ساختمانچی

بروزترین مرجع اینترنتی ساختمان سازی ایران    بنر اجرای کناف
بنر آبین صنایع سنگ ذوالفقار

بنر کی پلاس تبلیغات

باربیکیو گازی، انتخابی مناسب و تجربه ای لذت بخش

arian

kianborna

با وجود صدها مدل باربیکیو در بازار که بسیاری از آن ها ویژگی هایی شبیه به یکدیگر دارند، انتخاب یک نمونه مناسب کار سختی به نظر می آید. باربیکیو ها انواع مختلفی دارند که امروزه در میان آن ها نمونه های گازی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است و سهولت در استفاده از آن نسبت به بسیاری انواع دیگر از جمله نمونه های ذغالی به محبوبیت آن اضافه کرده است. فاکتورهای زیادی در محبوبیت این مدل دخیل می باشند که در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان آن ها می پردازیم. با ما همراه باشید.

باربیکیو گازی چه ویژگی هایی دارد؟

اگرچه این مدل قیمت بالاتری نسبت به سایر مدل ها دارد اما در مقابل استفاده از آن آسان تر می باشد. بنابراین با صرف هزینه بیش تر می توانید لذت سهولت در استفاده از آن را تجربه کنید. هم چنین این مدل خیلی سریع به دمای مورد نظر شما می رسد. همچنین با اضافه کردن یک صفحه گریل، این امکان را فراهم می سازد تا به یک حرارت یکسان برای پختن غذاهای گریل به مانند سبزیجات  ودیگر انواع آن دست یابید.

در میان انواع باربیکیوها، مدل های ذغالی به دلیل انتشار دی اکسید کربن، کم ترین سازگاری را با محیط زیست دارد اما نمونه های گازی به علت امکان تنظیم میزان شعله و مصرف گاز بیش تر از سایر نمونه ها دوستدار محیط زیست می باشد. از سویی دیگر تحقیقات علمی نشان داده است که دود حاصل از ذغال ها باعث ایجاد مواد مضری در غذا می شود که سلامتی انسان را در بلند مدت به خطر می اندازد، این در حالی است که دود ایجاد شده در هنگام پخت با انواع گازی تنها ناشی از گریل شدن غذا می باشد، به این ترتیب به هنگام گریل غذا با استفاد از مدل های گازی، بخار بیش تری نسبت به نمونه های ذغالی ایجاد می کند و همین امر سبب می شود مواد غذایی گریل شده آبدار تر باشد.

این گونه کباب پزها از استاندارد ایمنی بالاتری نسبت به سایر نمونه ها برخوردار بوده و برای استفاده از آن ها نیاز به ماده آتش زایی که باعث ایجاد خطرشود، نیست.

مصرف انرژی این مدل نسبت به نمونه های برقی پایین تر بوده و از این رو استفاده از آن می تواند در مصرف انرژی نیز صرفه جویی به عمل آورد.

 

%عکس - باربیکیو گازی، انتخابی مناسب و تجربه ای لذت بخش

 

 

نحوه کار باربیکیو گازی به چه شکلی است ؟

سوخت این مدل کباب پز، پروپان یا گاز طبیعی می باشد و معمولا به وسیله لوله کشی گاز تامین می شود. باربیکیو های گازی از قابلیت تنظیم مقدار سوخت برخوردار می باشند. اگرچه این مدل کباب پز زمان کم تری برای گرم شدن نیاز دارد، اما باید قبل از شروع به انجام عملیات پخت، آن را روشن کرده تا به اندازه کافی گرم شوند. 10 تا 15 دقیقه می تواند زمان مناسبی برای این کار باشد. انجام این کار باعث گرم شدن باربیکیو شده و در هنگام گریل کردن غذا از چسبیدن آن جلوگیری به عمل می آورد.

فاکتورهای مهم در انتخاب باربیکیو گازی کدام اند؟

شاید این سوال شما نیز باشد که برای انتخاب کباب پز گازی مناسب چه فاکتورهایی را باید در نظر داشته باشید؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد.

تطبیق پذیری و میزان کارایی

برای تجربه یک پخت بی نظیر، انواع باربیکیو گازی با صفحه گریل دو طرفه می تواند نمونه ایده آلی باشد. این ویژگی این امکان را برای شما فراهم می کند پخت و گریل غذا را در دمای مختلف تجربه کنید. هم چنین از سوختن مواد غذایی نیز جلوگیری به عمل می آورد. با استفاده از این نمونه امکان گریل کردن تکه های گوشت بزرگ و کوچک برای شما فراهم می باشد. به طور کلی می توان گفت، انواع کباب پز گازی به سرعت گرم شده و دما را به خوبی حفظ می کنند.

