کیان برنا

سهندسازه

آموزش رویت

مصالح پیش ساخته نسل جدیدی از متریال ساخت و ساز  هستند که مورد استقبال بسیاری از افراد در حیطه ساختمان سازی قرار گرفته اند. مصالح پیش ساخته تاثیر شگرفی در صنعت ساختمان از خود بر جای گذاشته اند.

عموما ساخت این گونه مصالح با توجه به شرایط اقلیمی منطقه صورت می گیرد و استفاده از آن ها باعث کاهش میزان ضایعات ساختمانی می شود. به کارگیری این مصالح در انواع پروژه های ساختمانی قابل اجرا می باشد.

از ویژگی های بارز استفاده از این متریال می توان به کاهش مصرف مصالح ساختمانی اشاره کرد. اما از آن جایی که بسیاری از افراد در حیطه ساختمان سازی با این گونه متریال ها آشنایی ندارند، تقاضای استفاده از آن ها اندک بوده و نیروی متخصص کارآمد و با تجربه در این زمینه چندان زیاد نیست.

این مصالح را می توان در دسته متریال دوستدار محیط زیست قرار داد که هیچ گونه آلودگی در محیط زیست ایجاد نمی کنند. کار با متریال پیش ساخته به مراتب آسان تر بوده و سرعت اجرای کار را تا اندازه زیادی افزایش می دهد.

ساخت نما با استفاده از این متریال به راحتی صورت گرفته و نتیجه ای رضایت بخش در پی دارد. در ادامه این مطلب از ساختمانچی به جزئیات بیشتر در مورد این گونه مصالح، کاربرد، مزایا و معایب آن ها می پردازیم. با ما همراه باشید.

انواع مصالح پیش ساخته

گچ بری های پیش ساخته

به منظور افزایش سرعت و راحتی در اجرای فعالیت های گچ کاری، می توان از گچ بری های پیش ساخته استفاده نمود. در تولید این مصالح از گچ، پلی استایرن، پلی یورتان و محلول های شیمیایی استفاده شده است.

این گچ بری های پیش ساخته پس از این که در کارخانه تولید شدند، قطعات آن ها توسط چسب های مخصوصی در محل به یکدیگر متصل می شوند.

از گچ بری های پیش ساخته به منظور تزیین سقف، دور لوسترها، ستون های خانه و بسیاری از مکان های دیگر می توان استفاده نمود.

از مزایای این گچ بری ها می توان به قابلیت ضد رطوبت، ضد گرد و غبار و کپک، طول عمر بالا، نصب سریع و قیمت مناسب و همچنین قابلیت سفارش طرح و مدل های مورد نظر، اشاره نمود.

گچ بری پیش ساخته

پانل های گچی پیش ساخته

پانل های گچی پیش ساخته از جمله مصالحی هستند که در ساخت دیوار استفاده می شوند. این پنل ها دارای ضخامت و ابعاد متفاوتی می باشند و به وسیله درزهایی که دارند، بر روی پانل های دیگر قفل می شوند.

در ساخت پنل های گچی از گچ، آب و مواد افزودنی استفاده می کنند و این مواد را در بین دو لایه کاغذ تحت فشار قرار می دهند. پس از آن، به منظور خشک شدن، قطعات گچی را در محیط قرار می دهند.

روش اتصال این گونه پنل ها به صورت خشک است و نیازی به ملات نمی باشد. پنل های گچی علاوه بر این که سرعت اجرای کار را بالا می برند، در کاهش استفاده از مصالح و همچنین کاهش نخاله ها و پرتی های ساختمانی نیز تاثیر بسزایی دارند.

بخوانید!  بتن شاتکریت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

دیوار بتنی پیش ساخته

از دیوارهای بتنی پیش ساخته به منظور افزایش مقاومت دیوارها می توان استفاده نمود. این دیوارها برحسب موقعیت و سفارش مشتری، در ابعاد و اندازه های مختلف تولید و در محل موردنظر مونتاژ می گردند.

در موارد صنعتی که سبکی دیوار مدنظر نیست، از سیمان، آب و سنگدانه ها در ساخت دیوار بتنی استفاده می شود اما در ساختمان های متعارف معمولا به منظور سبک سازی سازه، از سیمان، آب و مصالح سبک استفاده می گردد.

این دیوارهای بتنی فواید زیادی دارند از جمله مقاومت مکانیکی بالا، عایق صوتی و حرارتی مناسب، استحکام زیاد، طول عمر بالا، مقاومت در برابر آتش، نصب آسان و سریع و عدم نیاز به نیروی ماهر و متخصص.

دیوار بتنی پیش ساخته

ساندویچ پنل

این نوع مصالح پیش ساخته در واقع از دو لایه ورق گالوانیزه و یک هسته عایق پلی یورتان و در دو نوع سقفی و دیواری ساخته می شوند. از ساندویچ پنل سقفی در انبارها، سوله ها و سالن های صنعتی به عنوان پوشش سقف استفاده می شود.

ساندویچ پنل دیواری همانطور که پیداست برای ساخت دیوار مورد استفاده قرار می گیرد. ساندویچ پنل ها توسط مکانیسم های خاص و در ابعاد و برچسب های مختلف تولید می شوند. روش اجرای این نوع مصالح نیز به صورت خشک و بدون استفاده از ملات صورت می پذیرد.

