kianborna

digikala

abinbeton

انبر قفلی همان طور که از نام آن نیز مشخص است نوعی از انبر دستی است که می توان فاصله بین دو فک آن را توسط پیچی که در انتهای یکی از دو دسته وجود دارد تنظیم و سپس قفل کرد.

از انبر قفلی به طور خلاصه برای ثابت نگه داشتن و گرفتن مهره و سرپیچ، ثابت نگه داشتن لوله و هم چنین فشردن دو قطعه به یکدیگر استفاده می شود. در ادامه این متن از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با انواع انبر قفلی، کاربرد دقیق و هم چنین نکات مهم آن به هنگام خرید آشنا شوید.

ساختار انبر قفلی

به طور کلی ابزار قفلی از اجزای زیر تشکیل شده است:

 • فک متحرک
 • فک ثابت
 • دسته متحرک
 • دسته ثابت
 • اهرم
 • میله رابط

همان طور که گفته شد انبر قفلی دارای دو فک است که یکی از این فک ها ثابت و دیگری قابل تنظیم است. هم چنین این ابزار دارای دو دسته است که دسته ها نیز یکی ثابت و دیگری متحرک است. کلیه قطعات و اتصالات این ابزار نیز از فولاد ساخته شده، کاملا صیقلی و عاری از هرگونه لبه تیز و خشن است.

انواع انبر قفلی

انبر قفلی بسته به نوع کاربردی که دارد به دسته های مختلفی تقسیم می شود. بنابراین کاربر با شناختن انواع مختلف این ابزار می تواند راحت تر و متناسب با نیازش یکی از آن ها را انتخاب کند.

انبر قفلی دم باریک

انبر قفلی دم باریک مساحت بیشتری را از قطعه در بر می گیرد. هم چنین این ابزار در انتهای دسته خود پیچ قابل تنظیمی دارد که به کمک آن می توان نیروی بیشتری را بر روی قطعه و یا قطعات کار اعمال کرد.

انبر قفلی فیلتر باز کن

انبر قفلی فیلتر باز کن همان طور که از نام آن نیز مشخص است بیشتر برای تعویض فیلترهای روغن کاربرد دارد. به کمک این نوع از انبر قفلی می توان بهراحتی بسیاری از فیلترهای روغن را باز یا بسته کرد. البته برای این کار نیز می توان از آچار زنجیری هم استفاده کرد.

انبر قفلی اتوماتیک

انبر قفلی اتوماتیک نسخه جدیدی از انبرهای قفلی است که به کمک آن میزان باز شدگی فک ها تنظیم شده و عمل قفل شدن راحت تر انجام می گیرد. تفاوتی که این نسخه جدید با نسخه قدیمی تر آن دارد در سرعت باز و بسته شدن آن است که در نمونه های جدیدتر بسیار بالاتر رفته است. به کمک این انبر می توان فشار را بر روی قطعه کار کاهش یا افزایش داد.

بخوانید!  چطور بهترین کمد لباسی پارچه ای را انتخاب کنیم؟

انبر قفلی گیره ای

انبر قفلی گیره ای نیز یکی دیگر از انواع انبر قفلی است که از آن در کارهایی که نیاز به گیره سیار می باشد استفاده می شود. این ابزار را می توان به راحتی و تنها با کمک یک دست گرفت و قطعه را محکم نگه داشت.

انبر قفلی جوشکاری

انبر قفلی جوشکاری انواع زیادی دارد و همان طور که از نام آن نیز مشخص است از آن در کارهای جوشکاری استفاده می شود. تنها تفاوت این نمونه با انواع دیگر آن در فک آن است.

کاربرد انبر قفلی

کاربرد انبر قفلی

از انبر قفلی می توان استفاده های زیادی کرد که در ادام به آن می پردازیم:

نگه داشتن

این ابزار را می توان یکی از رایج ترین ابزارها به خصوص در مواردی که به دقت بالا احتیاج است دانست. هنگامی که با یک وسیله حرارت دیده سر و کار دارید و یا با مواد و متریالی سر و کار دارید که نمی توان با آن ها مستقیما ارتباط برقرار کرد از انبر قفلی استفاده می شود.

