کیان برنا

سهندسازه

آموزش رویت

استفاده از گل و گیاه در منزل باعث ایجاد فضایی زیبا می شود. در کنار المان های تزئینی، استفاده از گیاهان آپارتمانی علاوه بر ایجاد نمایی زیبا در خانه می تواند باعث تصفیه هوا شود و در افزایش تمرکز نیز به شما کمک کند.

به منظور پرورش و نگهداری از گل و گیاه در منزل می بایست شرایط محیطی خوب موجود باشد هم چنین توجه به یک سری نکات می تواند گیاه را همیشه سرزنده و شاداب نگه دارد.

در ادامه این مطلب از ساختمانچی به ارائه نکات لازم در زمینه نگهداری از گیاهان آپارتمانی می پردازیم. با ما همراه باشید.

توجه به شرایط آبیاری گیاهان

خاک گل و گیاه را مرطوب نگهدارید. در صورتی که خاک گیاه خشک شود باعث آسیب به ریشه گیاه می شود و حتی می تواند آن را از بین ببرد. در کنار آن آبیاری بیش از اندازه گیاهان نیز می تواند به آن آسیب وارد کند.

به طور کلی گل و گیاه هایی که برگ های ضخیمی دارند نسبت به آن هایی که برگ های چرب دارند، به آبی بیشتری نیازمند هستند. آبیاری گیاهان آپارتمانی به نوع گیاه بستگی دارد.

 در صورتی که شاهد رویش قرچ های کپکی بر روی سطح خاک و یا آب اضافه داخل زیرگلدانی شدید، نشان دهنده آبیاری بیش از اندازه گیاه می باشد.

در صورتی که رنگ برگ ها روشن تر شد، نیاز به آبیاری بیش تری دارد. اگر که آب اضافه در زیر گلدانی وجود دارد، آن را خالی کنید، چرا که وجود آن باعث از بین رفتن گیاه می شود.

گیاه آپارتمانی

برای مشخص کردن زمان آبیاری گیاهان، می توانید انگشت خود را داخل خاک فرو کرده و میزان رطوبت آن را اندازه گیری کنید. در صورتی که خاک از رطوبت کافی برخودار باشد، نیاز به آبیاری ندارد. اما در صورتی که خاک خشک باشد، نیاز به آبیاری دارد.

بخوانید!  چگونه از آسیب رساندن پایه مبل به فرش جلوگیری کنیم؟

آبیاری بیش از اندازه باعث روشن ترشدن رنگ گیاهان، کاهش رشد و افتادگی برگ ها می شود. آبیاری کم تر از میزان نیاز نیز باعث کاهش سرعت رشد گیاهان، ایجاد لکه های قهوه ای رنگ بر روی برگ و زرد شدن آن ها می شود.

گیاهان آپارتمانی

استفاده از دستگاه رطوبت سنج دستی می تواند میزان رطوبت خاک و گیاه را مشخص نماید.

استفاده از دستگاه رطوبت سنج دستی

استفاده از گلدانی که به خوبی زهکشی شده باشد نیز از دیگر نکات مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. اهمیت این موضوع در آبیاری بیش از اندازه یا کم گیاهان تاثیرگذار است و می تواند باعث آسیب به گیاه شود.

پلاستیک، فلز و شیشه آب کمتری نسبت به سرامیک جذب می کنند. وجود سوراخ در زیر گلدان باعث می شود آب اضافی از آن خارج شود. عدم وجود این سوراخ ها باعث نابودی گیاه می شود.

استفاده از گلدانی که به خوبی زه کشی شده باشد

ایجاد شرایط محیطی لازم برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی

  • انتخاب مکانی که از نور کافی برخوردار باشد، از نکات مهمی است که برای رشد گیاهان آپارتمانی باید به آن توجه داشته باشید.
  • از قراردادن گل و گیاه در معرض مستقیم نور خورشید خودداری کنید. به جای آن با قراردادن گلدان در در قسمتی که نور غیرمستقیم در آن وجود دارد، به رشد گیاه کمک کنید.
  • گیاهان گلدار به 12 تا 16 ساعت نور در طول روز نیاز دارند. گیاهان برگ دار به مدت 14 تا 16 ساعت در روز به نور آفتاب نیاز دارند.
انتخاب مکانی که از نور کافی برخوردار باشد
  • از جا به جا کردن گلدان گیاه به دفعات زیاد خودداری نمایید، چرا که مدت زمانی که گیاه به شرایط محیطی عادت می کند، به آرامی صورت می گیرد.
عکس آموزش نگهداری از گل و گیاه در منزل
  • برای رشد گیاه بهتر است رطوبت فضای اتاق را افزایش دهید. بیشتر گیاهان برای رشد به رطوبت نیاز دارند. برای ایجاد رطوبت می توانید یک دستگاه بخور سرد تهیه کرده و آن را در محل مناسب نسبت به گیاه قرار دهید. پژمردگی و ایجاد لکه های قهوه ای بر روی گیاهان نشان از رطوبت پایین می باشد.
برای رشد گیاه بهتر است رطوبت فضای اتاق را افزایش دهید
  • استفاده از کود مناسب برای گل و گیاه از دیگر نکات مهمی است که برای رشد آن ها الزامی می باشد. در صورتی که خاک گیاه عوض نشده و از کود مناسب استفاده نشود، گیاه بعد از مدتی از بین می رود.
  • در صورتی که از گیاهان گل دار مراقبت می کنید، باید از کودی با درصد بالای پتاسیم استفاده نمایید.
  • برای نگهداری از گیاهان برگ دار باید از کود با درصد بالای نیتروژن استفاده نمایید.
استفاده از کود مناسب برای گل و گیاه
  • از دیگر نکات مهمی که باید به یاد داشته باشید، زدن شاخ و برگ اضافی گیاهان می باشد، چرا که انجام ندادن این کار باعث می شود رشد گیاه از کنترل خارج شده و ریشه آن ها رشد زیادی کند و حتی از گلدان خارج شود.
زدن شاخ و برگ اضافی گیاهان می باشد

کلام پایانی

امیدواریم از نکات ارائه شده در این نوشته از ساختمانچی لذت برده باشید و ما نیز توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در صورت تمایل می توانید نظرات خود را در این زمینه با ما اهالی ساختمانچی در میان بگذارید.