آموزش رویت

ساختمانچی

انبردست که نام درست آن انبردستی است، یکی از ابزارآلات پر کاربرد است که در هر خانه ای یافت می شود. این ابزار به خانواده انبرها تعلق دارد و از دو اهرم با یک محور تشکیل می شود. این دستگاه کاربرد و ویژگی های مختلفی دارد.

از انبردست معمولا برای چرخاندن، خم و یا نگهداشتن سیم و کابل، بریدن یا خم‌کردن قطعات فلزی کوچک و بیرون‌کشیدن پیچ و میخ از چوب یا وسایل دیگر استفاده می شود. در ادامه این متن از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با انواع و کاربرد این وسیله پرکاربرد آشنا شوید.

ساختار انبردستی

همان طور که گفتیم انبردست از دو اهرم و یک محور تشکیل می شود. از نوک اهرم برای نگهداشتن اشیا و از قسمت میانی آن برای بریدن سیم، کابل و… استفاده می شود. روکش پلاستیکی دسته ها به این منظور است که آن را در برابر جریان برق و یا الکتریسیته، عایق و به کارگیری آن را راحت تر کند.

علاوه بر این، این انبرها از شیارهای متعددی تشکیل می شود تا شئ مورد نظر از درون آن لیز نخورد. این وسیله انواع و کاربردهای مختلفی دارد. از آن بیشتر در صنعت الکترونیک، برق و تاسیسات ساختمانی از جمله لوله کشی و سیم کشی استفاده می شود. 

انواع انبردستی

دم باریک

دم باریک وسیله ای شبیه به انبردست است، اما با این تفاوت که نوک بلند و باریکی دارد. از این وسیله برای نگه‌داشتن، بریدن و خم‌کردن سیم و کابل و یا صفحات فلزی نازک استفاده می شود.

این محصول به دلیل ظاهر خاصی که دارد در فضاهای محدود که جای کافی برای وارد کردن زبانه های انبردست در آن وجود ندارد قابل استفاده است.

از کاربردهای دیگر این وسیله می توان به استفاده از آن در کارهای الکتریکی، خم‌کردن هایی که به دقت و ظرافت احتیاج دارند و حالت‌دادن سیم های مفتولی اشاره کرد. این نمونه از انبردست نیز خود انواع مختلفی دارد.

دم باریک

دم خم

این نوع از دم باریک با زاویه 45 تا 90 درجه کاربردی شبیه به دم باریک دارد. اما در فضاهایی که ارتفاع کمی در بالای سطح کار وجود دارد و از دم باریک معمولی نمی توان در آن فضاها استفاده کرد، استفاده می شود.

دم خم
  • دم باریک دم پهن

از این وسیله برای نگه داشتن اشیا پهن و ضخیم در فضاهای باریک و بلند که انبردست به آن نمی رسد و یا کارهای سنگین که نیاز به نیروی زیادی دارند و از دم باریک معمولی نمی توان برای آن استفاده کرد، استفاده می شود.

دم باریک پهن
  • دم باریک سوزنی

از این نمونه برای فضاهای محدودتر و کوچک تر که دم باریک معمولی هم برای آن کوتاه است، استفاده می شود.

دم باریک سوزنی
  • دم گرد

دم گرد نیز، نوع دیگری از دم باریک می باشد. از این وسیله برای ساخت حلقه و یا حلقه های زنجیری استفاده می گردد. برای مثال از این وسیله در جواهر سازی برای ساخت حلقه و … استفاده می شود. از این وسیله نمی توان برای نگه داشتن سیم و یا وسایل دیگر استفاده کرد.

دم گرد

سیم چین

از سیم چین یا قیچی های سیم که بازو های برش دهنده ای به شکل 7 دارند، برای بریدن و قطع کردن سیم ها و کابل ها استفاده می شود. این وسیله یکی از ابزار های پر کاربرد در حوزه برق و الکترونیک است که از آن برای قطع کردن، بریدن و یا لخت کردن سیم استفاده می شود.

نوع دیگری از این سیم چین ها در اندازه مینیاتوری و برای قطع اضافه سیم های قطعات الکترونیکی که از پشت فیبر مدار چاپی بیرون آمده استفاده می شود.

از سیم چین برای لخت کردن سیم نیز استفاده می شود، اما از آن جایی که در حین جدا کردن روکش از سیم به وسیله سیم چین ممکن است سیم آسیب ببیند، بهتر است از سیم لخت کن برای این کار استفاده شود. سیم چین ها نیز خود به چند دسته تقسیم می شوند.

