آموزش رویت

ساختمانچی

امروزه بهره گیری از صفحات سیمانی مسلح شده با الیاف بسیار افزایش یافته و مورد محبوبیت زیادی هم قرار گرفته است. به همین سبب قصد داریم به برخی از مهم ترین مزایا و معایب آن اشاره کنیم تا با اطلاعات بیشتری به تهیه و اجرای آن بپردازید.

منظور از فایبر سمنت برد چیست؟

فایبر سمنت برد Cement Board از جمله به روزترین متریال های ساختمانی است که به آن صفحات سیمانی الیافی هم می گویند، ترکیبات این متریال، الیاف شیشه، الیاف سلولزی و… می باشد که می توان از آن برای کاربردهای متعددی استفاده نمود.

مزایا و معایب فایبر سمنت برد چیست؟

در این بخش قصد داریم به سوال مزایا و معایب فایبر سمنت برد چیست؟ پاسخ دهیم. به دلیل این که این متریال هم مانند سایر مصالح دارای مزایا و معایبی است که با شناخت بهتر آن ها می توان استفاده های متعددی از آن داشت. ولیکن مهم است که فایبر سمنت برد حتما از مرکز فروشی معتبر تهیه شده و به صورت کاملا اصولی و تخصصی به دست اجرا برسد.

عکس مزایا و معایب سمنت برد چیست؟

مزایای فایبر سمنت برد چیست؟

مزایای فایبر سمنت عبارت اند از:

قیمت مناسب

از جمله یکی از مزایای این متریال قیمت مناسبی است که دارد. یعنی می توان با قیمتی مناسب از متریالی با کیفیت و مناسب بهره مند شد.

البته میزان کیفیت این متریال بر قیمت نهایی آن تاثیرگذار می باشد، ولیکن به صورت کلی این متریال در مقایسه با سایر متریال های ساختمانی با توجه به میزان کیفیت مطلوبی که دارد قمیت مناسبی هم دارد.

نصب سریع

این متریال به راحتی و با سرعت بالایی نصب می شود، به همین دلیل دیگر نیازی به انتظارهای طولانی مدت برای نصب و اجرای آن نخواهد بود. لذا جالب توجه است بدانید که در نصب فایبر سمنت برد نیازی به استفاده از ابزارآلات پیچیده نیست ولیکن با این وجود مهم است که این متریال توسط متخصصین مربوطه به دست نصب و اجرا برسند تا میزان احتمال بروز آسیب ها و مشکلات کاهش یابد.

مقاوم در برابر ضربه

از آنجا که فایبر سمنت برد از جمله متریال های محکمی است، که مقاومت خوبی در برابر ضربه و فشار دارد. به همین سبب این ویژگی باعث شده بتوان از فایبر سمنت برد برای دیزاین داخلی و نمای ساختمان ها استفاده نمود.

مقاوم در برابر آتش

فایبر سمنت برد مقاومت خوبی در برابر آتش دارد، به همین سبب می تواند کاربردهای متعددی داشته باشد. فرضا می توان از این متریال به عنوان دیوارهای حریق استفاده کرد.

عایق صوتی و حرارتی بودن

جالب توجه است که این متریال می تواند به خوبی در برابر صدا و حرارت مقاوم باشد، بنابراین صداهای محیط بیرون کمتر می توانند به محیط داخلی نفوذ کنند. همچنین عایق حرارتی بودن این متریال سبب می گردد این ماده در برابر سرما و گرما مقاوم باشد.

بخوانید!  کاربرد عایق ایزوهم در ساختمان سازی

متنوع بودن

از آنجایی که از فایبر سمنت برد را می توان به اشکال متعددی مورد استفاده قرار داد، این ماده در طرح ها و رنگ های متعددی به دست ساخت و تولید می رسد. بنابراین می توان با توجه به نوع کاربرد نیز، از طرح و رنگ های متعدد فایبر سمنت برد بهره گرفت.

مقاوم در برابر رطوبت

به طور کل فایبر سمنت برد در برابر تغییرات آب و هوایی مقاومت مطلوبی دارد، همین امر سبب می گردد به سبب رطوبت دچار پوسیدگی نشود. البته لازم است که کیفیت فایبر سمنت برد بالا بوده و با مشورت متخصصین در جایگاه مناسبی نصب و اجرا گردد.

وزن سبک

از دیگر مزایای این متریال، سبک وزن بودن آن است. این ماده در مقایسه با سایر مصالح فرضا آجر و.. وزن سبک تری را در بردارد. به همین سبب جهت اجرا و جا به جا کردن این متریال به مانند جا به جایی مصالحی مثل سنگ نیز سخت نبوده و به راحتی می توان فایبر سمنت برد را حمل نمود.

