آموزش رویت

ساختمانچی

اگر تا به حال به فکر تعویض دیوارپوش آشپزخانه افتاده اید، ممکن است کاشی شیشه ای جزء محبوب ترین گزینه های شما بوده باشد. هنگامی که به جدیدترین مجله های بازسازی منزل نگاه می اندازید، می بینید که استفاده از کاشی های شیشه ای برای پوشش دیوارهای اصلی بسیار رایج شده است.

کاشی های شیشه ای گزینه ای ایده آل محسوب می شوند، اما قبل از استفاده از آن ها، شاید فکر کنید اگر به آن ها علاقمند نباشید و بخواهید آشپزخانه را به ظاهر قبلی برگردانید، متحمل هزینه و زحمت زیادی خواهید شد، اما در واقع این گونه نیست.

در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بررسی پوشش دیوار آشپزخانه با کاشی هایی از جنس شیشه می پردازیم. با ما همراه باشید.

نکات مهم استفاده از کاشی های شیشه ای در آشپزخانه

دیوارپوش
  1. تقریباً امکان شکستگی انواع کاشی وجود دارد. اما کاشی های شیشه ای چون به صورت عمودی قرار می گیرند چندان در معرض آسیب نیستند.
  2. سعی کنید این کاشی ها را با مصالح دیگر ترکیب کنید، لازم نیست کل کاشی ها براق باشند.
  3. شما می توانید کاشی های شیشه ای را در سایزهای متعدد از سایز بسیار کوچک تا بزرگ پیدا کنید. سایز و اندازه ای را در نظر بگیرید که به آسانی با دیوار شما هماهنگ شود.
  4. نصب کاشی های شیشه ای به دو صورت انجام می گیرد. شما می توانید از کاشی های شیشه ای که توری نصب دارند و آنهایی که بدون توری نصب می شوند استفاده کنید. برای نصب کاشی هایی که توری مخصوص دارند، شما باید کاشی ها را درون توری قرار دهید و از این طریق کاشی ها به طور یکسان بر روی دیوار پخش می شوند و ظاهر یکدستی به دیوار می بخشند.
  5. با کاشی های شیشه ای به آشپزخانه خود ظاهری دائمی ببخشید و در نصب آن ها از مواد چسبنده قوی استفاده کنید.
  6. هنگامی که برنامه و ایده خود را مشخص نمودید، در ابتدا سعی کنید کاشی ها را بر روی یک میز بچینید تا ببینید چه رنگ و طرحی با یکدیگر هماهنگی پیدا می کنند.
  7. اگر دکور آشپزخانه شما تک رنگ است، یک دیوارپوش بین کابینتی محو و یا ترکیبی، نمای آشپزخانه شما را بهبود می بخشد. تمام کاشی هایی که استفاده می کنید، تیره یا روشن، جز رنگ اصلی شما خواهند شد.
  8. اگر دیوار اصلی پشت اجاق گاز شما فضای زیادی دارد، می توانید طرح های متنوعی از کاشی را به عنوان دیوارپوش به کار ببرید و در عین حال از ایجاد شلوغی پرهیز کنید. مثلا، می توانید از کاشی های شیشه ای همراه با فویل مسی استفاده کنید.
دیوارپوش شیشه ای

ایده های استفاده از کاشی های شیشه ای در آشپزخانه

استفاده از الگوی موج دار

الگوی موج دار هم برای دیوارپوش حمام و هم آشپزخانه مناسب می باشد. برای ایجاد خطوط بر سطح، از کاشی های کوچک شیشه ای و رنگ های مختلف آن استفاده کنید. بهترین رنگ ها، دو رنگ سبز و زرد هستند و به شما نمایی می دهند که یادآور مزارع کشاورزی بر روی تپه ها می باشند.

بخوانید!  چطور شومینه هیزمی بسازیم؟

از همین تکنیک برای دستیابی به تم های تند و شاد ولی با رنگ قرمز استفاده کنید. اگر در آشپزخانه خود نقطه ای مرکزی می خواهید، به فرض مثال می توانید با دست خود خوشه ای از گندم را بر روی یک کاشی نقاشی کنید.

استفاده از الگوی تیره روشن و رنگین کمانی

کاشی موزاییک شیشه ای برای دیوارپوش آشپزخانه بسیار مناسب است. شما می توانید یک طرف آشپزخانه را روشن یا تیره کنید و هر چقدر به فضای دیوار پشت اجاق می رسید، رنگ ها را تیره تر یا روشن تر نمائید.

از افکت رنگین کمان برای دیوار اصلی، به همین روش می توانید استفاده کنید. در این روش، از بیشتر رنگ های رنگین کمان استفاده می شود و شما به رنگی شاد و تند می رسید.

استفاده از کاشی های رنگی

بکارگیری کاشی های رنگی در طراحی آشپزخانه هایی که از کابینت های سفید رنگ در آن ها استفاده شده است، باعث ایجاد نمای بسیار زیبایی می شود.

