%عکس - رومالین چیست؟

رومالین چیست؟

kianborna

رومالین نوعی پوشش سلولزی است که برای دیوار و سقف استفاده می شود. آن چه که در ساخت این پوشش استفاده می شود، الیاف طبیعی و سلولز می باشد. با این مقدمه در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان جزئیات در مورد این پوشش می پردازیم. با ما همراه باشید.

رومالین

رومالین را می توان در دسته یکی از جدیدترین انواع پوشش ها در ساختمان سازی قرار داد. همان گونه که در بالا اشاره شد رومالین نوعی پوشش سلولزی است که برای سقف و دیوار مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله ویژگی های این پوشش سلولزی می توان به انعطاف پذیری، خاصیت عایق صوتی و حرارتی، قابلیت ترمیم، اجرای آسان و مقاومت آن ها در برابر رطوبت اشاره کرد. از رومالین می توان در طراحی داخلی و به منظور پوشش سطوحی هم چون دیوارها استفاده کرد. علاوه بر الیاف طبیعی و مصنوعی از رزین، پالپ، و سنگ ها در ساخت پوشش سلولزی رومالین استفاده می شود. از رومالین به عنوان المانی دکوراتیو و هم چنین در ساختمان سازی استفاده می شود.

ویژگی های رومالین

از ویژگی های برتر رومالین می توان به سرعت بالای اجرای آن ها و سهولت در استفاده از آن اشاره کرد. این امکان وجود دارد که از این پوشش به جای سفیدکاری و نقاشی ساختمان استفاده کرد. این پوشش قابلیت تعمیر و بازسازی داشته و می توانید به راحتی نسبت به شستشوی آن اقدام نمایید. رومالین از طول عمر بالایی برخوردار بوده و به طور کلی می توان گفت طول عمر آن بین 8 تا 10 سال می باشد. از آن جایی که رومالین دارای خاصیت صوت و حرارت است، به کارگیری آن می تواند تا اندازه زیادی در مصرف انرژی صرفه جوبی کرده و باعث کاهش هزینه های ناشی از مصرف آن شود.

%عکس - رومالین چیست؟

از آن جایی که این محصول دارای خاصیت آکوستیک می باشد، بهتر است از آن ها در مکان هایی که آلودگی صوتی در آن مکان زیاد است، استفاده شود. از دیگر ویژگی های پوشش رومالین می توان به عدم اشتعال پذیری آن ها اشاره کرد که این خود نقطه قوتی برای استفاده از این محصول می باشد. به کارگیری این محصول می تواند تا 20 درصد در هزینه های مصرفی پروژه های ساختمانی صرفه جویی نماید. چرا که سرعت اجرای آن ها بسیار بالا می باشد. استفاده از رومالین می تواند باعث سبک سازی سازه شده و به میزان 10 درصد در مصرف فولاد صرفه جویی به عمل آورد. یکی از نکات مثبت در استفاده از این پوشش بالا بردن مقاومت ساختمان در برابر زلزله به واسطه سبک سازی سازه می باشد. این محصول بدون بو بوده و کمترین آلودگی را در هنگام استفاده ایجاد می کند. یکی از ویژگی های بارز رومالین، ظاهر آن می باشد. پوشش رومالین به گونه ای است که سطح آن دارای بافت بوده و یکدست و صاف نمی باشد. همین امر می توان به عنوان یک عامل دکوراتیو در ساختمان سازی مورد استفاده قرار گیرد.

پوشش رومالین از تنوع بالایی در رنگ و طرح برخوردار می باشد. از این رو این امکان را برای مشتری فراهم می کند که نمونه ای متناسب با سلیقه شخصی را انتخاب و مورد استفاده قرار دهد. این پوشش قابلیت چسبندگی به کلیه سطوح را دارا می باشد. رومالین به دلیل دارا بودن خاصیت آنتی استاتیک، دافع هرگونه گرد و غبار می باشد. از آن جایی که این پوشش ها دارای خاصیت دکوراتیو می باشند، می توان از آن ها در طراحی داخلی ساختمان ها و مکان هایی هم چون هتل ها، رستوران، سالن های اجتماعات، آمفی تئاتر و سینما، مراکز تجاری و غیره استفاده کرد. این محصول نسبت به نمونه های مشابه از لحاظ زیبایی، صرفه اقتصادی و نوآوری برتری دارد. ویژگی های این پوشش سبب می شود که در آینده ای نه چندان دور جایگزین کلیه سطوح پوششی شود.

نکات مهم در نصب رومالین

همان طور که در بالا اشاره شد، نصب این پوشش بسیار آسان و سریع می باشد. آن چه که در نصب پوشش رومالین باید به یاد داشته باشید، رعایت نکات لازم در زمان خشک شدن رومالین می باشد. چرا که در زمان اجرا این پوشش حالت خمیری داشته و از این رو آسیب پذیری آن در این مرحله بالا می باشد. بنابراین توجه داشته باشید که در هنگام خشک شدن آن هیچ گونه ضربه ای به آن وارد نشده و از تماس هرگونه شی با آن خودداری شود. اگر در فصل زمستان اقدام به استفاده و به کارگیری این پوشش کردید، به یاد داشته باشید که حتما از وسایل گرمایشی در محل استفاده نمایید. انجام این کار مدت زمان گیرایش پوشش رومالین را کاهش می دهد. در صورتی که در نظر دارید نسبت به سیم کشی و یا انجام امور تاسیساتی اقدام نمایید، باید قبل از اجرای پوشش رومالین نسبت به انجام این کار اقدام نمایید.

نگهداری و شستشوی پوشش رومالین

همان گونه که گفته شد، این پوشش قابل شستشو می باشد. برای تمیز کردن آن می توانید با استفاده از جارو برقی، گرد و غبار و آلودگی را از سطح آن پاک کنید. در صورتی که تمایل دارید از مواد پاک کننده برای پاک کردن پوشش رومالین استفاده نمایید، در ابتدا باید گرد و غبار نشسته بر روی سطح آن را پاک کرده و سپس با استفاده از مواد شوینده مناسب هم چون کف شامپو فرش نسبت به تمیز کردن آن اقدام نمایید. توجه داشته باشید که برخی از مدل های پوشش های رومالین غیر قابل شستشو می باشند. از این رو بهتر است در زمان خرید در مورد تمام ویژگی های آن سوال نمایید.