آموزش رویت

ساختمانچی

استفاده از سیستم تهویه هوا در جهت ایجاد کیفیت هوای مناسب، تنظیم دما و رطوبت محیط از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با توجه به موارد مذکور استفاده از این سیستم برای ایجاد فضایی مطلوب، کارآمد و موثر می باشد.

سیستم تهویه هوا انواع مختلفی دارد که با توجه به کارکرد استفاده از این سیستم ویژگی های متفاوتی را دارا می باشد. بدون شک یکی از ملزومات استفاده از سیستم تهویه هوا، تمیز کردن فیلتر این دستگاه می باشد.

قبل از آن که نسبت به تمیز کردن فیلتر سیستم های تهویه هوا اقدام نمایید، باید از دارا بودن قابلیت فیلترها برای انجام این کار اطمینان حاصل کنید؛ چرا که فیلترهای برخی از سیستم های تهویه هوا این قابلیت را ندارند.

انجام این کار به طور منظم می تواند بر طول عمر دستگاه تاثیرگذار باشد. در این مطلب از ساختمانچی راهکارهایی برای انجام این کار در اختیار شما قرار خواهیم داد. برای آشنایی با این راهکارها در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

آموزش تمیزکردن فیلتر سیستم تهویه هوا

همان گونه که قبلا نیز اشاره شد، در ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید که آیا فیلتر دستگاه تهویه هوا، قابلیت جداسازی و تمیز کردن را دارد!

آموزش تمیز کردن فیلتر سیستم تهویه هوا

بدین منظور باید از دفترچه راهنمای دستگاه موردنظر کمک بگیرید. در این دفترچه تمام خصوصیات دستگاه به طور کامل بیان می شود. در صورتی که دستگاه این قابلیت را داشت، در ابتدا باید آن را به طور کامل خاموش کنید.

هیچ گاه در زمان روشن‌بودن دستگاه نسبت به تمیز کردن فیلترهای آن اقدام نکنید، چرا که انجام این کار باعث می شود، هوای اطراف که به نوعی فیلتر نشده می باشد، وارد دستگاه شود.

در این صورت دستگاه تمام گرد و غبار موجود در محیط را به درون خود می کشد. هم چنین تا زمانی که فیلترها را پس از تمیز کردن در جای خود قرار نداده‌اید، از دستگاه تهویه هوا استفاده نکنید.

خاموش کردن دستگاه

در این مرحله محل قرارگیری فیلترهای دستگاه تهویه هوا را بررسی کنید. در دستگاه های بزرگ عموما فیلترها در راستای طول داکت قرار دارند. احتمالا برای جداسازی فیلترها نیاز به باز کردن چند پیچ داشته باشید.

در دستگاه های تهویه هوای کوچک که در داخل پنجره قرار می گیرند، پنجره جلوی دستگاه را می توان با استفاده از لبه چاقو جدا کرده و به راحتی فیلترها را تمیز کرد.

بخوانید!  نکات مهم و ترفندهای اسباب کشی منزل

برای تمیز کردن فیلترهای دستگاه های تهویه هوایی که به دیوار نصب می شوند، در ابتدا باید پنل جلوی دستگاه برداشته شود تا به فیلترها دسترسی داشته باشید.

محل قرارگیری فیلترهای دستگاه تهویه هوا را بررسی کنید

برای جلوگیری از آسیب به دستگاه بهتر است از اطلاعات دستورالعمل شرکت سازنده استفاده و چگونگی دسترسی به فیلتر را ارزیابی کنید.

تمیز کردن فیلتر سیستم تهویه هوا با جارو برقی

از جمله روش هایی که می توانید با استفاده از آن نسبت به پاکسازی فیلترهای دستگاه های تهویه هوا اقدام نمایید، استفاده از جاروبرقی می باشد.

برای انجام این کار تنها لازم است فیلترها را جدا کنید و با استفاده از جاروبرقی گرد و غبار و آلودگی سطح آن ها را پاک نمایید. بعد از انجام این کار می توانید فیلتر را در سر جای خود قرار دهید.

در صورتی که تمیز کردن فیلترها در فواصل منظم انجام شود، میزان گرد و غبار نشسته بر روی فیلتر به اندازه ای نیست که قابل مشاهده باشد.

تمیز کردن فیلتر سیستم تهویه هوا با جارو برقی

هم چنین توجه کنید که امکان خارج کردن تمام گرد و غبارها از سطح فیلترهای دستگاه های تهویه هوا نیز وجود ندارد. این روش برای تمیز کردن فیلترها در فواصل زمانی منظم کارآمد می باشد.

