آموزش رویت

ساختمانچی

امروزه بیشتر مردم علاقه دارند که دکوراسیون خانه و محل زندگی خود را به روش های متفاوتی انجام دهند. یکی از این روش ها استفاده از الماری یا قفسه کتاب می باشد. چه در یک خانه ویلایی کوچک زندگی می کنید چه در یک پنت هاوس به الماری کتاب احتیاج پیدا خواهید کرد.

این قفسه های کتاب طرح ها، شکل ها و جنس های مختلفی دارند. در ادامه این متن از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با انواع الماری کتاب و دیزاین کردن آن ها بیشتر آشنا شوید.

انواع الماری کتاب

هنگام خرید قفسه کتاب باید به دو چیز توجه کنید: اول طرح و دوم جنس قفسه کتاب. وقتی صحبت از قفسه کتاب می شود، اولین چیزی که به ذهن می رسد طرح مستطیل شکل و جنس چوبی آن است، اما باید گفت که امروزه قفسه های کتاب شکل ها و جنس های مختلفی دارند که در ادامه به معرفی تعدادی از آن ها می پردازیم:

طرح های الماری کتاب

اولین چیزی که باید در مورد آن تصمیم گیری کنید، طرح قفسه کتاب مناسب فضای خانه شماست. تصمیم گیری در مورد طرح و شکل کتابخانه تا حد زیادی انتخاب های شما را محدود می کند. بنابراین، شما می توانید روی جزئیات دیگری مثل مواد و متریال مورد استفاده در ساخت آن و همچنین سبک مورد نظرتان تمرکز کنید.

الماری کتاب استاندارد

قفسه های کتاب با طرح استاندارد یکی از المان های بزرگ و منفرد با مجموعه ای از قفسه های افقی و دیوارهای نگه دارنده است. این نوع قفسه های کتاب معمولا مستطیلی شکل و بلند هستند و در ساخت آن ها بیشتر از چوب بهره می گیرند.

قفسه کتاب استاندارد

الماری کتاب مکعبی

همان طور که از نام این قفسه های کتاب بر می آید، مجموعه ای از فضاهای مکعبی برای ذخیره کتاب ها و دیگر وسایل هستند. این آرایه متقارن از مکعب ها را می توان به صورت مربع یا مستطیل درآورد.

قفسه یاالماری کتاب مکعبی چیست؟

الماری کتاب مدولار

کتابخانه های مدولار مجموعه ای از 2، 3 یا تعداد بیشتری از قفسه ها هستند. این نمونه از الماری ها اغلب مکعبی شکل اند و متناسب با نیاز کاربر می توان قفسه هایی را به آن اضافه کرد.

قفسه کتاب مدولار چیست؟

الماری کتاب متکی

قفسه های کتاب متکی به قفسه هایی می گویند که برای ایستادن و تعادل به یک دیوار احتیاج دارند. این قفسه ها هنگامی که در زاویه مناسب قرار می گیرند، به صورت افقی بر دیوار تکیه داده می شوند.

قفسه یا الماری کتاب متکی چیست؟

الماری کتاب گوشه ای

منظور از قفسه کتابی با طراحی گوشه، همان در گوشه قرارگرفتن آن است. این قفسه ها به خصوص برای صرفه جویی در فضا یا نمایش قطعات ظریف بسیار مناسب هستند.

قفسه یا الماری کتاب گوشه ای چیست؟

جنس الماری کتاب

به قفسه های چوبی و کلاسیک علاقه دارید یا قفسه های مدرن و فلزی؟ پاسخ به این سئوال همان تصمیم مهم دیگری است که باید برای خرید یک قفسه کتاب بگیرید، انتخاب جنس و متریال بکاررفته در قفسه کتاب است. در ادامه به معرفی مواد و متریال می پردازیم که در ساخت قفسه کتاب پر کاربرد هستند.

الماری کتاب نئوپان

نئوپان ارزان قیمت ترین متریال برای ساخت قفسه می باشد که متشکل از خرده های چوب است که توسط چسب فشرده شده‌اند. نئوپان در مقابل رطوبت آسیب می بیند و بهتر است که حتما توسط روکش طبیعی و یا مصنوعی پوشانیده شود.

