آموزش رویت

ساختمانچی

سنباده یا سمباده وسیله ای است که برای صاف کردن و از بین بردن ناهمواری های سطوح زبر و خشن به کار می رود. با استفاده از سمباده زنی، سطح مورد نظر برای کار پرداخت و یا رنگ کاری، آماده می شود.

اگر سطح به درستی سمباده زنی نشود،‌ بعد از رنگ کاری، آن نواحی از سطحی که سنباده زنی نشدند، رنگ به داخل آن ها نمی تواند نفوذ کند که مثلا اگر سطح از جنس چوب باشد، دچار موریانه می شود و اگر از جنس فولاد باشد، دچار خوردگی می شود.

سمباده ها انواع مختلفی دارند. برای سنباده زنی سطوح چوبی، سنگی و یا فلزی، از سمباده هایی استفاده می شود که متناسب با این سطوح هستند. در ادامه به معرفی برخی از انواع سنباده می پردازیم. پس با ساختمانچی همراه باشید.

انواع سنباده

چندین نوع سمباده وجود دارد که هر کدام از آن ها اهداف مشخصی دارند. با این حال، اغلب این اهداف با هم، هم‌ پوشانی دارند و در برخی موارد، یک نوع سمباده حتی می تواند کارهای مشابه را به جای دیگری انجام دهد. انواع سنباده عبارتند از:

سنباده کمربندی یا Belt Sander

در هر کارگاه مدرن، متداول ترین نوع سمباده که می توانید پیدا کنید، سنباده کمربندی است. سمباده کمربندی قادر است تا مقادیر زیادی از ناهمواری های سطوح را در مدت زمان بسیار کوتاهی حذف کند. این سنباده بر اساس یک حلقه پیوسته کار می کنند.

تسمه های سمباده در محفظه ابزار قرار می گیرند و چرخ محرک موتور را در عقب و یک چرخ راهنمای آزاد را در جلو احاطه می کنند. کنترل های کششی و راهنمای هم ترازی، کمربند را در جای خود نگه می دارد، در حالی که موتور الکتریکی، کمبرند سمباده را در حرکت رو به جلو می چرخاند.

سنباده کمربندی قابل حمل است و ابزار بسیار موثری برای نابودی ناهمواری ها و حاضرسازی سطح مورد نظر به خصوص سطوح چوبی می باشد.

سمباده کمربندی

از این نوع سمباده برای نابودی ناهمواری ها بر روی میز، تخته های چوبی، کمد و… استفاده می شود. اندازه سنباده کمربندی متناسب با نیازهای شما است. اندازه معمولی کمربندها:

 • “18×”3
 • “21×”3
 • “24×”3
 • “21×”4
 • “24×4”

بر اساس نوع حرفه شما، به کارگیری هر کدام از این اندازه ها متفاوت است، به عنوان مثال نجارها، کمربند سایز متوسط مانند 3 اینچ در 21 اینچ یا بزرگ تر مانند 4 اینچ در 24 اینچ را ترجیح می دهند. بنابراین مطابق با نوع پروژه باید اندازه مناسب این نوع سمباده را تهیه کرد.

در استفاده از سنباده کمربندی، به دلیل اینکه این سمباده از قدرت بالایی برخودار است، اگر به درستی از آن استفاده نشود، این ابزار قدرتمند می تواند آثاری را به خصوص در انتهای تخته ها از خود بر جای بگذارد.

پس بسیار مهم است تا قبل از اینکه از این سمباده بر روی پروژه خود استفاده کنید، کار با این دستگاه را به خوبی یاد بگیرید تا کار شما با مشکل روبه رو نشود.

سنباده مداری یا Orbital Sander

یک سنباده مداری دارای یک پد سمباده مستطیلی یا مربعی شکل است که در مسیرهای دایره ای شکل کوچک و یا حفره ها می تواند حرکت کند. از این رو است که آن را سمباده مداری می نامند.

در این نوع سنباده، می توانید یک تکه مستطیلی را از کاغذ سنباده با اندازه استاندارد، برش دهید و بر روی پد سمباده بچسبانید. سنباده های مداری عمدتا برای تکمیل سطوح بزرگ که از قبل با سمباده های کمربندی سمباده شدند، استفاده می شوند.

سنباده مداری تصادفی یا Random Orbital Sander

سمباده مداری تصادفی، دارای یک پد سنباده گرد است و شبیه سمباده مداری عمل می کند. پد گرد آن در مدارهای دایره ای کوچک حرکت می کند و همچنین می‌ چرخد. این بدان معنا است که حرکت پد سنباده بر روی قطعات کار، تصادفی است.

این امر باعث می شود تا سطوح صاف و تمیزی را برخلاف سمباده های مداری که الگوی چرخشی قابل مشاهده ای را از خود بر جای می گذارند، بر روی سطح مورد نظر ایجاد کند.

در سمباده های مداری تصادفی، به سنباده گرد احتیاج است، جایی که سنباده های استاندارد برای اتمام مداری یک چهارم قطعه از سمباده استاندارد 9 اینچ در 11 اینچ را می گیرند. بیشتر دیسک های سنباده مداری 5 اینچ قطر دارند، اما برخی از دیسک های 6 اینچی در بازار نیز وجود دارند.

سمباده های مداری تصادفی اغلب برای سمباده زنی قطعات بزرگ به کار می روند. این ممکن است پانل های مسطح روی کابینت و یا پایه های بلند یک مبل باشد.

تفاوتی که سمباده مداری تصادفی با سمباده کمربندی دارد در این است که در استفاده از این سنباده می توان از یک دست استفاده کرد، اما در استفاده از سمباده کمربندی، نیاز به هر دو دست است.

سنباده دیسکی یا Disc Sander

سمباده های دیسکی طیف وسیعی از کاربردها را پوشش می دهند. این نوع از سنباده، مدل ها و پیکربندی های متنوعی دارد، اما همه آن ها یک وجه مشترک دارند که آن سطح ساینده دیسکی شکل آن ها است، در حالی که سمباده های مداری تصادفی همگی سمباده های دیسکی هستند.

بخوانید!  معرفی انواع فازمتر و کاربردهای آن[ساده،دیجیتال و القایی]

همه سمباده های دیسکی دارای قابلیت حرکت مداری تصادفی نیستند، برخی از سنسورهای دیسکی، دارای سمباده های غیرمداری هستند که در یک حرکت ثابت می چرخند.

سمباده دیسکی

این سنباده ها برای کارهای دارای سطوح ناهموار که در آن، بسیاری از مواد قبل از حرکت به سطح نازک، نیاز به حذف دارند، بهترین هستند. پاک کردن رنگ از مبلمان قدیمی، نمونه خوبی از کارهایی است که می توان با سمباده های معمولی دیسکی انجام داد.

سنباده های دیسکی این قابلیت را دارند تا وارد مکان هایی از سطوح شوند که سمباده های کمربندی نمی توانند وارد شوند. یک نوع مدل موسوم به سنباده زاویه ای وجود دارد که این امکان را می دهد که برای ابزارهای برقی بزرگ تر و حجیم مانند سمباده کمربندی، مناطق دیگری را سمباده کنید.

سنباده های بزرگ دیسکی معمولا نیاز به عملکرد دو دستی دارند. سمباده های دیسکی کوچکتر به راحتی با یک دست کنترل می شوند، در حالی که دست دیگر برای گرفتن کار آزاد است. سمباده دیسکی در دو نوع سیمی و شارژی وجود دارد.

سنباده فینیشینگ یا Finishing Sander

برای انجام کار فینیشنگ ظریف روی هر پروژه که می سازید، به یک سمباده فینیشینگ مناسب نیاز دارید. کارهایی وجود دارند که سنباده های کمربندی، دیسکی و یا مداری تصادفی قادر به انجام آن ها نیستند.

هنگامی که زمان آن رسیده است تا سطح مورد نظر به یک سطح صیقل شده مناسبی برسد، باید اطمینان حاصل کنید که سمباده زنی به اندازه کافی سطح را هموار می کند و صیقل می دهد که این کار، عملا نیاز به یک سمباده فینیشنگ با‌کیفیت دارد.

سنباده های فینیشینگ دارای یک پد سمباده مربع و یا مستطیل هستند. آن ها طوری طراحی می شوند که از ورق های کاغذ سمباده در پیکربندی 2/1، 3/1 و یا 4/1 استفاده می کنند که به راحتی با شل شدن گیره‌ های فنر جانبی، جایگزین می شوند.

با یک ضربه ناگهانی می توانید ترکیب شن و ماسه یا سمباده را به سرعت تغییر دهید. همچنین می توانید بین حرکت درون خطی و حرکت مداری، یکی را انتخاب کنید.

کاغذ سنباده و سایر مواد ساینده

هیچ سمباده برقی، صرف نظر از نوع و عملکرد، نمی تواند بدون کاغذ سنباده کار کند. همان کیفیتی را که با ابزارهای برقی دریافت می کنید، می توانید به کیفیت مشابه با استفاده از کاغذ سمباده هم برسید.

مواد ساینده که کاغذ سنباده بخشی از خانواده آن ها است، دارای اصطلاحات و رتبه بندی منحصر به فردی هستند. در اینجا نکات اساسی که در مورد کاغذ سمباده و سایر مواد ساینده لازم است بدانید، آوردیم:

شن و ماسه ساینده

این عدد به تعداد ذرات ساینده در هر اینچ مربع از سطح سنباده اشاره دارد. درجه‌ بندی شن و ماسه از بسیار درشت مانند 40 دانه که دارای 40 ذره در اینچ مربع است، تا فوق العاده ریز یعنی 600 ذره در اینچ مربع است.

ترکیب

این بدان معنا است که ذرات ساینده سمباده از چه چیزی تشکیل می شوند که اکسید آلومینیم، رایج‌ ترین آن است. کاغذ سنباده گارنت، بهترین ظاهر و صاف‌ ترین سطوح را ایجاد می کند.

کاغذ سمباده کاربید سیلیکون به خوبی روی چوب کار می کند، اما برای سطوح فلزی یا پلاستیکی موثرتر است. گاهی اوقات نجارها، کاغذ سنباده سرامیکی را برای کارهای سخت که نیاز به برش شدید دارند، خریداری می کنند.

اندازه

نوارها یا حلقه های کاغذ سمباده از عرض 3 تا 4 اینچ و طول 18 تا 24 اینچ متغیر هستند. پدهای کاغذ سنباده معمولا از ورقه های مستطیلی 9 اینچ در 11 اینچ هستند که به راحتی می توان آن ها را به دو قسمت، سه یا چهار تقسیم کرد.

قطر بیشتر دیسک های کاغذ سنباده 5 یا 6 اینچ است، اما ابزارهای بزرگ می توانند دیسک های سمباده 7 اینچی، 8 اینچی یا 9 اینچی را بگیرد.

اگر چه استفاده از یک ابزار برقی بسیار ساده‌ تر است، اما مواقعی وجود دارد که هیچ چیز نمی تواند جایگزین یک سنباده خوب قدیمی شود. بنابراین انتخاب کاغذ سمباده مناسب، بسیار مهم است.

ویژگی‌ های سنباده مناسب

هر نوع سمباده برقی دارای ویژگی هایی است که کار شما را آسان می کند. آن ها همچنین کارهای سنباده‌ زنی شما را ایمن تر و لذت بخش تر می کنند.

این گونه ابزارهای مهندسی شده، اندیشه های بسیاری را پشت سر می گذارند و حاصل سال ها تجربه نجارها و طراحان محصولات هستند. در این جا برخی از ویژگی‌ هایی که برای خرید یک دستگاه سمباده برقی یا شارژی باید به آن توجه کنید را آوردیم:

بخوانید!  چگونه بهترین دریل پیچ گوشتی برقی را انتخاب کنیم؟[توسن،رونیکس و ماکیتا]

دستگیره‌ ها

نگهداشتن سنباده به شیوه ای ایمن و قابل کنترل، بسیار مهم است. سمباده های قوی دارای ارتعاش شدید هستند، در حالی که سمباده های کوچک برای جلوگیری از آسیب به جزئیات ریز و ظریف، به کنترل پیچیده ای نیاز دارند.

اساسی ترین جز دستگیره های سنباده، نوع ترکیب سازنده آن است. معمولا دستگیره های نرم، نگهداشتن و کنترل سمباده را بسیار آسان می کنند.

جمع آوری گرد و غبار

ایجاد گرد و غبار هنگام سنباده زنی، اجتناب ناپذیر است. با این حال راهی برای رهایی از این گرد و غبارها وجود دارد. بسیاری از این سنباده های برقی دارای کیسه های جمع کننده گرد و غبار هستند.

بنابراین سنباده برقی که تهیه می کنید، بهتر است مجهز به چنین کیسه هایی باشد که هم برای حفظ سلامت تنفسی شما ضروری است و هم در تمیز نگهداشتن محیط اطراف موثر می باشد.

سرعت

بسیاری از سنباده های برقی دارای کنترل سرعت متغیر هستند. آن ها به شما این امکان را می دهند تا با سرعت کم برای کارهای اولیه به صورت محتاطانه و یا با سرعت یکنواخت برای سنباده زنی حرکت کنید.

برخی از دستگاه های سنباده زنی مجهز به سیستم کنترل هستند که می توانید سرعت سنباده زنی را به هنگام کار تنظیم کنید. برخی دیگر دارای سوئیچ های انتخابی هستند که از سرعت یک تا 9 متغیر است.

نحوه انتخاب اندازه مناسب کاغذ سنباده

ترکیب و سایش مناسب کاغذ سنباده، نتایج عالی را به همراه خواهد داشت. ترکیب اشتباه شن و ماسه، به ویژه استفاده آن در زمان اشتباه، می تواند سطح مورد نظر را خراب کند. بنابراین پس از انتخاب نوع سمباده مناسب بر اساس شغل خود، زمان انتخاب سنگریزه مناسب است.

قاعده کلی در انتخاب شن و ماسه سنباده این است که ابتدا از یک دانه درشت استفاده کنید. با این حال، این بستگی به نوع سطح و وضعیت آن دارد. به طور معمول، مثلا برای چوب خام، بسیاری از صنعتگران با یک دانه درشت مانند 60 شروع به تمیز کردن سطوح ناهموار می کنند.

سپس آن ها در مراحلی مانند یک شن 100 برای سطوح نیمه صاف و 150 برای سطوح صاف استفاده می کنند. هنگامی که می خواهند سطحی با ظاهر فوق العاده صاف داشته باشند، کاغذ گریت 220 را انتخاب می کنند.

معرفی برندهای معروف دستگاه سنباده

دستگاه سنباده زن بوش

 • توان: 340 وات
 • بازده توان: 500-0 وات
 • ابعاد سمباده: 150 میلی متر
 • بازده سرعت: 5000-4500 دور در دقیقه
 • حداکثر سرعت: 12000
 • سرعت لرزش: کند، تند
 • ابعاد: 315× 190× 150 میلی متر
 • وزن: 2100 گرم

دستگاه سنباده زن رونیکس

 • توان: 300 وات
 • ابعاد سمباده: 185×93 میلی متر
 • ابعاد صفحه: 185×93 میلی متر
 • حداکثر سرعت: 13000 دور در دقیقه
 • سرعت لرزش: تند
 • کیسه براده: دارد
 • مجهز به دکمه قفل کن برای عملکرد متناوب
 • دارای سه عدد صفحه سمباده با زبری های متفاوت و محفظه غبار
 • مجهز به کلید ضد غبار با روکش لاستیکی جهت جلوگیری از ورود گرد و غبار
 • مجهز به سیستم جدید و پیشرفته اتصال مناسب صفحه سنباده به کفی آلومینیوم

سنباده زن آپ اسپریت

 • توان: 240 ولت
 • بازده توان: 500-0 وات
 • ابعاد صفحه: 110×100 میلی متر
 • سرعت گردش آزاد: 1000 دور در دقیقه
 • دارای کفی مربع به ابعاد 110×100 میلی متر
 • قابلیت تعویض آسان سمباده
 • مناسب سمباده کاری با مش نرم و سخت
 • انتقال ارتعاش کم به دسته توسط گریپ مخصوص
 • دارای دو دسته اورگونومیک
 • وزن: 1200 گرم
 • ابعاد: 130×170×180 میلی متر

دستگاه سنباده زن محک

 • توان: 300 وات
 • بازده توان: 300-0 وات
 • ابعاد صفحه: 123 میلی متر
 • حداکثر سرعت: 12000
 • بازده عرض سمباده: 10 تا 20 سانتی متر
 • سرعت لرزش: تند
 • کیسه براده: دارد
 • طول سیم: 2 متر
 • اقلام همراه: کیسه گرد و غبار فیلتر دار – زغال اضافی – یک عدد صفحه سمباده

دستگاه سنباده زن هیوندای

 • توان: 400 وات
 • بازده توان: 500-0 وات
 • ابعاد سمباده: 290×115 میل متر
 • حداکثر سرعت: 11000 دور در دقیقه
 • سرعت لرزش: تند
 • کیسه براده: دارد
 • بدنه آرگونومیک جهت کنترل راحت تر در زوایای مختلف
 • نرم و ضد لرزش برای کاهش خستگی کاربر
 • دارای سیستم جمع آوری گرد و غبار
 • اقلام همراه: دو عدد زغال – پد اسفنجی – کیسه جمع آوری گرد و غبار

کلام پایانی

اگر چه سنباده ها عملکرد مشترکی دارند، اما لازم است تا در خصوص نوع، مشخصات و کاربرد هر یک اطلاعاتی کسب کنید.

اگر سطح مورد نظر شما از چوب، سنگ و یا فلز است، باید نوعی از سنباده را انتخاب کنید که با توجه به اندازه قطعه و میزان ظرافت کار، برای چنین پروژه ای مناسب باشد، زیرا در صورت انتخاب اشتباه سنباده، سطح به خوبی صیقلی نمی شود و احتمال خراب شدن آن، دو چندان می شود. پس بنابراین نوع سنباده ای که مورد استفاده قرار می دهید، بر کیفیت کار، تاثیر بسزایی دارد.