آموزش رویت

ساختمانچی

بسیاری از افراد پس از زندگی در یک خانه تصمیم به تعمیر ساختمان خود می گیرند. در این میان عوامل زیادی در تعمیر خانه دخیل هستند. البته باید بدانید که تعمیرات ساختمان و بازسازی منزل کار چندان آسانی هم نیست.

در این مطلب از ساختمانچی هر آن چه که قبل از تصمیم گیری به تعمیرات ساختمان باید نسبت به آن ها آگاهی داشته باشید را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. در ادامه با ما همراه باشید.

دلایل تعمیر ساختمان

 • تعمیرات سبب می شود تا طول عمر سازه به میزان قابل توجهی افزایش یابد.
 • تعمیرات سبب مقاوم سازی و افزایش ایمنی ساختمان می شود.
 • خانه هایی که به خوبی تعمیر و بازسازی می شوند، به طور قطع ارزش ملکی آن ها نیز بالا می رود.

تعمیرات ساختمان

بهتر است قبل از تعمیر ساختمان نسبت به تمامی موارد آن آگاهی داشته باشید و سپس نسبت به انجام آن اقدام نمایید. در این میان واضح است که بازسازی آپارتمان امروزی که مدت زیادی از ساخت آن ها نگذشته است از بازسازی خانه های قدیمی آسان تر می باشد.

بنابراین می توان گفت با توجه به نوساز یا قدیمی بودن منزل تصمیم گیری در مورد تعمیرات ساختمان متفاوت می باشد. تعمیرات ساختمان بیشتر در خانه های قدیمی صورت می گیرد.

برای مثال در بسیاری موارد در خانه های قدیمی تاسیسات لوله کشی نیاز به تعویض دارد که باید نسبت به تعویض آن ها اقدام کرد. در برخی موارد نیز تعمیرات شامل تعمیرات جزئی مانند تعمیر کف سازی ساختمان می باشد. به طور کلی می توان گفت کلیه فعالیت ها در حوزه تغییر و نوسازی در دسته تعمیرات ساختمان قرار دارند.

بد نیست بدانید تعمیرات ساختمان اگر در زمان درست و به موقع انجام شود، می تواند از هزینه های اضافی جلوگیری کرده و از احتمال خرابی های بیش تر جلوگیری به عمل آورد.

تعمیرات ساختمان می تواند ساختمان را در سطح عالی نگه داشته و عملکرد بهینه آن در آینده را تضمین کند. در برخی مواقع اجرای تعمیرات ساختمانی به قدری مهم است که باعث حفظ جان افراد نیز می شود.

بخوانید!  آیا با مدیریت اطلاعات ساختمان آشنایی دارید؟

اگر تعمیرات ساختمان به طور منظم انجام شود می تواند از هزینه های اضافی در طولانی مدت جلوگیری به عمل آورد. تعمیرات کلی و جزئی ساختمان، آن را در طولانی مدت مقاوم و سرپا نگه می دارد.

تعمیرات ساختمان

به طور کلی تعمیرات ساختمان شامل دو دسته می شود:

 • تعمیرات کلی
 • تعمیرات جزئی

در ادامه به بیان جزئیات در مورد هر یک می پردازیم.

تعمیرات کلی ساختمان

همان گونه که از نام آن پیداست، در تعمیرات کلی ساختمان، تغییرات اساسی در ساختار ساختمان مورد نظر ایجاد می شود. این تعمیرات گاهی به گونه ای است که می تواند باعث ایجاد تغییر کاربری ساختمان نیز شود.

برای مثال تغییر بافت، تغییر مصالح و تخریب می تواند نمونه ای از تعمیرات کلی باشد که در ساختمان اجرا می شود. در بعضی مواقع تغییرات کلی ساختمان می تواند به طور کلی در نقشه آن تغییر ایجاد کند. در اجرای تعمیرات کلی باید مجوزهای لازم را بگیرید. این گونه تعمیرات بیشتر برای تعمیر خانه های قدیمی صورت می گیرد.