الماری کتاب چوبی

قفسه های کتاب چوبی را می توان از گسترده ترین قفسه های کتاب موجود چه در سال های گذشته و چه در سال های اخیر دانست. چوب دارای نقوش و رگه های طبیعی است و سطح آن رنگ پذیری خوبی دارد.

بخوانید!  لیست کامل سیسمونی پسرانه و دخترانه[+نکات مهم خرید]

برای افزایش ماندگاری چوب در برابر رطوبت و حشرات، بهتر است از رنگ مخصوص چوب استفاده نمود. علاوه بر این، الماری های کتاب تولید شده از چوب را می توان در طرح ها و رنگ های مختلفی پیدا کرد.

قفسه کتاب چوبی

الماری کتاب فلزی

از مزایای ساخت قفسه های کتاب فلزی می توان به وزن کم و طراحی های متفاوت اشاره کرد. اگر به دنبال قفسه های مدرن هستید، این قفسه کتاب ها مناسب شماست. علاوه بر این، می توان چوب و فلز را در کنار یکدیگر قرار داد و طراحی متفاوتی ایجاد کرد.

قفسه کتاب فلزی

الماری کتاب لمینت

قفسه یا الماری کتاب لمینت مانند مبلمان آن از یک لایه محافظ وینیل و یا پلاستیک پوشانده شده و می توان آن را به هر رنگ و طرحی درآورد. علاوه بر این، این قفسه ها در برابر نشتی، ضایعات و … از مقاومت خوبی برخوردار هستند.

الماری یا قفسه کتاب لمینت

دیزاین الماری کتاب

برای تزئین و دیزاین کتابخانه چه کاری انجام می دهید؟ آن را فقط با رمان، داستان، اشعار و نمایشنامه ها پر می کنید؟ راه های بسیاری وجود دارد که قفسه کتاب شما را زیبا و متفاوت می کند.

تزئین قفسه کتاب راهی بسیار عالی برای بیان خلاقیت ها و هم چنین بیان سبک و سلیقه شخصی تان است. در ادامه به معرفی نکاتی می پردازیم که نمای داخلی و خارجی کتابخانه شما را زیبا می کند.

چه چیزهایی را باید در الماری کتاب قرار دهید؟

کتاب ها

بدیهی است که اولین چیزی که باید در کتابخانه قرار دهید، کتاب است. کتاب های قدیمی، جدید، کوچک، بزرگ، گالینگور و یا شومیز. مهم نیست که جلد و طرح کتاب ها چگونه است.

کتاب ها همیشه عالی به نظر می رسند. از تعداد زیادی کتاب استفاده کرده و نحوه جاگیری آن ها را متفاوت انجام دهید. برخی را به صورت افقی و برخی دیگر را به صورت عمودی قرار دهید تا از لحاظ بصری برای دیگران تفاوت حاصل شود.

آثار هنری

الماری های کتاب محلی عالی برای نمایش قطعات کوچک از جمله تابلوهای نقاشی هستند. بسته به اندازه این آثار هنری می توانید یکی از آن ها را جلوی کتاب و به صورت لایه لایه قرار دهید و یا آن ها را به پشت قفسه کتاب تکیه دهید. در ادامه نیز می توانید وسایل کوچک تری را جلوی آن قرار دهید.

دیزاین الماری کتاب

قاب عکس

قاب عکس ها نیز از دیگر مواردی هستند که به قفسه کتاب شما زیبایی می بخشند. این قاب عکس ها را می توان به صورت لایه لایه در جلوی کتاب ها قرار داد. این موارد وقتی که بین قد کمر و سطح چشم قرار می گیرند، تصویری زیبا به کاربر می دهند. این مورد را به خاطر داشته باشید که تعداد این قاب ها خیلی زیاد یا خیلی کم نباشند.

سبد

وجود سبدها در قفسه های کتاب ضروری است، چرا که می توانند چیزهای زیادی را در خود جای دهند. حال این سبدها را در کجا باید قرار داد؟ با توجه به یک قاعده کلی، بهتر است آن ها را در پایین ترین قفسه قرار داد تا دسترسی به آن ها راحت تر باشد.

سبدها در طرح ها و رنگ های مختلفی طراحی می شوند، بنابراین، می توان با توجه به سبک و همچنین متناسب با قفسه کتاب یکی از آن ها را انتخاب کرد.

