آموزش رویت

ساختمانچی

لوله استیل از جمله محصولاتی است که ویژگی های منحصر بفرد آن سبب شده تا در مصارف گوناگون مورد استفاده قرار گیرد. این متریال بر اساس فاکتورهای مختلف که در ادامه به بیان آن ها خواهیم پرداخت به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود.

در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان جزئیات بیش تر در مورد این محصول، ویژگی ها، مزایا و کاربرد آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

آلیاژ استیل چیست؟

استیل از جمله متریال های آهن و کربن به اضافه درصد کمی از دیگر فلزها مانند نیکل، کروم، آلومینیوم، کبالت و غیره می باشد. محتویات کربن در آلیاژ استیل بین 0.1 تا 1.5 می باشد، اما در بیش تر موارد از میزان 0.1 تا 0.25 درصد کربن استفاده می شود.

انواع مختلف استیل، بر اساس ویژگی های مورد نیاز در کاربرد آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. بد نیست بدانید بیش از 3500 رتبه بندی مختلف از این آلیاژ که شامل ویژگی های منحصربفرد فیزیکی، شیمیایی و محیطی هستند، در دسترس می باشد.

ویژگی های لوله استیل

 • این محصول از جمله متریال هایی است که در مصارف مختلف هم چون صنایع پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • جنس این محصول از استیل می باشد و امکان تولید آن در ابعاد مختلف و با توجه به نیاز مشتری امکان پذیر می باشد.
 • این لوله دارای سطحی صاف و صیقلی است و همین امر سبب می شود تمیز کردن آن آسان شود.
 •  نیکل موجود در آلیاژاستیل از زنگ زدن این گونه لوله ها جلوگیری به عمل آورد.
 •  وجود کربن در آن سبب افزایش استحکام و مقاومت آن در برابر خوردگی می شود.
لوله استیل

مزایای استفاده از لوله استیل

استفاده از این محصول مزایایی به همراه دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم تغییر رنگ
 • عدم تغییر شکل
 • مقاومت بالا
 • ضد زنگ
 • ضد خوردگی در آب و هوای مرطوب و آب دریا
 • قابل بازیافت
 • طول عمر و دوام بالا
 • مقاومت خوب در دمای بالا و پایین

کاربرد لوله استیل

این محصول در صنایع مختلف کاربرد دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صنایع پتروشیمی
 • سیستم آبرسانی
 • ساخت حفاظ و نرده پنجره و بالکن
 • ساخت نرده های استیل
 • سیستم تصفیه آب
 • سیستم تصفیه فاضلاب
 • پالایشگاه نفت
 • سیستم انتقال گاز و نفت
 • کارخانجات تولید دارو
 • کارخانجات تولید مواد غذایی
 • فشرده سازی هوا
 • انتقال آب دریا
 • در گاوداری ها
 • وسایل سرمایشی مانند یخچال
 • تولید انواع محصولات شیمیایی
 • طراحی و دکوراسیون داخلی
کاربرد لوله استیل

انواع لوله استیل

لوله های استیل بر اساس نحوه ساخت، آلیاژ و کاربرد به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. در ادامه به بیان جزئیات بیشتر در مورد هر یک می پردازیم.

انواع نرده استیل بر اساس آلیاژهای مختلف

استیل 304

این محصول نمونه ای از پرکاربردترین انواع لوله های استیل بوده و مصارف گوناگونی دارد. از جمله متریال های مورد استفاده در ساخت این مدل می توان به کربن، کروم، نیکل و منیزیم اشاره کرد.

وجود کربن در متریال مورد استفاده در ساخت لوله 304 باعث ایجاد مقاومت این محصول می شود. کروم به افزایش انعطاف پذیری این لوله ها کمک می کند و وجود نیکل از زنگ زدگی آن جلوگیری به عمل می آورد.

این ویژگی ها سبب می شود تا از این محصول در ساخت حفاظ و نرده های استیل در فضای خارجی و در محیط های مرطوب استفاده شود. این لوله ها مقاومت بالایی در برابر حرارت و سرما دارند و در ضخامت های مختلف تولید می شوند.

