آموزش رویت

ساختمانچی

تمیز کردن کاغذ دیواری نیاز به دقت و حوصله زیادی دارد تا کاغذ دیواری آسیب نبیند و از بین نرود. روش های متعددی برای تمیز کردن کاغذ دیواری وجود دارد.

در این نوشته از ساختمانچی به دلایل کثیف شدن کاغذ دیواری و همچنین اصول و روش های تمیز کردن آن می پردازیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

دلایل کثیف شدن کاغذ دیواری

کاغذ دیواری ممکن است به دلایل مختلفی کثیف شود. در ادامه، به برخی از دلایل رایج کثیف‌شدن کاغذ دیواری اشاره خواهیم کرد:

لمس در جاهای پر تردد

کاغذ دیواری در قسمت هایی مانند پشت صندلی‌ ها، داخل درب‌ ها و در نزدیکی دستگیره‌ ها که اغلب در ارتباط مستقیم با دست‌ها هستند، کثیف می شود. این قسمت ها به دلیل استفاده مکرر و تماس مستقیم افراد با آن، به راحتی کثیف و لکه‌ دار می‌شوند.

جای انگشت

روغن‌های طبیعی پوست و محصولات مراقبتی می‌ تواند به کاغذ دیواری برسد و لکه‌ های ناخواسته‌ ای روی آن ایجاد کند.

برخی از مایعات و مواد

هر چند کاغذ دیواری مقاومت خوبی دارد، اما ریختن مایعاتی مانند آب، قهوه، چای و شیر روی آن می‌ تواند موجب کثیفی شود. وقتی که این مایعات روی سطح کاغذ دیواری می‌ چکد، ممکن است باعث تغییر رنگ یا شکل آن گردد.

ذرات گرد و غبار

گرد و غبار حاوی ذرات میکروسکوپیک می‌ باشد که به آرامی روی کاغذ دیواری تجمع می‌ یابند. این ذرات باعث جذب رطوبت، ظاهر کثیف و کدر شدن سطح کاغذ دیواری می‌ شوند.

دود سیگار

دود سیگار نیز می‌تواند به سرعت روی سطح کاغذ دیواری تجمع یابد و باعث ایجاد تیرگی و لکه‌ شود.

حشرات و حیوانات خانگی

غبار و کثیفی که به دلیل حضور حشرات و حیوانات خانگی نظیر حشرات کوچک، سگ‌ ها یا گربه‌ ها روی کاغذ دیواری تجمع می‌ یابد، باعث کثیفی و عدم ظاهر شکیل آن می‌ شود.

عوامل محیطی

عوامل بیرونی مانند منابع نور، شرایط آب و هوایی، ترافیک و دود ماشین ها نیز می‌ توانند بر کثیف شدن کاغذ دیواری تأثیر بگذارند.

اصول و راهنمایی های تمیز کردن کاغذ دیواری

برای تمیز کردن کاغذ دیواری با استفاده از روش صحیح و اصولی، باید نکات زیر را رعایت کنید:

تعیین نوع کاغذ دیواری

قبل از شروع تمیزکاری، باید نوع کاغذ دیواری را تشخیص دهید و بر اساس آن روش مناسب را انتخاب کنید. برخی کاغذهای دیواری قابل شستشو و مقاوم در برابر آب هستند، در حالی که برخی دیگر تنها قابل تمیز کردن با کمی آب می باشند.

تست قبل از استفاده

قبل از شروع تمیز کردن کامل کاغذ دیواری، بهتر است مواد شوینده را روی یک قسمت کوچک از دیوار امتحان کنید تا مطمئن شوید که موجب تغییر رنگ یا آسیب به کاغذ نمی شود.

بخوانید!  ترفندهای خانه تکانی در یک چشم برهم زدن!

استفاده از متریال نرم

هنگام تمیز کردن کاغذ دیواری، از مواد نرم مانند پنبه، حوله نرم یا اسفنج نرم استفاده کنید. این متریال نرم از خراشیدگی و ریزش سطح کاغذ جلوگیری می‌ کنند.

تمیز کردن کاغذ دیواری

استفاده از مواد شستشوی مناسب

برای تمیز کردن لکه ها و آلودگی های مختلف سطح کاغذ دیواری، باید از مواد شستشوی مناسب استفاده کنید. بهتر است از خیس‌کننده ها یا شامپوهای ویژه کاغذ دیواری استفاده کنید که برای این منظور طراحی شده‌اند.

عدم زیاده روی در تمیز کردن

هنگام تمیز کردن کاغذ دیواری، فشار زیادی روی آن نگذارید تا جلوی خراشیدگی یا لکه های بیشتری روی سطح کاغذ را بگیرید. همچنین، نباید کاغذ را خیلی خیس کنید یا از مواد شیمیایی قوی استفاده کنید که ممکن است به کاغذ آسیب برساند.

تمیز کردن کاغذ دیواری به صورت عمودی

برای جلوگیری از ایجاد خشکیدگی لکه ها بر روی سطح کاغذ، بهتر است آن ها را به صورت عمودی تمیز کنید. یعنی از بالا به پایین نظافت کنید. این کار باعث خشکیدگی یکنواخت و جلوگیری از ظهور خطوط و لکه بر روی کاغذ دیواری می شود.