توصیه هایی در مورد دیزاین الماری کتاب

ترکیب در الماری کتاب

رعایت ترکیب در قفسه های کتاب از جمله مواردی است که بسیاری از افراد با آن مشکل دارند. مهم نیست چه چیزهایی را در قفسه کتاب خود قرار می دهید، اما این مورد را فراموش نکنید که این موارد باید با یکدیگر ترکیب و هارمونی زیبایی را ایجاد کنند. این ترکیب را می توان با دنبال کردن رنگ ها، تم ها و سبک ها و حتی ترکیبی از این سه موارد بدست آورد.

بخوانید!  ایده های کاربردی برای افزایش روشنایی اتاق

لایه بندی در الماری کتاب

قفسه های کتاب را نباید به صورت یک بعدی تزئین کرد. برای این که این مهم را انجام دهیم، بهتر است وسایل تزئینی را به صورت لایه ای در قفسه ها قرار دهیم، بدین معنی که بلندترین وسایل را در پشت و کوچک ترین های آن را در جلوی قفسه قرار دهیم. از پنهان شدن وسایل نترسید، چرا که موردی را که از یک زاویه نمی بینید، از زاویه ای دیگر خواهید دید.

اندازه و مقیاس در الماری کتاب

همان طور که می دانید، نباید از یک قفسه یا الماری کتاب بزرگ در یک فضای کوچک و یا از یک قفسه یا الماری کوچک در یک فضای بزرگ استفاده کنید، چرا که این مورد فضای شما را زشت می کند. اندازه ها، اشکال و ارتفاع را متناسب با فضا در نظر بگیرید و سعی کنید بین آن ها تعادل برقرار کنید.

کنتراست در الماری کتاب

کمی کنتراست در تمامی جنبه های تزئین مهم است. اگر همه مواردی را که در تزئین قفسه کتابخانه به کار می برید، شبیه به هم بگیرید، طراحی آن را خسته‌کننده و بدون خلاقیت خواهید کرد. بنابراین، استفاده از کمی کنتراست بسیار اهمیت دارد. برای این کار مثلا از سبدهای دایره ای، مستطیلی و دیگر شکل ها در کنار یکدیگر استفاده کنید.

ایده های قراردادن الماری کتاب در مکان های مختلف

قفسه های کتاب را می توان در محل های مختلفی قرار داد. برای مثال قفسه های کتاب را می توان در پذیرایی یا اتاق نشیمن، اتاق خواب و… قرار داد. در ادامه با ما همراه باشید تا با مکان هایی که می توانید الماری کتاب را در آن قرار دهید، آشنا شوید.

قرار دادن قفسه کتاب در اتاق پذیرایی

یکی از محبوب ترین ایده های بکارگیری الماری کتاب، خلق یک اثر هنری است. بدین معنی که می توانید مجموعه ای از اشکال و آثار هنری مورد علاقه تان را به نمایش بگذارید.

قفسه های کتاب را به صورت اشکال هندسی کنار یکدیگر قرار دهید تا فضا از یکنواختی خارج شود. یکی از مکان هایی که می توان کتابخانه موردنظر را در آن قرار داد، در نزدیکی راه پله هاست.

کتابخانه برای اتاق نشیمن

اگر اتاق خواب بزرگی دارید، می توانید از دیوارهای خالی کمک بگیرید و آن را به یک کتابخانه مجهز تبدیل کنید. اگر اتاق خواب کوچکی دارید، می توانید از کتابخانه های معلق استفاده کنید. یکی از مزایای استفاده کتابخانه در اتاق خواب، این است که می توانید فارغ از فضای بیرون استراحت کنید و کتاب بخوانید.

الماری کتاب در اتاق پذیرایی

کلام پایانی

الماری کتاب را می توان جزو آن دسته از المان هایی دانست که همه افراد با هر سبک و سلیقه ای می توانند از آن استفاده کنند. الماری کتاب را می توان در طرح ها و اشکال های مختلفی از جمله مستطیلی، مکعبی، مدولار، استاندارد، گوشه ای و… خریداری کرد.

علاوه بر این، این قفسه های کتاب را می توان در جنس ها و متریال هایی از جمله چوب، لمینت، فلز و… پیدا کرد. امیدواریم که از مطالعه این متن لذت برده باشید.