آموزش رویت

ساختمانچی

در این نوشته قصد داریم تفاوت لامپ رشته ای، فلورسنت و LED را مورد بررسی قرار دهیم. همان طور که می دانید روشنایی امری ضروری برای بشر به منظور انجام فعالیت های مختلف است.

زندگی بدون نور غیر قابل تصور و زندگی در دنیای تاریک غیر ممکن است. بشر با ساخت لامپ نور کافی برای زندگی در شب فراهم نمود و روز به روز با تغییر و پیشرفت تکنولوژی لامپ های مختلفی به بازار عرضه کرد.

در دنیای مدرن امروز به دلیل کمبود منابع انرژی و هزینه بالای تولید آن، هدف اصلی انتخاب لامپ علاوه بر تامین نور کافی، صرفه جویی در مصرف انرژی است. در گذشته لامپ های رشته ای تنها گزینه، برای تامین روشنایی ساختمان بودند، اما با ورود لامپ های کم مصرف LED امروزه مصرفشان محدود شده است.

تفاوت لامپ های رشته ای، فلورسنت و LED

لامپ ها مدل های بسیار متنوعی دارند، در نتیجه قبل از این که به تفاوتشان بپردازیم بهتر است تا با هر یک از این لامپ ها بیشتر آشنا شویم:

لامپ رشته ای

لامپ رشته ای که به لامپ التهابی نیز معروف است، در مقایسه با سایر لامپ ها هزینه تولید کمتری دارد. در این نوع لامپ، جریان برق از یک سیم بسیار نازک عبور و تا جایی که منجر به نوردهی شود آن را گرم می کند.

حباب شیشه ای که این رشته سیم را احاطه می کند، مانع از رسیدن اکسیژن به آن می شود. در صورتی که اکسیژن به این سیم برسد آن را اکسید و از بین می برد.

این لامپ ها در ابعاد گوناگون با ولتاژهای مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند و برای مصارف مختلف خانگی، تجاری، تبلیغاتی و … کاربرد دارند.

این لامپ ها نور زیادی تولید می کنند، اما عیب آن ها تولید حرارت بالا است. 90 درصد انرژی برقی که توسط این لامپ ها استفاده می شود به گرما تبدیل می گردد. از این رو در حال حاضر از لامپ های فلورسنت و ال ای دی به جای این لامپ ها استفاده می شود.

لامپ التهابی براساس توان برق مصرفی مورد استفاده قرار می گیرد. این توان با وات که به مقاومت رشته لامپ بستگی دارد تعیین می شود. لامپی که از توان بالاتری برخوردار است میزان نور بیشتری تولید می کند.

بخوانید!  تاسیسات ساختمان و اهمیت آن

در گذشته لامپ های التهابی به وفور مورد استفاده قرار می گرفتند، اما هم اکنون استفاده از این لامپ ها به دلیل مصرف بالای انرژی کمتر است.

لامپ رشته ای

لامپ فلورسنت

این محصول براساس تحریک بخار جیوه، نور مورد نیاز را فراهم می کند. تحریک بخار جیوه باعث تبدیل فسفر به فلورسنت و در نتیجه تولید نور می شود. لامپ فلورسنت در توان ها و اشکال مختلف تولید و در مکان های گوناگون قابل استفاده می باشد.

این لامپ ها در اشکال استوانه ای و حلقه ای شکل به بازار عرضه می گردند. لامپ فلورسنت به لامپ مهتابی نیز مشهور است و به دلیل انتشار نور سالم و طبیعی در فضا کاربرد فراوانی دارد.

لامپ های فلورسنت درصد بالایی از انرژی الکتریکی را به نور تبدیل می کنند و روشنایی دلپذیری در فضا ایجاد می نمایند. از جمله معایب این لامپ ها می توان به تولید اشعه فرابنفش اشاره نمود.

لامپ مهتابی از بخار جیوه ای که درون لامپ تعبیه می شود برای تولید نور فرابنفش استفاده می کند. اگر به هر دلیلی لامپ های فلورسنت بشکنند، گاز ناشی از این لامپ ها برای انسان مشکل ساز خواهد شد. بنابراین حمل و نقل و استفاده از لامپ های فلورسنت باید با احتیاط صورت گیرد.

