آموزش رویت

ساختمانچی

کاور استخر را می توان از وسیله های مورد نیاز هر استخری دانست. کاور یا روکش استخر علاوه بر این که به تمیز ماندن استخر و تجهیزات آن کمک بسزایی می کند، باعث کاهش مصرف انرژی، تبخیر، هزینه ها و هم چنین مصرف مواد شیمیایی موجود در استخر می شود.

این کاورها انواع مختلفی دارند که در ادامه این متن از ساختمانچی به نمونه های آن، مزایا و معایب هر کدام و همچنین مواد و متریال موجود در آن ها می پردازیم.

انواع پوشش و کاور استخر

از نظر فنی تمام آن چه که شما برای پوش سطح استخرتان نیاز دارید، یک تکه پلاستیک بزرگ است. این پلاستیک ممکن است نیاز اولیه را که همان جلوگیری از تبخیر است را انجام دهد. پس از مدتی متوجه خواهید شد که هر پلاستیکی مناسب این کار نیست، چرا که این پلاستیک ها به راحتی در برابر نور آفتاب به سرعت خراب می شوند.

با توجه به این موضوع بهتر است از روکش ها یا پوشش هایی استفاده کنید که مخصوص استخر شناست. این کاورها می توانند شفاف، مات، تیره و حتی روشن باشند.

علاوه بر این، این کاورها از مواد خاصی مانند پلی اتیلن تثبیت شده با UV، پلی پروپیلن و وینیل تولید می شوند و انواع مختلفی دارند. در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

کاور استخر حبابی

کاور استخر حبابی که آن را با اسم های خورشیدی و شفاف هوایی نیز می شناسند، در واقع همان روکش پلاستیکی است که از آن برای بسته‌بندی استفاده می شود.

تنها تفاوت این دو مورد را می توان درجه پلاستیک ضخیم تر و داشتن بازدارنده های UV دانست. این کاور قیمت مناسب تری نسبت به سایر پوشش ها دارد و به عنوان یک عایق حرارتی عمل و از اتلاف انرژی جلوگیری می کند.

این پوشش در طول روز گرما را جذب و در شب به حفظ این گرما و از دست نرفتن آن کمک می کند. علاوه بر این، این روکش ها بخار آب، باران و برف مقاومت بسیار بالایی دارند و تنها عیب آن ها را می توان سبک‌بودن و استحکام کم آن ها دانست. البته این سبکی باعث می شود که در اثر وزش باد و یا افتادن وسیله یا وسایلی کاور تکان بخورد و یا از روی استخر کنار رود.

بخوانید!  استفاده از انواع سنگ در طراحی باغ

استخرهای فضای باز 75 تا 85% انرژی خورشید را به خود جذب می کنند. بنابراین دانستن این نکته که پوشش حبابی شفاف 5 تا 15% و پوشش کاملا مات 20 تا 40% جذب انرژی را کاهش می دهد به شما در انتخاب بهتر کمک خواهد کرد.

کاور استخر حبابی

کاور استخر اسفنجی

روکش اسفنجی را صفحات نازکی از اسفنج،تشکیل می دهد. این روکش ها از مواد عایق و غیر جاذب تولید می شوند و مقاومت بالایی در برابر نفوذ بخار از خود نشان می دهند. کاورهای اسفنجی نیز همانند روکش های حبابی از ورود برف و باران به داخل استخر جلوگیری می کنند، اما در برابر انتقال نور خورشید تعریفی ندارند.

این روکش ها معمولا از مواد مقاوم در برابر اشعه خورشید تولید می شوند و مقاومت بالایی دارند. برای نگه‌داشتن آن ها در شرایط آب و هوایی معمولی نیازی به استفاده از بست، طناب و موانع سنگین نیست.