بستن

انواع مختلف این ابزار برای بستن مناسب هستند اما تعدادی از آن ها منحصرا برای این کار طراحی شده اند. این ابزارها به خصوص برای جوشکاران کارآمد هستند. تعدادی از نجاران نیز از آن در سیاری از موارد استفاده می کنند اما باید توجه داشت که وارد کردن هر ضربه ای می تواند به چوب آسیب وارد کند.

کشیدن 

از این ابزار نیز می توان برای کشیدن میخ ها، منگنه ها و اتصال دهنده ها استفاده کرد. این ابزار به خصوص برای خارج کردن اتصال دهنده ها و یا پیچ و مهره های شکسته شده بسیار کارآمد است.

خارج کردن

اگر مهره یا پیچی به اندازه ای خورد شده باشد که نتوان از آن در هیچ کلید و یا سوکتی استفاده کرد، می توان از این انبر برای گرفتن قسمت آسیب دیده و چرخاندن قطعه در آن استفاده کرد تااتصال را به راحتی از بین برد.

نحوه کار با انبر قفلی

 1. دهانه انبر قفلی را به صورت حدودی با پیچ تنظیم انتهایی آن باز کرده و سپس بر روی قطعه کار قرار می دهیم.
 2. دهانه را که بر روی قطعه کار قرار گرفته به کمک پیچ تنظیم و بر روی آن سفت می کنیم.
 3. دسته متحرک انبر را فشار می دهیم تا قفل شود.
 4. عمل باز یا بسته کردن را انجام داده و در انتها قفل را باز می کنیم.
بخوانید!  انواع پرده حریر چه نام دارد؟[ساده،طرح دار، شیشه ای و پانچ]

نکات مهم در انتخاب و خرید انبر قفلی

 • شیار موجود در فک از موارد مهمی است که در هنگام خرید باید به آن دقت شود، چرا که این شیارها نشانه کیفیت مناسب این ابزارها هستند.
 • انبرهایی که دارای دسته ای ضخیم و یا سیلیکونی هستند را می توان راحت تر دست گرفته و استفاده کرد.
 • وجود مکانیزم قفل می تواند بسیار به کاربر کمک کند.
 • بهتر است انبری را خریداری کنید که راحت قفل و باز شود.
 • انبر متناسب با کارتان را انتخاب کنید. برای مثال اگر با اجسام دایره ای شکل سر و کار دارید بهتر است از انبرهایی که دارای فکی منحنی هستند استفاده کنید.
 • برای اطمینان از سالم بودن انبر، دهانه دو فک و قرار گرفتن آن ها بر روی یکدیگر را مشاهده و از آن اطمینان حاصل کنید.
 • انبر قفلی را بررسی کنید و از عاری بودن آن از هرگونه زنگ زدگی، خوردگی و … اطمینان حاصل نمایید.
 • بهتر است انبری را خریداری کنید که از جنس کروم وانادیوم باشد.

کلام آخر

انتخاب و همینطور خرید انبر قفلی از اهمیت زیادی برخوردار است، بنابراین شناخت انواع و کاربرد آن می تواند به کاربر برای خریدی بهتر و مناسب تر کمک کند. انبرهای قفلی را بر اساس کاربرد آن ها می توان به انبر قفلی دم باریک، فیلتر باز کن، اتوماتیک، گیره ای و هم چنین جوشکاری تقسیم کرد.

به طور کلی از انبر قفلی برای ثابت نگه داشتن و باز و بسته کردن مهره، پیچ و به طور کلی قطعه کار استفاده می شود که کاربر می تواند با توجه به نیاز خود یکی از آن ها را انتخاب کند.

سوالات متداول

انبر قفلی چیست؟

امبر قفلی نوعی انبر است که می توان فاصله بین دو فک آن را توسط پیچی که در انتهای یکی از دو دسته قرار دارد تنظیم و سپس قفل کرد.

انواع انبر قفلی کدام است؟

انبر قفلی بسته به کاربردی که دارد به انبر قفلی دم باریک، فیلتر باز کن، اتوماتیک، گیره ای و جوشکاری تقسیم کرد.

کاربرد انبر قفلی چیست؟

از این ابزار برای نگه داشتن، بستن، کشیدن و هم چنین خارج کردن مهره ها و پیچ ها استفاده می شود.