سیم چین
  • سیم چین کله گاوی
بخوانید!  چرا وجود توالت فرنگی در هر خانه ای نیاز است؟

از این سیم چین برای برش سیم هایی با قطر بالا استفاده می شود، چرا که در ساختار آن از تیغه های ضخیم و قطوری استفاده می شود. در حین استفاده از این سیم چین، فشار کمتری به دست و اهرم و فشار بیشتری به تیغه ها وارد می شود.

سیم چین کله گاوی
  • کابل بر

این سیم چین ها عایق بسیار زخیمی بوده و از انتقال جریان الکتریکی به کاربر جلوگیری می کنند، از این سیم چین در صنعت برق بسیار استفاده می شود.

از انواع دیگر این سیم چین ها می توان به کف چین و سیم چین الکترونیکی که به ترتیب در ساخت جواهرات و دیگر وسایل و بریدن اضافه قطعات الکتریکی کاربرد دارد، اشاره کرد.

کابل بر

خار جمع کن و خار باز کن

خار جمع کن همان طور که از اسمش پیداست، برای جمع کردن خار سیم ها استفاده می شود. از این وسیله هنگامی استفاده می شود که بخواهید خار را بر روی شافتی که درون محفظه قرار دارد، جا دهید.

برای این کار نیاز است که خار را به وسیله این محصول جمع کرده تا جا برود و سپس آن را رها کنید. بهتر است خار را هنگامی که بر روی قطعه کار است جمع کنید، چرا که انجام این کار در هوا و یا جلوی دیدتان ممکن است به شما و یا اطرافیانتان آسیب برساند.

خار جمع کن

به وسیله خار بازکن نیز، می توان دهانه خار را گرفت و آن را باز کرد. وقتی که دسته یک خار بازکن را فشار می دهید، فک های جلویی آن برای باز کردن خار از هم دور می شوند.

خاربازکن و خارجمع کن ها در دو نوع نوک صاف و نوک خم تولید می شوند و با توجه به کاربردشان بکار می روند. زمانی از نوک خم استفاده می کنیم که نیاز باشد نوک خار جمع کن به درون یک محفظه برود و بدون این که دست ما با جسم مورد نظر تماس پیدا کند به جسم مورد نظر دسترسی پیدا کنیم.

خار باز کن

انبر قفلی

از این انبر بیشتر برای نگهداشتن وسایلی که آچار مخصوصی ندارند و یا برای بازکردن پیچ های زنگزده و پیچ هایی که آچار خور نیستند استفاده می شود.

انبر قفلی

گاز انبر

گاز انبر وسیله ای است که از دو فک رو به روی هم تشکیل می شود و نیروی ایجادشده توسط دست به طور کامل به قسمت جلویی آن منتقل می شود.

از این وسیله در مواردی استفاده می شود که نیاز است دو سیم به صورت هم زمان کشیده، نگهداری و در نهایت بریده شوند. علاوه بر این، از گاز انبرها در نجاری هم بسیار استفاده می شود.

گار انبر

انبردست چند کاره

از انبردست چند کاره یا همه کاره استفاده های مختلفی می شود. برای مثال از قسمت انتهایی آن به عنوان سیم چین، از قسمت وسطی آن برای گرفتن قطعات مختلف و حتی در مواردی برای باز و بسته کردن پیچ هم استفاده می شود.

این نمونه از انبردست با روکش پلاستیکی عایق می باشد که از برق گرفتگی جلوگیری می کند و به کارگیری آن را نیز راحت تر می کند.

انبردست چندکاره

انبر کلاغی و شلاقی

انبر کلاغی و شلاقی با فک های خاصی که دارند، در فضاها و زوایای خاص به کار می رود. دهانه این انبر به خوبی باز می شود و هنگام بستن رو به روی هم و موازی با یکدیگر قرار می گیرند. از انبرهای شلاقی برای گرفتن لوله و از انبر کلاغی برای سفت کردن لوله استفاده می شود.

انبر کلاغی
انبردست کلاغی
انبردست شلاقی
انبردست شلاقی

پانچ

پانچ یکی دیگر از انواع انبردست است و ابزاری حیاتی در فروشگاه ها می باشد. به وسیله این ابزار می توان چرم ها، لاستیک ها و وسایلی که جنس نرمی دارند را سوراخ کرد.

پانچ

قیچی آهن بر

از این وسیله برای بریدن ورقه های فلزی و بعضی از انواع واشرها استفاده می شود. این نمونه از انبردست ها لبه ای صاف و یا گرد دارند که نوع گرد آن برای برش های منحنی شکل مورد استفاده قرار می گیرد.

