آموزش رویت

ساختمانچی

آیفون تصویری به سه دسته کلی تقسیم می شود. دسته اول آیفون هایی هستند که تصاویر را به صورت سیاه و سفید نشان می دهند اما قابلیت ذخیره آن ها را ندارند.

دسته دوم آیفون های مجهز به مانیتور رنگی می باشند که صرفاً تصاویر را نشان می دهند و آن ها را ضبط نمی کنند و دسته سوم که جدیدترین آیفون های تصویری را در برمی گیرد به دلیل دارا بودن کارت حافظه علاوه بر نمایش تصاویر، قابلیت ذخیره آن ها و ضبط صدا را نیز دارند.

آیفون تصویری از جمله وسایلی است که حضور آن در زندگی روزمره آسایش و راحتی را به ارمغان می آورد و دیگر نیازی به عجله برای بازکردن درب نیست.

با تولید آیفون های تصویری، امروزه کمتر کسی به استفاده از آیفون صوتی تمایل نشان می دهد. آیفون وسیله ای است که برای ورود به یک ساختمان حتماً باید مورد استفاده قرار گیرد.

آیفون های جدیدی که به بازار عرضه می شوند از امکاناتی نظیر ضبط صدا و تصویر برخوردار هستند و تصاویر را به صورت سیاه و سفید و یا رنگی نمایش می دهند.

این دربازکن ها امنیت و آسایش را برای ساکنین منازل فراهم می کنند و با داشتن قابلیت های ویژه مانند کیفیت بالای تصاویر، مانیتورهای لمسی، کنترل از راه دور، حافظه بالا و… جزء فناوری های روز دنیا محسوب می شوند.

برخی از این دربازکن ها دارای مانیتور لمسی هستند که جذابیت و زیبایی بیشتری نسبت به مانیتورهای دکمه ای دارند. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با ویژگی های آیفون های تصویری آشنا شوید.

مزایای استفاده از آیفون تصویری

علاوه بر موارد مذکور، آیفون های تصویری از مزایای زیر نیز برخوردار می باشند:

 • ضبط و ذخیره تصویر و فیلم اشخاص پشت آیفون
 • قابلیت ضبط صدا
 • برقرای ارتباط بین واحدها در طبقات مختلف ساختمان
 • امکان دایورت زنگ واحد به زنگ واحدهای دیگر هنگام خروج از منزل
 • باز نمودن درب ورودی ساختمان حتی در زمان خالی بودن آن
 • امکان باز کردن چند درب
 • انتقال زنگ آیفون به موبایل یا تلفن ثابت
 آیفون تصویری

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و تغییراتی که در سبک زندگی افراد به وجودآمده، تمایل به استفاده از آیفون تصویری روز به روز بیشترشده است. در بازکن های تصویری که امروزه در بازار به فروش می رسند از برندهای مختلف با کارایی های متفاوت می باشند.

این وسیله کاربردی که حضور آن در ساختمان ضروری است بر اساس فاکتورهای خاص توسط کمپانی های متفاوت طراحی و تولید می شود. آیفون های تصویری بر اساس کارایی و شکل ظاهری ممکن است تفاوت هایی با هم داشته باشند. فاکتورهایی که در انتخاب و خرید انواع آیفون تصویری بایستی مدنظر قرار گیرند و آن ها را از یکدیگر متمایز می کند به شرح زیر می باشند.

راهنمای خرید آیفون تصویری

حافظه داخلی و خارجی

یکی از ویژگی های منحصربفرد و مهم آیفون های تصویری قابلیت ذخیره فیلم و تصویر است. برخی از این آیفون ها دارای حافظه داخلی هستند و می توانند تصاویر را ذخیره نمایند.

برخی دیگر علاوه بر حافظه داخلی مجهز به یک حافظه خارجی یا کارت حافظه نیز هستند و می توانند فیلم های 15 ثانیه ای را نیز ذخیره کنند.

صفحه نمایشگر لمسی

در برخی از آیفون های تصویری صفحه نمایش و کلیدهای تنظیمات به صورت لمسی و در برخی دیگر به صورت شاسی و فشاری هستند. امروزه با وجود مدل های جدید و پیشرفته نمایشگر، اکثر دربازکن ها لمسی می باشد.

