کیان برنا

سهندسازه

چمن مصنوعی همانطور که از نامش پیداست نوعی چمن با ظاهری همانند چمن طبیعی اما کمی خشن تر می باشد. جنس این محصول از پلی اتیلن است که نوعی الیاف مصنوعی به حساب می آید.

چمن مصنوعی در مقایسه با چمن طبیعی از مقاومت بالاتری برخوردار بوده و متراکم تر است. اصولاً در مکان هایی که حاصل خیز نیستند و امکان رشد چمن طبیعی در آن ها وجود ندارد، از چمن مصنوعی استفاده می شود.

در حال حاضر با توجه به اهمیت زیباسازی فضاهای باز و محوطه سازی، استفاده از چمن گسترش پیداکرده است. مزایای منحصر بفرد این محصول باعث می شود تا به عنوان جایگزین خوبی برای چمن طبیعی در نظرگرفته شود.

مراقبت و نگهداری از چمن طبیعی کاری وقت گیر و مداوم است. اما همانطور که می دانید در دنیای پر هیاهوی امروزی وقت کافی برای رسیدگی به فضاهای پوشیده از این چمن وجود ندارد. از این رو افراد بیشتر تمایل به استفاده از چمن دارند.

چمن مصنوعی بدون نیاز به مراقبت و نگهداری همواره سبز باقی مانده و فضا را جذاب و زیبا نشان خواهد داد. برخلاف تصور عموم که گمان می کنند چمن تنها در فضاهای ورزشی و استادیوم ها اجرا می شود، این چمن در مکان هایی مانند بالکن منزل، فضای بازی مهد کودک ها، بهارخواب ها و … نیز وجود دارد.

بافت نرم و لطیف این چمن آن را برای استفاده در مکان های گوناگون مناسب می کند. هنگامی که امکان استفاده از چمن طبیعی وجود ندارد به راحتی می توان از این محصول استفاده نمود. با ساختمانچی همراه باشید تا با ویژگی های این چمن ها آشنا شوید.

چمن مصنوعی

مزایای چمن مصنوعی

 • هزینه کاشت چمن طبیعی بالاست و زمانی که صرف بهره برداری از آن می شود کمی طولانی می باشد. اما چمن مصنوعی چنین هزینه ای در بر ندارد و آن را می توان به راحتی در مکان مورد نظر نصب نمود.
 • این چمن را می توان به طور دائم و در هر شرایطی استفاده نمود. در حالی که چمن طبیعی هنگام آبیاری و یا بارندگی قابل استفاده نیست.
 • سطحی که با نصب چمن ایجاد می شود هموارتر و مسطح تر از سطوح پوشیده شده با چمن طبیعی می باشد.
 • همانطور که می دانید در حال حاضر با کمبود آب مواجهه هستیم و باید راهکارهای صرفه جویی در مصرف آب را به کار ببریم. چمن طبیعی به دلیل نیاز مکرر به آبیاری در شرایط کنونی گزینه مناسبی برای پوشش مکان های مختلف نیست، از این رو چمن جایگزین خوبی می باشد.
چمن مصنوعی تزئینی
 • تغییرات جوی، سرما، گرما، باران، نور خورشید و … چمن طبیعی را از بین می برند اما چمن مصنوعی در برابر این عوامل مقاومت لازم را داشته و عمر آن طولانی تر خواهد بود.
 • نصب چمن مصنوعی تنها یک بار صورت می گیرد اما چمن طبیعی نیازمند کاشت مجدد و ترمیم است و هزینه هایی که صرف نگهداری آن می شود بالا است.
 • دوام و استحکام چمن مصنوعی بسیار بالاست، به همین دلیل کاربرد آن بیشتر از چمن طبیعی است. چمن طبیعی مختص مکان هایی است که از نظر آب با کمبود مواجه نیستند اما چمن مصنوعی در هر منطقه جغرافیایی قابل نصب است.
 • عدم نیاز به کود و مواد شیمیایی باعث می شود چمن از نظر بهداشتی ایده آل باشد و آسیبی به محیط زیست وارد نکند.
 • چمن مصنوعی در انواع گوناگون با ارتفاعات متفاوت تولید و مورد استفاده قرار می گیرد.
چمن مصنوعی حیاط

