خرید متر لیزری بنر آبین
 
adsصدر الکترونیک
تمیز کردن رادیاتور پنلی

نحوه تمیز کردن اجزای رادیاتور پنلی

arian

kianborna

آیا با طریقه تمیز کردن اجزای رادیاتور پنلی آشنایی دارید؟ معمولا با فرا رسیدن فصل سرما، زمان استفاده از رادیاتورها فرا می رسد. اما بهتر است قبل از روشن کردن و استفاده از آن ها نسبت به تمیز کردن آن ها اقدام نمایید. در طول سال های اخیر رادیاتورها جایگزین وسایل گرمایشی دیگر هم چون بخاری شده اند.

آن چه که در استفاده از رادیاتورها باید به یاد داشته باشید، تمیز کردن رادیاتورها یک یا دو بار در سال می باشد. آن چه که در این مطلب از ساختمانچی به بیان می پردازیم، ارائه نکات لازم و آموزش نحوه تمیز کردن و شستشوی رادیاتورها می باشد. به یاد داشته باشید که انجام این کار می تواند در عملکرد بهتر آن ها نیز تاثیرگذار باشد. با ما همراه باشید.

مرحله اول: آماده سازی رادیاتور و دسترسی به بخش های داخلی

آن چه که در ابتدا باید انجام دهید، خاموش کردن رادیاتور می باشد. برخی افراد تنها با پایین آوردن درجه حرارت رادیاتور نسبت به انجام این کار اقدام می نمایند. اما وجود آب گرم در داخل رادیاتور می تواند باعث ایجاد مشکل شود.

بنابراین بهتر است حتما نسبت به خاموش کردن کامل رادیاتور اقدام نمایید. پس از خاموش کردن رادیاتور به مدت چند دقیقه اجازه دهید رادیاتور به طور کامل سرد شود. قبل از اطمینان از قطع کامل جریان آب گرم، نسبت به تمیز کردن رادیاتور اقدام نکنید.

آماده سازی رادیاتور و دسترسی به بخش های داخلی

در مرحله بعد و پس از خنک شدن دستگاه، بهتر است هر گونه وسیله ای که در اطراف آن وجود دارد را جمع کنید. به طور کلی در استفاده از رادیاتورها و برای مشاهده عملکرد مناسب آن ها، بهتر است در صورت امکان وسیله ای هم چون مبلمان و غیره در نزدیکی آن وجود نداشته باشد. در این صورت گرمای بیش تری به فضای اتاق وارد می شود.

دور کردن وسایل از اطراف رادیاتور

آن چه که در این مرحله باید نسبت به انجام آن اقدام نمایید، برداشتن پنل رادیاتور می باشد. به طور معمول برای انجام این کار در انواع رادیاتور، پانل را با فشار به سمت بالا آورده و آن را از داخل شیارها خارج می کنیم.

برداشتن پنل رادیاتور

پس از برداشتن پنل رادیاتور دست خود را با فاصله به لوله های آب گرم داخل تعبیه شده در داخل رادیاتور نزدیک کنید. در صورتی که هنوز لوله ها داغ بود بهتر است تا سرد شدن آن صبر کرده و سپس آن را تمیز کنید.

%عکس - نحوه تمیز کردن اجزای رادیاتور پنلی

پس از برداشتن پنل رادیاتور، آن چه که در داخل آن مشاهده می کنید، مربع های آلومینیومی کوچکی است که به صورت گروهی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. این مربع های کوچک در امتداد لوله های مسی است که آب گرم از داخل آن ها عبور می کند.

این مربع های کوچک آلومینیومی با نام “پره” شناخته می شوند و نقش مهمی در پخش گرمای تولید شده توسط رادیاتور دارند. در بیش تر مواقع تنها در اطراف این پره ها گرد و خاک وجود دارد و تنها با یک جاروی ساده می توان آن ها را تمیز کرد.

