آموزش رویت

ساختمانچی

تزیین سبزه عید و آراستن آن برای سفره هفت سین مورد علاقه ما ایرانی ها است، چرا که سبزه نماد زندگی و شکوفایی می باشد. همان طور که می توان برای سبز کردن این سبزه از مواد مختلفی مثل گندم، عدس و… استفاده کرد، می توان آن را به روش های مختلفی هم تزیین کرد.

در ادامه این متن از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با انواع و روش های مختلف تزیین آن از جمله آدمک، آبشاری، نماد سال و… آشنا شوید.

تزیین سبزه به روش های مختلف

تزئین سبزه در هر خانه ای، سلیقه اعضای خانواده و به خصوص خانم خانه را می رساند. بذرهای متفاوتی برای کاشت سبزه وجود دارد و به همین دلیل است که می توان آن را به شکل های مختلفی درست و تزئین کرد. در ادامه به معرفی تعدادی از متداول ترین مدل های تزیین سبزه می پردازیم.

1. تزیین سبزه عید به شکل آدمک

درست کردن سبزه عید به شکل آدمک، یکی از قدیمی ترین روش های تزئین آن است، برای این کار یک جوراب زنانه را برداشته و 20 سانتی متر از آن را جدا کنید. یک فنجان را بردارید و جوراب را بر روی دهانه آن بگذارید.

بعد از این که دو قاشق غذاخوری تخم چمن را داخل جوراب ریختید، آن را با خاک اره یا خاک گلدان پر کنید و محکم گره بزنید. برای ایجاد بینی آدمک، گره کوچک دیگری بزنید و آن را محکم کنید. جوراب را داخل یک کاسه که کمی آب دارد قرار دهید و آن را در معرض نور بگذارید. سپس چند روز صبر کنید تا رشد کند.

سبزه آدمک

2. تزیین سبزه عید با گل ها

گل ها همیشه به ما انرژی مثبت می بخشند، پس استفاده از آن ها در سفره هفت سین می تواند زیبایی بیشتری به آن ببخشد. برای تزیین سبزه می توانید به راحتی از چند گل استفاده کنید. گل هایی که در کنار سبزه استفاده می کنید، می تواند یک رنگ و حتی بیشتر باشد.

طراحی سبزه عید

3. سبزه عید آبشاری

برای کاشت این سبزه باید از بذرهای لعاب دار مثل شاهی، منداب، خرفه و خاکشیر استفاده کنید، چرا که این بذرها حالتی چسبناک و ژله ای دارند و به راحتی به سطوحی مانند ابر و یا اسفنج می چسبند.

بذری که می خواهید از آن استفاده کنید را بردارید و پس از یک بار شستشو، به مدت 4 ساعت بگذارید تا خیس بخورد. اگر از شاهی استفاده می کنید 5 برابر و اگر از منداب استفاده می کنید 2.5 برابر مقدار بر روی بذر بریزید.

برای این سبزه به یک ورق فلزی که به شکل نوار چهار سانتی بریده شده، تکه چوب، فویل، پنبه، باند و سبد حصیری احتیاج پیدا خواهید کرد. در ابتدا یک ورقه فلزی را به انتهای سبد و طرف دیگر را به سطح تکه چوب وصل کنید.

برای این که اتصال بهتری داشته باشید، دو سر فلز را خم و سطح اتکا ایجاد کنید. دور میله را با فویل و سپس با پنبه به صورت کامل بپوشانید. روی پنبه ها را یک تکه پارچه تنظیف بپوشانید و سطح آن را با آبپاش کاملا خیس کنید.

بذرهای خیسیده را به صورت یک لایه بر روی ماکت بمالید و دوباره سطح کار را با آبپاش خیس کنید. یک نایلون بردارید و روی آن دو سوراخ ایجاد کنید، سپس آن را با فاصله بر روی کار قرار دهید.

روز اول و دوم به سبزه هایتان روزی سه بار آب دهید و آن را در دمای معمولی و به دور از نور آفتاب بگذارید. از روز سوم که بذرهایتان جوانه زد و کمی سبز شد، روکش را از روی آن بردارید، اما محیط آن را عوض نکنید و بگذارید تا یک روز دیگر هم همان جا بماند.