قابلیت انتقال تماس

ترانسفر یا قابلیت انتقال تماس زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که شما خارج از منزل هستید و می خواهید زنگ واحد خود را به زنگ واحد دیگری انتقال دهید.

در این صورت هنگامی که زنگ واحد شما زده می شود، زنگ واحدی که انتقال تماس را روی آن تنظیم نموده‌اید به صدا در می آید. این قابلیت در ساختمان هایی که تعداد طبقات و واحدهای آن بالا می باشد کاربرد دارد.

قابلیت ایجاد ارتباط بین واحدها

دربازکن هایی که از این قابلیت برخوردار هستند می توانند بین سایر واحدهای ساختمان ارتباط برقرار کنند. این ارتباط به صورت تماس صوتی بوده و ممکن است با واحد نگهبانی یا واحدهای دیگر صورت گیرد. این قابلیت به صاحبخانه ها کمک می کند بدون زحمت و طی‌کردن مسیر اضافی با همسایگان در ارتباط باشند.

سایز مانیتور

این آیفون ها در طرح ها و سایزهای مختلف توسط برندها و کمپانی های مختلف تولید می شوند. کوچک ترین سایز مانیتور آیفون های تصویری از 2.5 اینچ شروع می شود و تا 10 اینچ ادامه پیدا می کند.

بخوانید!  چگونه موکت مناسب برای خانه انتخاب کنیم؟

تفاوت سایز صفحه نمایشگر بر کیفیت تصویر اثر می گذارد و رزولوشن و تراکم پیکسلی، نور پس زمینه و استفاده از LED و یا LCD با توجه به اندازه مانیتور متفاوت می باشند.

گوشی

آیفون های تصویری به دو صورت با گوشی و بدون گوشی تولید می شوند. امروزه دربازکن های بدون گوشی در بازار به وفور دیده می شوند و برندهای مختلف از نظر کیفیت کمی با هم متفاوت می باشند. شکل ظاهری این آیفون ها مانند تبلت است و زیبایی و جذابیت بی نظیری دارند.

آهن ربا در گوشی و بدنه

در برخی از برندهای آیفون از آهن ربا استفاده می شود. این آهن ربا گوشی را تا زمانی که سر جای خود قرار نگرفته، به بدنه نگه می دارد و از سقوط آن جلوگیری می نماید. آهن ربا هم در بدنه و هم در گوشی نصب می شود تا بتواند هر دو را محکم به هم نگه دارد.

منو دوزبانه

فاکتور دیگری که آیفون های تصویری را از یکدیگر متمایز می کند داشتن منو دو زبانه و یا چند زبانه است. این مزیت امکان استفاده از دو یا چند زبان را برای کاربران فراهم می کند. هر چند این امر یک ضرورت محسوب نمی شود، اما قابلیتی منحصر به فرد می باشد.

قابلیت تغییر صدای زنگ

دربازکن های تصویری از نظر صدای زنگ به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول دارای یک آهنگ پیش فرض و دسته دوم دارای چند آهنگ پیش فرض هستند. آیفون هایی که دارای چند آهنگ پیش فرض هستند این قابلیت را فراهم می کنند که بتوان آهنگ مورد علاقه را انتخاب نمود و این یک امتیاز در نظر گرفته می شود.

قابلیت باز و بسته کردن درب پارکینگ

با استفاده از برخی آیفون های تصویری می توان جک های درب پارکینگ را باز و بسته نمود. در واقع شما می توانید بدون استفاده از ریموت و تنها با فشار یک دکمه آیفون، درب پارکینگ را باز کنید.

سیستم دو پنلی

اگر ساختمان شما دارای دو درب ورودی است، با استفاده از آیفون دوپنلی می توانید باز شدن هر دو درب را با یک آیفون مدیریت کنید. تعداد محدودی از دربازکن ها از این قابلیت برخوردار هستند و سیستم دوپنلی یک ویژگی منحصربفرد برای آیفون تلقی می شود.

