آموزش رویت

ساختمانچی

فرغون از جمله اولین ابداعات بشر پس از اختراع چرخ می باشد. اگرچه فرغون‌ها در گذشته شکل و جنس دیگری داشتند، اما کاربرد آن ها از قدیم تاکنون تغییری نکرده و از این وسیله برای جا به جا کردن بار استفاده می شود.

فرغون‌ها دارای یک تا چهار چرخ می باشند. انواع یک و دو چرخ، با استفاده از خاصیت اهرمی بودن جا به جا می شوند. امروزه نمونه های مدرنی از فرغون‌ها تولید می شود که دارای چهار چرخ هستند و با استفاده از بنزین کار می کنند.

از فرغون در پروژه های ساختمانی و عمرانی به منظور حمل و جا به جایی مصالح و بار، انتقال مصالح به طبقات بالاتر یا پایین تر و همچنین به منظور مخلوط کردن ملات درون آن مورد استفاده قرار می گیرد.

با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با انواع فرغون و نکات مهمی که هنگام خرید این محصول باید بدانید، آشنا شوید.

انواع فرغون

 • فرغون‌لوله ای
 • فرغون‌پروفیلی
 • فرغون‌لوله ای/پروفیلی بالابر
 • فرغون‌کشاورزی
 • فرغون‌بنزینی
مدل فرغون

فرغون‌کشاورزی یا دامداری

فرغون‌های کشاورزی از انواع پرطرفدار فرغون می باشند که شباهت زیادی به فرغون‌های معمولی ساختمانی دارند. تنها تفاوت آن ها در ابعاد و اندازه لگنشان می باشد.

فرغون‌های کشاورزی معمولا با ظرفیت 100 لیتر و بالاتر تولید می شوند، در حالی که فرغون‌های معمولی حدود 60 لیتر حجم را می توانند جا به جا کنند. مدل فرغون‌های کشاورزی به دلیل ابعاد و اندازه بزرگ تری که دارند برخی اوقات به صورت دو چرخ طراحی و ساخته می شوند.

فرغون‌بنزینی

فرغون‌های بنزینی نسل جدیدی از فرغون‌ها می باشند که با نام مینی لودر بنزینی نیز شناخته می شوند. از این وسیله در پروژه های ساختمانی، دامداری و زمین های کشاورزی می توان استفاده نمود.

از معایب فرغون‌های سنتی و ساده این است که کاربر باید سنگینی زیادی را تحمل نماید تا بتواند فرغون را جا به جا کند. اما فرغون‌های بنزینی این گونه نیستند و کار با آن ها بسیار ساده است و سبب خستگی و صرف انرژی فرد نمی شوند.

فرمان گیری ساده، مجهز بودن به سیستم چهار چرخ متحرک، قدرت حمل بار بالا، صرفه جویی در نیروی کار و زمان و انرژی، قابلیت حرکت در راهروهای باریک، سطوح شیبدار و پله ها، از مزایای این فرغون‌ها محسوب می شود.

انواع اتصالات فرغون

 • اتصالات جوشی
 • اتصالات پیچ و مهره ای
 • اتصالات جوشی و پیچ و مهره ای

اجزاء فرغون‌ها

 • جعبه یا اتاق فرغون
 • شاسی یا استخوان‌بندی فرغون
 • تسمه
 • نبشی
 • میلگرد
 • واشر
 • سر دسته
 • شفت یا میله محور
 • چرخ شامل رینگ، بلبرینگ، تیوپ و تایر

انواع مدل های اتاق یا جعبه فرغون

اتاق فرغون اصلی ترین و کاربردی ترین بخش فرغون می باشد، به همین دلیل باید دقت کنید فرغونی را خریداری نمایید که اتاق آن از کیفیت بالایی برخوردار باشد. سایز و گنجایش جعبه فرغون عموما براساس لیتر یا کیلوگرم محاسبه می شود. در ادامه به معرفی دو نوع اتاق فرغون می پردازیم:

جعبه پرسی

جعبه های پرسی یک تکه‌اند و با هر نوع اتصالی اعم از پیچ و مهره ای و یا جوشی می توانند به فرون متصل شوند. پرکاربردترین جعبه های پرسی، جعبه هایی با ضخامت 0.7 میل می باشد. جعبه های 0.7 میل در بازار موجود اند. بیشترین ضخامت جعبه های فرغون 1 میلی می باشد که بسیار کمیاب هستند و به راحتی گیر نمی آیند.

