آموزش رویت

ساختمانچی

یکی از محصولات اصلی کارخانه فولاد البرز ایرانیان که با نام فایکو شناخته می شود، میلگرد فایکو می باشد. این کارخانه در سال 1393 تاسیس شد و کار خود را در زمینه تولید انواع مقاطع فولادی مانند میلگرد و تیرآهن شروع کرد.

کارخانه فولاد البرز ایرانیان سالیانه بیش از 1.5 میلیون تن مقاطع فولادی از جمله میلگرد را تولید می کند و هم اکنون در بین بزرگ ترین تولیدکنندگان میلگرد در کشور و منطقه قرار دارد.

این کارخانه در استان مازندران، کیلومتر 15 جاده سازی به مشهد قرار دارد. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با میلگرد فایکو و مشخصات این محصول بیشتر آشنا شوید.

محصولات تولیدی شرکت فایکو

از جمله محصولات تولیدی در کارخانه فایکو می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • میلگرد صنعتی و ساختمانی با قطر 8 الی 32 میلی متر
 • انواع تیرآهن های سری IPE و IPN
 • ناودانی سری UPE و UPN
 • نبشی های بال مساوی و نامساوی از ارتفاع مقطع 80 تا 320 میلی متر

لازم به ذکر است که میلگرد فایکو، مهم ترین محصول این کارخانه شناخته می شود.

امروزه کارخانجات تولیدی مقاطع فولادی و به خصوص میلگرد بسیار افزایش پیدا کرده و رقابت در این حوزه به شدت زیاد شده است. به همین دلیل خریداران این مقاطع فولادی با سوالات زیادی مواجه می شوند. شرکت ها نیز برای حفظ اصالت کالای تولیدی، سعی می کنند محصولاتی تضمینی و با درجه کیفی بالا را به مردم عرضه نمایند.

شرکت فایکو در حال حاضر به تولید گسترده مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی می پردازد و به منظور تولید محصولاتی با کیفیت بالا و مطلوب خریداران، مجهز به تجهیزات کنترل کیفی و تضمین کیفیت محصولات می باشد.

همچنین مشخصات میلگردهای تولیدی در شرکت فایکو پس از این که تولید شدند، به دقت مورد بررسی واحد کنترل کیفیت قرار می گیرند و به آنالیزهای شیمیایی، خواص مکانیکی و متالوژی محصول می پردازند.

میلگرد فایکو علاوه بر استانداردهای ملی مربوط به تولید میلگرد، براساس استانداردهای بین المللی نیز بررسی و ارزیابی می شود.

علامت اختصاری فایکو

گواهینامه و استاندارد میلگردهای فایکو

شرکت فایکو دارای استانداردهای ملی و بین المللی می باشد و همین امر سبب می شود تا میلگرد فایکو در رده بهترین میلگردهای تولیدی در ایران و منطقه قرارداشته باشد. از استانداردهای تولید مقاطع فولادی کارخانه فایکو می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. استاندارد ملی INSO3132
 2. استاندارد بین المللی JISG3112، DIN488، A615M و ASTM A615
 3. استاندارهای بین المللی DIN EN 10056-2، DIN1025، ۱۰۲۶، DIN EN 12014، DIN 1028، DIN1029  و DIN 10024
بخوانید!  فلزات پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی

به طور کلی گواهینامه های ساخت میلگرد به شرح زیر می باشد. البته دقت کنید که همه گواهینامه های میلگرد شبیه به هم نیستند.

 • معرفی محصول: شماره گواهینامه، نام و طول محصول، استاندارد محصول، شماره بندیل و نوع شمش
 • خواص مکانیکی
 • خواص شیمیایی: خواص شیمیایی که گواهینامه میلگردآورده می شود، شامل درصد خلوط مواد شیمیایی مانند فسفر، کروم، نیکل، کربن و گوگرد می باشد. شرکت فایکو در حال حاضر به تولید میلگردهایی با سایز 8-32 میلی متر می پردازد که ترکیب شیمیایی آن ها شامل 0.22 درصد کربن، 0.35درصد سیلیسیم، 0.050 درصد گوگرد، 0.050 درصد فسفر و 0.09-0.06 درصد منگنز می باشد.
 • خواص فیزیکی: خواص فیزیکی میلگرد شامل استحکام تسلیم( نقطه ای که در آن فلز در برابر نیروی وارده تسلیم می شود)، استحکام کششی نهایی(نقطه ای که نیروی اعمال شده به بیشترین میزان خود می رسد) و ازدیاد طول(نوعی تغییر شکل می باشد و تغییر در شکل یک نمونه تحت تنش نمی باشد) است. در برخی از گواهینامه ها، فرایند تولید و نوع خمش را نیز در بخش خواص فیزیکی می آورند.