تمیزکاری فیلتر سیستم تهویه هوا با استفاده از آب

اگر بعد از تمیزکاری فیلترها احساس کردید هنوز به تمیزکاری بیشتری نیاز دارند، می توانید نسبت به شستشوی آن ها اقدام نمایید. در ابتدا فیلترهای دستگاه های تهویه هوا را جدا کنید و سپس مخلوطی از آب و سرکه تهیه نمایید. میزان آب و سرکه باید به یک اندازه باشد.

راه خروجی سینک ظرفشویی را ببندید و محلولی که حاضر کردید را داخل آن بریزید و فیلترها را درون آن قرار دهید. سپس به مدت یک ساعت اجازه دهید فیلترها در محلول آب و سرکه باقی بمانند.

در صورتی که فیلترها جرم زیادی گرفته بود اجازه دهید به مدت دو ساعت در محلول باقی بماند. بعد از تمیزشدن فیلترها اجازه دهید به طور کامل خشک شوند و سپس آن ها را در جای خود قرار دهید.

تمیز کردن فیلتر سیستم تهویه هوا با استفاده از آب

به جای استفاده از آب و سرکه نیز می توانید از مخلوط آب و کمی مایع ظرفشویی استفاده نمایید. این میزان باید به اندازه ای باشد که روی فیلترها را بپوشاند.

بخوانید!  چطور نسبت به تراز کردن یخچال اقدام نماییم؟[+راه حل های طلایی]

در صورتی که فیلترها اندازه بزرگی داشته و امکان شستشوی آن ها در داخل سینک ظرفشویی وجود ندارد، می توانید در محیط باز و به وسیله شیلنگ آب نیز نسبت به شستشوی آن ها اقدام نمایید.

توجه کنید که برای انجام این کار آب نباید فشار زیادی داشته باشد؛ چرا که در این صورت به فیلترها آسیب وارد می کند. همان گونه که در تصویر نیز مشاهده می نمایید، برای انجام این کار دست خود را به حالت زیگ زاگ بر روی فیلتر حرکت دهید.

تمیز کردن تهویه

در صورتی که سر دوش جداشونده در اختیار دارید، می توانید این کار را در داخل حمام نیز انجام دهید. در صورتی که میزان گرد و غبار نشسته بر روی فیلترها زیاد می باشد، می توانید مقداری جوش شیرین بر روی آن ها بریزید و سپس نسبت به تمیز کردن آن ها اقدام نمایید.

سیستم اتوماتیک تمیز کننده فیلتر تهویه هوا

برخی از سیستم های تهویه هوای مدرن قابلیت تمیز کردن اتوماتیک دارند. در ساختار داخلی این گونه سیستم های تهویه هوا از یک براش برای تمیزکاری فیلترها استفاده می شود. در صورتی که سیستم هوا از چنین قابلیتی برخوردار است، می توانید آن را به طور اتوماتیک تنظیم کنید.

سیستم اتوماتیک تمیز کننده فیلتر تهویه هوا

مدل های مختلف سیستم تهویه هوا، روش های مختلفی برای تمیز کردن دارند. برخی از فیلترها هر دو هفته یک بار نیاز به تمیزکاری دارند. در برخی مدل های دیگر تنها لازم است هر سی روز یک بار نسبت به پاکسازی آن ها اقدام نمایید.

سیستم تهویه هوا

در مقابل برخی دیگر نیاز به پاکسازی تنها یک الی چهار بار در سال دارند. برای آگاهی از این موضوع باید به دفترچه راهنمای دستگاه مورد نظر رجوع کنید. با وجود مراقبت های لازم از فیلترها ممکن است آن ها دچار آسیب دیدگی شوند. در این صورت بهتر است آن ها را با نمونه های جدید جایگرین کنید.

تعویض فیلترها

کلام پایانی

آن چه در این نوشته از ساختمانچی به بیان آن پرداخته شد، ارائه نکاتی در خصوص تمیز کردن سیستم های تهویه هوا می باشد. شما از کدام یک از روش های گفته شده برای تمیزکاری تهویه خانه خود استفاده می کنید؟

آیا راهکارهای دیگری را در این خصوص می شناسید که ما عنوان نکرده‌ایم؟ در صورت تمایل نظرات خود را در این خصوص با ما در میان بگذارید.