آموزش رویت

ساختمانچی

در شروع مبحث بهتر است نگاهی اجمالی به کاربرد داربست داشته باشیم. داربست‌ها انواع مختلفی دارند که از جمله می توان به داربست‌فلزی، چوبی و داربست‌معلق اشاره کرد.

استفاده از داربست در ساختمان سازی این امکان را برای افراد فراهم می کند تا در ارتفاع مورد نظر نسبت به انجام کار و فعالیت اقدام نمایند. به واقع استفاده از این وسیله دسترسی به نقاط بالا دست را فراهم می سازد. با این مقدمه، در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان جزئیات لازم در این زمینه خواهیم پرداخت.

داربست چیست؟

داربست نمونه ای از تجهیزات موقتی است که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله دسترسی به نقاط بالاتر را فراهم می کند. داربست‌ها می توانند از جنس چوب یا فلز باشند. در برخی مواقع به جای واژه داربست از واژه اسکافولد نیز استفاده می شود.

اجزای داربست

آن چه که مشهود است، استفاده از اجزای مختلف در داربست‌بندی می باشد. برای مثال از جمله اجزایی که در داربست‌بندی مورد استفاده قرار می گیرند، شامل مواردی هم چون ستون‌داربست، لوله های افقی، لوله های زیر تخته ای، شمع مایل، لوله های مهار، قید، قید دیوار درگاهی، دیسک های افقی داربست، میله شکاف دار اتصال، پایه مهار، اتصالات پل زیر سقف، بست پله ای داربست و صفحه پله، پل، بست راست گوشه، بست لوله زیر تخته ای، بست گردان، بست برشی، مهار انتهایی، صفحه زیر ستون، پایه قابل تنظیم، توپی های پلاستیکی، کفشک چوبی، تخت‌داربست، کاور (روپوش)، نردبان، جک‌داربست، چرخ‌داربست متحرک، سیم مخصوص داربست،بالابر و کفشک پایه می باشد.

انواع بست داربست

بست، یکی از تجهیزات اصلی در داربست‌بندی می باشد. نمونه ای از انواع بست داربست که در داربست‌ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد، بست چهارپیچ، بست دو پیچ، بست تک پیچ یا قائم و بست گردون می باشد.

پله‌داربستی

پله‌داربستی نمونه ای از المان های از پیش‌ساخته شده ای هستند که دسترسی آسان به طبقات بالا را در هنگام ساختمان سازی فراهم می کند.

انواع پله های داربستی با توجه به ارتفاع مکانی که قصد انجام کار در آن وجود دارد، به 4، 6 و 8 پایه تقسیم بندی می شوند. آن چه که در استفاده از پله‌داربستی حائز اهمیت می باشد، توجه به ایمنی و ایجاد پایداری لازم در آن می باشد.

از مزایای استفاده از پله‌داربستی نسبت به اجرای داربست‌سنتی می توان به افزایش سرعت عمل در باز و بست کردن داربست‌ها اشاره کرد.

هم چنین انجام این کار می تواند امکان استفاده از کارگرانی که مهارت بالایی ندارند را نیز فراهم کند. از دیگر مزیت های استفاده از پله‌داربستی می توان به اشغال فضای کم تر آن ها نسبت به داربست‌های سنتی اشاره کرد.

پله داربستی

انواع داربست

دار بست انواع مختلفی دارد که در ادامه به معرفی و ارائه نکاتی در زمینه آشنایی با آن ها می پردازیم.

بخوانید!  راهنمای خرید رنگ نمای بیرونی ساختمان

داربست‌ فلزی

داربست‌فلزی یکی از انواع‌داربست می باشد. آن چه که در تشکیل داربست‌فلزی مورد استفاده قرار می گیرد، لوله های فولادی با قطر 3/48 میلی متری می باشد که اصطلاحا به آن ها لوله های 5 سانتی متری می گویند. ضخامت این لوله ها 4 میلی متر می باشد و به وسیله بست داربست، به یکدیگر متصل می شوند.

داربست چوبی

داربست‌های چوبی نمونه ای از داربست‌های ثابت شناخته می شود. در تشکیل داربست‌های چوبی از تخته، خرک و پل موقت استفاده می شود. برای ساخت این داربست‌ها از نردبان های مخصوص استفاده می گردد.

داربست معلق

نحوه اجرا و برپایی این گونه داربست‌ها به گونه ای است که به دیوار ساختمان تکیه داده می شوند. به واقع استفاده از این مدل‌داربست در قسمت هایی که امکان برپایی آن بر روی سطح زمین امکان ندارد، صورت می گیرد. از آن جایی که داربست‌های معلق به شکل سکوهای بیرون زده از ساختمان دیده می شوند، به آن ها داربست‌معلق می گویند.