بخوانید!  انواع درب داخلی ساختمان[چوبی،لولایی و کشویی]

در این مرحله به آن روزی دو بار آب بدهید. در روزهای بعد به آن روزی یک بار آب دهید و آن را به مدت چند ساعت در هوای آزاد بگذارید.

سبزه آبشاری

4. تزیین سبزه عید با تخم مرغ

تزیین سبزه با تخم مرغ هم ایده جالب دیگری است. شما می توانید از تخم مرغ های سفید و یا از تخم مرغ های رنگی برای این کار استفاده کنید. علاوه بر این، می توانید سبزه را در تخم مرغ بکارید و یا از تخم مرغ های رنگی بر روی آن استفاده کنید.

کاشت سبزه در تخم مرغ

5. تزیین سبزه به شکل نماد سال

برای تزیین سبزه به شکل حیوانات مختلف که نماد سال هستند، بهتر است از بذر شاهی، خرفه و یا خاکشیر استفاده کنید. همان طور که گفتیم این بذرها به هنگام ترکیب با آب حالتی چسبناک و ژله ای می گیرند و به راحتی به اجسامی مثل ابر، اسفنج و … می چسبند.

برای این نوع از تزیین عروسک حیوان مورد نظر خود را تهیه کنید. به این مورد توجه کنید که این عروسک ها باید ابری یا پنبه ای باشند. یک اسفنج را بردارید و آن را به شکل عروسکتان در بیاورید.

پارچه توری یا جوراب را روی اسفنج قرار دهید و آن را با سوزن و سنجاق محکم کنید. بهتر است بذرها را از 5، 6 ساعت قبل تر خیس کنید تا حاضر شوند. این بذرهای ژله ای را با دستان خیس و به صورت یک لایه نازک بر روی سطح اسفنج بریزید.

روی آن را با یک نایلون که چند سوراخ بر روی آن وجود دارد، بپوشانید. سبزه را به دور از آفتاب و در دمای اتاق نگهداری کنید. همچنین تا دو روز به صورت مکرر آن را آبیاری کنید.

پس از گذشت دو روز  نایلون را بردارید، چرا که در این زمان بذرها جوانه زده‌اند. بذرهای جوانه‌زده را روزی دو بار آب دهید و بعد از گذشت دو روز آن را در هوای آزاد قرار دهید تا رشد کرده و سطح آن را بپوشانند.

سبزه عروسکی

6. تزیین سبزه عید در تنگ ماهی یا تراریوم

برای کاشت سبزه عید در تنگ ماهی بهتر است دو هفته زودتر دست به کار شوید. برای این که سبزه ای پر حجم تر و زیباتر داشته باشید از عدس تازه استفاده کنید. اولین مرحله برای کاشت این سبزه، شستن دانه های عدس و سپس خیس‌کردن آن ها به مدت یک یا دو روز در آب ولرم و در دمای اتاق است.

مقدار آبی که برای این کار نیاز دارید، حدود دو تا سه بند انگشت است. در این یک یا دو روز آب را به صورت مداوم تعویض کنید و از خشک شدن آن جلوگیری کنید، چرا که عدس ها آب را خیلی زود به خود جذب می کنند.

در ادامه دانه های خیس خورده را لای پارچه نخی و نم داری ریخته و آن را در دمای هوای معمولی و در برابر نور آفتاب قرار دهید تا جوانه بزند. تا زمانی که دانه ها جوانه نزدند، روزی چند بار به آن آب بپاشید و بعد از این که کمی سبز شدند، دستمال را از روی آن بردارید.

بعد از این که عدس ها جوانه زدند آن ها را به تنگ انتقال دهید. قبل از انداختن آن داخل تنگ را با سنگریزه های رنگی و یا خاک ژله ای پر کنید. روی سنگریزه ها پارچه نخی قرار دهید و دانه های عدس با ضخامت 3 تا 4 سانتی متر را داخل تنگ قرار دهید.

چند روز اول روی تنگ را با نایلون شفاف بپوشانید و برای تهویه بهتر چند سوراخ روی آن ایجاد کنید. تنگ حاوی سبزه را در جایی قرار دهید که از نور مناسبی برخوردار باشد.

