آموزش رویت

ساختمانچی

بست‌ و نگهدارنده‌ فلزی شامل انواع متنوع و گوناگون ابزارها هستند که در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد وسیعی دارند. بست‌های فلزی یک یا چند جسم را در یک وضعیت خاص، ثابت نگه‌داشته و از حرکت این اجسام، لرزش و انحراف آن‌ها جلوگیری می‌کند.

این ابزارهای کاربردی به دلیل نوع استفاده باید از جنس‌های مستحکم همچون فولاد ضد زنگ، روی، ورق گالوانیزه، آلومینیوم و مس (روکش‌دار یا بدون روکش) ساخته شوند.

برای تعیین ویژگی‌های هر بست در استفاده از آن‌ها در محیط‌هایی که در معرض خوردگی و فرسودگی  بالایی هستند، آزمایش‌هایی انجام شد. برای مثال بست‌هایی از جنس استیل ضد زنگ با گرید A4 بسیار مقاوم در برابر خوردگی، پوسیدگی و فرسایش هستند.

این بست‌ها به دلیل تنوع بالا و هماهنگی با استانداردهای بین‌المللی همچنین در زمان بازسازی و جایگزینی تجهیزات فرسوده نیز پرکاربرد هستند.

انواع رایج بست های فلزی

بست فلزی پایه دار

یکی از رایج ترین نگهدارنده­ های لوله، بست های فلزی پایه دار هستند. از این نوع بست برای ثابت کردن لوله­ های فلزی، چدنی، مسی، استیل، پوش فیت و.. استفاده می­ شود و قابل عرضه بدون روکش و یا با روکش عایق از جنس PVC و EPDM می باشد.

این بست به همراه پایه پلی اتیلن با قابلیت تحمل دما از دمای ۳۰- الی ۱۵۰+ درجه سانتی گراد می باشد. مناسب نصب انواع لوله های فلزی، پلی اتیلن، مسی، استنلس استیل، کابل و …. در صنایع ساختمانی و تاسیساتی می باشد.

بست آویز کامل رگلاژی(N-23)

بست آویز کامل رگلاژی در سایزهای مختلف و با قابلیت تحمل میزان بار متفاوت تولید و در اختیار مشتریان و مجریان قرار می گیرد.

بست آویز کامل رگلاژی، بست گلابی از جمله پر مصرف ترین نوع نگهدارنده به صورت آویز جهت نگهداشت لوله های فاضلابی (پوشفیت)، فلزی، استنلس استیل، چدنی، پلیکا، کابل و … در صنایع ساختمانی و تأسیسات است که با آسان ترین روش توسط مجریان، لوله ها در زیر سقف ها و خطوط افقی نصب و استفاده می گردد.

بست آویز کامل رگلاژی قابل تولید از ورق های استنلس استیل با گرید های ۳۰۴، ۳۱۶ و …، انواع ورق آهن (CS-ST37)، آلیاژی (A516، A283-Gr.C و …) و … به همراه پوشش های مختلف ازجمله رنگ الکترواستاتیک (مشکی، زرد کاترپیلار، طوسی و …)، گالوانیزه سرد و گرم، پوشش PVC، پوشش داکرومات و …. است.

این محصول با روکش عایقPVC و EPDM یا بدون روکش، با پیچ و مهره طرفین و پایه پلی اتیلن، به همراه میله آویز دو سر روزه به طول ۱۶ سانتیمتر می باشد.

بست آویز کامل رگلاژی از پرمصرف ترین، پرکاربردترین و ارزانترین محصول در بازار می باشد، که بدلیل شیوه نصب آسان و ساده مورد توجه مشتریان و کارفرمایان قرار گرفته است.

مشخصات:

 • مناسب نصب جهت لوله ها با سایز ۱/۲ الی ۸ اینچ (۲۲ الی ۲۰۰ میلیمتر) می باشد و از ورق با ضخامت ۲ الی ۳ میلیمتر و پهنای ۲۰ الی ۳۴ میلیمتر تولید می گردد.
 • جهت نصب لوله ها در خطوط افقی و زیر سقف ها، به صورت آویز می باشد.
 • طول میله آویز دو سر رزوه جهت آویز، ۱۶ سانتیمتر می باشد.
 • ابعاد میله آویز برای سایز ‍‍۱/۲ الی ۲ اینچ (۲۲ الی ۶۳ میلیمتر) برابر با M 8 x 160 می باشد.
 • ابعاد میله آویز برای سایز ۱/۲ ۲ الی ۵ اینچ (۷۴ الی ۱۲۵ میلیمتر) برابر با M 10 x 160 می باشد.
 • ابعاد میله آویز برای سایز ۵ الی ۸ اینچ (۱۳۵ الی ۲۰۰ میلیمتر) برابر با M 12 x 160 می باشد.
 • با توجه سایز بست با پیچ و مهره طرفین به سایزهای M 5 x 20، M 8 x 25 و M 12 x 40 می باشد.
 • دارای پایه پلی اتیلن (قابلیت تحمل دما در رنج ۳۰- الی ۱۵۰+ درجه سانتیگراد) می باشد.
 • بسته بندی: کارتن

