kianborna

digikala

abinbeton

فازمتر یا فازنما ابزاری برای آزمایش وجود یا عدم وجود ولتاژ الکتریکی می باشد. به منظور اندازه گیری اختلاف پتانسیل الکتریکی باید از دستگاهی به نام مولتی متر استفاده کنید، در حالی که برای مشخص کردن اختلاف پتانسیل باید فازمتر را مورد استفاده قرار دهید.

فازمتر وسیله ای سبک و ارزان می باشد و به راحتی می توانید آن را به هر جایی که خواستید حمل کنید. حتی برخی فازمترها به عنوان پیچ گوشتی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با انواع فازمتر و ویژگی های آن آشنا شوید.

ویژگی های فنی فازمتر

فازمتر از یک لامپ نئونی با چند مگا اهم مقاومت سری ساخته شده است. زمانی که اختلاف پتانسیل بیش از 70 ولت از لامپ نئونی عبور می کند، گازهایی که در داخل آن قرار دارند یونیزه می شود و در نهایت نور مرئی بوجود می آید.

وظیفه مقاومت سری این است که اجازه ندهد جریان عبوری به حد خطرناکی برسد. فازمترها دارای بدنه ای عایق و ایزوله شده می باشند، به نحوی که اگر سر فلزی آن به قسمتی که دارای ولتاژ می باشد وصل شود، برای فرد خطرناک نمی باشد.

کاربرد فازمتر

همانطور که گفیتم، فازمتر وسیله ای ساده و پرکاربرد است که با استفاده از آن می توان وجود یا عدم وجود جریان الکتریسیته را مشخص نمود. با استفاده فازمتر می توان مشکلات و اختلالات الکتریکی را تشخیص داد.

کاربرد فازمتر

نحوه استفاده از فازمتر

ابتدا باید هر پوششی که ممکن است ارتباط شما را با مدار برقی قطع کند، بردارید. بین سیم و فازمتر نباید چیزی قرار داشته باشد. بخش مناسبی از سیم را انتخاب کرده و سر فازمتر را بر روی سیم لخت شده قرار دهید.

زمانی که سر فازمتر به سیم متصل است، باید بخشی از پوست شما نیز با انتهای فلزی فازمتر تماس داشته باشد، به طور مثال می توانید یکی از انگشتان خود را بر روی این قسمت قرار دهید. در این حالت، اگر لامپی که در انتهای فازمتر قرار دارد، روشن شد، به این معنی است که سیم، دارای جریان الکتریسیته می باشد، ولی اگر روشن نشود، جریانی درون سیم وجود ندارد.

فازمترهای معمولی تنها وجود یا عدم وجود جریان برق را نشان می دهند در حالی که برخی فازمترها مانند فازمتر دیجیتالی، علاوه بر آن، میزان وات و ولت سیم را نیز برای شما محاسبه می کنند.

انواع فازمتر

 • فازمتر ساده پیچ گوشتی

فازمتر پیچ گوشتی از ساده ترین انواع فازمتر محسوب می شود که علاوه بر تشخیص وجود یا عدم وجود برق، از آن به عنوان پیچ گوشتی برای باز و بسته کردن پیچ ها نیز استفاده می شود.

به منظور بررسی وجود جریان الکتریکی، باید نوک فازمتر را وارد پریز برق کنید و یا بر روی قسمت بدون روکش سیم برق قرار دهید. یکی از انگشتان کاربر باید بر روی انتهای دسته و در قسمت فلزی فازمتر قرار گیرد. این کار به منظور عملکرد بهتر فازمتر است، زیرا با گذشتن جریان کوچکی از طریق انگشت روی فازمتر، عملکرد فازمتر به صورت صحیح و بدون ایراد می باشد.

اگر پریز یا سیم برق دارای جریان الکتریکی باشند، پس از قرار گرفتن فازمتر بر روی آن ها، چراغ کوچکی که در انتهای فازمتر قرار دارد، روشن می شود، در غیر این صورت اگر جریانی وجود نداشته باشد، چراغ نیز روشن نمی شود. فازمتر ساده از ۸ قطعه تشکیل شده ‌است:

 1. لبه
 2. عایق
 3. محافظه
 4. مقاومت
 5. گیره
 6. لامپ
 7. فنر
 8. پیچ
پیچ گوشتی فازمتر ساده
 • فازمتر مولتی کالر

این نوع فازمتر از جمله مدل های جدید محسوب می شود و یک لامپ نئون با شدت نور بالا، در آن تعبیه شده است. وجود لامپ نئونی پر نور در این فازمتر سبب شده تا از آن در محیط های بارانی و شب ها به خوبی و بدون هیچ مشکلی استفاده شود. لامپ های نئونی موجود در فازمتر مولتی کالر قابل تعویض نیز می باشد.