بخوانید!  خانه ای دل انگیز با دکوراسیون داخلی به سبک ساحلی

برای آبیاری این سبزه در تنگ نیز باید به این مورد توجه کنید که میزان آبیاری آن با دیگر سبزه ها فرق می کند و در صورتی که زیاد شود، باعث خرابی آن می شود. پس بهترین روش برای آبیاری آن استفاده از اسپری است. اگر در هنگام آبیاری، آب اضافی در انتهای تنگ جمع شد آن را خالی کنید، چرا که موجب پوسیدگی سبزه ها می شود.

سبزه عید در تنگ ماهی

7. تزیین سبزه عید درختی

برای ساخت سبزه به شکل درخت به موارد زیر احتیاج دارید:

  • اسفنج قالبی
  • جوراب زنانه
  • چسب حرارتی
  • چوب به قطر یک سانت و نیم
  • گلدان سفالی
  • تخم شاهی
  • گچ

در ابتدا، اسفنج را به شکل کروی یا تخم مرغی برش بزنید. برای اتصال اسفنج ها از چسب حرارتی استفاده کنید و هنگامی که اسفنج ها حاضر شدند، چوب یا همان تنه درخت را در آن فرو کنید و با چسب محکم نمایید. در ادامه تمام سطح کروی تان را با جورابی نازک بپوشانید و آن را با سوزن گرد یا چسب حرارتی بچسبانید.

کره را چند ساعتی درون آب قرار دهید تا سطح آن کاملا مرطوب شود، سپس تخم شاهی هایی را که از قبل خیسانده‌اید را روی سطح جوراب بمالید. تنه درخت را درون گلدان قرار دهید و آن را با مخلوط آب و گچ پر کنید و هر روز آن را با آبپاش، آبیاری نمایید.

سبزه درختی

8. کاشت سبزه خاکشیر یا شاهی بر روی اسفنج

ایده کاشت سبزه عید بر روی اسفنج یک ایده خلاقانه و ابتکاری است، چرا که می توانید به راحتی آن را به هر شکلی که می خواهید درآورده و سبزه را بر روی آن بکارید. قبل از هر چیز باید بذر خاکشیر یا شاهی را در ظرف بزرگی خیس کنید و یک لایه پنبه روی آن بکشید.

سپس یک پارچه تنظیف را به آرامی و بدون هیچ برخوردی با جوانه ها بر روی آن بکشید. اگر پارچه تنظیفی در دسترستان نیست، با آبپاش سطح پنبه را کاملا خیس کنید و سپس آن را با دست بفشارید و فیکس کنید.

در ادامه یک لایه از بذر را بر روی سطح کار قرار دهید و با استفاده از یک نایلون سوراخ روی آن را بکشید. به کمک اسپری روزی سه بار به آن آب بدهید.

این سبزه را در مکانی خنک که نور خورشید و آفتاب مستقیما به آن نمی خورد قرار دهید. از روز دوم بذرها جوانه می زنند و شروع به رشد می کنند، به همین دلیل دیگر احتیاجی به نایلون و یا پلاستیک نیست.

کاشت سبزه با اسفنج

کلام آخر

در این نوشته به بیان ایده ها و روش هایی که می توانیم سبزه عید را زیباتر تزیین کنیم پرداختیم. این نوشته به شما کمک می کند که به راحتی سبزه خود را درست و تزیین کنید و دیگر احتیاجی به خرید آن از بیرون نداشته باشید. شما سبزه خود را چگونه تزیین می کنید؟ در صورت تمایل عکس های جذاب آن ها را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

سبزه هایی که شکل متفاوت دارند را با چه بذری می سازند؟

برای این نوع از سبزه ها، از بذرهای لعاب دار مثل شاهی، منداب، خرفه و خاکشیر استفاده کرد.

چه شکل هایی را می توان با سبزه درست کرد؟

سبزه را می توان به شکل قلب، درخت، ستاره، آبشار، به شکل حیوانات و … درست کرد.

چگونه سبزه عید را تزیین کنیم؟

سبزه عید را می توانید با کمک گل ها، حیوانات عروسکی و حتی تخم مرغ تزیین کنید.