آموزش رویت

ساختمانچی

بتونه سنگی محصولی شیمیایی است که از آن برای پر کردن، هم تراز کردن و موج گیری منافذی که بر روی سنگ، فلز و چوب وجود دارد، استفاده می شود. البته این بتونه ها را می توان بر روی سطوح دیگری نیز چون سطوح آهنی، یو پی وی سی، فایبرگلاس و… نیز اجرا نمود.

از مزایا و خصوصیات بارز و منحصربفرد این نوع بتونه می توان به پرکنندگی بسیار عالی، انعطاف پذیری بالا، سنباده خوری راحت، مقاومت مکانیکی زیاد و کشش عالی آن اشاره نمود. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با بتونه سنگی به خوبی آشنا شوید.

کاربرد بتونه سنگی

از بتونه سنگی برای پر کردن درزهای آهنی مانند چهارچوب های درب های خانه و پنجره های آهنی استفاده می شود. همچنین این نوع بتونه در رنگ فروش ها و ابزار فروشی ها موجود می باشد و می توان با استفاده از آن زیرسازی دیوارهای خانه را انجام داد و بر روی آن رنگ آمیزی کرد.

از این بتونه برای پر کردن درزها و ترک های دیوار نیز استفاده می شود. همچنین شما از این محصول می توانید برای رنگ آمیزی در ماشین نیز استفاده کنید. استفاده در رنگ آمیزی ماشین از کاربردهای اصلی بتونه های سنگی محسوب می شود.

بتونه سنگی ماشین

ویژگی های بتونه سنگی

بتونه سنگی یک محصول دو جزئی است که از ترکیب یک ماده شیمیایی پایه نفتی و یک ماده سخت کننده بوجود می آید. بتونه سنگی بر پایه رزین پلی استر غیر اشباع تولید می شود.

این محصول پوششی کامل و یکدست را بر روی سطوح مختلف بوجود می آورد و دیگر نیازی به آسترکشی ندارید. این محصول قابل استفاده بر روی سطوح سنگی، فلزی، آهنی، چوبی، خودرو، گالوانیزه، یو پی وی سی، فایبرگلاس و… می باشد.

  • درجه پرکنندگی بالایی دارد.
  • این بتونه از انعطاف پذیری بالایی برخوردار می باشد.
  • به سرعت خشک می شود؛ به طوری که اگر در دمای 20 درجه قرار بگیرد، حدود بیست دقیقه طول می کشد تا بخشکد.
  • مقاومت و ماندگاری بالایی دارد.
  • به راحتی سنباده می خورد.
  • کشش بسیار خوبی دارد.

نحوه اجرای بتونه سنگی

آماده سازی

برای استفاده، ابتدا باید سطح کار را از هر گونه آلودگی و چربی پاک کنید. رنگ های قدیمی که بر روی سطح چوبی، فلزی یا… پوسته پوسته شده اند، را از بین ببرید تا سطح شما صاف و یکدست شود. به این منظور می توانید از سنباده گرید زبر از 80 تا 120 استفاده نمایید.

بخوانید!  انواع عایق ساختمانی

در صورتی که سطح موردنظر شما شوره زده باشد، باید با استفاده از یک برس سیمی، آن را به خوبی تمیز کنید و در نهایت سطحی عاری از هر گونه زنگ زدگی، شوره، پوسته، چربی و یا آلودگی را آماده کنید.

بتونه سنگی

اجرای بتونه سنگی

محتویات داخل قوطی را به خوبی مخلوط کنید. در خارج از قوطی، به ازای هر 100 گرم بتونه، 2 تا 3 گرم سفت کننده اضافه و دوباره مخلوط کنید. از جمله ابزارهایی که برای اجرای بتونه سنگی به آن نیاز دارید، کاردک و لیسه می باشد که با توجه به مهارت خود و اندازه سطح، می توانید سایز مناسب را خریداری نمایید.

از کاردک به منظور نگهداشتن بتونه و از لیسه برای پخش کردن آن بتونه بر روی سطوح استفاده می شود. با استفاده از کاردک و لیسه، این بتونه را بر روی سطح مورد نظر خود، اعمال کنید. بهترین زمانی برای سنباده زدن سطح کار، 20 تا 25 دقیقه پس از اجرای بتونه می باشد.

