آموزش رویت

ساختمانچی

سنگ ساختمانی بر اساس زیبایی، قیمت، دوام و مقاومت انتخاب می شود. معمولا طرح مورد نظر و سلیقه انتخاب کننده است که رنگ، بافت، کیفیت، عمر سنگ و سایر مشخصات ظاهری را تعیین می کند.

انتخاب سنگ برای استفاده از آن در ساختمان‌ها نمی‌ تواند تنها بر مبنای رنگ باشد و ضروری است که ویژگی‌ های فیزیکی و مکانیکی آن و همچنین تأثیر فاکتورهای محیطی نیز در نظر گرفته شود.

عوامل مؤثر در انتخاب سنگ برای نمای بیرونی ساختمان‌ ها را به سه دسته جنبه‌ های زیباشناختی، دوام و ویژگی‌ های فیزیکی و مکانیکی تقسیم کردند. رنگ سنگ‌ ها با توجه ناخالصی‌ ها، ترکیب شیمیایی و کانی شناسی آن ها تعیین می‌ شود.

رنگ‌ها را می‌ توان از کاملا تیره تا خیلی روشن و از گرم تا سرد دسته بندی کرد. بافت سنگ نیز از درشت دانه تا ریزدانه و متراکم تغییر می‌ کند. بعضی از سنگ‌ ها از قبیل مرمر و گرانیت در ساختمان های مهم و طراحی های سنگین استفاده می شوند در صورتی که سایر سنگ ها مانند بلوک‌های ماسه سنگ بیشتر در ساختمان های معمولی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برخی سنگ‌ها مانند گرانیت‌ ها دارای طرح نامنظم و در عین حال زیبا هستند که گیرایی و جذابیت آن ها برای مدت‌ های تقریبا نامحدود باقی می‌ ماند.

عکس در آتی سنگ آرا، سنگ مناسب خود را انتخاب کنید!

بعضی از سنگ‌ های دیگر دارای بافت و طرح ساده‌ای هستند که به مرور زمان گیرایی و جذابیت خود را از دست می‌دهند بدون این که از مقاومت و دوام آن‌ها کاسته شود برای کنده کاری‌های تزئینی و سنگ نبشته‌ ها، سنگ‌ های ریزدانه مورد نیاز است تا بتوان جزئیات یک طرح هنری را روی آن ها نشان داد.

قیمت انواع سنگ‌ها به نزدیکی محل استخراج به ساختمان، فراوانی سایر مصالح جایگزین و قابلیت کار کردن بر روی آن بستگی دارد.

به طور کلی سنگ هایی که در نزدیکی محل وجود دارند ارزان تر از سنگ های وارداتی، سنگ های تولید شده در مقیاس های بزرگ ارزان تر از انواع سنگ های کمیاب بوده و نیز سنگ‌ هایی که استخراج و فرآوری آن‌ها ساده‌ تر انجام می شود ارزان تر از سنگ هایی هستند که برای آماده سازی آن ها به زمان و نیروی کار بیشتری نیاز است.

از نظر اقتصادی در دراز مدت، دوام یکی از مهم ترین فاکتورها برای انتخاب سنگ ساختمانی است. انتخاب سنگ ساختمانی نه تنها به ویژگی ذاتی آن، بلکه به شرایط محیطی که سنگ در آن به کار برده می شود نیز بستگی دارد.

دوام سنگ هایی مانند سنگ آهک، ماسه سنگ و مرمر که در یک دسته کلی می توانند قرار گیرند به طور چشمگیری بر اساس سختی و تخلخل آن ها تغییر می‌ کند.

سنگ‌ های متخلخل قابلیت جذب آب بیشتری داشته و در اثر انجماد و ذوب آب مقاومت کمتری از خود نشان می‌ دهند، لذا معمولا برای آب و هوای سرد و مرطوب مناسب نیستند.

برای کف ساختمان‌ها، مقاومت سایشی سنگ باید در نظر گرفته شود. اگر از دو یا تعداد بیشتری از انواع سنگ‌ها استفاده می شود مقاومت سایشی آن ها باید تقریبا برابر باشد و در غیر این صورت میزان سایش متفاوت خواهد بود.

در مواردی که سنگ در اجزای باربر یا پی استفاده می‌شود مقاومت فشاری سنگ نقش مهمی دارد اما امروزه که سنگ بیشتر به عنوان نما و به صورت قطعات نازک استفاده می‌شود، نیروهای فشاری غالبا پایین هستند و سنگ‌های ساختمانی متداول آن قدر مقاومت دارند که سازه بدون عیب و نقص باقی بماند.

عکس در آتی سنگ آرا، سنگ مناسب خود را انتخاب کنید!

سنگ خوب چه نوع سنگی است؟

سنگ‌ هایی که در نمای داخل یا خارج ساختمان کاربرد دارند باید بدون ترک، شیار، شکستگی ورگه‌های سست، پوسیدگی، خلل و فُرَج باشد. سنگ‌ مورد استفاده باید جذب آب پایینی داشته باشد و همچنین مقاومت بالایی در برابر عومل جوی، مواد شیمیایی و سایش داشته باشد.

خریداران سنگ‌ های ساختمانی معمولا تنها به توصیه دیگران و با از ظاهر سنگ خود را خریداری می‌کنند و در نهایت از سنگ خریداری‌شده رضایت کامل ندارند.

اگر خریداران به دنبال یک محصول یکدست بدون بافت و رنگ هستند نباید به دنبال خرید سنگ باشند، سنگ یک محصول با بافت و رنگ طبیعی است.

نحوه انتخاب سنگ خوب بدین گونه است که سنگ باید بدون ترک باشد و صدای شبیه به صدای شیشه بدهد برای این کار چند ضربه با یک شی فلزی به سنگ بزنید. اگر صدای شفاف شیشه داد این سنگ بدون ترک، پوسیدگی و… است.

آتی سنگ آرا سالیان سال است در عرصه فراوری و فروش انواع سنگ‌ های مرمریت مانند پرشین سیلک و سنگ‌ های چینی فعالیت دارد.

این مجموعه با دارا بودن کارخانه‌ های فراوری بسیار مجهز و همچنین شوروم تمام آن چه شما برای انتخاب سنگ خود نیاز دارید در اختیار شما قرار می‌ دهد.