سایز:

 • بست آویز کامل رگلاژی (بست گلابی) از سایز ۱/۲ الی ۸ اینچ تولید می گردد.

بست آویز قابل تنظیم با پوشش گالوانیزه سرد

بست آویز قابل تنظیم، (Adjustable Hanger Pipe Clamp) قابلیت تولید از ورق گالوانیزه فابریک، انواع ورق های استنلس استیل، ورق آهن و … با اعمال انواع پوشش از قبیل پوشش رنگ الکترواستاتیک، پوشش گالوانیزه سرد، پوشش گالوانیزه گرم و …. را دارد.

بست آویز قابل تنظیم (اسپرینکلر) قابل عرضه بدون روکش و یا با روکش عایق از جنس PVC و  EPDM می باشد. روکش EPDM عایق حرارتی و برودتی، عایق صداگیر و UNTI UV (مقاوم در برابر نور خورشید) می باشد.

این بست (بست اسپرینکلر) مخصوص نصب لوله های آتش نشانی و استفاده در سیستم های آتش نشانی و اطفاء حریق است، همچنین مناسب نصب به صورت آویز بر روی انواع لوله های فلزی، پلی اتیلن، استنلس استیل، کابل و …. که دارای حرکت طولی در صنایع ساختمانی، تاسیساتی و صنایع نفت، گاز و پتروشیمی می باشد.

توضیحات:

 • بست آویز قابل تنظیم(BS-29) به صورت روتین با پوشش گالوانیزه سرد و بدون روکش و بدون میله آویز عرضه می گردد.
 • مهره های بالای این نوع بست ها به ترتیب سایزها، M8  و M10 و M12 می باشد.

سایز:

 • بست آویز قابل تنظیم (بست اسپرینکلر) از سایز ۱/۲ الی ۸ اینچ تولید می گردد.

بست لوله دوپیچ با عایق حرارتی EPDM ،(BS-30)

TWO SCREW PIPE CLAMP WITH EPDM RUBBER)

بست لوله دوپیچ با عایق حرارتی EPDM یکی از پرمصرف ترین بست های صنعت ساختمان می باشد، قابلیت تولید از ورق گالوانیزه فابریک، انواع ورق های استنلس استیل، ورق آهن و … با اعمال پوشش گالوانیزه سرد را دارد.

بست لوله دوپیچ قابل عرضه با روکش عایق از جنس   EPDM می باشد. روکش EPDM عایق حرارتی و برودتی، عایق صداگیر و UNTI UV (مقاوم در برابر نور خورشید) می باشد.

این بست مناسب نصب به صورت آویز بر روی انواع لوله های فلزی، پلی اتیلن، استنلس استیل، کابل و …. که دارای حرکت طولی در صنایع ساختمانی، تاسیساتی و صنایع نفت، گاز و پتروشیمی می باشد.

توضیحات:

 • بست لوله دوپیچ (BS-30) به صورت روتین با پوشش گالوانیزه سرد و بدون روکش و بدون میله آویز عرضه می گردد.

مهره های بالای این نوع بست ها از نوع مهره 8/10 می باشد که قابلیت استفاده با راد نمره 8 و همچنین راد نمره 10 را دارد.

سایز:

 • بست لوله دوپیچ (BS-30) از سایز 16mm الی 164mm تولید می گردد.

شرکت بستیران با سابقه ای 30 ساله تولید کننده بیش از 400 نوع بست و نگهدارنده فلزی در ابعاد و مواد مختلف از جمله آهن، مس، آلومینیوم، استنلس استیل، آلیاژی و … می باشد که با دارا بودن انواع گواهینامه های کیفی محصولاتی با کیفیت و استاندارد جهانی تولید کند برای آشنایی بیشتر با محصولات بستیران به سایت رسمی بستیران مراجعه کنید