سیستم دو پنلی

دسته بندی آیفون تصویری بر اساس سیستم آنالوگ و دیجیتال

تقسیم بندی آیفون های تصویری براساس دو سیستم دیجیتال و آنالوگ صورت می گیرد. آیفون هایی که با سیستم آنالوگ طراحی شده اند در ساختمان هایی که تعداد واحدهای آن ها محدود است استفاده می شوند.

در این سیستم برخلاف سیستم دیجیتال امکان برنامه دادن به دستگاه وجود ندارد. هنگامی که فرد پشت درب شماره واحد مورد نظر روی پنل را فشار می دهد، زنگ واحد مربوطه به صدا در می آید.

در مقابل آیفون های طراحی شده با سیستم دیجیتال نسبت به آیفون هایی که سیستم آن ها آنالوگ است جدیدتر هستند. پنل این مدل آیفون کلیدهایی مانند شماره تلفن دارد که در صورت فشردن شماره واحد مورد نظر و سپس فشردن علامت زنگ، زنگ آن واحد به صدا در می آید.

پنل این نوع آیفون مجهز به صفحه شماره گیر است، در صورتی که پنل آنالوگ فقط چند شاسی دارد. اصولاً  آیفون های دیجیتال در مجتمع های شلوغ با تعداد واحد زیاد نصب می شوند.

اجزاء مختلف آیفون تصویری

پنل یا صفحه کلید

صفحه کلید دربازکن های تصویری در ورودی ساختمان و در ارتفاع 145 سانتی متری از سطح زمین نصب می شود. این پنل در طرح ها و مدل های متنوع توسط شرکت های مختلف با رعایت استانداردهای لازم تولید می شود و دارای قسمت های زیر می باشد:

 • بدنه: بدنه پنل از جنس آلومینیوم آلیاژی است.
 • دوربین: وظیفه دوربین دریافت تصاویر و ارسال آن ها به مانیتور در دو حالت رنگی یا سیاه و سفید می باشد.
 • محافظ لنز دوربین: برای کنترل تاثیر نور بر تصاویر، شیشه محافظ روی لنز دوربین نصب می شود.
 • LED دریافت اشعه مادون قرمز: آن ها تصاویر افراد را در شب به وضوح نشان می دهند.
 • میکروفن صدا
 • بلندگو
 • کلیدهای زنگ
 • پیچ های تنظیم دوربین
 • پایانه های اتصال سیم مانیتور به پنل
 • سیستم اتصال تغذیه
 • سیستم اتصال درب بازکن

منبع تغذیه

وظیفه این قسمت برق رسانی به کل سیستم آیفون است. منبع تغذیه دارای دو عدد ترمینال ورودی برای برق 220 ولت شهری و چهار ترمینال خروجی 12 ولتی می باشد.

دو عدد از چهار ترمینال خروجی مربوط به برق 12 ولت مستقیم برای مدار مکالمه و تصویر می باشد و دو عدد دیگر شامل برق 12 ولت جریان متناوب برای قفل درب بازکن است.

بخوانید!  مزایای استفاده از رادیاتور پنلی در ساختمان

مانیتور

مانیتور یا نمایشگر از چند قسمت شامل دکمه مکالمه داخلی، دکمه نمایش تصویر، دکمه درب بازکن، گوشی، دیود LED، دکمه خاموش و روشن کردن و بلندگوی پخش زنگ تشکیل شده است.

قفل درب بازکن

قفل درب بازکن

قفل درب بازکن یک وسیله مکانیکی شامل اب بو پین، فنر، اهرم و اجزاء انتقال انرژی است. در آیفون های تصویری درب به دو روش باز می شود.

در روش اول از فنر و انرژی ذخیره در آن برای آزادکردن زبانه استفاده می شود و در روش دوم زبانه توسط یک مگنت به داخل می رود و درب باز می شود.

