آموزش رویت

ساختمانچی

سقف هالوکور نوعی سیستم سقفی مجوف است که به صورت پیش ساخته در کارخانه تولید می شود و به محل انجام پروژه منتقل می گردد. پیش ساختگی این نوع سقف و سرعت بالای اجرای آن باعث می شود تا از آن در پروژه های بزرگ ساختمانی استفاده شود.

اجرای این نوع سقف نیازی به قالب بندی ندارد. این امر باعث کاهش هزینه های اجرایی می شود و عدم نیاز به استفاده از جک در زیر این سقف باعث شروع سریع تیغه چینی در پروژه می گردد.

سطح صاف و بدون برآمدگی قطعات پیش تنیده باعث می شود دیگر نیازی به اجرای سقف کاذب در زیر سقف و یا کف سازی برای مسطح‌کردن روی سقف نباشد.

علاوه بر آن عدم حضور تیر و ستون در پلان ها و وجود مدول های بزرگ این امکان را فراهم می کند که بتوان عملکرد فضاهای معماری را در کاربری های آینده تغییر داد.

سقف هالوکور را می توان به صورت یکپارچه بدون وجود درز اجرا کرد. امروزه از سقف های هالوکور در پروژه های مختلفی استفاده می شود. از این سقف در ساخت سقف سازه هایی مانند سالن ورزشی، استخر، تالارها و سالن های ورزشی استفاده می شود.

علاوه بر آن در ساخت سقف سوله ها و اسکلت بتنی و فولادی نیز استفاده می شود. در ادامه این نوشته از ساخمانچی به بررسی جزئیات بیشتر این نوع سقف می پردازیم. با ما همراه باشید.

 مزایای سقف هالوکور

مزایای سقف هالوکور

صرفه جویی در هزینه ها و استفاده بهینه از مصالح

هزینه ساخت ساختمان هایی که با سیستم سقفی هالوکور تولید می شوند در مقایسه با سایر سیستم های سقفی پایین تر می باشد.

در سیستم هالوکور نیازی به شمع گذاری، قالب بندی، بتن ریزی و آرماتوربندی درجا نیست. پیش‌ساخته‌بودن این سقف ها باعث می شود از مصالح به صورت بهینه استفاده شود.

کاهش وزن ساختمان

قطعات پیش تنیده هالوکور دارای حفره های توخالی می باشند. این امر باعث کاهش وزن مرده ساختمان می شود. به دلیل این نوع طراحی میزان استفاده از مصالح در اسکلت سازه کاهش می یابد.

کاهش ضخامت کف سازی

طراحی این سیستم سقفی به نحوی است که امکان عبور تاسیسات از درون حفره ها وجود دارد. این کار باعث کاهش ضخامت کف سازی می شود.

ایمنی بالا نسبت به سایر سقف ها

وزن صفحات هالوکور سبک است و وزن ساختمان را کم می کند. به همین دلیل از صدمات ناشی از وقوع حوادث طبیعی مانند زلزله می کاهد.

سقف هالوکور چیست

افزایش طبقات در ارتفاع یکسان

حذف آویز تیرها و کاهش ضخامت هالوکور، فضای غیر مفید طبقات را کمتر می کند. با حفظ ارتفاع مفید طبقات می توان تعداد طبقات ساختمان را در ارتفاع یکسان افزایش داد.

بخوانید!  رابیتس، سقفی از جنس ورق گالوانیزه

عملکرد عایقی

مهم ترین مزیت این نوع سقف عایق بودن آن هاست. قطعات هالوکور نوعی عایق حرارتی و صوتی محسوب می شوند و مقاومت بالایی در برابر ارتعاش دارند.

کاهش ارتفاع ساختمان

حذف آویز تیرها و کاهش ضخامت سقف باعث می شود ارتفاع کل سازه کم شود. این امر نقش موثری در کاهش نیروی زلزله ایفا می کند.

از دیگر مزایای سقف های هالوکور می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سرعت بالای اجرا در سقف هالوکور
 • ایجاد سقفی کاملا صاف و یکدست جهت نازک کاری
 • امکان اجرای سقف هالوکور در دهانه های وسیع
 • عدم نیاز به جک های نگهدارنده جهت اجرا
 • استفاده از فضاهای خالی داخل سقف به منظور عبور تاسیسات مکانیکی و الکتریکی

معایب استفاده از سقف هالوکور

 • مقرون بصرفه نبودن از لحاظ اقتصادی در پروژه های کوچک
 • نیاز به نیروی کار ماهر و متخصص جهت اجرا
استفاده از سقف هالوکور

موارد استفاده از پنل های هالوکور

 • سقف انواع سازه های بتنی و فولادی
 • پل سازی
 • دیوارها
 • به عنوان کفپوش
 • پوشش پارکینگ ها و سوله ها
 • ساخت صندلی های استادیوم ها
 • سقف سازه های خاصی نظیر تالار، استخر، سالن ورزشی و سالن کنفرانس

مراحل اجرای سقف هالوکور

ابتدا پس از اجرای فونداسیون و ایجاد ستون های بتنی طبق نقشه اجرایی، باید اقدامات لازم را جهت اجرای تیرهای بتنی با میلگردهای مهاری یو شکل در تراز بالایی تیر، به منظور ایجاد اتصال تیرها با پنل های پیش‌ساخته و همچنین بتن ریزی ثانویه بابت بوجود آوردن کلاف پیرامونی، انجام داد.

