آموزش رویت

ساختمانچی

آلاچیق چوبی یکی از پرطرفدارترین انواع آلاچیق می‌ باشد. این آلاچیق با استفاده از چوب های روسی، ترمو، چوب جنگلی، چوب کهور و… تولید می‌ شود. در آلاچیق چوبی از چوب برای کف، سقف و بدنه آلاچیق استفاده می شود.

به منظور ساخت این نوع آلاچیق باید از چوب های مقاوم در برابر رطوبت استفاده کرد. زیرا استفاده از چوب های بدون روکش و یا چوب هایی که در برابر رطوبت پوسیدگی و یا پوست پوست می‌ شوند، سبب می‌ شود تا این المان پس از مدتی خراب شود و از بین برود.

به طور مثال در شمال کشور ایران شما نمی توانید از چوب روسی برای ساخت آلاچیق استفاده کنید و انتظار داشته باشید که تا مدت زیادی مانند روز اولش جذاب باشد. چوب روسی نوعی چوب فرآوری‌نشده می باشد که در شرایط بارندگی شدید و آفتاب های سوزان دچار ترک های بزرگ می گردد و به این گونه شکل و دوام آن تحت تاثیر قرار می گیرد.

با این مقدمه در ادامه این نوشته از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با انواع آلاچیق های چوبی و مزایای هر کدام آشنا شوید.

انواع چوب برای ساخت آلاچیق

 • چوب کهور: چوب کهور از جمله محکم ترین، پرتراکم ترین و صیقلی ترین چوب هایی است که در ساخت آلاچیق چوبی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • چوب بلوط : چوب بلوط بسیار متراکم بوده و مقاومت بالایی در شرایط اقلیمی مختلف دارد.

البته باید دقت کنید که این دو نوع چوب بسیار گران هستند و امروزه در آلاچیق سازی کمتر از آن ها استفاده می شود. مگر این که در شرایط خاصی فرد سفارش‌‌دهنده تایید کند که از این چوب ها برای ساخت آلاچیق او استفاده شود.

 • چوب سرو: این چوب بسیار سبک است و قیمت مناسبی دارد. از این رو برای ساخت آلاچیقی سبک و مقرون به صرفه مناسب می باشد.
 •  چوب توسکا: این چوب ظاهر زیبایی دارد و از مقاومت بالایی نیز برخوردار است. ویژگی های مثبت این چوب سبب شده تا بسیاری از افراد برای ساخت آلاچیق چوبی از این نوع چوب استفاده کنند.
 • چوب کاج: این چوب مقاومت بسیار بالایی برخوردار است و در برابر رطوبت دوام زیادی دارد.
مدل آلاچیق چوبی

انواع سقف در آلاچیق چوبی

 • سقف گیاهی: در سقف های گیاهی از گیاهان رونده استفاده می کنند. سقف گیاهی یکی از پرطرفدار ترین نمونه ها در ساخت سقف آلاچیق چوبی سنتی محسوب می شود.
 • سقف چوبی مشبک: سقف های چوبی مشبک دارای شکل های انتزاعی هستند که نور را از خود عبور می دهند و نمای زیبایی را برای شما تداعی می کنند.
 • سقف پارچه ای تاشو: سقف برخی از آلاچیق های چوبی را از جنس پارچه های خاصی می سازند که توسط ریل و گیره های مخصوص ای باز و بسته می شود.
 • سقف حصیری: حصیر گزینه مناسبی برای ساخت سقف آلاچیق چوبی و همچنین دیوارهای آن است و قیمت بسیار ارزان و مناسبی دارد.

 انواع مدل های آلاچیق چوبی

آلاچیق فلزی با لمینت روکش چوبی

اگر در منطقه ای سردسیر که بارش برف و باران سنگینی دارد، زندگی می کنید و از سبک آلاچیق های فلزی خوشتان نمی آید، می توانید یک آلاچیق فلزی با روکش چوبی را سفارش دهید تا علاوه بر دوام بالا، از ظاهر چوبی آن نیز بهره ببرید.

آلاچیق چوب پلاست

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که علاوه بر بارش زیاد، آفتاب سوزان نیز دارد، می توانید از انواع آلاچیق و پرگولای چوب پلاست استفاده نمایید. چوب پلاست متریالی است که از ترکیب چوب و پلاستیک ساخته شده است.

پلاستیک سبب می شود تا برخی از معایب چوب مانند دوام کم در برابر رطوبت و تابش بهبود یابد و دوام و مقاومت زیادی در برابر آب و نور زیاد خورشید پیدا کند.

آلاچیق ترمووود

ترمووود یکی از بهترین و مقاوم ترین انواع چوب می باشد که در برابر رطوبت باران و دیگر عوامل محیطی از مقاومت بالایی برخوردار می باشد. امروزه از چوب ترموود برای ساخت آلاچیق، کفپوش باغ و حیاط، کفپوش کنار استخرها، نمای ساختمان و… استفاده می شود.

امروز از ترمووود به عنوان جایگزین اصلی چوب های کهور و بلوط در ساخت آلاچیق استفاده می شود. چوب ترموود علاوه بر مقاومت بالاتری که نسبت به چوب طبیعی دارد، از نظر قیمت نیز در حدود یک چهارم چوب های گران قیمتی مانند کهور و بلوط می باشد.

اصل چوب های ترمووود از درخت های کاج کشور فنلاند می باشد که با استفاده از فناوری ترمو آن را پخته و اشباع می کنند. فرآیند ترمو کردن چوب سبب می شود تا جذب رطوبت و اشعه خورشید تا حد بسیار زیادی در چوب کاهش پیدا کند.

آلاچیق ترمووود

آلاچیق چهارگوش

آلاچیق های چوبی چهارگوش از متداول ترین و پرطرفدار ترین انواع آلاچیق هستند که زمان ساخت آن ها نسبت به دیگر انواع آلاچیق چوبی کمتر می باشد. این آلاچیق ها محیط بیشتری را در اختیار شما قرار می دهند و هزینه ساخت آن ها از انواع گرد شش گوش و هشت گوش کمتر است.

بخوانید!  باربیکیو سنگی، انتخابی مناسب برای همه سلیقه ها

آلاچیق های چهار گوش را می توانید در انواع سبک های طراحی مانند مدرن، کلاسیک و سنتی اجرا نمایید. شما در این نوع آلاچیق می توانید از لوازم و وسایل مختلفی مانند مبلمان، باربیکیو، شومینه و دیگر وسایل محوطه سازی استفاده نمایید.

آلاچیق کنجی

از این نوع آلاچیق می‌ توان در حیاط و یا روف‌ گاردن به عنوان بهترین گزینه استفاده نمود. این نوع آلاچیق نسبت به دیگر انواع آلاچیق چوبی، محل کمتری را به خود اختصاص می دهد و به طور کلی کوچک تر است و کاربردی مانند سایر آلاچیق ها ندارد؛ بنابراین اگر مکان کمی برای ساخت آلاچیق دارید، آلاچیق چوبی کنجی بهترین گزینه برای شما محسوب می شود.

البته این بدان معنا نیست که از این آلاچیق در فضاهای بزرگ نمی توان استفاده نمود. شما از آلاچیق کنجی می توانید به منظور زیبایی در باغ و ویلاهایی که بزرگ هستند نیز استفاده کنید.

آلاچیق شش گوش

آلاچیق های چوبی شش گوش به مکان بیشتری برای اجرا نیاز دارند و داخل آن ها بزرگ تر از آلاچیق های چهارگوش می باشد؛ اما به هر حال این نوع آلاچیق ها نیز از معایبی برخوردار می باشند.

به طور مثال اگر در مکانی به طول و عرض ۴ متر در ۴ متر بخواهید یک آلاچیق مربع یا چهارگوش را نصب کنید، می توانید به طور کلی ۱۶ متر مربع از فضا را به آلاچیق تبدیل نمایید.

در حالی که اگر بخواهید از آلاچیق شش گوش در همین اندازه از فضا استفاده کنید، نهایتا ۱۲ متر مربع از آن را بتوانید به آلاچیق تبدیل کنید و به این ترتیب چهار متر از فضای شما پرت خواهد شد.

ساخت آلاچیق شش گوش با متریالی مشابه با آلاچیق چهار گوش می تواند تا ۷۰ درصد هم با آن مدل اختلاف قیمت داشته باشد. دلیل این افزایش قیمت زیاد، تعداد دو برابری ستون ها، نیمکت ها، نرده ها و… می باشد.

آلاچیق هشت گوش

آلاچیق های چوبی هشت گوش یا هشت ضلعی به عنوان آلاچیق میدانی مورد استفاده قرار می گیرند و بیشتر در مرکز باغ یا حیاط تعبیه می شوند.

این آلاچیق هشت گوش کلاسیک می‌ تواند زیباترین نما را در بین تمام آلاچیق ها داشته باشد. در این آلاچیق ها بیشتر از نیمکت در داخل آلاچیق استفاده می شود و دلیل آن نیز تعداد زیاد اضلاع آن برای تکیه دادن می باشد.

شاید در ابتدا میان مدل شش گوش و هشت گوش تفاوت زیادی را قائل نباشید، اما چیزی که حائز اهمیت است این است که در مدل‌ های هشت گوش شما می‌ توانید از چهار راه ورودی و خروجی استفاده نمایید، در حالی که در مدل‌ های شش گوش تنها دو راه ورودی و خروجی می توانید تعبیه کنید.

آلاچیق چوبی هشت گوش

آلاچیق گرد

این آلاچیق ها به طور کلی از محبوبیت کمتری برخوردارند و دلیل آن این است که این آلاچیق ها فضای زیادی را اشغال می کنند و قیمت آن ها نیز نسبت به سایر آلاچیق های چوبی گران تر می باشد.

امروزه از آلاچیق های گرد بیشتر در بالای تاج برج ها و یا بالاترین نقطه در ویلاها و ساختمان های شهری استفاده می شود و نمای بسیار زیبایی را بوجود می آورد.

اگر شما نیز محدودیت مکان ندارید، توصیه می کنیم از آلاچیق های گرد مدرن استفاده کنید. بسیاری از آلاچیق های گرد دارای دیواره هایی از جنس شیشه می باشند که زیبایی آن را دو چندان می کند.

آلاچیق کلاسیک

آلاچیق های کلاسیک چوبی بیشترین تطابق را با محیط طبیعی دارند. در واقع چیزی که در ذهنیت اکثر افراد در مورد آلاچیق چوبی وجود دارد، مدل کلاسیک می باشد.

بر روی چوب مورد استفاده در ساخت آلاچیق های کلاسیک از حکاکی ها، کنده کاری ها و منبت کاری های بسیار زیبا و اصیلی استفاده می شود؛ به همین دلیل آلاچیق های کلاسیک معمولاً قیمت بالایی دارند.

در بیشتر آلاچیق های کلاسیک کف آلاچیق نیز با استفاده از چوب ساخته می شود. این کار سبب می شود تا آلاچیق بیش از پیش حس طبیعی بودن را القا کند.

آلاچیق مدرن

آلاچیق های چوبی مدرن از ساختار هندسی تری نسبت به سایر مدل ها پیروی می کنند. چوب های مورد استفاده در آلاچیق های مدرن از ضخامت بالاتری نسبت به دیگر انواع آلاچیق چوبی برخوردار می باشند. دلیل آن، این است که آلاچیق بتواند نمای قابل رویت تری از ستون ها و تیرهای دور بند بالا را به نمایش بگذارد.

اکثر آلاچیق های مدرن از ترکیب دو یا سه متریال مختلف تولید می شوند؛ به طور مثال آلاچیق های چوبی که در ترکیب آن ها از شیشه و فلز استفاده می شود امروزه در سبک مدرن بسیار رایج است.

بخوانید!  انواع مدل های آلاچیق شیشه ای[گرد،چهارگوش و آکاردئونی]

آلاچیق های مدرن ظاهر ساده و مینیمالی دارند و از طراحی شیک و زیبایی برخوردار می باشند. در این نوع آلاچیق ها به جای استفاده از نیمکت یا سکوهای چوبی، از مبلمان مدرن و میز و صندلی های فضای باز استفاده می شود. همچنین به جای شومینه نیز از بخاری می‌توان در این آلاچیق ها استفاده نمود.

آلاچیق چوبی مدرن

آلاچیق بسته

این آلاچیق ها نمایی شبیه به کلبه دارند و تمام اطراف آن ها را چوب فرا گرفته است. در این مدل آلاچیق ها از درب و پنجره استفاده می شود. انتخاب این مدل آلاچیق برای کسانی مناسب است که می‌ خواهند از آلاچیق خود در فصول پاییز و زمستان استفاده کنند.

البته امروزه آلاچیق هایی تولید می شوند است که امکان جابجایی و یا حذف دیوارها و نصب مجدد آن ها وجود دارد. به گونه ای که در فصل پاییز و زمستان می توانید دیوارها را نصب کنید و در فصل بهار و تابستان دیوارها را جدا کنید و از نمای باز آلاچیق استفاده نمایید.

این آلاچیق ها قیمت بالایی دارند و بیشتر در محیط‌ های کوهستانی و رستوران های سرباز اطراف شهر مورد استفاده قرار می گیرند.

آلاچیق سنتی

در این مدل آلاچیق از درختان و شاخ و برگ آن ها استفاده می شود و نمای طبیعی و ساده‌ ای دارند. این آلاچیق ها از مقاومت بالایی در برابر بارش برخوردار نمی باشند و بیشتر به عنوان سایبان مورد استفاده قرار می گیرند.

سقف این آلاچیق ها به صورت حصیری تولید می شود. همچنین می توانید با استفاده از گیاهان و شاخ و برگ درختان، این آلاچیق ها را تزئین نمایید.

عوامل موثر بر قیمت آلاچیق‌چوبی

قیمت آلاچیق چوبی بر اساس نوع و جنس چوب، کیفیت آن، میزان متراژ لازم چوب، دستمزد ساخت آلاچیق، وسایل جانبی و غیره تعیین می‌ شود.

عوامل دیگری نیز در تعیین قیمت آلاچیق تاثیر می گذارند. یکی از این عوامل این است که مدل آلاچیق چیست و چه میزان کاری بر روی آن انجام می شود؟ به طور مثال آلاچیق ساده و مدرن است یا به صورت کلاسیک و سلطنتی تولید می شود؟

دوم اینکه میزان متریال مصرفی چقدر است و چه میزان از این متریال پرت می شود؟ عامل دیگر این است که آیا آلاچیق مد نظر دارای کف است یا این که در سکوی که از پیش تعبیه شده نصب می گردد؟

آیا اطراف آلاچیق از نرده استفاده می شود یا خیر؟ آیا داخل آن از نیمکت استفاده می شود و یا این که مبلمان قرار می گیرد؟ آیادر ساخت سقف از یک پوشش استفاده می‌شود یا دو پوشش؟

آیا در ساخت آلاچیق‌چوبی از عایق حرارتی و صوتی استفاده می شود یا خیر؟ برخی از آلاچیق های چوبی با ترکیب متریال دیگر مانند فلز، شیشه، پلاستیک و… نیز تولید می شوند که این عامل دیگری در تعیین قیمت آلاچیق می باشد.

برخی از آلاچیق ها دارای شیشه و پنجره می باشند که این نیز در تعیین قیمت نهایی حالا چه این محصول تاثیر می گذارد.

ساخت آلاچیق در محل مورد نظر

اگر آلاچیق چوبی را مدنظر دارید که سایز آن بیش از دو و نیم متر است، باید در محل موردنظر، ساخت و نصب گردد و معمولا به صورت کارخانه ای طراحی نمی شود.

ساخت آلاچیق چوبی ساده

نکات مهم در ساخت آلاچیق‌چوبی

برای ساخت آلاچیق چوبی ابتدا باید به نکات مهمی توجه فرمایید. محل قرارگیری آلاچیق، اندازه زمین، ارتفاع آلاچیق و حاضرسازی پایه آلاچیق از جمله عوامل مهمی هستند که در ساخت آلاچیق باید مورد بررسی قرار گیرند. اجزاء اصلی آلاچیق به شرح زیر می باشد:

 • ستون
 • تیر اصلی
 • قیدهای دیواره
 • نرده
 • لچک
 • تیر اصلی خرپا
 • تیر فرعی خرپا
 • زیرسازی سقف
 • تیر کمکی خرپا
 •   ستون های کوچک دیواره

 ابزارهای موردنیاز در ساخت آلاچیق

 • ابزارهای اندازه گیری شامل انواع خط کش، متر و غیره
 • نقاله برای تعیین زوایای درست
 • اره گرد برای برش چوب و انواع ورق های چوبی
 • دریل بی سیم
 • نردبان محکم و بلند با ارتفاع حداقل دو متر
 • تراز لیزری به منظور کنترل دقیق هم‌ راستا بودن چوب
 • اره برقی برای سرعت بخشی و برش چوب های سخت
 • اره مویی برای ایجاد برش های ظریف و منحنی

کلام پایانی

ما در این نوشته از ساختمانچی به معرفی انواع آلاچیق چوبی و مزایا و معایب و کاربرد هر یک پرداختیم. امیدواریم از مطالعه این نوشته لذت برده و به اطلاعات ارزشمندی در این زمینه دست یافته باشید.

در صورت تمایل می توانید نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در مورد این مطلب با ما اهالی ساختمانچی در میان بگذارید.