نکات مهم در نصب آیفون تصویری

 • در انتخاب پنل آیفون باید به مقاومت آن در برابر نفوذ آب، گرد و غبار و نور خورشید توجه داشت. برای حفاظت از این پنل ها می توان از قاب های مخصوص استفاده نمود.
 • پنل در باز کن باید در ورودی ساختمان، جنب درب نصب شود و ارتفاع لنز دوربین آن نیز باید 145 سانتی متر از کف فاصله داشته باشد. نصب این پنل باید به نحوی صورت گیرد که غبار و رطوبت در آن نفوذ نکند.
 • قوطی دربازکن تصویری باید قبل از نماکاری ساختمان نصب شود. در واقع وقتی آن را روی دیوار قرار می دهید، لبه قاب آیفون باید مماس با لبه نما (آجر یا سنگ) قرار گیرد. علاوه بر آن داخل قوطی و پشت مهره های آن که پیچ وصل می شود باید توسط چسب کاغذی پوشش داده شود تا دوغاب و سیمان بندکشی باعث بسته شدن آن نشود.
 • در برخی مدل های آیفون تصویری برای محکم نگهداشتن گوشی سر جای خود از آهن ربا استفاده می شود. این آهنربا از افتادن گوشی جلوگیری می کند.
 • کمپانی های تولید کننده آیفون برای محصولات خود گارانتی تعیین می کنند که اکثراً بین 30 تا 36 ماه است. برخی برندها نیز دارای گارانتی تعویض یکساله هستند. نکته مهم دیگر در مورد آیفون ها این است که این محصول حتما دارای نمایندگی در سراسر کشور باشد تا در صورت لزوم بتوان خدمات موردنظر را دریافت نمود.
 • بهتر است قبل از تکمیل ساختمان های نو ساز نسبت به انتخاب برند و نوع آیفون تصویری اقدام گردد تا با توجه به نوع دربازکن، موارد مربوط به سیم کشی و جا نمایی لحاظ گردد. کابل مناسب جهت سیم کشی بایستی از نوع فویل دار باشد تا از ایجاد نویز بر روی کابل که به دلایل مختلف از قبیل کابل برق و فشار قوی به وجود می آید، جلوگیری نماید.

کلام پایانی

ما در این نوشته از ساختمانچی به معرفی آیفون تصویری و نکات مهم در خرید این محصول پرداختیم. نظرات خود در این خصوص را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

چه فاکتور هایی آیفون های تصویری را از یکدیگر متمایز می کنند؟

حافظه داخلی و خارجی، صفحه نمایشگر لمسی، قابلیت انتقال تماس، قابلیت ایجاد ارتباط بین واحدها، سایز مانیتور، گوشی، آهن ربا در گوشی و بدنه، منو دوزبانه، قابلیت تغییر صدای زنگ، قابلیت باز و بسته‌کردن درب پارکینگ، سیستم دو پنلی

تفاوت آیفون با سیستم دیجیتال و آنالوگ چیست؟

در سیستم آنالوگ برخلاف سیستم دیجیتال امکان برنامه‌دادن به دستگاه وجود ندارد. هنگامی که فرد پشت درب شماره واحد موردنظر روی پنل را فشار می دهد، زنگ واحد مربوطه به صدا در می آید. در مقابل آیفون های طراحی‌شده با سیستم دیجیتال نسبت به آیفون هایی که سیستم آن ها آنالوگ است جدیدتر هستند.
پنل این مدل آیفون کلیدهایی مانند شماره تلفن دارد که در صورت فشردن شماره واحد موردنظر و سپس فشردن علامت زنگ، زنگ آن واحد به صدا در می آید. پنل این نوع آیفون مجهز به صفحه شماره گیر است، در صورتی که پنل آنالوگ فقط چند شاسی دارد. اصولاً آیفون های دیجیتال در مجتمع های شلوغ با تعداد واحد زیاد نصب می شوند.

اجزاء اصلی آیفون تصویری کدام اند؟

پنل یا صفحه کلید، منبع تغذیه، مانیتور و قفل درب بازکن

در انتخاب آیفون تصویری باید به چه نکاتی دقت کرد؟

علاوه بر مواردی چون قیمت، کیفیت و قابلیت های یک آیفون تصویری، در انتخاب پنل آیفون باید به مقاومت آن در برابر نفوذ آب، گرد و غبار و نور خورشید توجه داشت.
همچنین باید توجه کرد که کمپانی های تولید کننده آیفون برای محصولات خود گارانتی تعیین می کنند که اکثراً بین 12 تا 36 ماه است بنابراین این محصول می بایست دارای نمایندگی در سراسر کشور باشد تا در صورت لزوم بتوان خدمات موردنظر را دریافت نمود.