تعمیرات جزئی ساختمان

تعمیرات جزئی موارد زیادی را شامل می شود. برای مثال تعویض سیم کشی و کلید و پریز برق، تعویض کفپوش، رنگ آمیزی و یا استفاده از کاغذ دیواری، تعمیر سیستم لوله کشی ساختمان و بسیاری موارد دیگر می تواند در دسته تعمیرات جزئی ساختمان قرار گیرند.

قبل از اقدام به تعمیر و بازسازی ساختمان باید به این سوال پاسخ دهید که هدف از انجام این کار چیست؟ آیا در نظر دارید تعمیرات کلی در ساختمان انجام دهید یا تنها تصمیم به ایجاد تغیرات جزئی در خانه دارید.

نکته ای که در ابتدای کار باید به آن توجه کنید، میزان هزینه ای است که برای انجام این کار در نظر گرفتید. اگر هزینه انجام تعمیرات چندان زیاد نیست باید به بررسی قسمت های مختلف ساختمان بپردازید و قسمت هایی که نیاز به تعمیر اساسی دارند را مشخص کنید.

برای اجرای تعمیرات ساختمان باید از افراد متخصص و یا پیمانکاران ساختمان فعال در این زمینه کمک گرفت. برخی این تعمیرات نیز به گونه ای است که خود می توانید نسبت به اجرای آن ها اقدام کنید.

بخوانید!  آیا با سایدینگ آشنایی دارید!

به طور کلی هدف از تعمیرات کلی و جزئی ساختمان، حفظ ساختمان در وضعیت خوب در طولانی مدت می باشد. تعمیرات ساختمانی با روش ها و رویکردهای متفاوتی اجرا می شود.

برای مثال برخی از تعمیرات مانند تعمیرات موتورخانه تعمیرات زمان بندی هستند که در طی یک برنامه منظم اجرا می شوند. برخی از تعمیرات مانند تعمیر ایزوگام سقف قبل از شروع فصول سرد و بارندگی، در دسته تعمیرات پیشگیرانه قرار می گیرند. دسته دیگر از تعمیرات، اصلاحی هستند که می تواند شامل تعمیر قسمت های آسیبدیده باشد.

برخی مواقع از تعمیرات کل و جزئی به منظور جلوگیری از وقوع خرابی های بیش تر و شناسایی عیوب استفاده می شود که این تعمیرات کنش گرایانه می باشد.

به طور کلی تعمیرات ساختمان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تاسیسات مانند لوله کشی آب، برق و گاز
 • نقاشی ساختمان
 • تعویض یا تعمیر درب و پنجره های قدیمی
 • رفع نم و رطوبت ساختمان
 • ایزوگام
 • لوله کشی رادیاتور و پکیج
 • نصب و تعمیر سقف کاذب
 • تعمیر و تعویض کف پوش منزل، آشپزخانه و توالت و حمام
 • تعمیر نمای ساختمان
 • افزایش مقاومت ساختمان
 • تغییر در دکوراسیون داخلی منزل
 • تعمیر یا تعویض کاغذ دیواری
 • تعمیر یا تعویض کابینت آشپزخانه

نکات پایانی

تعمیرات ساختمان علاوه بر جنبه ظاهری می تواند جنبه کاربردی نیز داشته و عیوب موجود را بر طرف کند. انجام این کار در طولانی مدت باعث افزایش عمر ساختمان می شود و از ایجاد هزینه های بیش تر برای تعمیرات اساسی در طولانی مدت جلوگیری به عمل می آورد. از این رو بررسی وضعیت ساختمان در فواصل زمانی منظم حائز اهمیت می باشد.

امیدواریم مطالعه این نوشته اطلاعات مفیدی را در خصوص تعمیر و بازسازی ساختمان در اختیار شما عزیزان قرار دهد. در صورت تمایل نظرات خود در این زمینه را با ما در میان بگذارید.