جعبه جوشی

در این مدل، اتاق فرغون با تکه های مختلفی بک یکدیگر جوش داده می شوند و در نهایت جعبه جوشی را به وجود می آورند.جعبه های جوشی در ضخامت های 0.6 تا 2 میل در بازار وجود دارند. جعبه های جوشی با نام سینی فرغون نیز شناخته می شوند.

بخوانید!  اره فارسی بر و آن چه باید بدانید!

انواع شاسی یا اسکلت بندی فرغون

شاسی لوله ای

در فرغون‌های شاسی لوله ای، اسکلت بندی فرغون به صورت لوله ای می باشد. در فرغون‌های باکیفیت بالا، لوله های شاسی به صورت یک تکه و یکسره تولید می شوند. این لوله ها در ضخامت های 0.6 تا 1.5 میل در بازار وجود دارند.

شاسی پروفیلی

شاسی های پروفیلی معمولا از شاسی های لوله ای سنگین تر و مقاوم تر می باشند و از کیفیت بالاتری برخوردارند. اسکلت این نوع فرغون‌ها پروفیلی است و در مدل های باکیفیت به صورت یک تکه و یکسره تولید می شود.

نکات مهم انتخاب و خرید فرغون

میل لوله فرغون

میل لوله فرغون که با نام شفت نیز شناخته می شود، از میان دو واشر با سایز استاندارد 20 میل رد شده و سبب نگهداری کامل چرخ می شود. هر چه این میل دارای چفت و بست محکم تری در داخل چرخ باشد، کار برای کاربر نیز راحت تر می شود. به همین دلیل سایز طول و قطر آن در مهم ترین نکات هنگام خرید فرغون می باشد.

سر دسته فرغون

در قسمت سر هر اسکلت‌بندی فرغون یک جفت سر دسته وجود دارد که سبب راحتی و تسلط کاربر در هنگام کار می شود. سر دسته ها انواع مختلفی دارند و به دسته های پلاستیکی، لاستیکی کهنه و لاستیکی نو تقسیم بندی می شوند. سر دسته لاستیکی از باکیفیت ترین مدل های حال حاضر می باشد.

انواع فرغون

وزن فرغون

وزن فرغون از مهم ترین نکات در خرید می باشد، چرا که اگر فرغونی با وزن بالا انتخاب نمایید پس از مدتی انرژی شما را از بین می برد و به سرعت خسته می شوید. نوع و ضخامت ورق و شاسی مورد استفاده در فرغون مهم ترین عامل تعیین وزن آن می باشد. هر چه ورق ها ضخیم تر باشند، وزن فرغون نیز بالاتر است.

دقت کنید که وزن فرغون بیش از حد نیز سبک نباشد، زیرا سبک بودن آن نشان از نازک‌بودن شاسی دارد و ممکن است نتواند بارها را تحمل کند و پس از مدتی خراب شود. پس سبک بودن فرغون نیز گاهی اوقات نشان از کیفیت پایین محصول دارد.

بالابر فرغون

بالابر فرغون به عنوان آپشن در برخی فرغون ها وجود دارد. این قابلیت سبب می شود تا بتوان از فرغون به عنوان بالابر استفاده نمود.

به این صورت که میله ای لوله ای شکل به مرکز ثقل فرغون در لگن آن متصل می شود. در انتهای لگن فرغون یک حلقه وجود دارد که امکان اتصال قلاب به منظور بالا و پایین آوردن فرغون را فراهم می کند.

ضخامت ورق فرغون

همانطور که در قسمت وزن فرغون گفتیم ضخامت ورق مورد استفاده در فرغون تاثیر زیادی در کیفیت نهایی فرغون خواهد گذاشت. فرغون هایی با ورق های ضخیم عمر بالایی دارند، دوام و مقاومت آن ها در برابر تحمل بار بالاست و به راحتی نمی شکنند، اما سنگین هستند و به نیرو و انرژی زیادی برای جا به جایی نیاز دارند.

شما باید در هنگام خرید دو فاکتور وزن و دوام فرغون را مدنظر قرار دهید و براساس نوع کاری که می خواهید با فرغون انجام دهید، نمونه مناسب را انتخاب نمایید. فرغون هایی با ضخامت ورق 1.5 میلی متر یا کمتر را فرغون های سبک می نامند. ضخامت سبک ترین ورق فرغون در حدود 0.5 میلی متر می باشد.