بخوانید!  انتخاب باربیکیو مناسب برای خرید[+معایب و مزایا]

طراحی ساده در عین حال محکم

آن چه که باعث ایجاد تفاوت میان انواع کباب پز گازی می شود، چگونگی طراحی آن می باشد. بهتر است برای انتخاب باربیکیو گازی از نمونه هایی که دارای بدنه محکم بوده و تمیز کردن قطعات آن آسان می باشد، استفاده نمایید. در این صورت استفاده از آن به طور منظم برای شما راحت تر می شود.

پیوستگی در حفظ دما

بدون شک برای یک پخت مطبوع و دلچسب، نیاز به وجود پیوستگی در حرارت می باشد. به این منظور متریال هایی هم چون استیل و چدن می توانند گزینه هایی مناسب برای انتخاب باشد. این متریال امکان تنظیم راحت تر دما برای پخت را برای شما فراهم می کنند. هم چنین در بالا بردن طول عمر باربیکیو نیز موثر بوده و تمیز کردن آن ها را نیز آسان می کند.

صفحه گریل های ساخته شده از چدن از طول عمر بالایی برخوردار هستند و گرما را به خوبی سرتاسر صفحه پخش می کنند. اگر به دنبال پخت و گریل سریع مواد غذایی هستید، بهتر است از نمونه های استیل استفاده نمایید. اگرچه که مقاومت آن ها نسبت به انواع چدن پایین تر می باشد.

لوازم جانبی

برخی از مدل های باربیکیو گازی دارای لوازم جانبی می باشند برای مثال در طراحی برخی از نمونه ها یک هود در بالای آن برای جلوگیری از تجمع دود تعبیه شده است. در برخی دیگر یک دماسنج برای نشان دان دمای کباب پز در هنگام گریل مواد غذایی وجود دارد. بیش تر نمونه های باربیکیوهای گازی مجهز به ترموکوپل هستند که در صورت خاموش بودن شعله، جریان گاز را قطع می کند.

%عکس - باربیکیو گازی، انتخابی مناسب و تجربه ای لذت بخش

ابعاد کباب پز

یکی از فاکتورهای اساسی که باید قبل از خرید در نظر داشته باشید، ابعاد کباب پز می باشد. برای انتخاب نمونه ای با ابعاد مناسب، در ابتدا باید در نظر بگیرید که عموما قصد گریل مواد غذایی برای چند نفر دارید. ساختار کباب پزهای گازی عموما به گونه ای است که چند شعله در آن ها به کار رفته است.

اگر قصد استفاده از کباب پز برای تعداد زیادی از افراد ندارید، خرید نمونه هایی با 3 یا 4 شعله ایده آل به نظر می رسد. اما اگر دورهمی های شما عموما به شکلی است که افراد زیادی در آن حضور دارند ، بهتر است نمونه هایی با 6 شعله خریداری نمایید. علاوه بر تعداد شعله ها، قدرت آن ها نیز از فاکتورهای مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

اگر تعداد مشعل های باربیکیو گازی بیش از 2 عدد باشد، نه تنها می توان از آن برای گریل کردن غذا استفاده کرد، بلکه این امکان را فراهم می کند که از مشعل های دیگر برای گرم نگه داشتن غذا نیز استفاده شود که در این جا به اصطلاح به آن روش پخت غیر مستقیم گفته می شود.

نحوه تمیز کردن و نگهداری از باربیکیو گازی

تنها با اجرای چند راهکار ساده می توان نسبت به تمیز کردن این مدل باربیکیو اقدام کرد که در ادامه به بیان آن ها می پردازیم:

سر شعله و لوله ها را تمیز کنید

در ابتدا از بسته بودن مخزن گاز مطمئن شوید. سپس بریکت را برداشته و لوله و سر شعله ها را تمیز کنید. برای انجام این کار می توانید از آب گرم، آب صابون و یک حوله خشک استفاده کنید. برای تمیز کردن سر شعله ها از یک پارچه مرطوب و خلال دندان استفاده کنید.

صفحه گریل را بشویید

برای تمیز کردن صفحه گریل در ابتدا شیرهای گاز را با فویل آلومینیومی بپوشانید تا دچار خوردگی نشوند. سپس برای تمیز کردن بیرون و داخل صفحه گریل از یک برس سفت به همراه آب گرم و صابون استفاده نمایید.

چربی های سطح صفحه گریل را تمیز کنید

در طول استفاده از این دستگاه، بریکت ها گرما را به صفحه گریل منتقل می کنند و همین امر سبب می شود روغن تکه های گوشت و مرغ به صفحه بچسبد. برای پاک کردن این چربی ها در ابتدا بریکت ها و درپوش را بسته و دستگاه را به مدت 15 دقیقه روشن کنید تا گرم شده و چربی ها از روی آن پاک شوند.

بخوانید!  تازه ترین ایده های طراحی باغ

مخزن گاز را پر نگه دارید

پس از تمیز کردن دستگاه برای استفاده مجدد از آن مخزن گاز را چک کنید. به یاد داشته باشید که مخازنی که دچار زنگ زدگی شده اند، باید بازیافت شوند.

نکات لازم در استفاده از باربیکیو گازی

باربیکیو را تمیز نگه دارید

سعی کنید کلیه قسمت های دستگاه را همیشه تمیز نگه داری کنید. انجام این کار سبب می شود در طول گریل مواد غذایی دود کم تری تولید شده و عطر و طعم غذا حفظ شود. برخی افراد قبل از شروع به استفاده مجدد از دستگاه 10 الی 15 دقیقه دستگاه را روشن نگه می دارند تا چربی های موجود بر روی صفحه پاک شود. به طور کلی برای تمیز کردن صفحه گریل می توانید از یک برس سفت استفاده کنید. از  آن جایی که با انجام این کار ممکن است مواد غذایی به داخل سر شعله ها بریزد، بهتر است سالی دو بار سر شعله ها تمیز شوند.

کنترل میزان شعله

دو نکته مهم و اساسی را در نظر بگیرید:

بهتر است شعله را 10 تا 15 دقیقه قبل از گریل کردن روشن کرده و در زمان استفاده میزان آن را تنظیم کنید. توجه داشته باشید که شعله باید کنترل شده و از حرارت زیاد برای گریل استفاده نشود. برای گریل کردن غذا کل صفحه را پر نکنید تا برای پشت و رو کردن مواد غذایی دچار مشکل نشوید.

گریل کردن مرغ های آغشته به سس از علاقمندی های بسیاری از افراد می باشد. اما به یاد داشته باشید که در صورتی که سس دارای شکر باشد، سریع می سوزد. بنابراین درجه حرارت باربیکیو را زیر 130 درجه سانتی گراد تنظیم کنید. شاید در این صورت زمان بیش تری صرف گریل کردن مواد غذایی شود، اما نتیجه آن رضایت بخش خواهد بود.

کنترل درجه حرارت با توجه به نوع گریل

با توجه به نوع مواد غذایی که قصد گریل کردن آن را دارید، باید دستگاه را بر روی درجه حرارت مناسب قرار دهید. برای مثال برگرها باید سریع و در دمای بالا پخته و گریل شوند. مواد غذایی دیگر مانند ماهی، سبزیجات و مرغ بهتر است در دمای ملایم پخته و مورد استفاده قرار گیرند. تکه های بزرگ و کوچک استیک نیز بهتر است با حرارت پایین گریل شوند.

نحوه شروع کار با باربیکیو گازی

مطالعه دفترچه راهنما

قبل از شروع به کار با دستگاه، دفترچه راهنما را مطالعه کنید. توجه داشته باشید قرار نیست دو دستگاه عملکرد یکسانی داشته باشند. اگر قبلا تجربه استفاده از این المان را نداشته اید، دفترچه راهنما برای یک تجربه لذت بخش به شما کمک می کند.

چک کردن نشتی دستگاه

انجام این کار باید به طور مرتب انجام شود. مخصوصا در زمانی که مدت هاست از دستگاه استفاده نشده است.

چرب کردن صفحه گریل

قبل از استفاده بهتر است صفحه گریل چرب شود. انجام این کار می تواند طعم مطبوع تری از غذا ارائه داده و تمیز کردن آن را آسان کند.

نکات پایانی

آن چه که در این جا به بیان آن پرداختیم، بررسی ویژگی های باربیکیو گازی و فاکتورهایی که در هنگام خرید باید به آن ها توجه شود، می باشد. با این حال به توصیه بسیاری افراد اگر این امکان برای شما وجود دارد بهتر است قبل از خرید ابتدا مواد مختلف مانند سوسیس، برگر و سبزیجات را بر روی باربیکیو مورد نظر امتحان کنید و در صورتی که از  نحوه کار و حتی طعم مواد گریل شده رضایت داشتید، با در نظر گرفتن فاکتورهای دیگر نسبت به خرید اقدام نمایید.

kavoshfarda

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *