آموزش رویت

ساختمانچی

آباژور رومیزی یا نور تاب رومیزی نوعی پوشش برای چراغ یا لامپ است که نور را به پایین یا بالا هدایت می کند. این وسیله می تواند نمای منزل شما را به روز و مدرن کند. قراردادن آباژور رومیزی در کنار سرویس مبلمان، علاوه بر زیباترشدن مبلمان، باعث روشنایی محیط خانه هم خواهد شد. 

تحقیقات نشان می دهد که نور و روشنایی غیرمتمرکز، مانند نور آباژور در زیباشدن محیط اطراف و همچنین آرامش بخشی روانی بر روی افراد، بخصوص در هنگام شب کمک زیادی خواهد کرد.

از دیگر کاربردهای آباژور در منزل، کاهش مصرف انرژی و برق خواهد بود. به خصوص در شب که نیازی به روشن کردن لامپ های بزرگ وجود ندارد، یک آباژور کوچک می تواند نور کافی برای شما ایجاد کند و در نتیجه شما را از روشن کردن لامپ های پرنور و بزرگ بی نیاز کند.

معمولا آباژورها به دو دسته کلی رومیزی و ایستاده طبقه بندی می‌ شوند که از نظر کارایی کمی باهم متفاوت هستند. آباژور های رومیزی به دلیل اندازه‌ی کوچکی که دارند، فقط بر روی میز قرار می‌ گیرد و نمی‌توان آن ها را به صورت ایستاده و بدون میز استفاده کرد.

از آباژور رومیزی معمولا برای اتاق پذیرایی، قرارگیری در کنار تخت خواب و یا بر روی میز مطالعه استفاده می‌ شود. هر آباژوری شامل یکسری قطعات اصلی و فرعی می باشد که این اجزا در آباژور رومیزی نیز شامل لامپ، بدنه، سیم، کلاهک و غیره می‌ شود که جزو قسمت‌های اصلی آباژور است.

اما اجزایی مانند هارپ، سرپیچ لامپ، قفل هارپ، گردن بدنه، لبه گلدانی، لوله نای شکل و غیره جزو قسمت‌های فرعی آباژور هستند. جهت آشنایی هر چه بیشتر با این نوع آباژور در ساختمانچی همراه ما باشید.

عوامل موثر در کیفیت تابش نور در آباژور رومیزی

برخی مواقع بعد از مدت ها گشت و گذار در مراکز خرید، آباژور مورد علاقه خود را خریداری می کنید، اما وقتی سوئیچ آن را می چرخانید، از نور تابانده توسط آباژور ناامید می شوید؛ زیرا سایه آن برای شما کسل کننده به نظر می رسد و همچنین در کنار دکوراسیون منزلتان ظاهری قدیمی دارد.

در مواردی از این قبیل، هنگام خرید آباژور که متناسب با سبک شخصی شما است، لازم است تا اصولی را که به شما در خرید راحت تر و انتخاب درست تر کمک می کند، در نظر داشته باشید. در ادامه به برخی از این موارد اشاره می کنیم:

شکل آباژور رومیزی

در انتخاب کلاهک برای لامپ در آباژور رومیزی، بهتر است چند نکته اساسی را بخاطر بسپارید. شکل لامپ (مربع، گرد یا یک شکل که چندین شکل را در بر می گیرد) باید با شکل کلاهک آباژور رومیزی مطابقت داشته باشد.

به عنوان مثال، اگر یک لامپ مستقیم است، کلاهکی را انتخاب کنید که لبه های مستقیم را در خود دارد. لامپ های انحنادار، شیدهای انحنادار پیدا می کنند.

اشکال بی شماری برای انتخاب وجود دارد: ناقوس مانند، طبل مانند، مربعی شکل، هشت ضلعی، بشکه مانند، سلطنتی (در قسمت بالا باریک، در پایین پهن) و موارد دیگر. کلاهک هایی که به شکل ناقوس هستند، به طور کلی با یک دکوراسیون سنتی متناسب هستند.

مدل آباژور رومیزی

در حالی که آباژورهای رومیزی که به شکل طبل هستند، باعث مدرن دیده شدن فضای داخلی منزل شما می شوند. کلاهک آن، بین بالا و پایین نور را پخش می کند. کلاهک های سلطنتی شکل، بیشتر از پایین روشن می شوند، در حالی که شیدهای طبل مانند مقدار متوسطی از هر دو انتهای نور را تأمین می کنند.

جنس و رنگ کلاهک آباژور رومیزی

شیدهای سفید رنگ برای روشنایی کل اتاق بهترین گزینه هستند، در حالی که شیدهای های تیره، تابش نور را محدود می کنند. وقتی نوبت به شید پارچه ای می رسد، این واقعیت را به خاطر بسپارید که ابریشم رسمی تر از پارچه کتانی یا هر نوع پارچه دیگری است.

