kianborna

digikala

abinbeton

دم باریک نوعی انبردستی بشمار می رود که به کمک نوک بلند و باریک آن می توان انواع مختلف سیم ها و کابل ها را نگه داشت، برید و یا خم کرد. دم باریک ها دارای دو آرواره هستند که نسبت به آرواره های انبردست بلندتر بوده و به آن شکلی شبیه به مخروط می دهد. از این وسیله بیشتر در صنعت برق و توسط برق کارها استفاده می گردد.

اما به دلیل شکل و ظاهر خاصی که دم باریک دارد می توان از آن در فضاهای محدودی که نمی توان از انبرستی به راحتی استفاده کرد و یا برای نگه داشتن و خم کردن قطعات فلزی نازک و هم چنین قرار دادن وسایل ریز از جمله واشر در جای خود، بهره گرفت. در ادامه این متن از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با انواع دم باریک، کاربرد، ساختار و برندهای معروف و سرشناس آن آشنا شوید.

انواع دم باریک

دم خم، دم پهن، سوزنی و دم گرد از انواع دم باریک بشمار می رود که هر یک کاربرد مخصوص به خودشان را دارند. در ادامه به معرفی این نمونه ها و هم چنین کاربردهای آن ها خواهیم پرداخت:

دم خم

نوک این مدل از دم باریک زاویه 45 تا 90 درجه دارد و کاربرد آن نیز با دم باریک یکی است؛ اما از آن بیشتر در فضاهایی استفاده می شود که ارتفاع کمی بالای سطح کار وجود داشته و از دم باریک معمولی نمی توان در آن استفاده کرد.

دم پهن

برای انجام کارهای سنگین و کارهایی که به نیروی زیادی احتیاج دارد از دم پهن استفاده می شود. از دم پهن ها نیز در مواقعی که احتیاج است به زبانه ها نیروی زیادی وارد شود و یا برای نگه داشتن اشیا پهن و ضخیم در فضاهای باریک و بلند که انبردست نیز قابل استفاده نیست کمک گرفته می شود.

دم باریک سوزنی

قطعا برای شما هم پیش آمده است که بخواهید از دم باریک یا انبردست در فضاهای محدود و کوچک استفاده کنید اما نتوانید؟ در این مواقع از دم باریک های سوزنی که برای فضاهای محدود و کوتاه طراحی شده است، استفاده می شود.

بخوانید!  راهنمای انتخاب انواع اجاق گاز رومیزی یا صفحه ای

دم گرد

این نوع دم باریک زبانه ای گرد و کوتاه دارد که از آن برای ساخت حلقه از سیم یا ساخت حلقه های زنجیری استفاده می شود. برای مثال از دم گرد در جواهر سازی و برای ساختن حلقه و قلاب استفاده می شود. این نکته فراموش نشود که از این دم گردها نمی توان برای نگه داشتن سیم و یا کابل استفاده کرد.

کاربرد دم باریک در شغل های مختلف

کاربرد دم باریک

  • از دم باریک در کارهای الکترونیکی استفاده می شود.
  • برای خم کاری های ظریف استفاده می شود.
  • از دم باریک در صنعت جواهر سازی نیز بسیار استفاده می شود.
  • دم باریک غالبا برای نگه داشتن قطعات و بریدن سیم و کابل به خصوص در مواردی که نمی توان از انبردست استفاده کرد، استفاده می شود.
  • برای حالت دادن به سیم های مفتولی استفاده می گردد. 
  • در کارهای مکانیکی و الکترونیکی برای خم کردن پایه ها و سازه های الکترونیکی و درآوردن پایه ها و پین ها استفاده می شود.
  • از دم باریک برای نگه داشتن سیم ها به خصوص در مواردی که به دلیل پیچیدگی سیم ها، امکان آسیب به دیگر سیم ها وجود دارد.

برندهای معروف دم باریک

برندهای فوجیا، استنلی، لیکوتا، بوکسو، توسن، رونیکس، ویکس، شیلدر و سیلور از برندهای معروف انبردست و دم باریک هستند. این برندها به ترتیب ساخت کشور ژاپن، آمریکا، تایوان، تایوان، چین، ایران، چین، ایران و چین هستند که همگی از برندهای سرشناس و پر طرفدار محسوب می شوند و ابزار ساخته شده در این شرکت ها از کیفیت و طول عمر بالایی برخوردارست.