موارد استفاده از چمن مصنوعی

 • محوطه ساختمان های مسکونی
 • زمین های ورزشی نظیر زمین گلف، زمین فوتبال، زمین بیس بال و …
 • زمین بازی مکان هایی نظیر مدرسه ها، پارک ها، مهد کودک ها و …
 • برای بالکن
 • ورزشگاه ها
چمن مصنوعی ورزشگاه

عوامل موثر بر قیمت چمن مصنوعی

قیمت چمن مصنوعی با توجه به برند شرکت و نوع چمن های آن و هم چنین کوتاه و بلند بودن چمن متغیر است. شما می توانید با در نظرگرفتن نوع چمن و بودجه مورد نظرتان تصمیم بگیرید و خرید مورد نظر را انجام دهید.

بخوانید!  روف گاردن یا بام سبز چیست؟[+عکس های زیبا و نکات اجرایی]

نصب چمن مصنوعی

برای نصب چمن ابتدا باید زمین مورد نظر را با استفاده از بتن، سیمان و آسفالت مسطح و یکدست نمود. برای هدایت آب باران و یا آب ناشی از شست و شوی چمن باید زمین کمی شیب داشته باشد تا از تجمع آب جلوگیری گردد.

سپس با توجه به متراژ فضای مورد نظر چمن برش داده شده و تکه های برش با توجه به خاب به صورت لب به لب کنار یکدیگر قرار گیرند تا بتوان مرحله چسب کاری را شروع کرد.

سپس بین دو بخش چمن یک نوار اتصالی قرارداده و با چسب مخصوص نصب چمن آن را آغشته می کنیم. پس از این مرحله، چمن را روی نوار اتصال قرارداده و تا موقعی که چسب خشک نشد باید از حرکت چمن ممانعت کرد. پس از آن که تمام برش های چمن بهم متصل شدند باید دور تا دور چمن را به زمین بچسبانیم.

کلام پایانی

ما در این نوشته از ساختمانچی به بررسی ویژگی های چمن مصنوعی و کاربردهای متنوع این المان پرداختیم. امیدواریم از مطالعه این نوشته لذت ببرید. در صورت تمایل نظرات خود را در مورد این مطلب با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

ویژگی های چمن مصنوعی کدام اند؟

چمن مصنوعی با ظاهری همانند چمن طبیعی اما کمی خشن تر می باشد. جنس این چمن از پلی اتیلن است که نوعی الیاف مصنوعی به حساب می آید. چمن مصنوعی در مقایسه با چمن طبیعی از مقاومت بالاتری برخوردار بوده و متراکم تر است.

چمن مصنوعی را در چه مکان هایی می توان به کار برد؟
بخوانید!  جذاب ترین ایده های طراحی باغ ویلا کوچک

فضاهای ورزشی و استادیوم ها، بالکن منزل، فضای بازی مهد کودک ها، بهارخواب ها و …

استفاده از چمن مصنوعی چه مزایایی دارد؟

هزینه کمتر نسبت به کاشت چمن طبیعی و آبیاری آن، ایجاد سطحی هموار، صرفه جویی در مصرف آب، دوام و استحکام، عدم نیاز به کود و مواد شیمیایی، مقاومت در برابر شرایط نامساعد جوی و …

قبل از نصب چمن مصنوعی چه تمهیداتی باید در نظر گرفته شود؟

برای نصب چمن مصنوعی ابتدا باید زمین مورد نظر را با استفاده از بتن، سیمان و آسفالت مسطح و یکدست نمود. برای هدایت آب باران و یا آب ناشی از شست و شوی چمن باید زمین کمی شیب داشته باشد تا از تجمع آب جلوگیری گردد.