%عکس - فرش و اصول انتخاب آن

فرش و اصول انتخاب آن

انتخاب فرش یکی از سخت ترین انتخاب ها می باشد. از آن جایی که کاربرد اتاق ها با یکدیگر تفاوت داشته و هر کدام نیازمند جزئیات خاص هستند، برای انتخاب این المان برای هر اتاق باید موارد مختلفی را در نظر گرفت. در این جا مجموعه ای از نکات مهم که در هنگام انتخاب این عنصر دکوراتیو باید مورد توجه قرار دهید، ارائه شده است. با ما همراه باشید.

انتخاب فرش ورودی خانه

از آن جایی که طراحی قسمت ورودی خانه به نوعی نشانگر سبک کلی طراحی خانه بوده و بیانگر چگونگی شخصیت افراد می باشد، انتخاب فرش برای این قسمت از خانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین خاطر باید مدلی را انتخاب نمایید که با فرش های دیگر قسمت های خانه نیز هماهنگی داشته باشد. بهتر است برای انتخاب رنگ فرش ورودی خانه از انواع رنگ گرم که نشانگر مهمان نوازی می باشد، استفاده شود. نکته اساسی در انتخاب فرش ورودی خانه اندازه آن می باشد. این فرش ها باید به اندازه کافی بزرگ بوده و وسایلی مانند میز کنسول، کمد کفش و غیره نباید بر روی آن قرار گرفته باشند. علاوه بر سایز، باید به دوام و طول عمر آن ها نیز توجه داشته باشید. از آن جایی که رفت آمد در این قسمت از خانه بسیار زیاد می باشد، نوع فرش باید به گونه ای باشد که در طول زمان کم تر دچار آسیب دیدگی شود.

%عکس - فرش و اصول انتخاب آن

 

بهتر است برای این قسمت از خانه انواعی از فرش که شستشوی آن راحت بوده و نیاز به مراقبت های زیادی ندارد را انتخاب نمایید. در مرحله بعد به کاربردی بودن فرش انتخابی دقت نمایید. برای مثال، آیا در مواقع باز و بسته کردن درب، فرش مشکلی ایجاد نمی کند؟ به همین خاطر بهتر است از مدل هایی که کرک بلند دارند برای این قسمت از خانه استفاده نکنید. آخرین و در عین حال مهم ترین نکته، انتخاب فرش با الگوهای جذاب می باشد. بهتر است استفاده از مدل های ساده که از رنگ های خنثی در آن استفاده شده است را برای قسمت ورودی خانه فراموش کنید.

%عکس - فرش و اصول انتخاب آن

 

انتخاب فرش راهرو

در هنگام انتخاب فرش راهرو توجه داشته باشید که حتماً از ابعاد مناسب برخوردار باشد. انتخاب مدلی که لبه های آن تا لبه دیوار امتداد دارد، چندان مناسب نیست. بنابراین نکته مهم در انتخاب فرش راهرو توجه به اندازه آن می باشد.

%عکس - فرش و اصول انتخاب آن

 

انتخاب فرش اتاق ناهارخوری

انتخاب فرش اتاق ناهارخوری بستگی به اندازه اتاق دارد. در برخی مواقع استفاده از تنها یک عدد کافی است. اما گاهی نیز نیاز به استفاده از بیش از یک عدد می باشد. تجربه نشان داده که بهترین فرش برای اتاق غذاخوری انواع فرش گرد می باشد. اندازه این فرش باید به گونه ای باشد که زمانی که میز غذاخوری روی آن قرار می گیرد، بزرگ تر از فرش باشد. رنگ آن را نیز می توانید طبق رنگ میز انتخاب نمائید.

%عکس - فرش و اصول انتخاب آن

 

نکته جالب در انتخاب فرش باز بودن فضای کافی برای انتخاب انواع شکل و مدل می باشد. برای مثال، در اتاق مستطیلی شکل، به طور قطع نیاز به استفاده از مدل مستطیلی نیست. نکته مهم در انتخاب فرش اتاق غذاخوری راحتی آن در زیر پا می باشد.

