است که در آن انواع فرش های دستباف، ماشینی، قالیچه، پادری، گلیم، جاجیم و … به فروش می رسند. این بازار کنار بازارچه نو و مجاور مسجد سرخی قرار دارد.

مراکز خرید فرش در شیراز

بازار فرش شیراز یا بازار بزرگ ایرانیان از جمله مراکز خرید فرش در شیراز می باشد. در این بازار انواع فرش ماشینی، دستباف، تابلو فرش و … با قیمتی مناسب و با کیفیت بالا به فروش می رسند.

مراکز خرید فرش در مشهد

در مشهد نیز بازار فرشی که در خیابان شهید اندرزگو و در نزدیکی باب الجواد حرم مطهر امام رضا قرار گرفته، جزء بزرگ ترین بازارهایی است که می توان در آن انواع فرش با طرح و رنگ متفاوت را خریداری نمود.

نکات پایانی

فرش یکی از المان های تزئینی در طراحی دکوراسیون داخلی بر شمرده می شود و استفاده از آن تاثیر بسزایی در ظاهر کلی خانه ایجاد می کند. از این رو برای انتخاب آن باید نهایت دقت را داشته باشید. آن ها انواع مختلفی دارند و شما می توانید با توجه به سبک طراحی و بر اساس نیاز خود انواع مناسب آن را انتخاب نمایید.

خرید اینترنتی فرش

kavoshfarda

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *