kianborna

digikala

abinbeton

انجام تمهیدات لازم برای جلوگیری از آتش سوزی برای همگان مهم و حیاتی می باشد. اگر به تازگی قصد ساخت خانه دارید، استفاده از متریال ضد حریق می تواند تا اندازه زیادی در این زمینه به شما کمک کند. اگر به دنبال ایجاد تمهیداتی در جهت کاهش خطرات ناشی از آتش سوزی هستید، در ادامه این مطلب از ساختمانچی با ما همراه باشید.

استفاده از متریال مقاوم در برابر آتش

یکی از راهکارهایی که می توانید در برابر محافظت از آتش انجام دهید، استفاده از متریال ضد حریق می باشد. از جمله متریالی که می توانید به این منظور مورد استفاده قرار دهید، شن و ماسه و بتن می باشد. برای مثال می توانید برای طراحی راه ورودی خانه از این متریال استفاده نمایید.

برخی از گیاهان نیز می توانند تا اندازه زیادی در برابر آتش سوزی مقاومت داشته باشند. برای مثال لوندر فرانسوی می تواند چینین خاصیتی داشته و مقاومت بیش تری در برابر آتش داشته باشد. به طور کلی می توان گفت بهتر است برای کاشت گیاهانی که در برابر حریق مقاومت بالاتری دارند، از نمونه هایی که رزین پایینی دارند، استفاده نمایید.

استفاده از متریال مقاوم در برابر آتش

در صورتی که از چوب در ساخت خانه استفاده شده است، بهتر است نسبت به جایگزین کردن آن با متریال ضد حریق دیگر اقدام نمایید. برای مثال در ساخت برخی از خانه ها از پنل های بتنی که در بین آن ها فوم به کار رفته است، استفاده می شود. این متریال در برابر آتش بسیار مقاوم می باشند.

آموزش تمهیدات لازم برای جلوگیری از آتش سوزی

استفاده از متریال ضد حریق برای پشت بام نیز از دیگر نکات ایمنی است که باید به یاد داشته باشید. برای مثال به این منظور می توانید از کاشی، فلز، بتن یا آجر استفاده نمایید. برای مثال در صورتی که در پشت بام خانه از چوب استفاده است، باید این اطمینان حاصل شود که از رنگ های ضد حریق برای رنگ آمیزی آن ها استفاده شده است.

رنگ های ضد حریق برای رنگ آمیزی

استفاده از فلز برای ساخت فریم پنجره ها نیز می تواند تا حد زیادی از گسترش آتش سوزی جلوگیری به عمل آید. استفاده از پنجره دوجداره نیز می تواند در این زمینه کارگشا باشد.

استفاده از فلز برای ساخت فریم پنجره ها

بهتر است برای طراحی ورودی خانه یا بالکن از چوب استفاده نکنید. از آن جایی که چوب نمونه ای از متریال با قیمت مناسب می باشد، عموما در طراحی خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. به جای استفاده از چوب می توانید از کاشی، بتن و آجر استفاده نمایید.

بخوانید!  چطور شلف دیواری ساده بسازیم؟[آموزش ساخت شلف با چوب،ام دی اف و کارتن]

برای طراحی ورودی خانه یا بالکن از چوب استفاده نکنید

انتخاب مکانی برای خرید یا ساخت خانه که دسترسی آتش نشانی به آن جا آسان باشد، از نکات مهم دیگر در این زمینه می باشد. برای مثال انتخاب خانه در کوچه های پهن از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

انتخاب خانه در کوچه های پهن

برطرف کردن موارد آتش زا از خانه و اطراف آن

توجه داشته باشید که در فواصل زمانی مشخص نسبت به تمیز کردن پشت بام خانه نیز اقدام نمایید، چرا که وجود برگ های خشک درختان نیز می تواند در گسترش آتش سوزی نقش داشته باشد. تمیز کردن دودکش نیز از دیگر نکاتی است که باید به یاد داشته باشد.

برطرف کردن موارد آتش زا از خانه و اطراف آن

در صورتی که در نزدیکی خانه تیر چراغ برق وجود دارد، هر از چندگاهی آن ها را چک کرده و اطمینان حاصل کنید شاخه های درخت بر روی آن نیافتاده باشد. به یاد داشته باشید درختان باید با تیر چراغ برق فاصله داشته باشند.