%عکس - فرش و اصول انتخاب آن

 

انتخاب فرش اتاق خواب

بهترین مدل برای اتاق خواب انواعی از آن می باشد که راحت ترین حالت را در زیر پا ایجاد کند. بر اساس ایده های طراحی دکوراسیون داخلی چنین فرشی باید به اندازه ای بزرگ باشد که هنگامی که تخت بر روی آن قرار می گیرد، زمانی که از تخت پایین می آیید در زیر پا احساس راحتی داشته باشید. هم چنین این امکان برای شما وجود دارد که به جای استفاده از یک فرش از دو عدد سایز کوچک در اطراف تخت استفاده نمایید. استفاده از فرش هایی با کرک های نرم برای اتاق خواب بسیار مناسب می باشد. استفاده از این مدل ها و حس خوشایندی که در هنگام راه رفتن بر روی آن ها ایجاد می شود، باعث ایجاد انرژی مثبت می شود.

%عکس - فرش و اصول انتخاب آن

 

برای انتخاب فرش اتاق خواب باید به رنگ دیوار و رنگ پارچه هایی مانند پرده و روتختی توجه نمایید. هم چنین می توانید از مدلی که الگوهای برابر با پرده و روتختی دارد، استفاده نمایید. اگر برای دیوارها از رنگ خنثی استفاده کرده اید، می توانید برای انتخاب فرش از رنگ های شاد و سرزنده استفاده نمایید.

%عکس - فرش و اصول انتخاب آن

 

انتخاب فرش اتاق نشیمن

اولین نکته ای که در طراحی اتاق نشیمن وجود دارد علاقه یا عدم علاقه شما به استفاده از فرش در اتاق نشیمن می باشد. اگر تمال دارید از فرش در اتاق نشیمن استفاده کنید در مورد قسمتی که در نظر دارید از آن استفاده نمایید نیز فکر کنید. آیا تمایل دارید پایه مبل بر روی آن قرار گیرد؟ در بسیاری موارد انتخاب فرش مناسب اتاق نشیمن بستگی به سلیقه و هدف شما دارد. در انتخاب فرش اتاق نشیمن نیز انتخاب اندازه صحیح از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و در ظاهر کلی اتاق نشیمن تاثیرگذار خواهد بود. برای مثال استفاده از سایز کوچک نشان از سبک مینیمالیست دارد.

%عکس - فرش و اصول انتخاب آن

 

استفاده از فرش در اتاق نشیمن می تواند به منظور ایجاد تعادل میان دو قسمت اتاق نشیمن باشد. در اتاق نشیمنی که از مبلمان و المان های تزئینی در اطراف دیوار استفاده شده است، استفاده از فرش در مرکز اتاق نمای زیبایی ایجاد می کند. همچنین در انتخاب آن علاوه بر ظاهر به دوام و طول عمر بالای آن نیز فکر کنید.

%عکس - فرش و اصول انتخاب آن

 

انتخاب فرش اتاق کودک

شاید انتخاب این المان برای اتاق کودک مهم تر از سایر قسمت ها باشد. از آن جایی که کودکان زمان زیادی در اتاق خود می گذرانند انتخاب فرش نرمی که از راحتی برخوردار باشد از همیت ویژه ای برخوردار است. در زمان انتخاب این المان باید به کاربردی بودن آن نیز توجه نمایید. بهتر است از مدل هایی با رنگ شاد در اتاق کودک استفاده شود.

%عکس - فرش و اصول انتخاب آن

 

نکات پایانی

فرش یکی از المان های تزئینی در طراحی دکوراسیون داخلی بر شمرده می شود و استفاده از آن تاثیر بسزایی در ظاهر کلی خانه ایجاد می کند. از این رو برای انتخاب آن باید نهایت دقت را داشته باشید. آن ها انواع مختلفی دارند و شما می توانید با توجه به سبک طراحی و بر اساس نیاز خود انواع مناسب آن را انتخاب نمایید.