مرحله دوم: تمیز کردن داخل رادیاتور

برای انجام این کار می توانید از جارو برقی استفاده نمایید. برای انجام این کار از سری که در داخل تصویر مشاهده می نمایید، استفاده کنید. استفاده از این روش یکی از ساده ترین راهکارهایی است که می توانید برای انجام این کار مورد استفاده قرار دهید.

تمیز کردن داخل رادیاتور

سری جارو را در تمام قسمت های رادیاتور حرکت داده و اطمینان حاصل کنید که تمامی قسمت ها تمیز شده اند. توجه داشته باشید که پره ها را به خوبی تمیز کنید. برای تمیزی هرچه بیش تر، هر دو طرف پره ها را تمیز کرده و از بالا و پایین سری جارو را حرکت دهید. اگر میزان آلودگی پره ها و سایر قسمت های داخل رادیاتور زیاد می باشد، بهتر است قبل از استفاده از جارو برقی از یک دستمال برای گردگیری آن استفاده نمایید.

استفاده از جارو برقی از یک دستمال برای گردگیری آن

توجه داشته باشید که تمیز کردن پره ها و فاصله بین آن ها بسیار حائز اهمیت می باشد. یکی از روش هایی که می توانید به این منظور مورد استفاده قرار دهید، به کارگیری یک قلمو رنگ آمیزی می باشد. با استفاده از این وسیله می توانید به راحتی فضای بین پره ها را تمیز کنید. به یاد داشته باشید که از آب برای پاک کردن قسمت داخلی رادیاتور استفاده نکنید، چرا که انجام این کار می تواند باعث آسیب رساندن به اجزای داخلی می شود.

استفاده از جاروبرقی برای تمیز کردن پانل ها

در این مرحله نوبت به پاک کردن درپوش رادیاتور می رسد. برای انجام این کار می توانید از یک پارچه خیس و آب استفاده نمایید. پس از پاک کردن پنل رادیاتور، آن را در جای خود قرار دهید.

پاک کردن درپوش رادیاتور

همان گونه که قبلا نیز اشاره شد، برای اطمینان از کارایی خوب رادیاتور، بهتر است در سال دو بار نسبت به تمیز کردن آن ها اقدام نمایید. بهترین زمان برای انجام این کار در آغاز فصل پاییز و و نزدیک فصل بهار و قبل از خاموش کرن رادیاتورها می باشد. تمیز کردن رادیاتورها می تواند به بازدهی بالاتر آن ها کمک کند.

زمان مناسب تمیز کردن رادیاتور

به یاد داشته باشید که جارو کردن مدام خانه و تمیز کردن فضای آن برای جلوگیری از پخش شدن گرد و غبار، به خصوص در قسمت هایی که رادیاتور در آن جا تعبیه شده است، می تواند در تمیز نگه داشتن فضای داخلی رادیاتور نیز به شما کمک کند. بهتر است قبل از تمیز کردن رادیاتور نسبت به تمیز کردن و گرد گیری وسایل اقدام نمایید. این کار باعث می شود در هنگام باز کردن رادیاتور گرد و خاک کم تری به داخل آن وارد شود.

جارو کردن مدام خانه

در هنگام تمیز کردن رادیاتور در صورتی که قطعه ای دچار آسیب دیدگی شده است، نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. برای انجام این کار بهتر است با پشتیبانی و شرکت تولید کننده تماس گرفته و از آن ها برای انجام این کار کمک بگیرید.

تعویض قطعه آسیب دیده

کلام پایانی

امیدواریم نکات ارائه شده در این نوشته از ساختمانچی شما را با طریقه تمیز کردن اجزای رادیاتور پنلی آشنا کرده باشد. همانطور که گفتیم یکی از زمان های مناسب برای انجام این کار قبل از بهار می باشد. پس بهتر است تمیز کردن رادیاتورهای پنلی را در لیست خانه تکانی خود برای عید نوروز قرار دهید. در صورت تمایل نظرات خود را در مورد این مطلب با ما در میان بگذارید.