استیل 316

در ساخت این محصول از 10 تا 12 درصد نیکل و 16 تا 18 درصد کروم استفاده می شود. این مقادیر از زنگ زدگی و خوردگی این متریال جلوگیری به عمل می آورد. از ویژگی ها این نمونه لوله ها می توان به خاصیت خم پذیری، انعطاف پذیری و جوش پذیری اشاره کرد.

بخوانید!  انتخاب لوستر مناسب راهرو

قیمت لوله های 316 از 304 بیشتر می باشد که دلیل آن وجود نیکل و کروم بیشتر در آن ها می باشد. هم چنین وزن این نمونه نسبت به انواع 304 نیز بیش تر می باشد.

لوله های 316 در ابعاد و ضخامت های مختلف تولید می شوند. از این محصول در سیستم تصفیه آب و فاضلاب، سیستم های تولید دارو و مواد غذایی و غیره استفاده می شود.

استیل 201

لوله استیل 201 از آلیاژهای پرکاربرد در بین لوله های استیل می باشد و در ساخت آن از 5% کروم و مقداری نیکل استفاده می شود. به همین خاطر مقاومت آن ها در برابر پوسیدگی، خوردگی و زنگ زدگی نسبت به دو نمونه دیگر بسیار کمتر می باشد. به همین خاطر استفاده از آن ها در مناطق مرطوب توصیه نمی شود.

از این مدل لوله بیشتر به عنوان لوله های دکوراتیو و در دکوراسیون داخلی استفاده می شود. برای مثال از آن ها در ساخت لوله های تزئینی، محافظ تخت، لوله استیل کابینت و غیره استفاده می شود. قیمت این محصول نسبت به دو نمونه دیگر کمتر می باشد.

انواع لوله استیل بر اساس شکل

لوله بدون درز

در ساخت این محصول از استیل 300 استفاده می شود و دارای انواع مختلفی می باشد که از جمله می توان به لوله استیل بدون درز 304، لوله استیل بدون درز 321، لوله استیل بدون درز 310 و لوله استیل دابلکس اشاره کرد.

این محصول از حرکت مواد استیل بر روی یک سطح استوانه ای تو خالی تولید می شود. این گونه لوله ها در ابتدا حرارت داده شده و سپس تحت فشار قرار می گیرند.

همان گونه که از نام آن ها پیداست، هیچ گونه درزی در ساختار آن ها وجود ندارد. قیمت این مدل در مقایسه با انواع لوله های جوش داده شده، بیش تر می باشد.

لوله استیل درزدار

در ساخت این مدل نیز همانند نمونه قبلی از استیل 300 استفاده می شود. این لوله ها شامل انواع مختلفی از جمله لوله استیل درزدار 304، لوله درزدار 316 و لوله استیل دابلکس می باشد. استیل 304 دارای 18% کروم و 8% نیکل و لوله درزدار 316 دارای 16% کروم، 10% درصد نیکل و 2% مولیبدن می باشند.

ساخت لوله های استیل درزدار به گونه ای است که ورق های استیل به یکدیگر جوش داده می شوند. از این محصول بیشتر برای مصارفی که فشار در آن ها زیاد نیست، استفاده می شود.

انواع لوله استیل بر اساس کاربرد

لوله استیل نرده

همان گونه که از نام این محصول پیداست، از آن در ساخت نرده و حفاظ استیل استفاده می شود. نمونه هایی که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرند، دارای ضخامت و قطرهای متفاوتی بوده و عموما 16، 25 و 38 میلی متر می باشند.

آلیاژهای 201 و 304 دو نمونه از محصولاتی هستند که برای ساخت نرده های استیل به کار می روند. در این میان لوله استیل 304 بهترین نمونه ای است که می توان در ساخت نرده های استیل به کار برد، چرا که تناسب آلیاژهای مورد استفاده در آن به گونه ای است که در محیط های مرطوب دچار خوردگی و زنگ زدگی نمی شوند.

لوله استیل نرده هایی که در داخل فضای داخلی و طراحی دکوراسیون به کار می روند، عموما از سری آلیاژهای 201 می باشند. این محصول از قیمت خوبی برخوردار است و کیفیت ظاهری لازم را دارا می باشد.

لوله های استیل نرده عموما درزدار هستند و از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار می باشند. نگهداری از آن ها آسان است و دارای سطح صاف، صیقلی و براق می باشد. این محصول صد درصد قابل بازیافت می باشد.