داربست مثلثی

آن چه که در تشکیل این گونه داربست‌ها مورد استفاده قرار می گیرد، فریم های مثلثی شکلی هستند که به صورت نر و ماده به یکدیگر متصل می شوند.

از مزایای استفاده از داربست‌های مثلثی می توان به سهولت باز و بسته شدن و سرعت در اجرای آن، امکان باربری بسیار بالا به دلیل دارا بودن اجزای مورب ثابت و عدم نیاز به فرد ماهر در داربست‌بندی اشاره کرد.

داربست چکشی ستاره

در اجرای داربست چکشی ستاره از پایه های قائم و مهارهای افقی استفاده می شود. اتصال پایه های داربست به یکدیگر با مغزی و پین امکان پذیر می باشد.

از مزایای استفاده از این داربست می توان به سهولت در باز و بسته کردن آن، قابلیت اجرا در ارتفاع های مختلف، قابلیت استفاده در داربست‌بندی نمای شاختمان و تاسیساتی همچون تاسیسات پالایشگاهی، سهولت در انتقال آن و سرعت بالا در مونتاژ آن اشاره کرد.

داربست چکشی کاسه ای

داربست‌چکشی کاسه ای نمونه ای دیگر از انواع کاسه هایی است که می توان از آن ها در ساختمان سازی استفاده کرد. همانند داربست‌های چکشی ستاره ای، در مونتاژ این داربست نیز از پایه های قائم و مهارهای افقی استفاده می شود.

بخوانید!  10 پروژه عظیم ساخت و ساز که شما را شگفت زده می کند!

داربست مدولار چیست؟

در بالا به توضیح درباره داربست‌مثلثی و چکشی ستاره و کاسه ای پرداختیم. این داربست‌ها در دسته داربست‌مدولار قرار می گیرند.

ایمنی‌داربست

رعایت نکات ایمنی در اجرای داربست از موارد مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. از جمله مواردی که در جهت حفظ نکات ایمنی باید به آن توجه کنید، استفاده از افراد ماهر در اجرا و مونتاژ داربست می باشد.

در کنار آن استفاده از تجهیزاتی که از کیفیت بالایی برخودار باشد نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. آن چه که اهمیت دارد، عدم استفاده از قطعات و اجزایی است که شکسته یا دچار خم شدگی باشند.

گذراندن دوره های آموزشی برای افرادی که قصد مونتاژ داربست دارند، از نکات مهم و ضروری در این زمینه می باشد؛ بنابراین آموزش نصب‌داربست از مواردی نیست که فرد بدون گذراندن دوره های آموزشی بتواند نسبت به انجام آن اقدام نماید.

قیمت لوله‌داربست

قیمت لوله داربست با توجه به طول و ضخامت لوله ها و در نتیجه وزن لوله های داربستی طیف وسیعی را پوشش می دهد. نکته مهم در استفاده از لوله های داربستی مونتاژ صحیح آن ها می باشد.

کلام پایانی

آن چه در این نوشته از ساختمانچی مورد بحث و بررسی قرار گرفت، نکاتی در خصوص انواع‌داربست، مزایا و کاربرد آن ها در ساختمان سازی می باشد.

امیدواریم مطالعه این نوشته اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشد. در صورت تمایل نظرات خود را به منظور بهبود کیفیت مطالب سایت با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

انواع بست داربست کدام اند؟

بست چهارپیچ، بست دو پیچ، بست تک پیچ یا قائم و بست گردون

مزیت استفاده از پله‌داربستی نسبت به اجرای داربست‌سنتی چیست؟

مزیت استفاده از پله‌داربستی نسبت به اجرای داربست‌سنتی می توان به افزایش سرعت عمل در باز و بست کردن داربست‌ها اشاره کرد.

انواع‌داربست کدام اند؟

داربست‌فلزی، داربست‌چوبی، داربست‌معلق، داربست‌مثلثی، داربست‌چکشی ستاره، داربست‌چکشی کاسه ای، داربست‌مدولار (شامل داربست‌مثلثی و چکشی ستاره و کاسه ای)

اجزای تشکیل دهنده داربست چیست؟

ستون داربست، لوله های افقی، لوله های زیر تخته ای، شمع مایل، لوله های مهار، قید، قید دیوار درگاهی، دیسک های افقی داربست، میله شکاف دار اتصال، پایه مهار، اتصالات پل زیر سقف، بست پله ای داربست و صفحه پله، پل،بست راست گوشه، بست لوله زیر تخته ای،بست گردان، بست برشی، مهار انتهایی، صفحه زیر ستون، پایه ی قابل تنظیم، توپی های پلاستیکی، کفشک چوبی، تخت‌داربست، کاور (روپوش)، نردبان، جک‌داربست، چرخ‌داربست متحرک، سیم مخصوص داربست، بالابر و کفشک پایه