آموزش رویت

ساختمانچی

قیمت تمام شده واحد های مسکن مهر پردیس با احتساب یارانه‌ های دولتی حداقل ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان است و دلالان این واحد ها را با نرخ‌ های کمتر از قیمت‌ تمام شده خریداری می‌ کنند.

افزایش نجومی قیمت مسکن طی سال‌ های 97 و 98 از یک سو و عقب‌ ماندگی بخش تولید مسکن از سوی دیگر باعث شد تا اقبال به خرید پروژه‌ های طرح مسکن مهر به خصوص در حومه کلانشهر ها طی ماه‌ های اخیر به شدت افزایش یابد.

این وضعیت برای شهر پردیس در شرق تهران نسبت به سایر شهر های جدید از جمله پرند، هشتگرد در البرز و … بیشتر مشهود بوده است. در این شرایط، دلالان مسکن مهر با سوء استفاده اقدام به خرید واحد های مذکور با قیمت‌ های کمتر از قیمت‌ تمام شده کرده و پس از مدت کوتاهی این واحد ها را با قیمت‌ های بسیار بالا به فروش می‌ رسانند.

اگر افزایش قیمت‌ آهن‌ آلات طی هفته‌ های اخیر را فاکتور بگیریم هزینه ساخت یک مترمربع مسکن مهر در فاز 11 (کوزو) در حال حاضر حدود 3.2 میلیون تومان برآورد می شود که با هزینه‌ های مربوط به هزینه‌ های مربوط به جواز، انشعابات، مالیات، بیمه، نظام مهندسی، عوارض، اسناد و املاک و… حدود 3.5 میلیون تومان است. اگر فرض را بر این بگذاریم که میانگین مساحت واحد های مسکونی (مفید و غیرمفید) موردنظر حدود 105 متر است، قیمت تمام شده ساخت این واحد حدود 370 میلیون تومان است.

از سوی دیگر با توجه به حاشیه سود سازنده و البته یارانه‌ های دولتی صرف شده برای این واحد ها، قیمت‌ تمام شده یک واحد مسکونی مهر در فاز 11 بیش از 500 میلیون تومان برآورد می‌ شود. باید به این نکته توجه شود که مساحت واحد های مسکن مهر 120 مترمربع نیز است و طبیعتا قیمت‌ تمام شده آن ها از 600 میلیون تومان نیز فراتر خواهد رفت.