بخوانید!  چه عواملی در انتخاب دستگاه جوش موثر است؟

باید این مورد را به یاد داشته باشید که استفاده از این وسیله به عنوان آچار نه تنها به قطعه کار و یا خود انبر آسیب خواهد زد بلکه ممکن است به کاربر هم آسیب برساند.

قیچی آهن بر

انبردست محور لغزان

این انبردست ها معمولا فاقد تیغه های برنده هستند. آن ها با حرکت فک هایی با اندازه دهنه متغیر به صورت کشویی به شما این امکان را می دهند تا قطعات و پیچ هایی با قطر متفاوت را به راحتی بگیرید.

نکات ضروری در هنگام خرید انبردست

وزن انبر دست

اولین و مهم ترین نکته برای خرید انبردست، توجه به وزن آن است، چرا که استفاده از این ابزار به صورت دستی بوده و به همین دلیل وسیله انتخابی تان باید از وزن مناسبی برخوردار باشد تا به هنگام استفاده طولانی مدت دچار خستگی نشوید.

جنس بدنه

انبردست های امروزی معمولا از ترکیب آلیاژهای مختلف با فولاد تولید می شوند. یکی از مستحکم ترین ترکیب ها، ترکیب کروم وانادیوم با فولاد است که در برابر خوردگی و زنگ زدگی نیز مقاوم است.

بدنه محصول حتما باید ضد آب باشد و پرداخت آن به صورت صحیحی انجام گیرد تا بر طول عمر و کیفیت آن بیفزاید.

طراحی ارگونومی

فک ها باید با یکدیگر هماهنگی داشته باشند و متناسب با فرم و شکل دست انسان تولید شوند. علاوه بر این، دسته انبر دستی باید در مواجه با جریان الکتریسیته عایق باشد تا خطری شما را تهدید نکند.

توجه: انبر دست های معمولی تا 220 ولت را تحمل می کنند، در صورتی که با ولتاژ های بالاتر کار می کنید از نمونه های VDE insulated استفاده کنید.

چه انبردستی هایی را نباید خریداری کنیم؟

  • انبر دست هایی که در محل اتصال سفت هستند را نباید خریداری کرد، چرا که سفت بودن محل اتصال باعث سفت شدن انبر می شود و آن را به وسیله ای غیر قابل استفاده تبدیل می کند.
  • ابزار هایی که باعث خم شدن مچ دست می شوند را نباید خریداری کرد، چرا که این ابزارها به دست شما آسیب می زنند.
  • زدگی در تیغه انبر نیز یکی دیگر از مواردی است که آن را غیر قابل استفاده می کند، پس حتما در هنگام خرید به آن توجه کنید.

برندهای انبردستی

از برندهای معتبر انبردست می توان به برندهای فوجیا، استنلی، رونیکس، سیلور، شیلدر، وینکس، مهدی و … اشاره کرد. فوجیا برندی ژاپنی است که به تولید ابزارآلات مشغول است و حدود یک قرن سابقه فعالیت دارد.

این برند یکی از بهترین برند های ابزارآلات دستی و انبردست بوده و از کیفیتی عالی برخوردار است، اما باید گفت که محصولات این برند قیمت بالایی نیز دارند.

برند استنلی نیز یک برند امریکایی و یکی از پیشتازان و بهترین تولید کنندگان ابزارآلات دستی و برقی است. محصولات این کمپانی نیز بسیار با کیفیت بوده و محدوده قیمت بالایی دارند.

دیگر برندهایی که گفتیم نیز همگی کیفیت بالا و طول عمر زیادی دارند که کاربر می تواند با توجه به نیاز و بودجه خود یکی از آن ها را تهیه کند.

کلام آخر

همان طور که در متن بالا به آن اشاره شد، انبردستی در انواع (دم باریک، سیم چین و …) و سایزهای مختلفی تولید و عرضه می شود که هر یک کاربردهای متفاوتی دارند.

در هنگام خرید انبردستی باید به جنس دسته، وزن و موارد دیگری از جمله عایق بودن دسته توجه کرد، تا به جان و مال کاربر آسیبی وارد نشود.

سوالات متداول

انبردستی چیست؟

انبردست یکی از ابزارآلات پر کاربرد است که برای چرخاندن، خم کردن و نگه داشتن سیم و کابل مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع انبردستی کدامند؟

انبردست انواع مختلفی از جمله دم باریک، سیم چین، خار باز کن، خار جمع کن و … تقسیم می شوند.

در هنگام خرید انبردستی به چه نکاتی باید توجه شود؟

به وزن انبردستی، نوع و جنس دسته، ضد لغزش و ضد زنگ بودن آن، طراحی، برند و قیمت محصول باید توجه شود.