شما باید هدف از خرید آباژور رومیزی و مدل مورد نظر خود را در نظر بگیرید، اینکه آیا آباژور رومیزی مورد نظر شما  نور محیط را به اندازه کافی فراهم می کند یا فقط یک وسیله تزئینی است؟ آیا می توان از آن برای کار خاصی مانند مطالعه کردن استفاده کرد؟

بخوانید!  برچسب کاشی ضد آب برای آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی

 آباژورهای رومیزی که برای اتاق کار و یا روشنایی یک محیط به کار می روند، به شیدهای گسترده و شفاف احتیاج دارند، در حالی که برای آباژورهایی که جنبه تزئینی دارند، شفافیت آن چندان مهم نیست، بنابراین می توانند رنگی و مات باشند.

تناسب کلاهک با بدنه در آباژور رومیزی

برای جلوگیری از ظاهر نامناسب، باید کلاهکی را که متناسب با پایه آباژور رومیزی است، انتخاب کنید. یک قاعده کلی این است که یک آباژور باید 2 یا 3 اینچ کوتاه تر از چراغ آن باشد و فقط نیم اینچ از گردن چراغ اتصال باید نمایان شود.

برای حفظ شکل خود، آباژورهای رومیزی معمولا دارای یک چارچوب فلزی یا یک پوشش سخت – معمولاً پلاستیکی هستند. این ها از عبور نور از کناره های کلاهک آباژور جلوگیری می کنند.

اگر به دنبال نور بیشتر هستید، کلاهکی را انتخاب کنید که پوشش آن انعطاف پذیر باشد (به طور معمول پارچه ای یا کاغذی). این نوع کلاهک ها نور بیشتری پخش می کنند، اما برای حفظ شکل اصلی خود به تکیه گاه های عمودی روی لامپ نیاز دارند.

مواد ایمن و استاندارد برای کلاهک آباژور رومیزی

بعضی از پارچه ها که برای ساخت کلاهک به کار می روند، ممکن است در اثر گرم شدن بسوزند، ذوب شوند یا تغییر رنگ دهند، بنابراین انتخاب موادی که بتوانند مقداری از گرما را تحمل کنند بدون آسیب دیدگی مهم است.

عکس آباژور رومیزی

مواد داخلی، مانند استایرن حساس به فشار، بخشی است که به محافظت از پارچه خارجی در برابر گرما کمک می کند. لامپ نیز به همان اندازه مهم است، زیرا اگر وات آن بیش از حد زیاد باشد و شما از لامپ به سبک قدیمی استفاده کنید، می تواند خطر آتش سوزی را ایجاد کند.

قسمت داخلی آباژور رومیزی با پوشش بیرونی آن متفاوت است. این آستر داخلی به ایجاد یک ساختار محکم و در عین حال انعطاف پذیر برای پارچه آباژور کمک می کند و در عین حال از آن در برابر گرمای لامپ محافظت می کند.

بهترین پارچه ها برای ساخت آباژور، پارچه هایی هستند که از الیاف طبیعی مانند پنبه یا پارچه تولید می شوند. از پارچه های مصنوعی یا برخی از انواع ابریشم نازک که می توانند در اثر حرارت یا گرما لامپ تغییر رنگ دهند، انتخاب نکنید.

موارد قابل توجه هنگام خرید آباژور رومیزی مناسب

جنس بدنه آباژور رومیزی

بدنه آباژور رومیزی یکی از بخش هایی است که در معرض دید قرار دارد و در دکوراسیون منزل شما تاثیر به سزایی دارد. اگر قصد دارید یک آباژور را در مکان ثابتی قرار دهید، آباژورهای رومیزی که از پایه های چوبی سه تایی تشکیل شدند، گزینه مناسبی هستند.

این آباژورها به دلیل اینکه به سختی جابه جا می شوند و تنظیم آن ها کمی دشوار است، بهتر است در مکان ثابتی قرار گیرند. 

آباژورهای رومیزی با بدنه چوبی، از انواع رایج آباژور هستند. چون به راحتی با مبل های چوبی و یا دیگر وسایل خانه ست می شوند. اما آباژورهای رومیزی با بدنه فلزی به خصوص به رنگ نقره ای، برای دکوراسیون هایی با سبک مدرن، انتخاب مناسبی هستند.

آباژورهای رومیزی که بدنه آن ها از جنس فلز است، به دلیل استحکام زیاد، دیگر لازم نیست نگرانی از بابت جا به جایی های مکرر و یا خراب شدن مداوم آن ها داشته باشید. آباژورهای رومیزی با بدنه فلزی و رنگ طلایی معمولا برای فضاهایی که به سبک کلاسیک هستند، توصیه می شود. 

در هنگام خرید آباژورهای رومیزی، به هماهنگی میان رنگ بدنه و رنگ چیدمان منزل شما که رنگ غالب محسوب می شود، از اهمیت بسیاری برخودار است. زیرا  این مدل آباژور روی یک سطح بالاتر قرار می گیرد به طوری که تمامی اجزای آن در معرض دید قرار دارند.

رنگ شید (کلاهک) آباژور رومیزی

برای آن که بتوانید رنگ مناسب را برای کلاهک آباژور رومیزی انتخاب کنید، کافی است ابتدا هدف خود را از خرید آباژور رومیزی مشخص کنید که آیا تنها هدف شما از خرید آباژور تامین نور محیط است و یا صرفا برای زیبایی و به عنوان یک وسیله دکوری اقدام به خرید آن کرده اید؟

بخوانید!  معایب و مزایای کابینت با روکش ترموفویل

باید به این نکته توجه داشته باشید که آباژور رومیزی با شید تیره، نور کمی را از خود عبور می دهند. در نتیجه تأثیر زیادی بر روی نورپردازی محیطی ندارند. بنابراین اگر قصد خرید محصولی را دارید که انتظار ایجاد نور بیشتری را برای محیط دارید، بهتر است آباژور رومیزی را با شیدهای رنگ روشن انتخاب کنید. زیرا نور بیشتری از شیدهای روشن عبور می کند و در نتیجه محیط شما را روشن تر خواهند کرد.

خرید آباژور رومیزی

نوع دیگری از آباژور رومیزی وجود دارد که هیچگونه کلاهکی به شکل مرسوم آباژور ندارند. در این نوع آباژورهای رومیزی، نور مربوط به لامپ از درون قطعه‌ هایی مثل سنگ نمک یا محصولات مشابه خارج می شوند.

نکته مهمی که در انتخاب کلاهک آباژور باید در نظر بگیرید، این است که سایز آن باید متناسب با اندازه فضای شما باشد. معمولا کلاهک های بزرگ، برای فضاهایی با ابعاد بزرگ تر مناسب هستند. از طرف دیگر استفاده ازچنین آباژورهایی در یک فضای کوچک، می تواند دست و پاگیر و اذیت کننده باشد.

اگر آباژور رومیزی که انتخاب می کنید، دارای کلاهک کوچک باشد، به دلیل قرارگیری در نزدیکی لامپ، باعث می شود تا در اثر گرما دچار سوختگی یا تغییر رنگ شود.

اگر می خواهید از آباژور رومیزی برای اتاق خواب خود استفاده کنید، بهتر است رنگ کلاهک آن بیش از حد استاندارد روشن نباشد. زیرا در هنگام روشن کردن و پخش نور زیاد آن، باعث ایجاد اختلال در خواب شما خواهد شد.

نحوه تمیز کردن آباژور رومیزی

برای تمیز کردن آباژور رومیزی، از اسفنج مرطوب یا پارچه نمدار استفاده نکنید. کافی است هر روز سطح داخلی و بیرونی آباژور را توسط یک پارچه نرم پاک کنید. اگر آباژور رومیزی شما از جنس پلاستیک است، برای تمیز کردن آن می توانید از آب ولرم و صابون استفاده کنید.

به این صورت که یک پارچه سفید را در این محلول آب و صابون خیس کنید، آب اضافی آن را بگیرید و به آرامی بر روی آباژور بکشید. سپس با یک پارچه خیس دیگر آن را تمیز و بلافاصله خشک کنید.

برای تمیزکردن آباژورهای رومیزی که از جنس مخمل هستند، با استفاده از یک برس معمولی یا جاروبرقی می توانید آن را تمیز کنید.

در تمامی این موارد مذکور، لازم است که شما ابتدا کلاهک آباژور را از آن خارج کنید و بعد به تمیز کردن آن بپردازید. در غیر این صورت، آب به داخل آباژور نفوذ می کند و باعث بروز خساراتی می شود. درصورتی که کلاهک آباژور شما قابل جدا شدن نیست، باید با احتیاط بیشتری آن را تمیز کنید.

کلام پایانی

برای آن که یک آباژور رومیزی جلوه زیبایی به دکوراسیون شما ایجاد کند، لازم است تا مدلی را انتخاب کنید که متناسب با سبک دکوراسیون منزل شما است.

اگر سبک دکوراسیون شما مدرن است، از آباژور رومیزی با طراحی مدرن استفاده کنید. اگر دکوراسیون شما به سبک کلاسیک یا سنتی است، آباژور رومیزی با سبک کلاسیک و سنتی انتخاب کنید.

البته تنها ظاهر یک آباژور رومیزی مهم نیست، شما باید موارد دیگری از جمله جنس، رنگ و شکل آن را نیز در نظر بگیرید تا همه چیز طبق استانداردها و هماهنگ با دکوراسیون منزل شما باشد. در این صورت علاوه بر کیفیت روشنایی مناسب محیط، به لحاظ ظاهری هم حس خوبی را به فضای اطراف منتقل کند. 

سوالات متداول

عوامل موثر در کیفیت تابش نور در آباژور رومیزی کدام اند؟

شکل آباژور رومیزی، تناسب کلاهک با بدنه در آباژور رومیزی، تناسب کلاهک با بدنه در آباژور رومیزی

چرا میزان وات لامپ آباژور رومیزی مهم است؟

زیرا اگر وات آن بیش از حد زیاد باشد و شما از لامپ قدیمی استفاده کنید، می تواند خطر آتش سوزی را ایجاد کند.

رنگ مناسب آباژور رو میزی برای ایجاد روشنایی کافی کدام است؟

رنگ های روشن مانند رنگ سفید

محکم ترین و مقاوم ترین نوع آباژور رومیزی کدام است؟

آباژور فلزی