روکش های نیمه اتوماتیک

در ادامه نیز نیاز است که تصمیم بگیرید روکش دستی مناسب شماست یا اتوماتیک و حتی نیمه اتوماتیک. روکش های نیمه اتوماتیک از یک سیستم حلقه ای با موتور محرک استفاده می کنند. این روکش ها برای باز و بسته‌شدن به نیروی الکتریکی احتیاج پیدا خواهند کرد.

معمولا برای باز کردن یا بالا بردن این کاور نیاز است که یک نفر کاور را به سمت حلقه یا قرقره هدایت کند. این پوشش ها را می توان در سکوهای اطراف استخر و یا بر روی چرخ های موجود روی ریل استفاده کرد.

روکش های اتوماتیک

یکی دیگر از گزینه های بسیار راحت اما گران تر می توان به کاور استخر اتوماتیک اشاره کرد. این کاورها دارای قرقره های دائمی می باشند که با فشردن یک دکمه، کاور استخر به صورت اتوماتیک باز می شود. از مزایای این کاورها می توان به باز کردن آسان آن، ایمنی بالا و هم چنین کاهش تبخیر آب اشاره کرد.

کاور یا پوشش استخر اتوماتیک چیست؟

6 دلیل برای این که استخر خود را کاور کنید!

تا این قسمت از نوشته به بررسی انوع کاورها یا پوشش های استخر پرداختیم اما مزایای این پوشش ها چیست؟ در ادامه به پاسخ این سئوال خواهیم پرداخت.

  • حتی اگر از استخر و تجهیزات خود بسیار مراقبت و آن ها را به صورت مداوم تمیز می کنید، باز هم دیر یا زود به یک کاور برای استخرتان احتیاج پیدا خواهید کرد. تهیه این روکش ها باعث کاهش مصرف انرژی، تبخیر، وقت و حتی هزینه ها خواهد شد.
  • مواد شیمیایی داخل استخر می تواند منجر به آلرژی و آسم شود. آبریزش بینی و عطسه های مکرر نیز می تواند از نتایج این مواد شیمیایی باشد. با استفاده از این کاورها 35 تا 60% مصرف مواد شیمیایی استخر خود را کاهش دهید.
  • پوشش استخر با کاور از اتلاف حرارت جلوگیری می کند. این بدان معنی است که در هر ساعت از شبانه روز می توانید در آب گرم با خیال راحت شنا کنید.
  • با استفاده از این کاورها، مواد شیمیایی کمتری استفاده خواهید کرد. علاوه بر این قبض هایی که باید برای مصرف انرژی پرداخت کنید کنید هم هزینه کمتری را در بر می گیرد.
  • بعضی از این روکش ها به شرطی که به درستی متصل شوند، می توانند از افتادن بچه ها و حیوانات خانگی در آب جلوگیری کنند. بدین ترتیب می توانید از فضا بیشتر لذت ببرید و کمتر نگران باشید.
  • اگر در مناطق کم آب زندگی می کنید، پر کردن آب باید برای شما یک معضل باشد. باید بدانید که با استفاده از کاورهای استخر، دفعات کمتری را مجبور به پر کردن استخر می شوید، چرا که وظیفه اصلی این پوشش ها جلوگیری از تبخیر است.
8 دلیلی که باید استخر خود را کاور کنید!

کلام پایانی

استفاده از کاور یا پوشش استخر همان طور که گفتیم از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که این پوشش ها از تبخیر، مصرف مواد شیمیایی و آب بیش از اندازه جلوگیری می کنند.

بخوانید!  نکات مهم در ساخت استخر خانگی ارزان[+هزینه های ساخت]

علاوه بر این، این کاورهای استخر را می توان در مدل های مختلفی از جمله اسفنجی، خورشیدی، اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و همچنین در رنگ های روشن، تیره، مات و شفاف پیدا کرد. این نمونه ها، هرکدام میزان جلوگیری از تبخیر متفاوتی دارند که کاربر می توان متناسب با فضای استخرش یکی را انتخاب کند.