آموزش رویت

ساختمانچی

انبر قفلی همان طور که از نام آن نیز مشخص است نوعی از انبر دستی است که می توان فاصله بین دو فک آن را توسط پیچی که در انتهای یکی از دو دسته وجود دارد تنظیم و سپس قفل کرد.

از انبر قفلی به طور خلاصه برای ثابت نگهداشتن مهره و سرپیچ، ثابت نگهداشتن لوله و هم چنین فشردن دو قطعه به یکدیگر استفاده می شود. در ادامه این متن از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با انواع انبرقفلی، کاربرد دقیق و هم چنین نکات مهم آن به هنگام خرید آشنا شوید.

ساختار انبر قفلی

به طور کلی ابزار قفلی از اجزای زیر تشکیل می شود:

 • فک متحرک
 • فک ثابت
 • دسته متحرک
 • دسته ثابت
 • اهرم
 • میله رابط

همان طور که گفتیم، انبرقفلی دارای دو فک است که یکی از این فک ها ثابت و دیگری قابل تنظیم است. هم چنین این ابزار دارای دو دسته است که دسته ها نیز یکی ثابت و دیگری متحرک است. کلیه قطعات و اتصالات این ابزار نیز از فولاد تولید می شوند، کاملا صیقلی و عاری از هرگونه لبه تیز و خشن است.

انواع انبر قفلی

انبرقفلی با توجه به نوع کاربردی که دارد به دسته های مختلفی تقسیم می شود. بنابراین کاربر با شناختن انواع مختلف این ابزار می تواند راحت تر و متناسب با نیازش یکی از آن ها را انتخاب کند.

انبر قفلی دم باریک

انبر قفلی دم باریک مساحت بیشتری را از قطعه در بر می گیرد. هم چنین این ابزار در انتهای دسته خود پیچ قابل تنظیمی دارد که به کمک آن می توان نیروی بیشتری را بر روی قطعه و یا قطعات کار اعمال کرد.

انبر قفلی فیلتر باز کن

انبرقفلی فیلتر باز کن همان طور که از نام آن نیز مشخص است بیشتر برای تعویض فیلترهای روغن کاربرد دارد. به کمک این نوع از انبرقفلی می توان به راحتی بسیاری از فیلترهای روغن را باز یابسته کرد. البته برای این کار نیز می توان از آچار زنجیری هم استفاده کرد.

انبر قفلی اتوماتیک

انبرقفلی اتوماتیک نسخه جدیدی از انبرهای قفلی است که به کمک آن میزان بازشدگی فک ها تنظیم می شود و عمل قفل شدن راحت تر انجام می گیرد.

تفاوتی که این نسخه جدید با نسخه قدیمی تر آن دارد در سرعت بازشدن آن است که در نمونه های جدیدتر بسیار بالاتر می رود. به کمک این انبر می توان فشار را بر روی قطعه کار کاهش یا افزایش داد.

بخوانید!  عکس انواع مجسمه چوبی، برنزی، پلی استر و سنگی

انبر قفلی گیره ای

انبر قفلی گیره ای نیز یکی دیگر از انواع انبرقفلی است که از آن در کارهایی که نیاز به گیره سیار می باشد استفاده می شود. این ابزار را می توان به راحتی و تنها با کمک یک دست گرفت و قطعه را محکم نگه داشت.

انبر قفلی جوشکاری

انبرقفلی جوشکاری انواع زیادی دارد و همان طور که از نام آن نیز مشخص است از آن در کارهای جوشکاری استفاده می شود. تنها تفاوت این نمونه با انواع دیگر آن در فک آن است.

انبر قفلی

کاربرد انبر قفلی

از انبرقفلی می توان استفاده های زیادی کرد که در ادام به آن می پردازیم:

نگه داشتن

این ابزار را می توان یکی از رایج ترین ابزارها به خصوص در مواردی که به دقت بالا احتیاج است دانست. هنگامی که با یک وسیله حرارت دیده سر و کار دارید و یا با مواد و متریالی سر و کار دارید که نمی توان با آن ها مستقیما ارتباط برقرار کرد از انبرقفلی استفاده می شود.