استحکام و مقاومت بالا در برابر ضربه، افزایش سرعت اجرای کار، مقاومت در برابر آتش و زلزله، سبک بودن و صرفه اقتصادی، از جمله مزایای ساندویچ پانل محسوب می شود.

پنل های پیش ساخته تری دی

تری دی پنل ها در واقع دیوارهای پیش ساخته ای هستند که از هسته عایق پلی استایرن و مش ساخته شده اند. هسته و مش به وسیله مفتول های فلزی به شکل خرپا به یکدیگر متصل می شوند و پس از آن از طریق بتن پاشی بر روی آن، قطعه ای قوی از تلفیق شبکه فولادی و بتن بوجود می آید.

از پنل های تری دی می توان در اجرای دیوارهای باربر و غیر باربر و همچنین سقف ها استفاده نمود. کاهش وزن ساختمان، سرعت در اجرا، مقاومت بالا در برابر زلزله، عایق حرارتی و صوتی، مقاومت در برابر آتش سوزی و ظاهر زیبا، از جمله مزایای این نوع پنل ها محسوب می شوند.

تری دی پنل

سقف کاذب کناف

این نوع سازه اغلب به شکل یک سازه گالوانیزه با صفحات روکش دار گچی و سیمانی تولید می شود و به طور گسترده در ساخت سقف های کاذب بکار می رود. کناف نیز مانند دیگر مصالح پیش ساخته، به صورت خشک اجرا می شود.

از جمله مزایای سقف کاذب کناف می توان به نصب سریع و آسان، وزن سبک، عایق حرارتی و صورتی مناسب، صرفه جویی در مصالح و هزینه های ساخت و قابلیت بازیافت 75 درصد مصالح آن، اشاره نمود.

مزایای استفاده از مصالح پیش ساخته

استفاده از مصالح پیش ساخته در ساختمان سازی دارای مزایایی می باشد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از این مصالح باعث کاهش هزینه های کلی در ساخت ساختمان می شود.
 • به کارگیری مصالح پیش ساخته باعث افزایش میزان بهره وری تجهیزات می شود، چرا که امکان استفاده مجدد از آن ها در برخی موارد وجود دارد.
 • استفاده از نسل جدید مصالح پیش ساخته باعث افزایش کارایی نیروی انسانی شده و  همین امر از انجام هرگونه فعالیت اضافی جلوگیری به عمل می آورد.
 • مصالح پیش ساخته باعث افزایش کیفیت قطعات و دقت در کنترل کیفی محصولات می شود.
 • مصالح پیش ساخته می تواند به کاهش هزینه های کارگاهی کمک کند.
 • استفاده از این محصولات امکان نظارت بهتر بر ارتقا کیفیت محصولات پیش ساخته را فراهم می کند.
 • این گونه مصالح باعث کاهش در زمان اجرای پروژه می شود.
 • استفاده از این محصولات باعث ایجاد یکپارچگی در طراحی و اجرا می شود.
 • استفاده از این مصالح می تواند با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی به بهترین شکل ممکن صورت پذیرد.
 • مصالح پیش ساخته باعث کاهش میزان نخاله های ساختمانی می شود.
 • نسل جدید مصالح پیش ساخته ساختمانی از انعطاف پذیری بالایی برخوردار هستند. این امکان وجود دارد که قطعات پیش ساخته را از یکدیگر جدا کرد. این امر حمل و نقل و نصب آن ها را آسان می کند.
 • استفاده از این مصالح باعث بالا رفتن امنیت و ایمنی کارگران نیز می شود.
مصالح پیش ساخته

معایب استفاده از مصالح پیش ساخته

در مقابل تمام مزایایی که استفاده از این مصالح به همراه دارد، استفاده از آن ها معایبی نیز به دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساخت این مصالح در مراحل اولیه طراحی زمان بر می باشد.
 • استفاده از این محصولات امکان اعمال تغییرات در روند اجرای پروژه را فراهم نمی کند.
 • در بسیاری از موارد در پروژه های ساختمانی فضای کارگاهی برای نگهداری از مصالح پیش ساخته اندک می باشد.
 • یکی از معایب استفاده از مصالح پیش ساخته، مشکلات مربوط به اجرای درزبندی آن ها می باشد.
بخوانید!  شن چیست؟راهنمای خرید انواع آن[شن رنگی،شن شکسته و شن نخودی]

عوامل موثر بر قیمت مصالح پیش ساخته

تنوع مصالح پیش ساخته بسیار بالا می باشد و هرکدام دارای قیمت های مختلفی می باشند. قیمت مصالح پیش ساخته با توجه به نوع مصالح، کیفیت متریال بکار رفته در ساخت آن ها، ابعاد و اندازه و نوع کاربرد آن ها متفاوت می باشد.

کلام پایانی

آن چه در این نوشته به بیان آن پرداختیم در واقع معرفی مصالح ساختمانی پیش ساخته و ویژگی های هر کدام می باشد.

همانطور که گفتیم این مصالح مزایای بسیاری دارند و علاوه بر کاهش وزن سازه و استحکام بیشتر آن، سبب کاهش هزینه های اجرایی نیز می شوند.

امیدواریم این نوشته توانسته باشد اطلاعات مورد نیاز شما کاربران گرامی را در مورد انواع مصالح پیش ساخته به خوبی فراهم کرده باشد.

آیا شما مصالح پیش ساخته دیگری را می شناسید که ما در این نوشته ذکر نکرده ایم؟ نام و ویژگی های آن مصالح را برای ما ارسال نمایید.