%عکس - طراحی فضای اتاق نشیمن با شومینه

طراحی فضای اتاق نشیمن با شومینه

kianborna

keleman

آیا تا به حال به استفاده از یک شومینه در طراحی اتاق نشیمن فکر کرده اید؟ این ایده، ایده ای بسیار جذاب بوده و پیشنهاد ما این است که به استفاده از آن فکر کنید. از فضای اتاق نشیمن استفاده های زیادی از جمله هم نشینی با دوستان و خانواده می شود. از این رو طراحی آن باید به گونه ای باشد که از فضای چشم نواز و راحتی برخوردار باشد. استفاده از یک شومینه در اتاق نشیمن باعث ایجاد فضایی دنج می شود و تاثیرگذاری زیادی بر فضای اتاق نشیمن دارد. استفاده از شومینه در شب های سرد زمستانی باعث ایجاد فضایی دلنشین در کنار خانواده و مهمانان می شود. ایده های زیادی برای طراحی اتاق نشیمن که در  آن از شومینه استفاده شده است، وجود دارد. برای مثال برخی از افراد تمایل دارند مبلمان را در مقابل شومینه قرار دهند. به علاوه شومینه ها نیز از طراحی های مختلفی برخوردار هستند و می توان با توجه به سلیقه و سبک طراحی از میان آن ها نمونه ای مناسب را انتخاب کرد. برای مثال، برخی از افراد تمایل به استفاده از شومینه های چوبی و قدیمی دارند. در مقابل برخی دیگر تمایل دارند از انواع مدرن آن ها استفاده نمایند. در ادامه به بیان ایده هایی در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی اتاق نشیمنی که در آن از شومینه استفاده شده است، می پردازیم.

توجه به نمای شومینه در هنگام روشن و خاموش بودن

زمانی که شومینه روشن است، باعث ایجاد فضایی گرم و دلنشین در اتاق نشیمن می شود. با این حال زمانی که قصد دارید نسبت به انتخاب یک شومینه اقدام نمایید، توجه داشته باشید که ظاهر شومینه در هنگام خاموش بودن چگونه است! هم چنین باید توجه داشته باشید، که سبک شومینه با سبک طراحی داخلی هماهنگی داشته باشد.%عکس - طراحی فضای اتاق نشیمن با شومینه

استفاده از شومینه های مجزا

آن چه که در تصویر مشاهده می نمایید، نمونه ای از شومینه های مجزا می باشد. استفاده از این شومینه ها برای اتاق نشیمن های کوچک بسیار مناسب می باشد. انواع مختلف این شومینه ها گرمای زیادی ایجاد می کنند. این شومینه ها معمولا در اندازه های کوچک وجود دارند و به راحتی می توان از آن ها در گوشه ای از اتاق نشیمن استفاده کرد.

%عکس - طراحی فضای اتاق نشیمن با شومینه

انتخاب محل مناسب برای نصب شومینه

اگر در نظر دارید از دیوار شومینه برای نصب تلویزیون استفاده نمایید، بهتر است از شومینه ای که ظاهر ساده تری دارد، استفاده کنید. به این منظور بهتر است از انواع شومینه های کوچکی که می توان از آن ها در گوشه ای از اتاق استفاده کرد، استفاده نمایید. این کار باعث می شود از ایجاد نقطه کانونی در این محل جلوگیری به عمل آید.

چگونگی انتخاب شومینه مناسب

اگر تصمیم به طراحی اتاق نشیمنی که در آن از شومینه استفاده شده است دارید، در نظر داشته باشید که استفاده از شومینه اغلب به نقطه کانونی اتاق نشیمن تبدیل می شود. به طور قطع در انتخاب شومینه باید به سبک طراحی دکوراسیون داخلی نیز توجه داشته باشید. شومینه ها در انواع مختلف آجری، سنگی، مرمرین، شیشه ای، سرامیکی و غیره وجود دارند و شما می توانید از میان آن ها نمونه ای مناسب انتخاب نمایید.

