آموزش رویت

ساختمانچی

بتومکس آخرین متدی است که با استفاده از آن می‌توانیم ویژگی‌های بتن را بهبود دهیم، به ساختمان‌های خود زیبایی ببخشیم، خطر مواد شیمیایی مختلف که سبب سرطان و آلرژی می‌شوند را کاهش دهیم و فرایند تمیز کردن را سریع‌ تر و دقیق‌ تر انجام دهیم.

به دلایل زیادی در ساختمان‌های صنعتی و مسکونی، پوشش زمین نقش مهمی ایفا می‌ کند. پوشش زمین فضا را زیبا می‌ کند و به عنوان عایق آب و آلاینده‌ها عمل می‌ کند. اما از طرفی در برابر ضربه و تجمع آلودگی در منافذ سطحی بسیار آسیب‌پذیر است و تمیز کردن آن آسان نیست. برای پوشش و اصلاح سطح زمین، می‌توانیم از سنگ، سرامیک، اپوکسی و بتن سخت شده استفاده کنیم و از بین همه این موارد، اپوکسی دارای اثرات منفی مختلفی است.

سال‌ هاست که از رزین اپوکسی در صنایع استفاده می‌ شود. رزین اپوکسی و سختی گیرها، مواد شیمیایی مرکب پیچیده‌ای هستند که در صورت عدم استفاده درست از آن ها تاثیرات منفی فراوانی خواهند داشت. به عنوان مثال هنگامی که رزین اپوکسی در تماس با پوست باشد باعث التهاب پوست، اگزمای سمی و آلرژی می‌ شود. البته اثرات اپوکسی که در پارکینگ‌ها استفاده می‌ شود برای افراد عادی به طور قابل توجهی کمتر از کسانی است که مسئول ساخت کفپوش با اپوکسی هستند.

بتومکس ایمن است و جلوه و جلای خارق‌العاده‌ای به کفپوش می‌دهد. این فناوری جدید‌ترین متدی است که در بتن خام اعمال شده و بسیاری از کاستی‌ها را برطرف کرده است. وقتی صحبت از لابی‌ های برج، فضاهای تجاری، بخش‌ های صنعتی و تولیدی، مکان‌های شلوغ، مراکز بهداشتی و حتی انبارها می‌ شود، این کفپوش مدرن کاربرد بیشتری دارد.

عکس بتومکس، جایگزین قدرتمند اپوکسی در ساختمان ها

خصوصیات بتومکس

سطح بتن بسیار خشن و سخت اما در عین حال بسیار ساده است. با کمک این فناوری، سطوح ناهموار براق و زیبا می‌شوند. در پارکینگ‌ ها در بعضی از طبقات برای راهنمایی مردم و رانندگان رنگ یا علائم راهنمایی و رانندگی استفاده می‌ کنند. بتومکس هم این قابلیت را دارد که می‌ توان رنگ و مارک به آن اضافه کرد. این علائم و رنگ‌ ها طول عمر بیشتری دارند. علاوه بر این، نقاشی روی سطح این کفپوش آسان است و رنگ‌ها به راحتی پاک نمی‌ شود.

بخوانید!  نقاشکار، ارائه دهنده انواع خدمات رنگ کاری ساختمان

مزایای بتومکس نسبت به سایر کفپوش‌های موجود در بازار

بتومکس مزایای قابل توجه زیادی نسبت به اپوکسی دارد از جمله:

 • به دلیل مقاومت در برابر سایش و ضربه عمر آن بیشتر است.
 • برای سالن‌ های بزرگ، زیبایی چشمگیری دارد.
 • می‌ توان آن را مات یا براق استفاده کرد.
 • تمیز کردن آن آسان است.
 • برای اجرا به زیرسازی و ملات احتیاج ندارد.
 • در صورتی که صدمه ببیند، نیازی به تعویض آن نیست و به راحتی قابل تعمیر است.
 • به دلیل ماندگاری بالا از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه‌تر است.
 • یک انتخاب عالی به عنوان کفپوش و حتی بهتر از سرامیک، سنگ و لمینت است.

معایب بتومکس در مقایسه با اپوکسی

با وجود تمام مزایا، این تکنولوژی هم معایبی دارد. در صورتی که روی بتومکس باران یا برف ببارد، سطح آن لغزنده خواهد شد. به همین دلیل معمولا برای فضای باز توصیه نمی‌ شود.

کاربردهای مهم بتومکس

 • برای سالن‌های صنعتی انتخابی مناسب است چون مقاوم، ضد سایش است. نظافت آن آسان است و ماندگاری بالایی دارد.
 • استفاده از بتومکس در پارکینگ‌ ها مزیت بزرگی است چون اثر چرخ اتومبیل روی آن نمی‌ ماند. شستشوی آن بسیار راحت است. روغن و آب در آن نفوذ نمی‌ کند. در برابر سایش و ضربه مقاوم است و طول عمر زیادی دارد.
 • در ساختمان‌ های تجاری و باشگاه‌های ورزشی قابل اجراست.
 • در بیمارستان‌ ها و مراکز درمانی قابل استفاده است. ضمن این که امکان افزودن مواد آنتی باکتریال به سطح آن وجود دارد.

استفاده از بتومکس در بیمارستان‌ ها و مراکز درمانی

در سال اخیر با شیوع کرونا (COVID 19) توجه به بهداشت عمومی بیشتر شده است. سطوح خصوصا کف بیمارستان بیشترین احتمال آلودگی به ویروس را دارند که تمیز کردن مداوم و تکراری غیرممکن و پرهزینه است.

بخوانید!  راهکارهای مؤثر فروش کالای ساختمانی

با کاربرد این تکنولوژی می‌ توان از پاک کننده‌های نانو نقره برای میکروب‌کشی از روی آن ها استفاده کرد. بررسی‌ها نشان داده‌اند که 99.999 درصد از آلاینده‌های میکروبی طی 24 ساعت از سطح بتومکس از بین می‌ روند. به همین دلیل استفاده از این کفپوش مدرن در مراکز درمانی و بیمارستان‌ ها از نظر بهداشتی ایده بسیار خوبی است. به علاوه این پوشش باعث جذابیت ظاهری بیمارستان‌ ها هم خواهد شد.

چرا از بتومکس به جای اپوکسی استفاده کنیم؟

مزایای متعدد بتومکس نسبت به اپوکسی بیان شد. علاوه بر مزایای بتومکس، قیمت مقرون به صرفه آن نسبت به اپوکسی یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب این تکنولوژی جدید می‌ باشد. زیبایی ظاهری، دوام بالا بدون تغییر در ظاهر و سهولت نظافت و نگهداری آن خصوصا در سالن‌ ها و پارکینگ‌ های مجتمع‌ های بزرگ، بتومکس را یک انتخاب ایده‌ال برای نسل جدید ساختمان سازی کرده است.

اگر تصمیم گرفتید تغییری در ساختمان، لابی‌ ها، بخش‌ های تولیدی و صنعتی، تجاری و پارکینگ‌ ها داشته باشید؛ تکنولوژی بتومکس را در کنار سایر کفپوش‌ها مثل اپوکسی، سنگ، لمینیت، سرامیک و پارکت مقایسه و بررسی کنید.

منبع: The architecture designs