درختان باید با تیر چراغ برق فاصله داشته باشند

از دیگر نکات مهمی که شاید کم تر کسی به آن توجه می کند، عدم استفاده از موارد غیر ضروری می باشد، چرا که وجود المان هایی از این دست مانند لباس های کهنه می تواند در صورت رخ دادن آتش سوزی باعث گسترش آن شود.

لباس های کهنه می تواند در صورت رخ دادن آتش سوزی باعث گسترش آن شود

توجه داشته باشید در صورت استفاده از شمع در خانه، نکات ایمنی را رعایت کنید. برای مثال از قرار دادن آن ها در کنار پرده خودداری نمایید. برخی از تاسیسات الکتریکی نیز می تواند باعث ایجاد آتش سوزی شود. به همین خاطر باید از ایمن بودن آن ها اطمینان حاصل کنید.

در صورت استفاده از شمع در خانه، نکات ایمنی را رعایت کنید

اطمینان از سالم بودن سیستم الکتریکی و برق کشی ساختمان نیز از دیگر نکات مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. به یاد داشته باشید سیم کشی ساختمان باید سالم باشد. در حد امکان از سیم کشی برق در زیر فرش خودداری نمایید.

اطمینان از سالم بودن سیستم الکتریکی و برق کشی ساختمان

بهتر است پس از استفاده از برخی وسایل برقی مانند مایکروویو دوشاخ آن را از برق بیرون بکشید، چرا که قرار داشتن دوشاخ برق داخل پریز می تواند باعث ایجاد جرقه و منجر به آتش سوزی شود.

بخوانید!  نحوه پاک کردن لکه های زرد از روی وسایل سفید رنگ

پس از استفاده از برخی وسایل برقی دوشاخ آن را از برق بیرون بکشید

در صورت استفاده از آباژور نیز باید نکات لازم در این زمینه را رعایت کنید. از آن جایی که لامپ استفاده شده در آباژور گرم می شود، در صورت عدم رعایت نکات ایمنی می تواند باعث ایجا آتش سوزی شود. برای مثال بهتر است آن را در فاصله مناسب از پرده یا روتختی قرار دهید.

در صورت استفاده از آباژور نیز باید نکات لازم در این زمینه را رعایت کنید

در صورتی که از هیتر برقی برای گرمایش خانه استفاده می کنید، باید نکات ایمنی در استفاده از آن را در نظر داشته باشید. بهتر است هرگونه وسیله اشتعال زا را از کنار آن بردارید.

هرگونه وسیله اشتعال زا را از کنار آن بردارید

پیاده سازی تدابیر ایمنی

نصب سیستم هشدار دهنده و اطفاء حریق از دیگر تدابیر امنیتی است که می توان نسبت به انجام آن اقدام کرد.

پیاده سازی تدابیر ایمنی

در صورتی که از این سیستم در خانه خود استفاده کرده اید، بهتر است دو بار در سال آن را چک کنید.

نصب سیستم هشدار دهنده

بهتر است از یک کپسول آتش نشانی در محل سکونت خود استفاده نمایید. بهترین مکان برای نگهداری از این کپسول، آشپزخانه می باشد، چرا که بیش تر مواقع آتش سوزی از این نقطه آغاز می شود. در صورتی که در خانه چند طبقه زندگی می کنید، بهتر است در هر طبقه به طور جداگانه از یک کپسول آتش نشانی استفاده نمایید.

بهتر است از یک کپسول آتش نشانی در محل سکونت خود استفاده نمایید

همیشه پیش زمینه ای از این اتفاق و عملکرد خود در لحظه وقوع آن داشته باشید و آن را با اعضای خانواده در میان بگذارید.

عکس آموزش تمهیدات لازم برای جلوگیری از آتش سوزی

استفاده از یک نردبان مناسب در هر اتاق نیز می تواند در زمان آتش سوزی به شما کمک کند. جنس نردبانی که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد باید از متریالی مانند آلومینیوم باشد.

استفاده از یک نردبان مناسب

کلام پایانی

ما در این نوشته از ساختمانچی به آموزش تمهیدات لازم برای جلوگیری از آتش سوزی در ساختمان پرداختیم. با توجه به این نکات می توانید خطر آتش سوزی را در خانه به میزان قابل توجهی کاهش دهید. امیدواریم از مطالعه این نوشته از ساختمانچی لذت برده و اطلاعات ارزنده ای را آموخته باشید. در صورت تمایل نظرات خود در این باره را با ما در میان بگذارید.