بتونه سنگی محصولی اشتعال زاست، به همین دلیل باید به دور از آتش و حرارت اجرا شود. همچنین محل موردنظر شما باید از تهویه هوای مناسبی برخوردار باشد. در صورتی که این مواد با پوست یا چشمانتان تماس پیدا کرد، سریعا اقدام به شستشوی محل موردنظر کنید.

زمان خشک شدن

زمان خشک شدن سطحی و عمقی بتونه فرق می کند و به دما و شرایط محیط بستگی دارد. به طور میانگین زمان خشک شدن سطحی بتونه از 20 تا 30 دقیقه و زمان خشک شدن عمقی آن بین 45 تا 60 دقیقه می باشد.

این زمان ها در شرایط دمایی 20 درجه سانتی گراد می باشند و در صورتی که دما بالاتر یا پایین تر آید، زمان ها نیز تغییر می کنند. شما می توانید با لمس کردن سطح کار، تا حدودی از میزان خشک شدن بتونه اطلاع پیدا کنید.

نکات مهم: در زمان اختلاط این بتونه با مواد باید نسبت ها به درستی رعایت شود. اگر از مواد سفت کننده به میزان بیشتری استفاده کنید، قابلیت پوست خوری یا سنباده خوری بتونه کاهش می یابد. 

پس از خشک شدن بتونه می توانید از سنباده خشک با گرید 80 تا 120 برای سسطوح چوبی و سنباده پوست آب با گرید 80 تا 150 استفاده نمایید.

بخوانید!  انواع نمای مدرن ساختمان

شرایط نگهداری از بتونه سنگی

این بتونه باید در فضایی سربسته و به دور از اشعه مستقیم نور خورشید قرار گیرد. بهتر است از این محصول در دمای 5 تا 35 درجه سانتی گراد نگهداری کنید. این محصول به مدت دو سال می تواند در انبار باقی بماند.

استفاده از بتونه سنگی

نکات ایمنی هنگام استفاده از بتونه سنگی

  • از این مواد به دور از شعله های آتش نگهداری کنید، زیرا قابل اشتعال می باشد.
  • از دسترس کودکان دور نگهدارید و در صورتی که با پوست یا چشم تماس پیدا کرد، سریعا محل موردنظر بشویید.
  • بخارهای این محصول نیز قابلیت اشتعال دارند. فردی که بتونه سنگی را بر روی سطوح اجرا می کند، باید حتما از دستکش ایمنی و ماسک مناسب استفاده نماید.

کلام پایانی

ما در این نوشته از ساختمانچی به معرفی بتونه سنگی، کاربرد، مزایا و نحوه اجرای این محصول پرداختیم. همانطور که گفتیم، این نوع بتونه ماده ای بر پایه رزین پلی استر غیراشباع می باشد و برای پر کردن و صاف کردن سطوح مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

امیدواریم از مطالعه این نوشته لذت برده باشید. در صورت تمایل می توانید نظرات خود را در مورد این مطلب با ما اهالی ساختمانچی در میان بگذارید.

سوالات متداول

بتونه سنگی چیست؟

بتونه سنگی متریالی دو جزئی است که از ترکیب یک ماده شیمیایی پایه نفتی و یک ماده سخت کننده بوجود می آید.

کاربرد بتونه سنگی چیست؟

از بتونه سنگی برای پر کردن، هم تراز کردن و موج گیری منافذی که بر روی سطوح مختلف وجود دارد، استفاده می شود.

از بتونه سنگی بر روی چه سطوحی می توان استفاده نمود؟

بتونه سنگی را می توان بر روی سطوح سنگی، فلزی، چوبی، آهنی، یو پی وی سی، فایبرگلاس و … اجرا نمود.

مشخصات بارز و منحصربفرد بتونه های سنگی چیست؟

از خصوصیات بارز و منحصربفرد این نوع بتونه می توان به پرکنندگی بسیار عالی، انعطاف پذیری بالا، سنباده خوری راحت، مقاومت مکانیکی زیاد و کشش عالی آن اشاره نمود.

بتونه سنگی چه معایبی دارد؟

این ماده اشتعال زاست و اگر در معرض حرارت یا آتش قرار بگیرد، آتش می گیرد. همچنین تماس آن با پوست بدن و چشمان می تواند سبب آسیب شود، به همین دلیل در صورت تماس با بدن، سریعا باید شسته شود.