kianborna

digikala

abinbeton

سبک گوتیک یکی از سبک های تاریخ معماری در اروپا به شمار می رود که در کلیساهای زمان قدیم در قرون وسطا رواج داشته است. این هنر معماری به صورت ساختمان های بلند با قوس های نوک تیز به نمایش گذاشته می شد. ارتفاع این سازه ها باعث می شد نسبت به سایر ساختمان ها زیباتر و باوقارتر به نظر بیایند و برتری بی نظیری داشته باشند.

اصولاً این سبک طراحی در ساخت کلیساها مورد استفاده قرار می گرفت، در واقع آنچه که از معماری گوتیک به جای مانده آثار باستانی و سازه هایی با ماهیت کلیسایی هستند و اکثر طراحان این سبک معماری را مختص کلیساها و اماکن مذهبی می دانند. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با ویژگی های مهم این سبک طراحی آشنا شوید.

ویژگی های دکوراسیون به سبک گوتیک

سبک گوتیک یک شاهکار هنری در حوزه معماری به شمار می آید و به دلیل وجود طرح های ظریف و پیچیده تجلی گر قدرت و زیبایی است. ویژگی های بارز این سبک باعث شده از آن به عنوان یکی از سبک های طراحی در دکوراسیون داخلی ساختمان های امروزی استفاده شود.

وقار و زیبایی منحصر به فرد این طرح دکوراسیون آن را از سایر سبک ها متمایز می کند و اجرای آن در فضای خانه هیبت و عظمت خانه را دو چندان می نماید.

از ویژگی های بارز این سبک استفاده از قوس های نوک تیز است، قوس هایی که با یک طرح ساده همدیگر را پوشش می دهند و باعث ایجاد نوک های تیز مانند می شوند.

سبک گوتیک

در معماری گوتیک اشیاء و اجسام به صورت طرح های عمودی ترسیم شده و طرح و نقش روی آن ها به صورت جهت های رو به بالا طراحی شده اند. اساس این هنر طراحی داخلی بر پایه اصول مذهبی است و احجام و اجسام دارای قوس های نوک تیز هستند.

در طراحی دکوراسیون به سبک گوتیک از رنگ های تیره با غلظت بالا استفاده می شود. رنگ هایی مانند قرمز اخرایی، طلایی، سبز تیره، بنفش، سیاه، سفید و زمردی مخصوص طراحی گوتیک هستند.

برای اجرای سبک گوتیک نیاز به یک فضای بزرگ است، زیرا استفاده از رنگ های تیره باعث دلگیر شدن فضا شده و آن را کوچک نشان می دهد. در کل فضایی که با سبک گوتیک طراحی شده باشد تاریک به نظر می آید.

بخوانید!  طراحی دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی

وسایل و اثاثیه ای که در دکوراسیون به سبک گوتیک مورد استفاده قرار می گیرند بسیار سنگین و محکم هستند. این وسایل اصولاً از جنس چوب بلوط با کنده کاری های زیبا و قوس دار ساخته می شوند.

پرده هایی که در این دکوراسیون نصب می شوند از جنس ابریشم، مخمل و ساتن به رنگ تیره هستند و پارچه مبلمان نیز از پارچه های ضخیم مخمل با رنگ بندی تیره انتخاب می شوند.

دکوراسیون گوتیک

رنگ در سبک گوتیک

رنگ مشکی رنگ اصلی و حتمی در سبک گوتیک محسوب می شود ولی بهتر است به صورت اصولی و به اعتدال از آن استفاده شود. با وجود این، اگر دوست داریدنمای خانه شما حالتی تسخیر شده داشته باشد، می توانید از رنگ مشکی به میزان زیاد و بیش از حد استفاده کنید.

تمامی رنگ های مورد استفاده در این سبک طراحی، غالب، غنی و دراماتیک می باشند و معمولا دیوارهای خانه ها با رنگ هایی چون قرمز یاقوتی، شرابی یا آبی تیره اقیانوسی تزئین می شدند.

از متریال های سنتی مانند چوب، آجر و سفال نیز گاهی در خانه های گوتیک استفاده می شود. به طور مثال استفاده از پنل های چوبی، دیوارپوش های سنگی و یا آجری به رنگ های تیره، برای افزودن بافت و تزئین دیوار خانه ها می تواند ایده ای زیبا و منحصربفرد محسوب شود.

دکور سبک گوتیک

پارچه مناسب در سبک گوتیک

همانند کاغذ دیواری، استفاده از پارچه های دراماتیک نیز در خانه های طراحی شده به سبک گوتیک رایج می باشد. پارچه های مخملی، ساتنی و یا ابریشمی برای روکش مبل، پرده، کوسن، روتختی، ملحفه و … به وفور در این سبک مورد استفاده قرار می گیرند.

از مخمل بیشتر برای رویه مبل و از ساتن بیشتر برای روکش بالشت و روتختی استفاده می شود. برای پرده می توانید از پارچه هایی که برای کوسن و مبل استفاده کرده اید، استفاده کنید و در واقع این المان ها را با یکدیگر ست کنید. پرده های سبک گوتیک معمولا به صورت والان دار دوخته می شوند و تزئینات و حاشیه دوزی های زیبایی در آن ها استفاده می شود.

بخوانید!  چه مدل ماشین لباس شویی بخرم؟

چیدمان سبک گوتیک

طاق جناغی، بهترین مدل برای دیوارها و پنجره های سبک گوتیک

در اکثر خانه های قرون وسطی و کلیساهای قدیمی از پنجره های نوک تیز و بلند با قوس جناغی به سمت بالا و شیشه های کدر، استفاده شده است. گنجه های دیواری و طاقچه ها نیز از عناصر اصلی در اتاق های این خانه ها محسوب می شدند.

به دلیل این که امروزه نمی توان به راحتی چنین پنجره هایی را به خانه اضافه کرد، می توانید از آینه یا شیشه های قدیمی که به این سبک طراحی شده اند برای تزیین دیوار استفاده کرده و نمای خانه خود را به تزیینات آن دوران نزدیک کنید. از این آینه های طاق دار می توانید رو به روی یک پنجره دیگر استفاده کنید تا خظای دید سبب شود تا آینه، همانند یک پنجره واقعی دیده شود.

طاق جناغی در سبک گوتیک

گچ بری و تزئینات تجملاتی در سبک گوتیک

در خانه هایی که به سبک گوتیک ویکتوریایی طراحی می شود، گچ کاری و گچ بری های زیاد و پر از جزئیات دیده می شود. گچ بری های تاجی شکل بر روی سقف، پنل های مکعبی شکل بر روی دیوار و نرده های حکاکی شده پله ها، نمونه ای از این تزیینات می باشند.

گچ بری های سبک گوتیک

کلام پایانی

سبک گوتیک از جمله طرح های تاریخی در صنعت معماری است که در عصر حاضر نیز در طراحی دکوراسیون خانه های امروزی مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از وسایل و اجسامی که طرح و نقش گوتیک بر روی آن ها نقش بسته می توان به سبک های مدرن ظرافت و زیبایی اضافه نمود.

سبک مدرن با انواع سبک ها قابلیت ترکیب دارد، بنابراین تلفیق سبک گوتیک و مدرن با هم دکوراسیون جذاب و خیره کننده در فضای خانه ایجاد می کند. امیدواریم از مطالعه این نوشته از ساختمانچی لذت بدره باشید. در صورت تمایل می توانید نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در مورد این نوشته با ما در میان بگذارید.