آموزش رویت

ساختمانچی

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از پیگیری‌ها برای افزایش تسهیلات خرید مسکن خبر داد و افزود: وامی که اکنون برای خرید مسکن در نظر گرفته شده است حداکثر برای خرید 10 متر واحد مسکونی کفایت می کند.

محمدرضا رضایی کوچی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم با اشاره به افزایش نجومی قیمت مسکن در سال‌ 97 و اوایل سال جاری اذعان داشت: بر اساس آمار رسمی قیمت مسکن در مدت اشاره‌شده حدود 100 درصد افزایش یافت، این مسئله باعث کاهش شدید قدرت خرید مردم در بازار مسکن شد.

او هم چنین ادامه داد:رکود حاصل از این افزایش قیمت طی ماه‌های اخیر باعث شکسته شدن حدود 20درصدی قیمت‌ها در بازار مسکن شده است،‌ اگرچه این میزان کاهش قیمت خوشایند نبوده و در مقابل افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها، چندان بالا نیست.

رضایی کوچی با تأکید بر این‌که کاهش قیمت‌ها حداقل باید 50 درصد باشد تا نرخ مسکن به قیمت واقعی نزدیک شود، بیان کرد: به نظرم یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث افزایش قیمت مسکن شد عدم تولید مسکن مناسب است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت:‌ این بخش چند سالی است که در رکود به سر می‌برد و تولید مسکن با نیازهای کشور متناسب نبوده است.

وی راهکار تأمین زمین در بافت ‌های فرسوده، روستاها، شهرهای جدید و… از سوی دولت را گامی مهم برای افزایش تولید مسکن در کشور اعلام و افزود: دولت باید این بستر را فراهم کند قیمت زمین و تمام‌شده مسکن کاهش یابد تا به این ترتیب شاهد کاهش بیش از پیش قیمت مسکن در بازار باشیم.

رضایی کوچی هم چنین با بیان این‌که تسهیلات ارائه‌شده از سوی بانک‌ها برای خرید مسکن به هیچ عنوان با قیمت‌ها متناسب نیست، اضافه کرد: در حال حاضر سهم وام‌ مسکن از قیمت خرید یک واحد مسکونی حداکثر 10 متر است که همین مسئله باعث شده مردم تمایلی به استفاده از وام نداشته باشند.

بخوانید!  پیش بینی قیمت مسکن در سال 98

وی با تأکید بر این‌که وام‌های خرید و ساخت مسکن تأثیر آن‌چنانی در قدرت خرید مردم و سازندگان ندارد، تصریح کرد:‌ مجلس پیگیری‌های لازم را برای افزایش سقف وام مسکن انجام می‌دهد.

به گزارش تسنیم، مهرماه سال گذشته رئیس کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر این‌که تسهیلات مسکن برای یک زوج حداقل باید 300 میلیون تومان باشد، گفته بود: وام‌های ارائه‌شده متناسب با وضعیت قیمت‌ها در بازار مسکن نیست و این سیاست با توجه به بالا بودن قیمت مسکن، منجر به تولید مسکن نمی‌شود.

دیروز نیز معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از مکاتبه با رئیس کل بانک مرکزی برای افزایش سقف وام 160 میلیون تومانی خرید مسکن از طریق استمهال 2ساله خط اعتباری مسکن مهر خبر داد، بر این اساس 2500 میلیارد تومان به منابع مالی بانک مسکن برای افزایش سقف تسهیلات خرید وام صندوق یکم (160 میلیون تومانی) اضافه می‌شود.