آموزش رویت

ساختمانچی

معماری داخلی، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی از جمله مفاهیمی هستند که با هدف بهینه سازی فضا به منظور ارتقاء سبک زندگی و آسایش افراد ماهیت اجرایی به خود می گیرند و این روزها توجه بسیاری به آن ها معطوف می گردد.

گاهی اوقات این مفاهیم اشتباهاً به جای یکدیگر به کار می روند، اما با وجود نقطه اشتراک بین آن ها، هر کدام تعریفی متفاوت دارند. در این نوشته از ساختمانچی به تعریف این سه مفهوم می پردازیم و ویژگی های آن ها را بررسی می نمائیم. با ما همراه باشید.

معماری داخلی

معماری داخلی ساختمان یکی از مهم ترین قسمت های ساخت یک بنا می باشد. در واقع معماری داخلی پل ارتباطی بین معماری و طراحی داخلی به شمار می آید.

به طور قطع می توان معماری داخلی را یک هنر تلفیقی از هنرهای دیگر دانست که به دیزاین نمای داخلی بر اساس معیارهای مختلف می پردازد.

یک معمار داخلی به طور کامل از ساختار بنا و کاربردهای ارتباطی آن شناخت دارد و بر جوانب بومی، فرهنگی، صنعتی و اقتصادی فضا تمرکز می کند. ارتباط تنگاتنگی بین معماری داخلی و عناصر سازنده بنا وجود دارد و همانند طراحی داخلی بر فضاهای داخلی تاکید می شود.

پایه و اساس این معماری، آفرینش فضایی است که علاوه بر زیبایی از کارایی لازم برخوردار باشد. تاریخچه معماری به هزاران سال قبل زمانی که انسان ها به دنبال سرپناه بودند باز می گردد. اما معماری عصر حاضر با تلفیق صنعت ساخت و ساز با علوم و فنون مختلف رنگی تازه به خود گرفته و در شکل یک هنر اجتماعی با فضای پیرامون بشر در ارتباط است.

معماری داخلی

برای دستیابی به هدف مطلوب، رفتارهای انسان در فضاهای عمومی و خصوصی و حالات روحی و روانی او باید مورد تحلیل و توجه قرار گیرند.

به همین دلیل یک معمار علاوه بر این که بر بهینه سازی و کاربرد فضا تمرکز می کند، تاثیر فضا بر ساکنین که مهم ترین فاکتور در معماری داخلی است را نیز بررسی می نماید.

بخوانید!  10 مدل لوستر مدرن، برای خانه های مدرن

در این خصوص می توان به بحث نورپردازی و انواع آن اشاره نمود. نور در معماری داخلی یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که بر سلامت افراد و روح و روان آن ها تاثیر می گذارد.

نورهایی مانند نور آبی حس افسردگی و ناامیدی در فرد ایجاد می کنند، از این رو توجه به اهمیت نورپردازی امری ضروری است.

طراحی داخلی

طراحی داخلی حرفه ای است که در آن تمام جوانب مربوط به طراحی فضاهای داخلی مورد توجه قرار می گیرند. لازمه یک طراح خوب بودن، بهره مندی از هنر و سلیقه و درک رفتار مردم در جهت ایجاد فضاهای خلاقانه و کاربردی می باشد.

برای ایجاد یک فضای مطلوب، طراح با شناخت و بررسی ویژگی های رفتاری کاربران سعی می کند زیبایی را در فضاهای کاربردی به تصویر بکشد. در واقع دو عنصر زیبایی بصری و کاربردی بودن فضا در طراحی داخلی بسیار حائز اهمیت هستند.

طراحی داخلی چیزی بین معماری داخلی و دکوراسیون داخلی است و به طراحی فضاهای مختلف می پردازد. طراحان داخلی بر حسب نوع دانش و آگاهی خود در بخش های مختلف فعالیت دارند.

طراحی داخلی

برخی از آن ها در حوزه طراحی داخلی دفتر کار، طراحی داخلی کلینیک زیبایی، طراحی داخلی انواع مطب پزشکی و… و برخی دیگر در حوزه طراحی داخلی خانه، طراحی داخلی آپارتمان، طراحی داخلی ویلا و… مشغول به کار هستند.

طراحی داخلی به شکل دهی فضاهای درونی به واسطه اصلاح سطوح و دستکاری احجام فضایی می پردازد. یک طراح داخلی می تواند دکوراسیون داخلی انجام دهد اما یک دکوراتور نمی تواند طراحی داخلی انجام دهد.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی به هنر چیدمان فضا با استفاده از عناصر مختلف نظیر مبلمان، پرده، کاغذ دیواری، تابلو، کفپوش، دیوارپوش، فرش، لوستر، کمد، کابینت و… اشاره دارد. در دنیای مدرن امروز ایجاد هارمونی بین المان های موجود در فضا بسیار مهم است، از این رو نقش دکوراتورها بسیار پر رنگ می باشد.

بخوانید!  انواع مدل مبل استیل و نیمه استیل سلطنتی جدید

دکوراتورهای داخلی بر زیبایی و جذابیت فضا تمرکز می کنند و نیازی به کسب تحصیلات آکادمیک ندارند. این افراد برخلاف طراحان داخلی بدون دانش کافی در مورد عناصر فنی می توانند چشم اندازی عالی در فضا ایجاد نمایند.

در واقع در بحث دکوراسیون داخلی به ظاهر فضا می پردازند و ساختار آن چندان حائز اهمیت نیست؛ از این رو نیازی به آگاهی از مقررات ساختمانی نمی باشد.

بسیاری از متخصصان دکوراسیون داخلی زیبایی فضا را با بالاترین کیفیت ممکن به ساکنین ارائه می دهند و نیازهای آن ها را از نظر زیبایی شناسی رفع می نمایند.

در بحث دکوراسیون داخلی از سبک های مختلفی پیروی می شود که هر کدام زیبایی خاص خود را دارند و تاثیری متفاوت بر فضا می گذارند. دکوراتورها با توجه به سلیقه افراد و گرایش های آن ها نسبت به سبکی که علاوه بر زیبایی از لحاظ کاربری نیز مفید است، اقدام می نمایند.

کلام پایانی

ما در این نوشته از ساختمانچی به بررسی تفاوت میان معماری داخلی، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی پرداختیم. همانطور که گفتیم معماری داخلی از مهم ترین بخش های ساخت یک ساختمان می باشد و پلی ارتباطی بین معماری و طراحی داخلی به شمار می آید.

طراحی داخلی حرفه ای است که در آن همه بخش های مرتبط به طراحی قسمت های داخلی ساختمان مورد توجه قرار می گیرند و دکوراسیون داخلی نیز به هنر چیدمان و دیزاین خانه با استفاده از المان های مختلف مانند مبلمان، پرده، کاغذ دیواری، کفپوش و… اشاره دارد.

امیدواریم از مطالعه این نوشته لذت برده و به خوبی با تفاوت های این سه لغت آشنا شده باشید. در صورت تمایل می توانید نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در مورد این مطلب با ما اهالی ساختمانچی در میان بگذارید.