بخوانید!  اصول سیم کشی ساختمان

قیمت لوله نرده به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله می توان به قطر، ضخامت و آلیاژ اشاره کرد. بالطبع هرچه قطر و ضخامت این محصول بالاتر باشد، از قیمت بیشتری برخوردار است.

حفاظ استیل

لوله استیل نسوز

از لوله استیل نسوز در محیط هایی که حرارت و دما بالا می باشد، استفاده می شود. این لوله ها انواع مختلفی دارند که از جمله می توان به انواع لوله استیل نسوز 321 و 310 اشاره کرد.

از لوله استیل نسوز 321 در دمای حدود 960 درجه و از انواع 310 در دمای بالای 1000 درجه سانتی گراد استفاده می شود. آلیاژهای مورد استفاده در ساخت این محصول علاوه بر کروم و نیکل، مولیبدن و تیتانیوم می باشد که سبب افزایش پایداری این متریال در دمای بالا می شوند.

از جمله موارد کاربرد این محصول می توان به استفاده از آن ها در سیستم لوله کشی صنعتی، خطوط هوای فشرده، خطوط آب سخت گیری شده و خطوط حاوی آب دریا اشاره کرد.

لوله نازک

این محصول دارای ضخامت پایینی بوده و معمولا به اندازه 2 اینچ می باشد. این لوله ها در انواع ضخامت 0.5، 0.6، 0.7، 0.8 و 1 میلی متری تولید می شوند. لوله های استیل نازک با نام لوله جوشی نیز شناخته می شود و استفاده از آن ها در طراحی دکوراسیون داخلی زیاد به چشم می خورد.

لوله استیل طلایی

در ساخت این محصول از آلیاژ مشابه با لوله استیل نقره ای استفاده می شود. رنگ این گونه لوله ها ثابت بوده و با گذر زمان تغییر رنگ نمی دهند.

استفاده از این مدل بیش تر در طراحی دکوراسیون داخلی و برای کارهای دکوراتیو صورت می پذیرد. دو آلیاژ 304 و 201 در ساخت این لوله ها مورد استفاده قرار می گیرند.

لوله استیل طلایی

نمایندگی های فروش لوله استیل در ایران

مراکز و نمایندگی های خرید این محصول در ایران بسیار متعدد می باشند و شما می توانید با مراجعه به فروشگاه های عرضه کننده لوله استیل، این محصول را خریداری نمایید.

در شهر تهران شما می توانید برای خرید این محصول به بازار آهن شاد آباد مراجعه کنید. همچنین در خیابان جمال‌زاده، خیابان صوراسرافیل، خیابان خیام شمالی کوچه روحی، بزرگراه فتح خیابان یسلیانی و خیابان شریعتی می توانید این محصول را خریداری نمایید.

در شهر اصفهان نیز تعدادی از نمایندگی های فروش لوله استیل وجود دارند و برای تهیه این محصول می توانید به خیابان شیخ صدوق، خیابان هشت بهشت غربی، خیابان رکن الدوله، میدان نقش جهان ابتدا خیابان حافظ، تخت فولاد خیابان سجاد، خیابان شیخ بهایی، مارنان خیابان خداوردی و خیابان طالقانی، مراجعه فرماید.

مشهد نیز از جمله شهرهایی است که نمایندگی های زیادی برای فروش این محصول دارد. از جمله مکان هایی که برای تهیه لوله استیل می توانید به آن ها مراجعه کنید، خیابان ابوطالب، خیابان ملک الشعرابهار بین چهارراه لشگر و بی سیم، خیابان کاشانی، خیابان قرنی و خیابان سنایی، می باشد.

کلام پایانی

ما در این نوشته از ساختمانچی به بررسی نوعی لوله به نام لوله استیل پرداختیم که با ویژگی های منحصربفردی که دارد سبب شده تا در صنایعی چون دارو، مواد غذایی، مواد شیمیایی و همچنین در ساخت نرده و حفاظ مورد استفاده قرار بگیرد.

امیدواریم این نوشته از ساختمانچی توانسته باشد اطلاعات مورد نیاز شما کاربران گرامی را فراهم آورده باشد. اگر در مورد لوله های استیل نکته ای می دانید که ما در این نوشته عنوان نکردیم، لطفا آن را با ما در میان بگذارید.