 • فازمتر دیجیتال یا الکترونیکی

امروزه نسل جدیدی از فازمترها به بازار عرضه شده که علاوه بر تشخیص سیم فاز از سیم نول، می تواند میزان ولتاژ و اندوکتانس را نیز نمایش دهد. این فازمتر می تواند ولتاژهی 12 تا 220 ولت و از نوع AC و DC را اندازه گیری کند و میزان ولتاژ را به صورت کاملا دقیق نشان دهد.

بخوانید!  چه نوع کیف ابزاری مناسب من است؟

استفاده از این نوع فازمترها کاملا بی خطر می باشد. کم حجم و اندازه بودن و قابلیت قرار گیری در جعبه ابزار و کیف ابزار از جمله مزایای دیگر این نوع فازمتر محسوب می شود.

فازمتر دیجیتال
 • فازمتر القایی

نام دیگر این نوع فازمترها، فازمتر غیر تماسی یا دیجیتالی می باشد، زیرا بدون تماس مستقیم، می تواند کار خود را انجام دهد. این نوع فازمتر میدان الکتریکی در اطراف جسم را تشخی می دهد. در این حالت نیازی به لخت کردن سیم نمی باشد و به همین دلیل، خطر برق گرفتگی نیز به حداقل می رسد.

فازمتر القایی علی رغم نامی که دارد، از کاربری بسیار ساده ای برخوردار می باشد. زمانی که فازمتر دیجیتال در نزدیکی سیم برق قرار می گیرد، یک تقسیم کننده ولتاژ خازنی بوجود می آید که ظرفیت خازنی بین هادی و سنسور و نیز بین سنسور و زمین را در بر می گیرد.

در صورتی که جریان برق وجود داشته باشد، فازمتر به راحتی آن را تشخیص داده و چراغ آن روشن می شود. از معایب این نوع فازمترها این است که نمی توانند ولتاژهای درون کابل های حفاظ دار را تشخیص دهند. به این معنی که اگر کابل برقی در عمق دیواری قرار داشته باشد، استفاده از این نوع فازمتر کاربردی ندارد.

 • فازمتر یک سر یا یک تماسه

در این نوع فازمتر، یک سر آن در محل مورد نظر و سر دیگر آن در دست قرار می گیرد. این فازمتر مشابه پیچ گوشتی ساخته می شود و نوک آن محل تماس برای تست الکتریکی می باشد. یک لامپ با جریان ضعیف نیز در آن وجود دارد که در صورت وجود جریان برق، روشن می شود.

فازمتر مدل یک سر از معمول ترین و ارزان ترین انواع فازمتر محسوب می شود و امکان برق گرفتگی هنگام کار از معایب آن بشمار می آید. خرابی یا اشکالاتی مانند وجود آب داخل محفظه فازمتر سبب می شود تا فرد در برابر جریان مستقیم برق قرار گیرد که حتی ممکن است منجر به مرگ وی نیز شود.

از دیگر معایب این فازمتر ساده این است که ممکن است جریان های برق ضعیف را نشان ندهد و لامپ روشن نشود. همچنین اگر فرد بر روی محل عایق قرار گرفته باشد، چراغ فازمتر روشن نمی شود. همچنین عیب دیگر این فازمتر این است که برگشت فاز سبب می شود تا فازمتر، سیم نول را نیز دارای جریان برق نشان دهد.

 • فازمتر دو سر یا دو تماسه

این فازمتر دارای دو سر می باشد. یک طرف آن پیچ گوشتی و طرف دیگر آن دارای سیم لامپ دار است که در قسمت انتهایی فازمتر قرار دارد. قسمت جلویی فازمتر به محل مورد نظر برای مشخص کردن ولتاژ، تماس داده می شود؛ اما بخش انتهایی فازمتر را به جای تماس با انگشتان دست، به زمین متصل می کنند.

