آموزش رویت

ساختمانچی

روف گاردن تکنولوژی مدرنی است که در واقع به خلق محیطی سرسبز بر روی سقف پشت بام ها و تراس ها می پردازد. بنابراین به هرگونه فضای سبزی که بر روی بام ساخته شود و شامل مجموعه ای از گیاهان سبز، آبنما، آلاچیق و مبلمان باغی باشد روف گاردن می گویند.

1- حفظ حریم شخصی

در طراحی روف گاردن، در نظر داشته باشید که این مکان، یک محوطه روباز است. بنابراین این احتمال وجود دارد که حریم خصوصی کمتر رعایت شود. از ساختمان‌های مرتفع که در مجاور ساختمان‌ شما قرار دارد، به محوطه روف گاردن، اشراف کامل وجود دارد.

اگر حفظ حریم شخصی برای شما مهم است، با استفاده از نرده‌ یا پارتیشن، این قسمت را محافظت کنید. قبل از طراحی، از کارشناسان فضای سبز بخواهید که محوطه را بازدید می‌کنند و طبق خواسته شما موارد اجرایی را اعمال نمایند.

2- انتخاب گیاهان مناسب

اجرای فضای سبز روی بام، نیاز به انواع پوشش گیاهی مناسب با آب و هوای شهر شما را دارد. اگر یک پشت بام بزرگ روی ساختمان دارید، شاید بتوانید از گیاهان بلند و پرپشت استفاده کنید. کاشت درختچه‌ها و بوته‌های بلند برای این کار مناسب است.

برای پشت بام‌های کوچک‌تر، پوشش گیاهی محدودتر استفاده می‌شود. برخی ترجیح می‌دهند یک چمنزار را در روف گاردن طراحی کنند. اگرچه شما انتخاب نامحدود در این قسمت دارید، اما همانطور که در قسمت‌های بالا هم اشاره کردیم، قبل از طراحی روف گاردن، باید بار وارد شده روی سقف را محاسبه کنید.

عکس 9 نکته مهم برای داشتن یک باغ زیبا در پشت بام منزل

 3- بسترسازی، ایزولاسیون و دیواره سازی مناسب

یکی دیگر از نکات مهم در طراحی روف گاردن، بسترسازی ایزولاسیون یا عایق بندی و دیواره‌سازی مناسب است. هر سه، موجب استحکام و طول عمر این قسمت می‌شوند.

بخوانید!  بررسی پروژه های پیش فروش در مروارید شهر منطقه 22

شاید لازم باشد برای پوشش‌های گیاهی دیواره‌های مناسب، چیزی شبیه به محدوده‌بندی یا باغچه‌سازی، انجام دهید. حتی می‌توانید این دیواره‌ها را در اطراف درختچه‌ها به صورت مجزا قرار دهید. این کار باعث می‌شود که آبیاری، نگهداری از گیاهان و هرس کردن شاخه‌ها بهتر کنترل شود.

اگر کف‌سازی و دیواره‌سازی برای پوشش گیاهی استاندارد باشد، سقف ساختمان هم کمتر آسیب می‌بیند. با بسترسازی مناسب، رشد ریشه گیاهان هم بهتر کنترل می‌شود.

4- توجه به اصول صحیح باغبانی

یکی از مهم‌ترین نکات در طراحی روف گاردن این است که شما به اصول صحیح باغبانی اهمیت بدهید. با توجه به تعداد و تنوع گونه‌های گیاهی که روی بام کاشته‌اید، آن‌ها را آبیاری کنید. برای انجام این کار می توانید از سیستم آبیاری هوشمند استفاده کنید. حتی می‌توانید از کودهای کشاورزی استفاده کنید. در هر صورت، درختچه‌ها، گل‌ها و گیاهان نیاز به مراقبت علمی و اصولی دارند.

5- استفاده از مبلمان فضای سبز

در اجرای روف گاردن می‌توانید همانند طراحی تراس ساختمان از مبلمان فضای سبز استفاده کنید. این مبلمان در انواع مدل‌های فرفورژه یا میز و صندلی‌های حصیری در بازار وجود دارند.

قبل از آنکه محصولات را خریداری کنید و فضا را برای چیدمان مبلمان ارزیابی کنید، تصمیم بگیرید که چه سبکی را برای چه اهدافی انتخاب خواهید کرد. می‌توانید مدل مبلمان فضای سبز را متناسب با طراحی این قسمت انتخاب کنید.

6-  نورپردازی استاندارد و اصولی

داشتن روشنایی روی سقف، در حالی که یک باغ یا فضای سبز زیبا را اجرا کرده‌اید، نمای این قسمت را به طرز شگفت‌انگیزی تغییر می‌دهد. به ویژه در طول شب مهم است که پشت بام شما به خوبی روشن باشد. می‌توانید اطراف باغچه را سیستم روشنایی با لامپ‌های رنگی نصب کنید. روشنایی جذاب‌تر، روف گاردن زیباتر را به همراه خواهد داشت.

بخوانید!  فروشنده انواع عایق الاستومری

نور پردازی رووف گاردن

7- اجرای قسمتی از روف گاردن به صورت طراحی عمودی

یکی از عواملی که در طراحی روف گاردن باعث زیباتر شدن فضا می‌شود، طراحی عمودی است. شما می‌توانید آویزها را روی دیواره‌ها به صورت عمودی نصب کنید.

8- بازی رنگ‌ها در طراحی روف گاردن

ترکیب رنگ‌ها در روف گاردن بسیار جلوه نمایی می‌کنند. گل‌ها و گیاهان رنگارنگ را در این قسمت بکارید. همچنین ابزارها و لوازمی که استفاده می‌کنید، باید متناسب با یکدیگر انتخاب شوند.

9- مشورت با تیم حرفه ای و دارای رزومه قوی

برای داشتن روف گاردن (Roof Garden) یا فضای سبز در ساختمان خود نیاز به کارشناسان با تجربه در این حوزه دارید.

مشورت با یک طراح حرفه‌ای در محوطه سازی و فضای سبز این مشکلات را حل می‌کند. پیشنهاد ما به شما شرکت طراحان منظر آینده است.

این شرکت با داشتن مدیریت تحصیلکرده و با تجربه و با داشتن رزومه ای قوی و نیز تیم اجرایی حرفه ای بهترین مشاوره را برای طراحی و اجرای روف گاردن به شما ارائه می دهند.

تهران انتهای اتوبان همت غرب شهرک گلستان (منطقه ۲۲) میدان اتریش بنفشه دهم مجتمع تجاری اداری باران واحد ۳۱۳

شماره تماس: 09122991850

09127133087

تلفن: 02144765236