میلگرد آج دار فایکو

میلگردهای فایکو در ضخامت های 8 تا 32 میلی متر تولید می شوند. میلگردهایی که در این کارخانه تولید می شوند انواع مختلفی دارند از جمله میلگرد آج دار دوکی 400، میلگرد آج دار یکنواخت 400 و میلگرد آج دار 500.

این مقاطع به صورت گسترده در صنعت ساختمان بکار می روند. ظرفیت تولید سالانه میلگرد فایکو حدود 700 هزار تن می باشد که با علامت اختصاری فایکو در بازار شناخته می شود. به طور مثال میلگرد فایکو A3 با علامت FAICO_TC در بازار عرضه می شود.

TC یا CT نشان از نوع میلگرد و فرایند تولید آن دارد. CT در واقع میلگرد A3 سردشده با روش ترمکس می باشد. در این روش میلگرد پس از این که تولید می شود، از تونل آب عبور کرده و با سرعت زیادی سرد می شود.

میلگرد فایکو

انواع آزمایشات جهت کنترل کیفیت میلگرد فایکو

طبق آیین نامه ملی 4-18، پس از این که میلگرد در کارخانه تولید شد، جهت انجام آزمایش های کنترل کیفیت آن را به واحد کنترل کیفی محصول انتقال می دهند. از جمله آزمایش هایی که در این زمینه صورت می گیرد می توان به آزمایش کشش، تاشدگی و جوش پذیری اشاره نمود.

آزمایش کشش

در این آزمایش، محصول مورد نظر یعنی میلگرد که دارای طول مشخصی است در فک های دستگاه کشش قرار می گیرد و کشیده می شود.

پس از آن، بر روی صفحه مدرج دستگاه، نیروی واردشده بر میلگرد تعیین می شود. همچنین منحنی موسوم به نیرو-تغییر شکل نیز برای میلگرد رسم می گردد.

بخوانید!  آشنایی با میلگرد کارخانه صبا فولاد زاگرس

آزمایش تاشدگی میلگرد

در این آزمایش، میلگرد را خم می کنند تا ترک ها و پوسته های بوجودآمده بر روی آن را مشاهده و بررسی نمایند. طریقه انجام آزمایش به این صورت است که ابتدا محصول را 45 درجه خم می کنند و سپس آن را درون آب جوش قرار می دهند.

سپس خم ایجادشده را به اندازه 22.5 درجه باز می کنند. اگر مشکلی در این پروسه برای میلگرد بوجود نیاید، به این معنی است که میلگرد تولیدشده از کیفیت بالایی برخوردار است و استفاده از آن بلامانع می باشد.

آزمایش جوش پذیری

در آزمایش جوش پذیری، پیش از این که کار شروع شود، تعدادی از میلگردهای جوش داده شده را تحت آزمایش کشش و تاشدگی قرار می دهند. اگر در انتهای آزمایش، مشکلی برای میلگرد پیش نیاید، واحد کنترل کیفی، کیفیت میلگرد را تایید می کند.

معمولا بر روی میلگردها علامت کارخانه تولید کننده آن درج می شود. به طور مثال بر روی میلگرد فایکو، علامت FAICO درج می شود که نشان از تولید این محصول در کارخانه فایکو دارد.

صادرات محصولات کارخانجات فایکو

در حال حاضر فایکو امکان تولید مقاطع فولادی براساس استانداردهای ملی و بین المللی را فراهم کرده و آن ها را به بازارهای بین المللی نیز صادر می کند.

امروزه بخش زیادی از محصولات فایکو به خارج از کشور صادر می شود. از قابلیت های کارخانه فایکو در زمینه صادرات مقاطع فولادی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دسترسی بلاواسطه به شاهراه جاده ای تهران-مشهد، ایستگاه اختصاصی ریل آهن متصل به شبکه سراسری ریلی کشور
 • پست اختصاصی برق 20/320 KW متصل به رینگ اصلی انتقال نیروی سراسری کشور
 • پست اختصاصی گاز طبیعی با ظرفیت 10000 متر مکعب و خطوط تولید تمام اتوماتیک و هوشمند، مجهز به پیشرفته ترین تجهیزات و ماشین آلات روز جهان

عوامل موثر بر قیمت میلگرد فایکو

قیمت میلگردها براساس فاکتورهای زیادی تعیین می شود. نوسانات بازار ارز و فولاد، درجه کیفی میلگرد، آج دار یا ساده بودن، ابعاد میلگرد و … از عواملی هستند که مستقیما بر روی قیمت میلگرد تاثیر می گذارند.

کلام پایانی

ما در این نوشته از ساختمانچی به معرفی میلگرد فایکو و مشخصات این محصول و کارخانه تولید کننده آن پرداختیم. امیدواریم از مطالعه این نوشته لذت برده و به نکات ارزنده ای در این زمینه دست یافته باشید. در صورت تمایل می توانید نظرات، پیشنهادات انتقادات خود را در این باره با ما اهالی ساختمانچی در میان بگذارید.