آموزش رویت

ساختمانچی

آیا می دانید در مصاحبه استخدام کارشناس کنترل پروژه چه سوالاتی پرسیده می شود؟ استخدام کردن افراد برای هر شغل و مقامی همیشه کاری سخت و چالش برانگیز بوده است.

هیچ ضمانتی وجود ندارد که شخص مورد قبول در مصاحبه به تمام آنچه که می گوید و ادعا دارد عمل کرده و نیازهای شما را برآورده سازد.

بیایید از نقطه نظر کنترل پروژه به قضیه نگاه کنیم. آیا شما فردی را برای این کار انتخاب می کنید که اگر در مسیر پروژه با شکست مواجه شد از زمین بلندشده و تمام تلاش خود را برای احیای آن انجام دهد؟

آیافرد مورد نظر با برنامه های نرم افزاری داخلی و خارجی آشنا است؟ آیا مطمئن هستید وی از مهارت های لازم و دانش کنترل پروژه برخوردار بوده و تمام آنچه که مد نظر دارید را برآورده می سازد؟

خوب، در این نوشته از ساختمانچی ما شما را با 10 سوالی که کمک می کنند تا بتوانید بهترین کارشناس کنترل پروژه را انتخاب نموده و مهارت ها و دانش وی را در مصاحبه محک بزنید آشنا می کنیم. با ما همراه باشید.

سوالات مهم در مصاحبه استخدام کارشناس کنترل پروژه

1. چگونه از وقفه یا تاخیر در روند پروژه استفاده مفید می کنید؟

این سوال خوبی است، زیرا متوجه می شوید برنامه ریز با استعداد شما با بهترین تمرینات و ضروری ترین مهارت ها در زمان بندی و برنامه ریزی کارها آشنا است.

آشنایی با بهترین تمرینات در طول پروژه ساخت و ساز منجر به استفاده مفید از تاخیرها و وقفه های پیش آمده در فرآیند کار می شود.

پاسخ مخاطب به این سوال:“برای مثال از این زمان برای عمل آوری بتن یا خشک شدن رنگ استفاده می کنم”.

2. اگر برنامه توسط شخصی دیگر طرح ریزی شود و به شما ارائه گردد، چگونه آن را تحلیل و بررسی خواهید کرد؟

خوب بودن این سوال به این دلیل است که شما به این مسئله پی خواهید برد که افراد مورد نظر می توانند وظایف بزرگ و سنگین را به وظایف کوچک تر تقسیم نموده و آن ها را مدیریت کنند یا خیر؟

علاوه بر آن دچار ابهام می گردند یا به دنبال راهکار خواهند بود؟ و این که آیا آن ها به اندازه کافی از اعتماد به نفس لازم برای کمک در انجام وظایفی که دانش کافی در مورد آن ها ندارند برخوردار هستند یا خیر؟ در نهایت متوجه خواهید شد که آیا آن ها سیستم خاصی برای تحلیل و ارزیابی برنامه های احتمالی دارند یا خیر؟

بخوانید!  مقایسه مقاومت سازه بتنی و فلزی در برابر زلزله

پاسخ مخاطب به این سوال: “تمام یادداشت ها و برنامه ریزی هایی که در برنامه  ثبت شده اند را دنبال می کنم. این کار بسیار ساده است”.

3. چگونه با آنالیز برنامه ماهیانه ارتباط برقرار می کنید؟

یک گزارش ماهیانه از برنامه، اطلاعات مختلفی در اختیار افراد و مخاطبان مختلف قرار می دهد. آیا مخاطب شما می تواند تشخیص دهد که همه مخاطبان نمی خواهند اطلاعات یکسانی را ببینند؟ آیا فرد مورد نظر می تواند موارد مهم و نقاط ضعف و قوت را بفهمد و ارزیابی کند؟

پاسخ سریع مخاطب به این سوال: “من فقط گزارش را از طریق فایل اکسل به همراه تمام داده ها چاپ و استفاده می کنم.”

4. چگونه با یک پروژه ناقص یا پروژه ای که اطلاعات آن از دست رفتند برخورد می کنید؟

این سوال به شما نشان می دهد که آن ها چگونه اطلاعات از دست رفته و ناقص را مدیریت می کنند و چه مهارت هایی در تکمیل اطلاعات و برنامه ریزی وظایف گوناگون دارند. اگر فردی دارای چنین صلاحیتی باشد سعی می کند خود یک برنامه واضح و مشخص طرح ریزی کند.