ماندگاری بالا

همان طور که اشاره کردیم، فایبر سمنت بسیار محکم است، همین امر سبب می شود این متریال در برابر ضربه مقاوم بوده و بتوان از آن برای پروژه ها و سازه هایی که حتی در محیط شلوغی قرار دارند استفاده نمود، زیرا ماندگاری بالایی را در بردارد. به طور مثال استفاده از فایبر سمنت برد برای کارخانه ها بسیار مناسب است.

رنگ پذیر بودن

فایبر سمنت برد رنگ پذیر بوده و می توان آن را به دلخواه خود رنگ نمود.

کاربردهای متنوع

از این متریال می توان استفاده های متعددی داشت و برای اماکن و سازه های متعددی در اشکال گوناگون استفاده نمود، فرضا می توان از فایبر سمنت برد به عنوان کفپوش، سقف کاذب، دیوار، نمای ساختمان، دیزاین داخلی و خارجی، پارتیشن و..استفاده نمود.

کاربردهای فایبر سمنت برد محدود نبوده و می توان با مشورت متخصصین مربوطه از آن استفاده های مناسبی داشت.

همان طور که گفته شد مزایای فایبر سمنت برد زیاد بوده و می توان به خوبی از آن استفاده نمود، اما این متریال به مانند سایر متریال ها و مصالح علاوه بر مزایا، دارای معایبی است که قصد داریم در ادامه به آن ها نیز اشاره کنیم.

عکس مزایا و معایب سمنت برد چیست؟

معایب فایبر سمنت برد

در بالا به مزایای این متریال اشاره کردیم، حال لازم است که به معایب آن هم اشاره کنیم تا بتوانید با تمرکز و آگاهی بیشتری از این متریال، به تهیه و اجرای فایبر سمنت برد بپردازید:

وزن

اشاره کردیم که فایبر سمنت برد در مقایسه با سایر مصالح اعم از سنگ و آجر و… برای ساختمان ها نیز وزن سبک تری دارد. اما با این وجود این متریال نسبت به این مصالح دارای وزن سبک تری بوده و در حالت عادی نیز دارای وزن بالایی می باشد..

بخوانید!  محاسبه هزینه میلگرد برای ساختمان سازی

به طور مثال هر متر مربع فایبر سمنت برد وزنی حدود 10 کیلوگرم را داشته که نشان می دهد این متریال تنها در مقایسه با مصالح سنگین تر دارای وزن مطلوب تری است.

برشکاری با ابزارهای خاص

لازم به ذکر است، برای برش کاری فایبر سمنت برد، نمی توان از ابزارهای ساده ای استفاده نمود و لازم است که حتما از ابزارهای مخصوصی استفاده کرد، تا فرآیند برش کاری به خوبی انجام گیرد.

جرم پذیر بودن

اشاره کردیم، از مزایای فایبر سمنت برد، قابلیت رنگ پذیری آن می باشد، لذا در صورتی که از رنگ های مخصوص فایبر سمنت برد فرضا برای نمای ساختمان استفاده نشود نیز، فایبر سمنت برد می تواند به راحتی گرد و غبار را جذب کند، به همین سبب با قرارگیری گرد و غبار بر روی فایبر سمنت برد علاوه بر سبب رشد قارچ و کپک می شود نیز، زیبایی ظاهری ساختمان را از هم بین می رود.

بنابراین مهم است که از رنگ های مخصوص فایبر سمنت برد استفاده نمود تا بتوان علاوه بر اینکه زیبایی نما و دیزاین را چندین برابر ساخت، از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری نمود زیرا این رنگ ها ضد کپک و ضد آب هستند.

احتمال اشتعال

فایبر سمنت برد در برابر آتش مقاوم است اما احتمال مشتعل شدن در برابر شعله مستقیم را دارد ولی می توان آن را کنترل نمود.

احتمال نفوذ آب

این متریال به خودی خود کاملا ضد آب نیست، بنابراین در صورت نصب در محیط هایی که به طور مرتب مرطوب هستند یا با رطوبت سر و کار دارند نیز ممکن است آب به این متریال نفوذ کرده و سبب بروز آسیب گردد.

توصیه می شود:

پیش از تهیه و نصب فایبر سمنت برد، حتما با کارشناسان مربوطه مشورت کرده و متریال را در مکان مناسبی نصب نمود، گاهی به احتمال در صورت وجود شرایط، متخصصین مربوطه با استفاده از ابزارآلات انحصاری فرضا درزگیر، میزان آسیب پذیری فایبر سمنت در برابر رطوبت و حتی نور مستقیم خورشید را کاهش می دهند.

ولیکن با این وجود نباید فراموش کرد که فایبر سمنت برد در محلی که به طور دائم در معرض رطوبت است به مشکل و آسیب می خورد؛ البته مهم است که در بازه های زمانی مناسب هم سلامت متریال به خوبی چک و بررسی گردد.

محدودیت در تغییر شکل

فایبر سمنت برد به سبب مقاومت کم در برابر خمیدگی قابلیت استفاده به عنوان سقف های شیب دار و هر نوع کاربردی که در آن نیاز به خم شدن است را ندارد.