بستن

انواع مختلف این ابزار برای بستن مناسب هستند، اما تعدادی از آن ها منحصرا برای این کار طراحی شدند. این ابزارها به خصوص برای جوشکاران کارآمد هستند. تعدادی از نجاران نیز از آن در سیاری از موارد استفاده می کنند، اما باید توجه داشت که وارد کردن هر ضربه ای می تواند به چوب آسیب وارد کند.

کشیدن 

از این ابزار نیز می توان برای برداشتن میخ ها، منگنه ها و اتصال دهنده ها استفاده کرد. این ابزار به خصوص برای خروج اتصال دهنده ها و یا پیچ و مهره های شکسته بسیار کارآمد است.

خارج کردن

اگر مهره یا پیچی به اندازه ای خوردشده باشد که نتوان از آن در هیچ کلید و یا سوکتی استفاده کرد، می توان از این انبر برای گرفتن قسمت آسیب‌دیده و چرخاندن قطعه در آن استفاده کرد تا اتصال را به راحتی از بین برد.

نحوه کار با انبر قفلی

 1. دهانه انبرقفلی را به صورت حدودی با پیچ تنظیم انتهایی آن باز کرده و سپس بر روی قطعه کار قرار می دهیم.
 2. دهانه را که بر روی قطعه کار قرارگرفته به کمک پیچ تنظیم و بر روی آن سفت می کنیم.
 3. دسته متحرک انبر را فشار می دهیم تا قفل شود.
 4. عمل بازکردن را انجام می دهیم و در انتها قفل را باز می کنیم.
بخوانید!  چطور از سیم چین استفاده کنیم؟

نکات مهم در انتخاب و خرید انبرقفلی

 • شیار موجود در فک از موارد مهمی است که در هنگام خرید باید به آن دقت شود، چرا که این شیارها نشانه کیفیت مناسب این ابزارها هستند.
 • انبرهایی که دارای دسته ای ضخیم و یا سیلیکونی هستند را می توان راحت تر در دست گرفت و استفاده کرد.
 • وجود مکانیزم قفل می تواند بسیار به کاربر کمک کند.
 • بهتر است انبری را خریداری کنید که راحت قفل و باز شود.
 • انبر متناسب با کارتان را انتخاب کنید. برای مثال اگر با اجسام دایره ای شکل سر و کار دارید بهتر است از انبرهایی که دارای فکی منحنی هستند استفاده کنید.
 • برای اطمینان از سلامت انبر، دهانه دو فک و قرارگرفتن آن ها بر روی یکدیگر را مشاهده و از آن اطمینان حاصل کنید.
 • انبرقفلی را بررسی کنید و از عاری بودن آن از هرگونه زنگ زدگی، خوردگی و… اطمینان حاصل نمایید.
 • بهتر است انبری را خریداری کنید که از جنس کروم وانادیوم باشد.

کلام آخر

انتخاب و همینطور خرید انبرقفلی از اهمیت زیادی برخوردار است، بنابراین شناخت انواع و کاربرد آن می تواند به کاربر برای خریدی بهتر و مناسب تر کمک کند.

انبرهای قفلی را براساس کاربرد آن ها می توان به انبرقفلی دم باریک، فیلتر باز کن، اتوماتیک، گیره ای و همچنین جوشکاری تقسیم کرد.

به طور کلی از انبر قفلی برای ثابت نگهداشتن و باز وبسته کردن مهره، پیچ و به طور کلی قطعه کار استفاده می شود که کاربر می تواند با توجه به نیاز خود یکی از آن ها را انتخاب کند.

سوالات متداول

انبر قفلی چیست؟

امبر قفلی نوعی انبر است که می توان فاصله بین دو فک آن را توسط پیچی که در انتهای یکی از دو دسته قرار دارد تنظیم و سپس قفل کرد.

انواع انبر قفلی کدام است؟

انبر قفلی با توجه به کاربردی که دارد به انبر قفلی دم باریک، فیلتر باز کن، اتوماتیک، گیره ای و جوشکاری تقسیم کرد.

کاربرد انبر قفلی چیست؟

از این ابزار برای نگه داشتن، بستن، کشیدن و هم چنین خارج کردن مهره ها و پیچ ها استفاده می شود.