اگر ولتاژی بین دو نقطه وجود داشته باشد، لامپ روشن می شود. وجود این سیم سبب می شود تا شخص از مدار آن متوجه وجود ولتاژ بین هر دو نقطه شود؛ در حالی که در فازمتر یک سر، تنها اختلاف پتانسیل یک نقطه از مدار با زمین نشان داده می شود. عموما از این نوع فازمتر به منظور تشخیص قطعی سیم های اتومبیل و دیگر مدارهای مستقیم استفاده می شود.

بخوانید!  راهنمای انتخاب جدیدترین مدل های آینه روشویی

از فازمتر دو سر می توان برای تشخیص جریان الکتریکی برق شهری، برق مستقیم کم تر از 12 ولت و برق فشار قوی تا 2000 ولت استفاده نمود. فازمترهای دو سر به دلیل این که ارتباط مستقیمی با فرد ندارند، خطر برق گرفتگی را تا حد زیادی کاهش می دهند؛ با این حال، زمانی که فرد می خواهد سیم ها را به جریان برق تماس دهد، همچنان خطر اتصالات برق وجود دارد.

 • فازمتر غیر تماسی

این نوع فازمتر بدون نیاز به تماس مستقیم با سیم، می تواند تنها با تشخیص تغییرات میدان الکتریکی در اطراف سیم، یا هر وسیله ای که جریان متناوب دارد، تشخیص دهد که آن وسیله دارای ولتاژ است یا خیر. از مزایای این فازمتر این است که نیازی به لخت کردن سیم نمی باشد و تماس با جریان برق و خطر برق گرفتگی به حداقل می رسد.

تنها حرکت دادن فازمتر غیر تماسی در اطراف سیم می تواند محل قطعی وجود ولتاژ را تشخیص دهد و دیگر نیازی به لخت کردن سیم نمی باشد. از مزایای دیگر فازمتر غیر تماسی نیز می توان امکان تشخیص جریان برق از سیم هایی که در داخل دیوار قرار گرفته اند و عمق زیادی ندارند را نام برد. البته از این فازمتر نمی توان برای تشخیص کابل هایی که روکش ضخیم دارند و در عمق دیوار قرار گرفته اند، استفاده کرد.

راهنمای خرید فازمتر

خرید فازمتر به نوع نیاز شما بستگی دارد. اگر می خواهید علاوه بر جریان الکتریسیته، ولتاژ آن را نیز حساب کنید، بهتر است فازمتر دیجیتالی بخرید، اما اگر صرفه می خواهید بدانید که در سیم جریان وجود دارد یا خیر، بهتر است نمونه های ساده لامپ دار را خریداری نمایید.

یک فازمتر خوب علاوه بر کارایی مناسب باید از استحکام، قدرت، طول عمر و دوام بالایی نیز برخوردار باشد. اگر به دنبال فازمتری هستید که علاوه بر جریان و ولتاژ، فرکانس و مقاومت سیم را نیز نشان دهد، بهتر است فازمتر القایی را خریداری نمایید.

فازمتر دیجیتالی

کلام پایانی

ما در این نوشته از ساختمانچی به معرفی فازمتر و نکات مهم در این زمینه پرداختیم. امیدواریم از مطالعه این نوشته لذت برده و به اطلاعات ارزنده ای در این زمینه دست یافته باشید. در صورت تمایل می توانید نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در مورد این مبحث با ما اهالی ساختمانچی در میان بگذارید.

سوالات متداول

فازمتر چیست؟

فازمتر وسیله ای ساده و پرکاربرد می باشد که با استفاده از آن می توان وجود یا عدم وجود جریان برق را اندازه گیری کرد.

نحوه استفاده از فازمتر چگونه است؟

ابتدا باید سر فازمتر را بر روی سیم لخت شده قرار دهید و انگشت خود را در انتهای فازمتر و بر روی قسمت فلزی بچسبانید. در این حالت اگر سیم دارای جریان برق باشد، لامپ نئونی که درون فازمتر و در بخش انتهایی آن تعبیه شده، روشن شود، سیم دارای برق می باشد ولی اگر لامپ روشن نشود، نشان دهنده این است که جریان برقی در این سیم وجود ندارد.

انواع فازمتر چه نام دارد؟

فازمتر ساده پیچ گوشتی، فازمتر القایی، فازمتر یک سر، فازمتر دو سر، فازمتر دیجیتال، فازمتر غیر تماسی و فازمتر مولتی کالر از جمله انواع فازمتر محسوب می شوند.