فرغون های سنگین با ورق هایی در ضخامت 1.75 تا 2.5 میلی متر تولید می شود. اگر به فرغونی نیاز دارید که با استفاده از آن بتوانید متریال و مصالح سنگین را جا به جا کنید، بهتر است از فرغونی با ورق های ضخیم استفاده نمایید.

بخوانید!  چه نوع کیف ابزاری مناسب من است؟

دسته‌فرغون

دسته فرغون عامل دیگری در انتخاب یک فرغون مرغوب به حساب می آید. با توجه به این که اسکلت بندی فرغون لوله ای باشد یا پروفیلی، دسته فرغون نیز تغییر می کند. با اتصال لوله به انتهای شاسی پروفیلی، می توان در فرغون‌های پروفیلی از دسته لوله ای استفاده نمود.

در فرغون‌هایی با قابلیت بالابر، دسته به شکلی طراحی می شود که قابلیت جا به جایی در موازات فرغون را به صورت کشویی داشته باشد. این فرغون‌ها با نام دسته کشویی در بازار معروف اند.

دسته های کشویی را می توان هنگامی که از فرغون به صورت بالابر استفاده می شود، جمع کرد تا از برخورد فرغون با دیوارها در زمان بالا رفتن، جلوگیری شود.

لاستیک و چرخ‌فرغون

لاستیک بخش مهم دیگر فرغون است. اگر لاستیک بی کیفیت خریداری نمایید به دلیل اصطکاک و وزن بالای مصالحی که جا به جا می کنید ممکن است پس از مدتی پنچر شود. پس در انتخاب فرغونی با لاستیک باکیفیت دقت نمایید.

فرغون ها دو نوع لاستیک دارند، لاستیک توپر و لاستیک همراه با تیوپ. معمولا در فرغون‌های سنگین از لاستیک های توپر استفاده می شود. فرغون‌های سبک و معمولی لاستیک تیوپی دارند.

در ایران، فرغون‌ها با لاستیک های چینی و ایرانی تولید می شوند. لاستیک های ایرانی کیفیت بالاتری نسبت به مدل های چینی دارند. برندهایی مانند ایران یاسا و لاستیک یزد از برندهای مرغوب در این زمینه محسوب می شوند.

چرخ و اتصالات آن

چرخ و اتصالات چرخ توسط کارخانه تولیدکننده تولید می شوند. این چرخ ها باید کیفیت بالایی داشته باشند تا بتوانند فشار وارده به کاربر را به کمترین میزان ممکن برسانند و در دراز مدت ساییده و خراب نشوند.

اتصالات چرخ نیز از فاکتور بسیار مهمی است که هنگام خرید فرغون باید به آن ها توجه نمایید. معمولا اتصالات چرخ فرغون های باکیفیت توسط تسمه و یا میلگرد تقویت می شوند.

رنگ‌فرغون

رنگ فرغون شاید در وهله اول موضوعی ساده و بی اهمیت باشد، اما باید بدانید که فرغون‌های باکیفیت از رنگ های صنعتی و کوره ای استفاده می شود. این رنگ ها سبب می شوند تا فرغون در هنگام جا به جایی مصالح و مواد مختلف، خورده یا زنگ زده نشود.

خرید فرغون باکیفیت

در نهایت با توجه به موارد متعددی که در بالا ذکر کردیم می توانید یک فرغون باکیفیت و مناسب را برای خود انتخاب نمایید. فرغون‌ها در انواع و مدل های بسیار متعددی در بازار وجود دارند که با توجه به نوع نیاز خود می توانید یک یا چند عدد از آن ها را خریداری نمایید.

به طور کلی فرغون‌هایی که به صورت کارخانه ای تولید می شوند کیفیت فنی بالاتری دارند و از مواد مرغوب تری در ساخت ان ها استفاده شده است. در انتخاب‌فرغون به برندهای معتبر و دارای ضمانت نامه مراجعه کنید تا بتوانید محصولی باکیفیت را انتخاب نمایید.

کلام پایانی

ما در این نوشته از ساختمانچی به معرفی انواع‌فرغون و کاربردهای ان و همچنین نکات مهمی که در خرید فرغون باید به آن ها توجه کنید پرداختیم.

امیدواریم از مطالعه این نوشته لذت ببرید و بتوانید به نکات موردنیاز خود دست پیدا کرده باشید. در صورت تمایل نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در مورد این نوشته با ما اهالی ساختمانچی در میان بگذارید.