از این اصول می‌توانید در هنگام تمیز کردن کاغذ دیواری استفاده کنید تا بهترین نتیجه را از تمیزکاری بدست آورید و کاغذ دیواری را بدون آسیب و خط و خش ناخواسته پاک کنید.

روش های تمیز کردن کاغذ دیواری

برای تمیز کردن کاغذدیواری ابتدا باید سطح آن را گردگیری کنید و سپس نسبت به تمیز کردن لکه ها و کثیفی ها اقدام نمایید. در ادامه روش های تمیز کردن کاغذ دیواری را ذکر می کنیم:

گردگیری سطح کاغذ دیواری

۱. استفاده از جاروبرقی

بهترین راه برای گردگیری سطح کاغذ دیواری، استفاده از جاروبرقی است. ابتدا برس مخصوص تمیز کردن دیوار را بر روی جاروبرقی نصب کنید. به آرامی و با حوصله تمام قسمت های دیوار را تمیز کنید.

اگر جاروبرقی به قسمت های نزدیک سقف نمی رسد، بر روی یک چهار پایه بایستید و تمام بخش های دیوار را جارو بکشید. دقت کنید ک سر جاروبرقی را محکم روی کاغذدیواری نکشید، زیرا سبب ایجاد خراش بر روی کاغذ می شود.

۲. استفاده از گردگیر دستی یا چوب پَر

شما اکثرا این وسیله را دست خادم های حرم امامان دیدید. با استفاده از چوب پر به راحتی می توانید تمام قسمت های کاغذ دیواری را بدون آسیب دیدگی، تمیز نمایید.

روش های تمیز کردن کاغذ دیواری

۳. استفاده از دستمال

شما می توانید کاغذ دیواری را مستقیما با یک دستمال تمیز کنید. برای تمیز کردن بالای دیوار از چهار پایه یا نردبان استفاده کنید. در هنگام تمیزکاری مدام دستمال را چک کنید و زمانی ک کثیف شد، دستمال را عوض کنید. دقت کنید که با دستمال کثیف ادامه ندهید، زیرا باعث ایجاد لکه بر روی کاغذ می شود.

بخوانید!  چگونه مبلمان را تمیز کنیم؟[ترفندهای ساده و کاربردی تمیز کردن مبل در منزل]

تمیز کردن لکه ها

۱. تمیز کردن اثر انگشت

از یک پاک کن صمغی استفاده کنید و بر روی دیوار بکشید. چربی و کثیفی که در اثر جای انگشتان بر روی کاغذ دیواری بوجود آمده، از بین می رود.

اگر کاغذ دیواری شما از جنس وینیل است، از آب و صابون برای تمیز کردن اثر لکه استفاده کنید. به این صورت که یک دستمال را در محلول مذکور خیسانده و آب آن را بگیرید و بر روی دیوار بکشید تا تمیز شود.

گلوتن موجود در نان قابلیت لکه زدایی دارد؛ به همین دلیل می توانید یک تکه نان را چند دقیقه بر روی لکه قرار دهید تا شاهد از بین رفتن آن شوید.

۲. پاک کردن لکه چربی

ابتدا یک دستمال کاغذی را بر روی لکه قرار دهید، سپس اتو را با درجه کم بر روی آن بگذارید. با این کار چربی به دستمال می چسبد و هنگاهی که دستمال را بر می دارید، دیوار تمیز شده است.

برای لکه چربی از پودر تالک نیز می توانید استفاده کنید. بدین صورت که مقداری پودر را بر روی دستمال کاغذی ریخته و حدود ده دقیقه بر روی دیوار قرار دهید. پس از آن با استفاده از یک قاشق یا برس خشک، پودر را از روی دیوار پاک نمایید.

۳. تمیز کردن لکه نوشیدنی

برای از بین بردن لکه نوشیدنی کافی است محلولی از صابون و پراکسید تهیه کنید و پارچه ای را درون آن خیسانده و بر روی دیوار بگذارید. اجازه دهید این ترکیب پنج دقیقه بر روی دیوار باقی بماند.

این کار باعث می شود محلولی ک تهیه کردید به لکه بچسبد. سپس با استفاده از یک حوله مرطوب، لکه را بردارید و با استفاده از دستمال کاغذی، دیوار را خشک کنید.

در صورتی که لکه نوشیدنی قوی بود و با محلول فوق تمیز نشد، باید از سدیم پر کربنات استفاده کنید که لکه را سفید می کند. پارچه را به پاک‌کننده آغشته کنید و حدود پنج دقیقه بر روی لکه قرار دهید.

پس از این مدت، لکه از بین می رود. در انتها با یک حوله یا دستمال تمیز و مرطوب، آن قسمت را پاک کنید و سپس با یک دستمال خشک، محل موردنظر را خشک نمایید.

کلام پایانی

آن چه در این نوشته از ساختمانچی به بیان آن پرداختیم، معرفی روش ها و اصول تمیز کردن کاغذ دیواری می باشد. شما از چه روشی برای تمیز کردن کاغذ دیواری استفاده می کنید؟ نظر خود را در این باره با ما در میان بگذارید.