آموزش رویت

ساختمانچی

سایبان یک وسیله ساده و کاربردی است که با ایجاد سایه از تابش مستقیم نور آفتاب بر روی وسایل مختلف جلوگیری کند. تابش نور آفتاب بر روی پنجره ها، ورودی ساختمان، ماشین و غیره می تواند موجب پوسیدگی وسایل شود، رنگ آن ها را تغییر دهد و عمر مفید کلیه وسایل را کاهش دهد.

در چنین شرایطی استفاده از سایبان می تواند جلوی تابش مستقیم نور آفتاب را بگیرد و از مضرات تابش آفتاب پیشگیری کند. علاوه بر این در محیط های تفریحی نیز با وجود یک سایبان می توان از فضای باز لذت بیشتری برد.

با وجود اینکه این پوشش ها از اجزای ساده ای تولید می شوند، اما می توانند کاملا کاربردی باشند و در محیط های مختلفی مانند باغ، ورودی ساختمان، پنچره ها و پارکینگ نقش مهمی را ایفا کنند. علاوه بر این به راحتی آسایش افراد را در روزهای گرم تابستان فراهم می کنند.

در اینجا قصد داریم با انواع سایبان، اجزای آن و مزایای و معایب آن به طور کامل آشنا شویم. همچنین انواع جنس پوشش سایبان را مورد بررسی قرار دهیم. با ساختمانچی همراه باشید.

اجزای اصلی یک سایبان

اجزای اصلی سایبان

1. چارچوب یا قاب

چارچوب در واقع اسکلت اصلی یک سایبان را می سازد. قاب یا چارچوب علاوه بر استحکام بالا باید وزن کمی نیز داشته باشد. به همین دلیل چارچوب را اغلب از جنس گالوانیزه یا آلومینیوم می سازند. قاب های این وسیله را در اشکال لوله ای، مربعی و مستطیلی طراحی می کنند. قاب های لوله ای مخصوص مدل های تاشو هستند.

2. پوشش اصلی

بخش مهم دیگر از این وسیله، پوشش اصلی آن می باشد. پوشش باید از استحکام بالایی برخوردار باشد و در برابر عوامل مخرب محیطی دوام بالایی داشته باشد. همچنین مواد باکیفیتی در آن استفاده‌شده تا درصورت تابش آفتاب دچار تغییر رنگ نشود.

3. موتور

سایبان های تاشو معمولا به یک موتور برای باز و بسته شدن نیاز دارند. بنابراین در این مدل، موتور جزء اجزای اصلی و کاربردی به شمار می آید. موتور سایبان برقی باید از قدرت کافی برای باز و بسته کردن پره ها برخوردار باشد و در عین حال صدای کمی داشته باشد.

4. کاست

برای حفاظت از موتور نیاز به یک کاست می باشد. این ابزار می تواند به خوبی موتور را بپوشاند و هنگامی که پوشش جمع می شود آن را ثابت نگه دارد. معمولا کاست به دیوار محکم می شود.

جنس بدنه

جنس سایبان

نوع پارچه ای که برای این پوشش استفاده می شود بسیار حائز اهمیت می باشد. از آنجا که این وسیله همواره در معرض تابش نور آفتاب قرار دارد باید از استحکام و دوام بالایی برخوردار باشد.

در غیر این صورت زود دچار پوسیدگی می شود و کارایی خود را از دست می دهد. سایبان ها را از جنس های مختلفی تولید می کنند. در ادامه برخی از متداول ترین اجناس پارچه سایبان را معرفی می کنیم:

بخوانید!  مراحل اجرای اسکلت فلزی

1. جنس وینیل

وینیل به عنوان پوشش عایق و لایه محافظ بر روی این المان استفاده می شود. تنوع طرح و رنگ در جنس وینیل محدود می باشد. میزان شفافیت جنس وینیل بالاست، اما وزن سنگینی نیز دارد. نوع سازه باید به گونه ای باشد که تحمل وزن این پوشش را داشته باشد. یکی از مزایای بارز این جنس این است که در برابر رطوبت مقاومت بالایی از خود نشان می دهد.

2. جنس اکریلیک

برای تولید این المان کاربردی، می توان به طور کامل از اکریلیک استفاده کرد و یا آن را با کتان و پلی استر ترکیب کرد. در صورتی که اکریلیک با پلی استر ترکیب شود معمولا وزن پوشش بالا رفته و کمی سنگین می شود. وزن بالا یکی از معایب پوشش های ترکیبی می باشد.

3. جنس فایبرگلاس

سایبان های از جنس فایبرگلاس طرفدار بیشتری نسبت به سایر پوشش ها دارند. به دلیل اینکه جنس فایبرگلاس نیاز به نگهداری کمتری دارد و در برابر عوامل مخرب محیطی مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهد.

4. جنس فلزی

سایبان هایی که از فلز یا آلومینیوم تولید می شوند، بیشتر برای محیط های صنعتی استفاده می گردند. این مدل، برای مکان هایی که زیبایی سایبان اهمیت ویژه دارد، مناسب نمی باشد.