مدل های سرشناس بازار

دم باریک هنسون
مدل و برندهنسون کد 06
ابعاد22*65*170
جنس دستهپلاستیکی
جنس بدنهفلز
قفلندارد
توضیحاتباز شدن تا 45 میلی متر
عکس چرا وجود دم باریک در هر خانه ای لازم است؟
برند و مدلرونیکس مدل RH1366
ابعاد50*50*200
جنس دستهپلاستیکی
جنس بدنه__
قفل__
توضیحاتسایز 6 اینچ
دم باریک نووا
مدل و برندنووا مدل NPT8009
ابعاد17*55*210
جنس دستهپلاستیکی
جنس بدنهاستیل
قفل ندارد
توضیحاتباز شدن تا 110 میلی متر
دم باریک فایو
مدل و برندفایواستار مدل PA1661
ابعاد20*60*150
جنس دستهپلاستیکی
جنس بدنهکروم وانادیوم
قفلندارد
توضیحاتسایز 6 اینچی
دم باریک فرید
مدل و برنددم باریک فرید مدل l12
ابعاد__
جنس دستهفلزی
جنس بدنهکروم وانادیوم
قفلندارد
توضیحاتساخت چین
دم باریک رونیکس
مدل و برندرونیکس RH1304
ابعاد1*4*115
جنس دستهپلاستیکی
جنس بدنهکروم وانادیوم
قفلندارد
توضیحاتسایز 4.5 اینچی

قیمت دم باریک

قیمت این ابزار نیز بسته به شرکت سازنده، مواد و متریال به کار رفته و هم چنین سایز و کاربرد آن بازه مختلفی داشته ومی توان گفت از 30.000 تا 5.000.000 تومان متفاوت است. البته سری دیگری نیز از این دم باریک ها وجود دارد که کاربردها و هم چنین ساخت خاص تری داشته و از قیمت بالاتری هم برخوردارست. تعیین میزان بودجه در انتخاب این محصول به شما کمک بسزایی خواهد کرد.

بخوانید!  چگونه موکت مناسب برای خانه انتخاب کنیم؟

کلام پایانی

همان طور که در این مقاله به آن پرداختیم دم باریک ها انواع مختلفی دارند که از نمونه های آن می توان به دم باریک معمولی، سوزنی، پهن و گرد اشاره کرد. این ابزار ها کاربردهای متفاوتی دارند که از جمله آن می توان به استفاده از آن در صنعت جواهرسازی، الکترونیک و برق و هم چنین در کارهای مکانیکی اشاره کرد.

برای خرید این ابزار به ارگونومیک بودن دسته و هم چنین اندازه و وزن آن توجه کنید. هنگام خرید بهتر است نمونه عایق آن را خریداری کنید تا از هرگونه ضرر مالی و جانی چه برای کاربر و چه خانواده کاربر جلوگیری شود. امیدواریم که این متن به شما در انتخاب بهتر این محصول کمک کرده باشد.

سوالات متداول

دم باریک چیست؟

دم باریک نوعی انبردستی است که به کمک نوک بلند و باریک آن می توان انواع سیم ها و کابل ها را نگه داشت، خم کرد یا برید.

انواع دم باریک چه نام دارد؟

دم خم، دم پهن، دم سوزنی و دم گرد از انواع دم باریک محسوب می شوند.

دم باریک در کجا کاربرد دارد؟

از دم باریک در کارهای الکترونیکی و مکانیکی، خم کاری های ظریف، جواهرسازی، نگهداشتن و بریدن سیم های مفتول استفاده می شود.

در هنگام خرید دم باریک به چه مواردی باید دقت کرد؟

ارگونومیک بودن دسته، اندازه و وزن دم باریک، کیفیت متریال سازنده این محصول و همچنین قیمت آن از جمله مواردی هستند که در هنگام خرید دم باریک باید به آن ها دقت کرد.