لامپ فلورسنت

لامپ ال ای دی

لامپ LED از جمله لامپ هایی است که امروزه استفاده از آن ها بسیار رایج است. نور کافی و مصرف پایین انرژی برق از جمله مزایای این لامپ ها محسوب می شود و باعث می شود افراد بسیاری به استفاده از این لامپ ها روی آورند.

لامپ ال ای دی در انواع COB ،SMD و پاور ال ای دی تولید و به بازار عرضه می شوند، که هر کدام قابلیت های مخصوص به خود را دارند. این لامپ ها تقریباً تمام انرژی الکتریکی که دریافت می کنند را به نور تبدیل می نمایند.

میزان گرمای ایجادشده توسط لامپ های ال ای دی بسیار کم است. از این رو علاوه بر این که نقشی در گرمای محیط ایفا نمی کنند، بلکه با نوری درخشان منجر به روشنایی آن نیز می شوند.

لامپ ال ای دی

مزایای لامپ LED

از آن جایی که لامپ های LED نسبت به دو مورد قبلی از مزایای بیشتری برخوردار هستند، فروش بیشتری هم دارند. مزایای لامپ های ال ای دی عبارت اند از:

بخوانید!  آبگرمکن بدون مخزن، مزایا و معایب

عمر طولانی: طول عمر لامپ ال ای دی بالا است و سال ها بدون کاهش نور و یا ایجاد عیب می توان برای مصارف مختلف استفاده نمود. از طرفی شرایط مختلف آب و هوایی تاثیری در روشنایی و عمر این لامپ ها نمی گذارند و با خیالی آسوده نور محیط با نصب این لامپ ها تامین می شود.

قیمت مناسب: انواع لامپ ال ای دی با قیمتی مناسب به بازار عرضه می شوند و نه تنها هزینه خرید آن ها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است، بلکه در طولانی مدت منجر به کاهش هزینه ماهیانه قبض برق نیز می شوند.

تنوع رنگی بالا: نور اکثر لامپ های ال ای دی موجود در بازار به رنگ سفید است، اما می توان آن ها را با طیف رنگ های متفاوت بنابر مکان مورد استفاده خریداری نمود.

تنظیم نور: با استفاده از لامپ ال ای دی می توان زاویه و شدت نور را تنظیم نمود. علاوه بر آن برخلاف سایر لامپ ها که به مرور زمان شدت نور آن ها کاهش می یابد، این لامپ ها تا آخر عمر خود همچنان نور را بدون کاهش و یا لرزش در فضا منتشر می کنند.

ایمنی: یکی از مزایای منحصر به فرد این لامپ ها عدم ایجاد اشعه های مضر برای انسان است. لامپ LED پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز از خود ساطع نمی کند و خطری برای سلامتی در بر ندارد.

مقایسه ویژگی های لامپ التهابی، ال ای دی و فلورسنت

نوع لامپال ای دیرشته ایفلورسنت
طول عمر برحسب ساعت50,0001,2008,000
مصرف برق برحسب وات5-86013-15
اثر روشن و خاموش کردن بر طول عمرخیرتا حدودیبله
حساسیت به دماخیر تا حدودیبله
حساسیت به رطوبتخیرتا حدودیبله
مقاومت در برابر ضربهبلهخیر به دلیل بدنه شیشه ایخیر به دلیل بدنه شیشه ای
حاوی ماده سمی جیوهخیرخیرخیر
اشعه فرابنفشتقریبا صفرصفرکم
نوع نورمتمرکزغیرمتمرکزغیرمتمرکز

کلام پایانی

همان طور که در بالا به طور مفصل گفته شد، لامپ های التهابی به دلیل مصرف برق بالایی که دارند تقریبا منسوخ شده اند. لامپ های ال ای دی به دلیل مصرف انرژی پایینی که دارند، هزینه های کمتری را برای مصرف کننده به دنبال خواهند داشت و مصرفشان روز به روز افزایش پیدا می کند. مقایسه ویژگی های لامپ های التهابی، ال ای دی و فلورسنت می تواند در انتخاب بهترین گزینه به شما کمک کند. نظرات خود را در مورد این موضوع با ما در بخش کامنت ها در میان بگذارید.