در نظر بگیرید تعداد این میلگردها باید به اندازه ای باشند که بتوانند درگیری و گیرایی کافی را برای جلوگیری از حرکت کردن پنل های سقفی بوجود بیاورند.

پنل های هالوکور را می توان با توجه به طول دهانه ها و وزن پنل ها، توسط تسمه های پارچه ای، سیم های بکسل و در بهترین حالت با گیره های مخصوص حمل پنل، بلند کرد.

در صورتی که از سقف هالوکور در سازه های فلزی که ارتفاع تیرها زیاد است، استفاده می کنید، برای ایجاد نشیمن پنل ها می توانید از نبشی بهره ببرید.

اجرای سقف هالوکور

در صورت نیاز به ایجاد سطح، بتن مسلح بر روی پنل های هالوکور نصب می شود. به منظور تامین دیافراگم صلب و یکپارچه، با قرار دادن مش های فولادی حاضر، می توان بستر لازم را به منظور بتن ریزی بر روی سقف ها ایجاد نمود.

میزان بتن بر روی سطح پنل ها باید حداقل پنج سانتی متر باشند. بتن کمتر از پنج سانتی متر ترک می خورد و اثرات سازه ای ندارد.

به منظور ایجاد بازشوها و داکت ها در داخل سقف های هالوکور، محل دقیق آن ها قبل از نصب پنل ها باید مشخص گردد و تیرچه های نگهدارنده پنل های کنار داکت، اجرا گردد.

بخوانید!  اجرای سقف عرشه فولادی و نکات آن

در صورت استفاده از پنل های هالوکور در اسکلت فلزی، نصب برش گیر یا گلمیخ بر روی تیرها باید قبل از بتن ریزی و جهت ایجاد پیوستگی بین بتن و تیرهای فلزی، زیر نظر مهندس محاسب، اجرا گردد.

روش اجرای سقف هالوکور

روش اجرای سقف هالوکور را می توانید در ویدئو زیر مشاهده کنید.

الزامات اجرای سقف هالوکور

 1. بارگذاری ثقلی و لرزه ای سیستم سازه ای ایجادشده به ترتیب باید براساس آخرین ویرایش مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ایران و با عنوان بارهای وارد بر سازه و استاندارد 2800 ایران اعمال شوند.
 2. طراحی، تولید و اجرای پنل های هالوکور از نوع بتن آرمه معمولی باید بر مبنای آخرین ویرایش دستورالعمل طراحی، (Manual for the Design of Hollow Core Slabs)PCI باشند.
 3. بررسی صلبیت دیافراگم سقف های هالوکور باید براساس بند 9-2 و پیوست شماره 6 استاندارد 2800 ایران صورت بگیرد. همچنین تمهیدات لازم به منظور تامین یکپارچگی سقف و صلبیت براساس ضوابط دستورالعملPCI  در نظرگرفته شود.
 4. بررسی صلبیت دیافراگم در صورت استفاده از بتن رویه، رعایت ضخامت حداقل 5 سانتی متر الزامی می باشد.
 5. برای تامین یکپارچگی سقف، اجرای میل مهار کافی در محل اتصال پنل های سقف پیش‌ساخته به یکدیگر و اجرای تیرچه در پیرامون بازشوهای سقفی و همچنین اجرای کلاف های پیرامونی سقف الزامی می باشد.
 6. به منظور انتقال برش در ناحیه اتصال دیافراگم به سیستم مقاوم در برابر بار جانبی یا المان های مرزی، باید از میلگرد به شکل قلاب استفاده نمود.
 7. ابعاد بازشوها نباید بیشتر از یک پنجم طول پانل های هالوکور و یک دوم عرض این پانل ها باشد.
 8. در پلان های نامنظم یا در حالتی که ابعاد بازشوها در پلان از یک پنجم طول پنل های هالوکور و یا یک دوم عرض این پنل ها بزرگ تر باشد، لازم است که لایه ای بتنی با ضخامت حداقل پنج سانتی متر اجرا گردد.
 9. ضوابط طراحی و اجرای سیستم سقف هالوکور به صورت پیش تنیده باید براساس آئین نامه 318 ACIو آئین نامه طرح و محاسبه قطعات بتنی پیش تنیده انجام گردد.
 10. رعایت حداقل رده بتنی مصرفی معادل 30 C در قطعات بتن آرمه الزامی می باشد.

کلام پایانی

امیدواریم نکاتی که در این نوشته از ساختمانچی گفتیم بتواند اطلاعات مفیدی را در خصوص سقف هالوکور، مزایا و کاربردهای آن به خوبی برای شما عزیزان فراهم کند. نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در مورد این مطلب با ما در میان بگذارید.