5. پوشش طبیعی

برای پوشش طبیعی، معمولا از چوب و گیاهان مخصوص استفاده می شود. این نوع پوشش ها برای مناطق تفریحی و طبیعی بیشترین کاربرد را دارند. به دلیل اینکه می توانند فضای طبیعی را به خوبی شبیه سازی کنند.

انواع سایبان

سایبان ها در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند که هر کدام متناسب با کاربرد خاصی تولید می شوند. در ادامه انواع سایبان را مورد بررسی قرار می دهیم:

1. سایبان ثابت

سایبان ثابت

سایبان ثابت یکی از متداول ترین انواع می باشد که استفاده های فراوانی از آن می شود. این مدل معمولا برای مکان هایی از قیبل ایستگاه های اتوبوس، سقف پارکینگ و… استفاده می شود.

برای نصب این سایبان به پایه های بلند و بزرگ نیاز می باشد که این مورد را می توان به عنوان یکی از معایب آن برشمرد. با این حال این مدل برای درب و پنجره ها گزینه بسیار مناسبی می باشد.

2. سایبان تاشو

سایبان تاشو

نوع تاشو را می توان در درب مغازه ها و فروشگاه ها دید. مدل تاشو را می توان برای مواقعی که تابش نور آفتاب شدید است باز کرد و در سایر مواقع آن را بست.

در اغلب مدل های تاشو از یک موتور استفاده شده است تا جمع شدن به راحتی انجام شود. اما نوع دستی سایبان تاشو نیز وجود دارد که به نیروی زیادی برای جمع شدن احتیاج دارد. مدل تاشو برای استفاده در تراس ها و پاسیوها بسیار ایده آل می باشد.

بخوانید!  آنچه باید در مورد خانه دوبلکس بدانیم!

از مزایای مدل تاشو می توان به قابلیت نصب آن بر روی درب و دیوار و قابلیت جمع آوری در شرایط نامساعد جوی، اشاره کرد. استحکام کم این مدل و هزینه بالای نصب آن از معایب آن می باشد.

3. سایبان قابل حمل

سایبان قابل حمل

سایبان های قابل حمل در سه نوع چتری، خیمه ای و خود ایستا موجود می باشد. این مدل در مناطق تفریحی بسیار مشاهده می شود. معمولا در پلاژهای ساحلی انواع مختلف قابل حمل استفاده می شود.

میزان سایه این نوع مدل نسبت به سایر سایبان ها کمتر می باشد و از استحکام کمی برخوردار می باشند. به همین دلیل در صورتی که شرایط جوی ساحل نامساعد شود ممکن است از جای خود کنده شوند. مزیت بارز آن قابلیت حمل آن است که باعث می شود در مکان های مختلفی به راحتی قابل استفاده شود.

انواع سایبان از لحاظ کاربرد

انواع سایبان از لحاظ کاربرد

سایبان ها را از لحاظ نوع کاربرد نیز می توان به چند دسته تقسیم کرد. در ادامه برخی از متداول ترین انواع سایبان را از لحاظ کاربرد معرفی می کنیم:

1. سایبان کولر

با استفاده از این وسیله می توان عملکرد کولر را به طور قابل توجهی بهبود بخشید. به طوری که هوای تولید شده توسط کولر خنک تر شود.

2. سایبان ماشین

تابش نور آفتاب بر روی ماشین و بارش باران، برف یا تگرگ بر روی آن می تواند به بدنه آن آسیب وارد کند. با استفاده از سایبان ماشین می توان به سادگی از تمامی این عوامل آسیب زا جلوگیری کرد.

3. سایبان چادری

در فضای های باز می توان با استفاده از یک سایبان چادری، از فضای مورد نظر برای برگزاری جشن های مختلف استفاده کرد. این مدل را در باغ تالارها می توان دید.

4. سایبان باغ

معمولا هنگام استفاده از باغ، گرمای شدید، بسیار آزاردهنده می باشد. در این شرایط استفاده از این المان می تواند محیط مناسبی را برای استراحت و تفریح در فضای باز باغ فراهم کند. این نوع سیابان را می توان به صورت ثابت و یا قابل حمل، پیاده سازی کرد.

کلام پایانی

در این مقاله با انواع سایبان و متریال به کار رفته در آن به طور کامل آشنا شدیم. با استفاده از این وسیله می توان با حداقل امکانات، سایه و هوای خنک تری را فراهم کرد.

سوالات متداول

انواع سایبان موجود در بازار چیست؟

سایبان‌های موجود در بازار در سه نوع ساده، تاشو و قابل حمل می باشند که هر کدام در اشکال مختلفی تولید شده اند.

جنس پوشش سایبان چیست؟

پوشش این المان معمولا از جنس وینیل، اکریلیک، فلز، فایبرگلاس و مواد طبیعی ساخته می شود.

اجزای اصلی یک سایبان چیست؟

قاب یا چارچوب، پوشش، موتور و کاست