پاسخ مخاطب: “حدس میزنم این وظیفه فردی دیگر است که تمام اطلاعات را در اختیار من بگذارد.”

مصاحبه کنترل پروژه

5. چگونه مجوزها، حق و حقوق و برنامه ریزی های نهایی را زمان بندی، مدیریت و دنبال می کنید؟

این یک سوال کلی است اما با پرسش آن متوجه می شوید فرد چه مقدار مسئولیت پذیر است و می تواند این موارد را مدیریت نماید.

پاسخ مخاطب: ” به نظر من این کارها به عهده مدیر پروژه می باشد.”

6. در مورد موفقیت هایی که در برنامه های تیمی بدست آوردید توضیح دهید!

این سوال به شما کمک می کند بفهمید فرد مورد نظر چگونه در فعالیت های تیمی ظاهر می شود. تحقیقات اخیر نشان دادند که اکثر ما انسان ها به دو دسته تقسیم می شویم: بخشنده و گیرنده.

آیا مخاطب شما بخشنده است؟ به عبارت دیگر هنگامی که از فعالیت های گروهی صحبت می کند بیشتر واژه “من” را به کار می برد یا “ما”. آیا او فرد دیگری را مقصر اشتباهات یا موفقیت های خود می داند؟

پاسخ مخاطب: “تنها من بودم که تیم پروژه را به سمت موفقیت هدایت و پشتیبانی کردم.”

بخوانید!  انواع خرپا چیست؟[دوبعدی،سه بعدی،پرات،وارن و فضاکار]

7. راهکار شما برای اعلام خبرهای ناخوشایند چیست، به نحوی که آن ها مانع خدشه دار شدن روابط شما نشوند؟

با پرسش این سوال شما متوجه می شوید که مخاطب با موارد پیش بینی نشده و اجتناب ناپذیر چگونه کنار خواهد آمد و واکنش وی نسبت به آن ها چیست. آیا آن ها به فکر تقویت روابط و کنارآمدن با مسائل هستند یا هنگامی که در این موقعیت قرار می گیرند متشنج می شوند.

پاسخ مخاطب: ” اگر خبر بدی باشد تنها یک ایمیل به مدیر پروژه ارسال میکنم و وی را در جریان می گذارم.”

8. هنگامی که اعضای تیم پروژه نمی توانند کار را به اتمام برسانند چه واکنشی نشان می دهید؟

با این سوال نیز از این موضوع آگاه می شوید که آیا فرد مورد نظر می تواند در مواقع بحران چاره ای بیندیشد و انگیزه را به اعضا بازگردانده و تیم را دوباره احیا کند یا خیر؟

پاسخ مخاطب: ” وقتی به حرف های من گوش نمی دهند همچنان مشکل پیش خواهد آمد.”

9. چقدر به کنترل پروژه علاقمند هستید؟

افرادی که به کار خود علاقمند هستند می توانند به دیگران نیز انگیزه دهند و تیم را به سمت موفقیت هدایت کنند. در واقع شور و هیجان هر فرد به دیگری منتقل خواهد شد که این خود یکی از رموز موفقیت در پروژه است.

10. در محل کار قبلی خود چگونه پروژه را کنترل و برنامه ریزی کرده اید؟

کارشناس کنترل پروژه لزوماً بر تصمیمات نهایی پروژه تاثیر نمی گذارد اما پیشنهادات وی می تواند به روند بهبود پروژه کمک کند. با پرسش این سوال متوجه می شوید فرد از چه مهارت ها و تجربیاتی برخوردار است.

پاسخ فرد: “این وظیفه به عهده مدیر پروژه است. من به عنوان کارشناس نمی توانم بر فرآیند پروژه تاثیر بگذارم چون چندین بار برای این کار تلاش کرده ام اما نتیجه مطلوبی نگرفتم.”

کلام پایانی

آن چه در این نوشته از سایت ساختمانچی مورد ارزیابی قرار گرفت، ارائه سوالات مهمی بود که در مصاحبه استخدام کارشناس کنترل پروژه پرسش می شود. ما همچنین پاسخ را نیز برای شما در ادامه هر سوال قرار دایم تا با نحوه سوال و جواب این گونه آزمون ها آشنا شوید.

امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد. در صورت تمایل نظرات خود در این زمینه را با ما در میان بگذارید.