%عکس - طراحی فضای اتاق نشیمن با شومینه

ایجاد نقطه کانونی

جذابیت شومینه به اندازه ای است که می توان از آن به عنوان نقطه کانونی اتاق استفاده کرد. برای مثال شما می توانید نسبت به چیدمان مبلمان در اطراف شومینه اقدام کرده و آن را به نقطه کانونی اتاق نشیمن تبدیل نمایید. اگر اتاق نشیمن بزرگی در اختیار دارید، می توانید از یک مبلمان کوچک در کنار آن استفاده کنید. اگر تمایل دارید شومینه به عنوان نقطه کانونی در اتاق باشد، باید برای رنگ آمیزی دیوار آن از رنگ های روشن استفاده نمایید.

%عکس - طراحی فضای اتاق نشیمن با شومینه

تقسیم بندی فضا

ممکن است به جز شومینه، المان های جذاب دیگری در اتاق نشیمن وجود داشته باشد. برای مثال یک تابلو یا نمای معماری زیبا نمونه ای از این المان ها می باشند. در این موارد به جای تمرکز بر روی یک المان مانند شومینه، می توانید نسبت به تقسیم بندی فضای اتاق اقدام نمایید. برای مثال می توانید از یک دست مبلمان در مقابل شومینه استفاده کنید. این کار در زمستان باعث ایجاد نقطه کانونی در اتاق نشیمن می شود.

%عکس - طراحی فضای اتاق نشیمن با شومینه

تقسیم بندی اتاق

از شومینه می توان به عنوان المانی برای تقسیم بندی فضای اتاق استفاده کرد. شومینه های دو طرفه از جمله شومینه هایی هستند که می توان به این منظور از آن ها استفاده کرد.%عکس - طراحی فضای اتاق نشیمن با شومینه

اگر در اتاق نشیمن شومینه ای وجود دارد که بعد از مدتی نسبت به آن بی علاقه شده اید و یا با تغییر سبک طراحی اتاق نشیمن، تطبیقی با طراحی حاضر ندارد، اما امکان حذف آن از اتاق نشیمن نیز وجود ندارد، می توانید با استفاده از روش هایی آن را از دید خارج کنید. برای مثال می توانید نسبت به چیدمان مبلمان در مقابل شومینه اقدام نمایید. با انجام این کار شومینه از دید خارج شده و توجه افراد را جلب نمی کند. اگر در اتاق نشیمن پنجره ای بزرگ یا المانی که بتوان از آن به عنوان نقطه کانونی استفاده کرد وجود ندارد، باید برای کاهش توجه به شومینه از رنگ آمیزی یک دیوار با استفاده از یک رنگ  غالب و نقطه ای برای جلب توجه افراد استفاده نمایید. برای انجام این کار می توانید از رنگی که با سایر المان ها کنتراست ایجاد می کند، استفاده نمایید. این امکان برای شما وجود دارد که از یک تابلو هنری زیبا بر روی آن استفاده کنید. هم چنین اگر برای رنگ آمیزی دیوار شومینه از رنگی برابر با سایر دیوارها استفاده نمایید، کم تر جلب توجه می کند.

%عکس - طراحی فضای اتاق نشیمن با شومینه

چیدمان مبلمان بر اساس محل قرارگیری شومینه

اگر تصمیم به استفاده از مبلمان در مقابل شومینه دارید، در نظر داشته باشید که چیدمان آن ها به گونه ای نباشد که جلوی دید شومینه را بگیرد. به همبن خاطر باید مبلمان را در نقطه مقابل شومینه قرار دهید. اگر تمایل به استفاده از صندلی در نزدیکی شومینه دارید، می توانید آن را در زاویه قرار دهید. اگر از فرشی نزدیک به شومینه استفاده کردید توجه داشته باشید که فاصله مناسب با آن را حفظ نمایید. در این صورت جرقه های آتش آسیبی به فرش وارد نمی کنند.

%عکس - طراحی فضای اتاق نشیمن با شومینه

نکات پایانی

استفاده از شومینه باعث ایجاد نمای متفاوتی در اتاق نشیمن می شود. استفاده از شومینه و در کنار آن چیدمان مبلمان به طرز صحیح، باعث ایجاد فضایی دنج و صمیمی می شود.