کاشی رنگی

استفاده از کاشی های تیره رنگ

یکی از روش هایی که می توان به وسیله آن به طراحی منحصربفردی دست پیدا کرد، استفاده از کاشی هایی است که رنگ تیره دارند. استفاده از آن ها در طراحی آشپزخانه های مدرن بسیار کاربرد دارد و باعث ایجاد عمق در فضای آشپزخانه می شود.

کاشی شیشه ای تیره

استفاده از طراحی ساده

طراحی ساده در هر قسمتی از خانه همیشه زیبایی خود را حفظ کرده و هیچ گاه قدیمی نمی شود. از این رو بهتر است برای طراحی آشپزخانه نیز از یک طراحی ساده و کاربردی استفاده نمایید.

به همین منظور پیشنهاد ما به شما استفاده از کابینت های چوبی در کنار این کاشی ها می باشد. استفاده از این کابینت ها در کنار کاشی نه تنها از سادگی برخوردار است، بلکه باعث ایجاد زیبایی در آشپزخانه می شود.

کاشی شیشه ای ساده

استفاده از رنگ های خاکستری و آبی

رنگ خاکستری رنگی خنثی است که با همه رنگ ها تطبیق پذیری دارد. استفاده از این رنگ در کنار رنگ آبی باعث ایجاد فضایی چشم نواز می شود؛ به همین خاطر این امکان وجود دارد که از کاشی های خاکستری رنگ در کنار رنگ آبی در آشپزخانه استفاده نمایید.

به این منظور می توانید از صندلی های آبی رنگ در آشپزخانه استفاده کنید. بطور قطع انجام این کار باعث ایجاد نمایی متفاوت در آشپزخانه می شود.

کاشی شیشه ای

استفاده از رنگ های سیاه و سفید

در جهت طراحی آشپزخانه ای لوکس، پیشنهاد ما استفاده از رنگ های سیاه و سفید می باشد. به این منظور بهتر است از کاشی های سیاه و سفید در کنار کابینت های سیاه استفاده نمایید. انجام این کار باعث می شود آشپزخانه ای لوکس در اختیار داشته باشید.

کاشی سیاه و سفید

استفاده از کاشی در طراحی بوهمیا

اگر در طراحی آشپزخانه خود از این سبک استفاده کرده اید، می توانید از کاشی های خاکستری یا سفید استفاده نمایید. اگرچه این کاشی ها به نظر ساده می آیند اما نمای بسیار زیبایی در آشپزخانه ایجاد می کنند.

کاشی بوهمیا

استفاده از موزاییک های تزئینی

استفاده از موزاییک های تزئینی در قسمت دیوار بین کابینتی باعث ایجاد نمایی مدرن می شود. بکارگیری این موزاییک ها باعث افزودن بافت، طرح و رنگ به آشپزخانه می شود. برای ایجاد زیبایی بیش تر این امکان وجود دارد که از تلفیق موزاییک و کاشی های شیشه ای استفاده نمایید.

کاشی تزیینی

استفاده از کاشی های طرح دار

استفاده از کاشی های طرح دار نه تنها باعث ایجاد نمایی رنگی می شود، بلکه استفاده از آن ها به فضای آشپزخانه عمق می بخشد. برای استفاده از این تایل ها و انواع طرح دار آن ها، گزینه های زیادی در مقابل شما وجود دارد. شما می توانید با توجه به سایر رنگ های مورد استفاده در آشپزخانه و سلیقه شخصی نمونه ای مناسب از آن ها را انتخاب نمایید.

کاشی طرح دار

عوامل موثر بر قیمت کاشی شیشه ای

قیمت کاشی شیشه ای در بازارهای مختلف، متنوع است. عواملی که تعیین کننده قیمت این محصول هستند به چند دسته تقسیم بندی می شوند.

بخوانید!  انواع پرده مدرن، زینت بخش دکوراسیون ساده و شیک

هر چه سایز، ابعاد و اندازه کاشی بزرگ تر باشد، از قیمت بیشتری نیز برخوردار است. نوع لعاب نیز از عوامل مهم در تنوع قیمت این محصول بشمار می آید.

نکات پایانی

استفاده از کاشی های شیشه ای به جای انواع قدیمی آن از جمله ایده هایی است که می توانید در طراحی آشپزخانه استفاده نمایید. این کاشی ها در انواع ساده، طرح دار و رنگ های مختلف وجود دارند و باعث ایجاد نمای متفاوتی در آشپزخانه می شود.

از این کاشی ها می توان در تمامی قسمت های آشپزخانه استفاده کرد. برای مثال می توان از آن ها بر روی دیوار آشپزخانه، دیوار پشت اجاق گاز، دیوار بین کابینتی و… استفاده کرد.

از آن جایی که این کاشی ها حالت درخشنده دارد و باعث بازتاب نور می شوند، استفاده از آن ها در آشپزخانه های کوچک باعث بزرگ تر نشان دادن آشپزخانه می شود.

با مراجعه به مجلات دکوراسیون داخلی و منابع آنلاین می توانید به ایده هایی در زمینه چگونگی استفاده از این کاشی ها در آشپزخانه دست یابید. آیا شما در طراحی آشپزخانه خود از کاشی های شیشه ای استفاده کرده‌اید؟